Повеќе вести како оваа (25)

Американскиот Стејт департмент нареди враќање на поголемиот дел од американскиот персонал од дипломатските мисии во Ирак поради растечките тензии меѓу ...
сите 27 | | | веќе видена

Вашингтон нареди повлекување на својот персонал што не е неоходен од Ирак, соопшти Амбасадата на САД во Багдад во средата, пренесува „РТ“. Овој чекор следи по ...
| | веќе видена | слични

САД евакуираа дел од својот дипломатски персонал во Ирак, соопшти американскиот Стејт департмент. Министерството за надворешни работи на САД префрли ограничен број службеници од амбасадата во Багдад и генералниот конзулат во Ербил во генералниот конзулат во Басра и одделот за поддршка на Ирак, со седиште во јорданскиот главен град Аман. Амбасадата во Багдад и конзулатот во Ербил остануваат отворени и работат. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

САД евакуираа дел од својот дипломатски персонал во Ирак, соопшти американскиот Стејт департмент. Министерството за надворешни работи на САД префрли ограничен број службеници од Амбасадата во Багдад и од Генералниот конзулат во Ербил во Генералниот конзулат во Басра и во одделот за поддршка на Ирак, со седиште во јорданскиот главен град Аман. Амбасадата во Багдад и Конзулатот во Ербiл остануваат отворени и работат.
| | веќе видена | слични

САД евакуираа дел од својот дипломатски персонал во Ирак, соопшти американскиот Стејт департмент. Министерството за надворешни работи на САД префрли ограничен број службеници од амбасадата во Багдад и генералниот конзулат во Ербил во генералниот конзулат во Басра и одделот за поддршка на Ирак, со седиште во јорданскиот главен град Аман. Амбасадата во Багдад и конзулатот во Ербiл остануваат отворени и работат.
| | веќе видена | слични

САД евакуираа дел од својот дипломатски персонал во Ирак, соопшти американскиот Стејт департмент. САД евакуираа дел од својот дипломатски персонал во Ирак, соопшти американскиот Стејт департмент. Министерството за надворешни работи на САД префрли ограничен број службеници од амбасадата во Багдад и генералниот конзулат во Ербил во генералниот конзулат во Басра и одделот за поддршка на Ирак, со седиште во јорданскиот главен град Аман. Амбасадата во Багдад и конзулатот во Ербiл остануваат отворени и работат.
| | веќе видена | слични

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф ги повика сојузниците на САД, како Јапонија, да преземат акција за заштита на нуклеарниот договор ...
| | веќе видена | слични

