Повеќе вести како оваа (25)

Американските вооружени сили ја потврдија својата загриженост од можните закани кон своите војници во Ирак од силите кои што ги поддржува Иран. Поради тоа, ...
сите 167 | | | веќе видена

Со протерувањето на ИД од подрачјето Ал Валид се отстранети екстремистите од непосредна близина на американската база, која се наоѓа од другата страна на границата. Во операцијата за протерување учествувале ирачките воени воздухопловни сили и воздухопловните сили на коалицијата, која ја предводат САД, се наведува во соопштението. Ал Валид е во близина на Ат Тафна, стратешки важен граничен премин меѓу Сирија и Ирак на автопатот Багдад-Дамаск, каде силите на САД им пружале помош на сириските бунтовници да ја преземат територијата од ИД. Силите на САД се наоѓаат во базата Ал Танф од минатата година, каде се обидуваат да ги спречат силите, кои ги поддржува Иран, а кои го поддржуваат претседател Башар ал Асад, да добиваат тешко вооружување од Иран, користејќи го главниот автопат меѓу Ирак и Сирија. Вмешаноста на силите на сунитските племиња во операцијата е уште еден знак дека Иран нема да има можност да го користи автопатот.
| | веќе видена | слични

Саудиски воени авиони се распоредени во воената база „Инџирлик“ во јужна Турција со задача да ги засилат операциите против џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, изјави денеска претставникот на Министерството за одбрана на Саудиска Арабија, бригадниот генерал Ахмед ал Асири.Во изјава за телевизијата „Ал Арабија“, Асири нагласи дека авионите во „Инџирлик“ ќе извршуваат воздушни мисии во Сирија паралелно со други латала од саудиските воени бази.Според него, распоредувањето на саудиските авиони во „Инџирлик“ е во рамки на операцијата на меѓународниата антиџихадистичка коалиција предвоена од САД и не претставува билатерална акција на Ријад и Анкара.Асири воедно нагласи и дека Саудиска Арабија е подготевна да испрати копнени сили во Сирија, кои би се вклучиле во борбата на мешународната коалиција.– Меѓу силите во коалицијата постои согласност дека е неопходна копнена операција и Саудиска Арабија презеде обврски во врска со тоа, истакна Асиси.Во меѓу време, официјален Техеран и порача на Саудсика ...
| | веќе видена | слични

Не сме добиле нови насоки од Пентагон за соработка со Русија во Сирија по средбата меѓу претседателите Доналд Трамп и Владимир Путин во Хелсинки, изјави ...
| | веќе видена | слични

Не сме добиле нови насоки од Пентагон за соработка со Русија во Сирија по средбата меѓу претседателите Доналд Трамп и Владимир Путин во Хелсинки, изјави ...
| | веќе видена | слични

Багдад, 17 јуни 2017 (МИА) - Ирачката војска и борците на сунитските племиња ја протераа Исламска држава од подрачјето на граничниот премин Ал Валид меѓу Ирак и Сирија, соопшти денеска ирачката војска. Со протерувањето на ИД од подрачјето Ал Валид се отстранети екстремистите од непосредна близина на американската база, која се наоѓа од другата страна на границата. Во операцијата за протерување учествувале ирачките воени воздухопловни сили и воздухопловните сили на коалицијата, која ја предводат САД, се наведува во соопштението. Ал Валид е во близина на Ат Тафна, стратешки важен граничен премин меѓу Сирија и Ирак на автопатот Багдад-Дамаск, каде силите на САД им пружале помош на сириските бунтовници да ја преземат територијата од ИД. Силите на САД се наоѓаат во базата Ал Танф од минатата година, каде се обидуваат да ги спречат силите, кои ги поддржува Иран, а кои го поддржуваат претседател Башар ал Асад, да добиваат тешко вооружување од Иран, користејќи го главниот автопат меѓу Ирак и Сирија. Вмешаноста на ...
| | веќе видена | слични