САД евакуираа дел од својот дипломатски персонал во Ирак, соопшти американскиот Стејт департмент.Министерството за надворешни работи на САД префрли ограничен број службеници од амбасадата во Багдад и генералниот конзулат во Ербил во генералниот конзулат во Басра и одделот за поддршка на Ирак, со седиште во јорданскиот главен град Аман.Амбасадата во Багдад и конзулатот во Ербiл остануваат отворени и работат.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама најави дека САД во Ирак ќе испратат дополнителни 1.500 војници кои би требало да ѝ помогнат на ирачката војска во борбата против џихадистите од Исламската држава. Американските војници нема да учествуваат во воени мисии, туку само би требало со обука и советувања да им помогнат на ирачките и на курдските сили коишто се борат против Исламската држава. Во моментов САД имаат распоредено околу 1.400 војници во Ирак, чијашто улога е да ги заштитат американските објекти и да ѝ помагаат со стратегиски совети на ирачката армија. Новите американски војници во Ирак ќе заминат на повик на новата влада во Багдад која ја доби поддршката од Вашингтон, и по американска процена, соопшти Пентагон. Американската Централна команда за Блискиот исток ќе воспостави два командни центра, крај ирачката престолнина Багдад и крај градот Ербил, главниот град на автономната покраина Ирачки Курдистан. На неколку други места на целата територија на Ирак би требало да обучуваат девет ирачки воени ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама најави дека САД во Ирак ќе испратат дополнителни 1.500 војници кои би требало да ѝ помогнат на ирачката војска во борбата против џихадистите од Исламската држава. Американските војници нема да учествуваат во воени мисии, туку само би требало со обука и советувања да им помогнат на ирачките и на курдските сили коишто се борат против Исламската држава. Во моментов САД имаат распоредено околу 1.400 војници во Ирак, чијашто улога е да ги заштитат американските објекти и да ѝ помагаат со стратегиски совети на ирачката армија. Новите американски војници во Ирак ќе заминат на повик на новата влада во Багдад која ја доби поддршката од Вашингтон, и по американска процена, соопшти Пентагон. Американската Централна команда за Блискиот исток ќе воспостави два командни центра, крај ирачката престолнина Багдад и крај градот Ербил, главниот град на автономната покраина Ирачки Курдистан. На неколку други места на целата територија на Ирак би требало да обучуваат девет ирачки воени ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама најави дека САД во Ирак ќе испратат дополнителни 1.500 војници кои би требало да ѝ помогнат на ирачката војска во борбата против џихадистите од Исламската држава. Американските војници нема да учествуваат во воени мисии, туку само би требало со обука и советувања да им помогнат на ирачките и на курдските сили коишто се борат против Исламската држава. Во моментов САД имаат распоредено околу 1.400 војници во Ирак, чијашто улога е да ги заштитат американските објекти и да ѝ помагаат со стратегиски совети на ирачката армија. Новите американски војници во Ирак ќе заминат на повик на новата влада во Багдад која ја доби поддршката од Вашингтон, и по американска процена, соопшти Пентагон. Американската Централна команда за Блискиот исток ќе воспостави два командни центра, крај ирачката престолнина Багдад и крај градот Ербил, главниот град на автономната покраина Ирачки Курдистан. На неколку други места на целата територија на Ирак би требало да обучуваат девет ирачки воени ...
| | веќе видена | слични

Помогнати од американските воздушни удари, курдските сили во неделата вратиле под своја контрола два града во северен Ирак истиснувајќи ги џихадистичките борци на Исламската држава, при што загубиле околу 50 борци. Високиот курдски функционер Хошијар Зебари за Reuters предупредил дека оваа воена победа сѐ уште не значи и пресврт во судирот. Додал дека Курдите повторно ги освоиле градовите Гуваир и Махмур во северните области на Ирак. Запрашан, колку американските воздушни удари ќе им помагаат на курдските борци – Пашмергите во борбата против добро вооружените и бројни борци на Исламската држава, одговорил „Како што (американскиот) претседател (Барак) Обама рече, нема временско ограничување“. Обама во саботата навечер објави дека во американските бомбардирања на позициите на сунитските екстремисти било уништено вооружувањето и опремата со кои џихадистите од Исламската држава би можеле да го нападнат Ербил, главниот град на полуавтономната област Курдистан во северен Ирак, на кој бунтовниците се доближија на ...
| | веќе видена | слични

Помогнати од американските воздушни удари, курдските сили во неделата вратиле под своја контрола два града во северен Ирак истиснувајќи ги џихадистичките борци на Исламската држава, при што загубиле околу 50 борци. Високиот курдски функционер Хошијар Зебари за Reuters предупредил дека оваа воена победа сѐ уште не значи и пресврт во судирот. Додал дека Курдите повторно ги освоиле градовите Гуваир и Махмур во северните области на Ирак. Запрашан, колку американските воздушни удари ќе им помагаат на курдските борци – Пашмергите во борбата против добро вооружените и бројни борци на Исламската држава, одговорил „Како што (американскиот) претседател (Барак) Обама рече, нема временско ограничување“. Обама во саботата навечер објави дека во американските бомбардирања на позициите на сунитските екстремисти било уништено вооружувањето и опремата со кои џихадистите од Исламската држава би можеле да го нападнат Ербил, главниот град на полуавтономната област Курдистан во северен Ирак, на кој бунтовниците се доближија на ...
| | веќе видена | слични