Ирачката војска и борците на сунитските племиња ја протераа Исламска држава од подрачјето на граничниот премин Ал Валид меѓу Ирак и Сирија, соопшти денеска ирачката војска. Со протерувањето на ИД од подрачјето Ал Валид се отстранети екстремистите од непосредна близина на американската база, која се наоѓа од другата страна на границата. Во операцијата за протерување учествувале ирачките воени воздухопловни сили и воздухопловните сили на коалицијата, која ја предводат САД, се наведува во соопштението. Ал Валид е во близина на Ат Тафна, стратешки важен граничен премин меѓу Сирија и Ирак на автопатот Багдад-Дамаск, каде силите на САД им пружале помош на сириските бунтовници да ја преземат територијата од ИД. Силите на САД се наоѓаат во базата Ал Танф од минатата година, каде се обидуваат да ги спречат силите, кои ги поддржува Иран, а кои го поддржуваат претседател Башар ал Асад, да добиваат тешко вооружување од Иран, користејќи го главниот автопат меѓу Ирак и Сирија. Вмешаноста на силите на сунитските племиња во ...
| | веќе видена | слични

Ирачката војска и борците на сунитските племиња ја протераа Исламска држава од подрачјето на граничниот премин Ал Валид меѓу Ирак и Сирија, соопшти денеска ирачката војска. Со протерувањето на ИД од подрачјето Ал Валид се отстранети екстремистите од непосредна близина на американската база, која се наоѓа од другата страна на границата. Во операцијата за протерување учествувале ирачките воени воздухопловни сили и воздухопловните сили на коалицијата, која ја предводат САД, се наведува во соопштението. Ал Валид е во близина на Ат Тафна, стратешки важен граничен премин меѓу Сирија и Ирак на автопатот Багдад-Дамаск, каде силите на САД им пружале помош на сириските бунтовници да ја преземат територијата од ИД. Силите на САД се наоѓаат во базата Ал Танф од минатата година, каде се обидуваат да ги спречат силите, кои ги поддржува Иран, а кои го поддржуваат претседател Башар ал Асад, да добиваат тешко вооружување од Иран, користејќи го главниот автопат меѓу Ирак и Сирија. Вмешаноста на силите на сунитските племиња во ...
| | веќе видена | слични

Американската армија синоќа ја повтори загриженоста од евентуални непосредни закани по своите војници во Ирак од силите кои имаат поддршка од Иран и го зголеми ...
| | веќе видена | слични

Ирачката војска и борците на сунитските племиња ја протераа Исламска држава од подрачјето на граничниот премин Ал Валид меѓу Ирак и Сирија, соопшти денеска ирачката војска. Со протерувањето на ИД од подрачјето Ал Валид се отстранети екстремистите од непосредна близина на американската база, која се наоѓа од другата страна на границата. Во операцијата за протерување учествувале ирачките воени воздухопловни сили и воздухопловните сили на коалицијата, која ја предводат САД, се наведува во соопштението.Ал Валид е во близина на Ат Тафна, стратешки важен граничен премин меѓу Сирија и Ирак на автопатот Багдад-Дамаск, каде силите на САД им пружале помош на сириските бунтовници да ја преземат територијата од ИД.Силите на САД се наоѓаат во базата Ал Танф од минатата година, каде се обидуваат да ги спречат силите, кои ги поддржува Иран, а кои го поддржуваат претседател Башар ал Асад, да добиваат тешко вооружување од Иран, користејќи го главниот автопат меѓу Ирак и Сирија.Вмешаноста на силите на сунитските племиња во ...
| | веќе видена | слични

Ирачката војска и борците на сунитските племиња ја протераа Исламска држава од подрачјето на граничниот премин Ал Валид меѓу Ирак и Сирија, соопшти денеска ирачката војска. Со протерувањето на ИД од подрачјето Ал Валид се отстранети екстремистите од непосредна близина на американската база, која се наоѓа од другата страна на границата. Во операцијата за протерување учествувале ирачките воени воздухопловни сили и воздухопловните сили на коалицијата, која ја предводат САД, се наведува во соопштението.Ал Валид е во близина на Ат Тафна, стратешки важен граничен премин меѓу Сирија и Ирак на автопатот Багдад-Дамаск, каде силите на САД им пружале помош на сириските бунтовници да ја преземат територијата од ИД.Силите на САД се наоѓаат во базата Ал Танф од минатата година, каде се обидуваат да ги спречат силите, кои ги поддржува Иран, а кои го поддржуваат претседател Башар ал Асад, да добиваат тешко вооружување од Иран, користејќи го главниот автопат меѓу Ирак и Сирија.Вмешаноста на силите на сунитските племиња во ...
| | веќе видена | слични

Ирачката војска и борците на сунитските племиња ги протерале милитантите на Исламска држава од подрачјето на граничниот премин Ел Валид меѓу Ирак и Сирија, соопшти ирачката војска. Во операцијата за протерување на ИД учествувале ирачките воздушни сили и воздушната посада на коалицијата предводена од САД, се наведува во соопштението. Ел Валид е во близина на Ат Танф, стратешки важниот граничен премин меѓу Сирија и Ирак, на автопатот Багдад-Дамаск, каде силите на САД им пружаат помош на сириските бунтовници да ја преземат територијата од ИД. Американските сили се наоѓаат во базата Ат Танф од минатата година и се обидуваат да ги спречат силите кои ги поддржува Иран, а кои го поддржуваат сирискиот претседател Башар ел Асад, да добијат тешко вооружување од Иран. Вмешаноста на сунитските племиња во операцијата е уште еден знак дека Иран сè уште нема да може да го користи автопатот, оценува Reuters.
| | веќе видена | слични

Ирачката војска и борците на сунитските племиња ги протерале милитантите на Исламска држава од подрачјето на граничниот премин Ел Валид меѓу Ирак и Сирија, соопшти ирачката војска. Во операцијата за протерување на ИД, учествувале ирачките воздушни сили и воздушната посада на коалицијата предводена од САД, се наведува во соопштението. Ел Валид е во близина на Ат Танф, стратешки важниот граничен премин меѓу Сирија и Ирак, на автопатот Багдад-Дамаск, каде силите на САД им пружаат помош на сириските бунтовници да ја преземат територијата од ИД. Американските сили се наоѓаат во базата Ат Танф од минатата година и се обидуваат да ги спречат силите кои ги поддржува Иран, а кои го поддржуваат сирискиот претседател Башар ел Асад, да добијат тешко вооружување од Иран. Вмешаноста на сунитските племиња во операцијата е уште еден знак дека Иран се уште нема да може да го користи автопатот, оценува Ројтерс.
| | веќе видена | слични

Ирачката војска и борците на сунитските племиња ги протерале милитантите на Исламска држава од подрачјето на граничниот премин Ел Валид меѓу Ирак и Сирија, соопшти ирачката војска. Во операцијата за протерување на ИД, учествувале ирачките воздушни сили и воздушната посада на коалицијата предводена од САД, се наведува во соопштението. Ел Валид е во близина на Ат Танф, стратешки важниот граничен премин меѓу Сирија и Ирак, на автопатот Багдад-Дамаск, каде силите на САД им пружаат помош на сириските бунтовници да ја преземат територијата од ИД. Американските сили се наоѓаат во базата Ат Танф од минатата година и се обидуваат да ги спречат силите кои ги поддржува Иран, а кои го поддржуваат сирискиот претседател Башар ел Асад, да добијат тешко вооружување од Иран. Вмешаноста на сунитските племиња во операцијата е уште еден знак дека Иран се уште нема да може да го користи автопатот, оценува Ројтерс. Loading...
| | веќе видена | слични

Ројтерс повикувајќи се на анонимни извори ексклузивно пренесува дека руски воени сили им помагаат на силите на сирискиот претседател Башар Ал Асад. Руската војска се прикчлучи во воените операции во Сирија и тоа на страната на државната војска која е под команда на претседателот Башар Ал Асад, дознава Ројтерс повикувајќи се на три анонимни извори од Либан кои наводно биле многу добро упатени во случувањата на територијата на Сирија. Русија ја зголемува својата присутност во Сирија иако во овој момент е мал бројот на припадниците на руската војска во оваа држава. Русите испратиле два брода со кои можно е да бидат транспортирани тенкови во Сирија, тврдат Американците. Исто така од Русија пристигнале авиони за сириската војска. Покрај тоа, изворите на Ројтерс тврдат дека бил испратен и мал број на пешадиска војска. За американските високи функционери воените мотиви на руското вклучување во сириската криза не се јасни, а постојат индикации дека Русите воспоставуваат контрола на аеродромот во близина на градот ...
| | веќе видена | слични