Американски воени авиони спровеле воздушен напад врз артилериска единица на екстремистичката организација Исламска држава на Ирак и Сирија (ИСИС). Адмиралот Џон Кирби изјавил дека нападот се случил заради одбрана на курдските сили во близина на Ербил во Ирак. 2 авиони Ф/А-18 фрлиле 200 килограми ласерски наведувани бомби врз мобилната артилериска единица во близина Ербил, каде што се наоѓа американскиот персонал. „Одлуката за напад ја донесе командантот на американската Централна команда со овластување што ѝ го даде врховниот командант“, изјавил адмиралот Џон Кирби, портпарол на Пентагон. Во четвртокот американскиот претседател Барак Обама одобри воздушни напади врз Ирак ако сметаат дека е неопходно да го заштитат американскиот персонал во Ербил – каде што се наоѓа американскиот конзулат – како и амбасадата во Багдад. Покрај тоа, тој истакна дека со воздушните напади ќе се запрат конвоите на Исламска држава ако тие тргнат кон Ербил.
| | веќе видена | слични

Ирачките сили ја преземаа од курдските борци и последната зона којашто овие ја контролираа во со нафта богатата покраина Киркук, по интензивните судири, а истовремено САД повикуваат на „смирување на ситуацијата“. Заедничката оперативна командата којашто ги обединува сите ирачки безбедносни сили, објави изминатата ноќ дека „повратена е контролата над Алтун Купри“, подрачје со 36 села кои се протегаат на површина од 520 просторни километри, а се населени со мешано население, покрај Арапи има и 56.000 Курди и Туркмени. Американската дипломатија изрази „загриженост“ поради насилствата на северот од Ирак, кои избувнаа по одржувањето на референдумот за отцепување на автономната покраина Ирачки Курдистан и откако водството на ирачките Курди се распоредија на позициите кои до 2014 година и офанзивата на џихадистите од Исламската држава ги држеше ирачката армија, во Киркук на кој Курдите велат дека полагаат право. Станува збор за покраина која е богата со нафтоносни полиња. Вашингтон побара од ирачката војска да ги ...
| | веќе видена | слични

По гераманската и владата на Холандија објави во средата вечерта дека ја прекинува воената мисија за обука на локалните сили во Ирак, откако САД предупредија ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф ги повика сојузниците на САД, како Јапонија, да преземат акција за заштита на нуклеарниот договор ...
| | веќе видена | слични

Над 90 отсто од излезените гласачи ја поддржаа независноста на Ирачки Курдистан, на референдумот што се одржа завчера и покрај големото противење на властите во Ирак и во Турција. По гласањето ирачките Курди славеле до доцна во ноќта на улиците на Ербил, главниот град на Ирачки Курдистан. Обединетите нации предупредија дека одржаниот референдум може да има дестабилизирачки ефект, а ирачкиот премиер порача дека нема да преговара со ирачките Курди за „неуставниот референдум“.Изборната комисија во Ербил соопшти дека одзивот бил над 72 проценти, а конечните резултати од референдумот ќе бидат објавени за неколку дена. Во меѓувреме, ирачкиот премиер Хајдер ал Абади предупреди дека Владата нема да преговара со курдските власти за резултатите од „неуставниот“ референдум за независност.- Ние не сме подготвени да го разгледаме или да водиме дијалог за резултатите од референдумот, бидејќи е неуставен - порача Абади.Претседателот на Ирачки Курдистан, Масуд Барзани наведе дека референдумот не е обврзувачки, туку неговата ...
| | веќе видена | слични

Ирачката армија денеска ги потисна курдските сили во областа Канакин, на границата меѓу Ирак и Иран, и ја прошири офанзивата против единиците на автономната област Ирачки Курдистан. Ирачката армија денеска ги потисна курдските сили во областа Канакин, на границата меѓу Ирак и Иран, и ја прошири офанзивата против единиците на автономната област Ирачки Курдистан, кој на 25 септември одржа референдум за независност. Ирачката армија веќе два дена презема контрола врз градови и села во Ирачки Курдистан, откако во понеделникот го освои градот Киркук, а денеска целосно ги зазеде пространите нафтени полиња во околината на овој град. Во исто време, вооружена група на заедницата Јазиди, лојална на властите во Багдад, преземеде контрола врз градот Синџар од курдските сили. Ирачката Влада ја има поддршката на Иран, како и на Турција, за меѓународна изолација на Ирачки Курдистан, додека курдските борци бараат поддршка од нивниот досегашен главен политички поддржувач САД, предупредувајќи дека евентуално освојување на ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...