Сириската влада по најавите дека Саудиска Арабија и некои други земји подготвуваат копнена воена интервенција на територијата на Сирија, порача дека таквите идеи треба да бидат отстранети, предупредувајќи дека странските војници во ковчези ќе бидат враќани, а нејзиниот сојузник Иран оцени дека саудиските власти нема да се осмелат тоа да го сторат. „Каква и да е копнена интервенција на сириска територија без одобрување на владата, би претставувала агресија на којашто ќе мора да ѝ биде пружен отпор. Никој нека не помислува на агресија врз Сирија или повреда на нејзиниот суверенитет, бидејќи, без разлика дали тоа биел Саудијци или Турци, ќе ги испратиме дома во ковчези“, изјави сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем на прес-конференцијата во Дамаск. Муалем, исто така, посочи дека прекинот на огнот не возможен, сé додека сириската владина армија не воспостави целосна контрола на границите со Турција и со Јордан, преку кои стигнува помош и за вооружената сунитска опозиција којашто Западот ја смета ...
| | веќе видена | слични

Сириската влада по најавите дека Саудиска Арабија и некои други земји подготвуваат копнена воена интервенција на територијата на Сирија, порача дека таквите идеи треба да бидат отстранети, предупредувајќи дека странските војници во ковчези ќе бидат враќани, а нејзиниот сојузник Иран оцени дека саудиските власти нема да се осмелат тоа да го сторат. „Каква и да е копнена интервенција на сириска територија без одобрување на владата, би претставувала агресија на којашто ќе мора да ѝ биде пружен отпор. Никој нека не помислува на агресија врз Сирија или повреда на нејзиниот суверенитет, бидејќи, без разлика дали тоа биел Саудијци или Турци, ќе ги испратиме дома во ковчези“, изјави сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем на прес-конференцијата во Дамаск. Муалем, исто така, посочи дека прекинот на огнот не возможен, сé додека сириската владина армија не воспостави целосна контрола на границите со Турција и со Јордан, преку кои стигнува помош и за вооружената сунитска опозиција којашто Западот ја смета ...
| | веќе видена | слични

Саудиски воени авиони се распоредени во воената база „Инџирлик“ во јужна Турција со задача да ги засилат операциите против џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, изјави денеска претставникот на Министерството за одбрана на Саудиска Арабија, бригадниот генерал Ахмед ал Асири. Во изјава за телевизијата „Ал Арабија“, Асири нагласи дека авионите во „Инџирлик“ ќе извршуваат воздушни мисии во Сирија паралелно со други латала од саудиските воени бази. Според него, распоредувањето на саудиските авиони во „Инџирлик“ е во рамки на операцијата на меѓународниата антиџихадистичка коалиција предвоена од САД и не претставува билатерална акција на Ријад и Анкара. Асири воедно нагласи и дека Саудиска Арабија е подготевна да испрати копнени сили во Сирија, кои би се вклучиле во борбата на мешународната коалиција. – Меѓу силите во коалицијата постои согласност дека е неопходна копнена операција и Саудиска Арабија презеде обврски во врска со тоа, истакна Асиси. Во меѓу време, официјален Техеран и порача на ...
| | веќе видена | слични

Саудиски воени авиони се распоредени во воената база „Инџирлик“ во јужна Турција со задача да ги засилат операциите против џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, изјави денеска претставникот на Министерството за одбрана на Саудиска Арабија, бригадниот генерал Ахмед ал Асири. Во изјава за телевизијата „Ал Арабија“, Асири нагласи дека авионите во „Инџирлик“ ќе извршуваат воздушни мисии во Сирија паралелно со други латала од саудиските воени бази. Според него, распоредувањето на саудиските авиони во „Инџирлик“ е во рамки на операцијата на меѓународниата антиџихадистичка коалиција предвоена од САД и не претставува билатерална акција на Ријад и Анкара. Асири воедно нагласи и дека Саудиска Арабија е подготевна да испрати копнени сили во Сирија, кои би се вклучиле во борбата на мешународната коалиција. - Меѓу силите во коалицијата постои согласност дека е неопходна копнена операција и Саудиска Арабија презеде обврски во врска со тоа, истакна Асиси. Во меѓу време, официјален Техеран и порача на ...
| | веќе видена | слични

Саудиски воени авиони се распоредени во воената база „Инџирлик“ во јужна Турција со задача да ги засилат операциите против џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, изјави денеска претставникот на Министерството за одбрана на Саудиска Арабија, бригадниот генерал Ахмед ал Асири. Во изјава за телевизијата „Ал Арабија“, Асири нагласи дека авионите во „Инџирлик“ ќе извршуваат воздушни мисии во Сирија паралелно со други латала од саудиските воени бази. Според него, распоредувањето на саудиските авиони во „Инџирлик“ е во рамки на операцијата на меѓународниата антиџихадистичка коалиција предвоена од САД и не претставува билатерална акција на Ријад и Анкара. Асири воедно нагласи и дека Саудиска Арабија е подготевна да испрати копнени сили во Сирија, кои би се вклучиле во борбата на мешународната коалиција. - Меѓу силите во коалицијата постои согласност дека е неопходна копнена операција и Саудиска Арабија презеде обврски во врска со тоа, истакна Асиси. Во меѓу време, официјален Техеран и порача на ...
| | веќе видена | слични

РиЈад - Саудиски воени авиони се распоредени во воената база „Инџирлик“ во јужна Турција со задача да ги засилат операциите против џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, изјави денеска претставникот на Министерството за одбрана на Саудиска Арабија, бригадниот генерал Ахмед ал Асири. Во изјава за телевизијата „Ал Арабија“, Асири нагласи дека авионите во „Инџирлик“ ќе извршуваат воздушни мисии во Сирија паралелно со други летала од саудиските воени бази. Според него, распоредувањето на саудиските авиони во „Инџирлик“ е во рамките на операцијата на меѓународната антиџихадистичка коалиција предвоена од САД и не претставува билатерална акција на Ријад и Анкара. Асири воедно нагласи и дека Саудиска Арабија е подготвена да испрати копнени сили во Сирија, кои би се вклучиле во борбата на меѓународната коалиција. „Меѓу силите во коалицијата постои согласност дека е неопходна копнена операција и Саудиска Арабија презеде обврски во врска со тоа“, истакна Асиси. Во меѓувреме, официјален Техеран и' порача ...
| | веќе видена | слични

Ирачки и курдски вооружени сили, чија бројност изнесува меѓу 20 и 25 илјади војници и полицајци, се подготвуваат да ја повратат контролата врз градот Мосул, што е заземен од џихадистите од Исламска држава. Офанзивата веројатно ќе се реализира во април или мај, соопшти пред новинарите во Пентагон претставник на американската Централна команда (Сентком), цитиран од ТАСС. Според податоците на Сентком, командата одговорна за Блискиот исток и централна Азија и која ја спроведува операцијата против Исламска држава во Ирак и Сирија, во регионот на Мосул во моментов има меѓу 1.000 и 2.000 џихадисти од ИД. Високиот воен офицер изјави дека пет бригади на ирачката армија набрзо ќе бидат обучени во Ирак од коалицијата како подготовка на оваа мисија. Тие ќе го претставуваат јадрото на борбените сили, но освен нив ќе има и три помали единици, кои ќе служат за резерва, како и три бригади од курдските сили пешмерга, забележаа американските медиуми. Според претставникот на Сентком, во мисијата ќе се вклучат и силите од ...
| | веќе видена | слични

Американскиот Сенат го одобри во четвртокот изземањето што ќе овозможи пензионираниот генерал Џејмс Матис да биде именуван за министер за одбрана, со што е изземен од законот кој им забранува на воените офицери седум години по напуштањето на активната служба да извршуваат цивилна функција. Сенатот гласаше со 81 глас „за“ и 17 „против“. Тоа изземање мора да го потврди и Претставничкиот дом за да може генералот Џејмс Матис да биде именуван за челник на Пентагон. Матис, кој се пензионираше во 2013 година, технички не ги задоволува условите за новата должност, бидејќи притоа не бил цивил најмалку седум години. Тоа значи дека Конгресот во неговиот случај мора да направи исклучок, што не го сторил од 1950 година. Односно, Џејмс Матис би бил првиот поранешен генерал кој би станал министер за одбрана по Џорџ Маршал во 1950 година во мандатот на претседателот Хари Труман. Пензионираниот генерал изјави во сослушувањето пред сенатската комисија за вооружени сили дека Русија, Кина и исламските милитанти се најголемиот ...
| | веќе видена | слични

Американскиот генерал Џозеф Вотел предупреди во вторникот дека Исламската држава (ИД) претставува трајна закана по планираното американско повлекување од ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...