Повеќе вести како оваа (25)

Заврши првата полуфинална евровизиска вечер, а познати се и првите 10 финалисти кои обезбедија пласман во саботното финале. Друштво на големата петорка ќе и ...
сите 10 | | | веќе видена

"In Too Deep" е насловот на песната на овогодинешната српска евровизиска претставничка Тијана Богиќевиќ со која ќе стартува, вечерашното второ евровизиско полуфинале.По Тијана на сцената ќе застане Натан Трент од Австрија, а под редниот број 3 боите на нашата земја ќе ги брани Јана Бурческа со "Dance alone". Меѓу кандидатите за пласман во големото саботно финале уште се и претставниците на Малта, Романија, Холандија, Унгарија, Днска, Ирска, Сан Марино, Хрватска, Норвешка, Швајцарија, Белорусија, Бугарија, Литванија, Естонија и Израел.Место во саботното финале освен земјата-домаќин Украина и големата петорка (Италија, Франција, Велика Британија, Шпанија и Германија) по затсиноќешното прво полуфинале веќе обезбедија и Молдавија, Азербејџан, Грција, Шведска, Португалија, Полска, Ерменија, Австралија, Кипар и Белгија, што значи дека и Црна Гора, и Албанија и Словенија останаа без можност за понатамошно натпреварување.Најголемо внимание меѓу учесниците во првото полуфинале привлекоа контроверзниот претставник на ...
| | веќе видена | слични

"In Too Deep" е насловот на песната на овогодинешната српска евровизиска претставничка Тијана Богиќевиќ со која ќе стартува, вечерашното второ евровизиско полуфинале. По Тијана на сцената ќе застане Натан Трент од Австрија, а под редниот број 3 боите на нашата земја ќе ги брани Јана Бурческа со "Dance alone". Меѓу кандидатите за пласман во големото саботно финале уште се и претставниците на Малта, Романија, Холандија, Унгарија, Днска, Ирска, Сан Марино, Хрватска, Норвешка, Швајцарија, Белорусија, Бугарија, Литванија, Естонија и Израел. Место во саботното финале освен земјата-домаќин Украина и големата петорка (Италија, Франција, Велика Британија, Шпанија и Германија) по затсиноќешното прво полуфинале веќе обезбедија и Молдавија, Азербејџан, Грција, Шведска, Португалија, Полска, Ерменија, Австралија, Кипар и Белгија, што значи дека и Црна Гора, и Албанија и Словенија останаа без можност за понатамошно натпреварување. Најголемо внимание меѓу учесниците во првото полуфинале привлекоа контроверзниот претставник ...
| | веќе видена | слични

Десетина минути по полноќ на 9-ти мај заврши Првата полуфинална вечер на 62- то издание на наголемиот музички спектакл на планетава, Изборот за песна на Евровизија 2017. За изборот на финалистите пресудни беа гласовите на печленото стручно жири во секој од осумнаесетте национални радиодифузери чиишто претставници видовме на сцената како и националното жири од трите земји на големата петорка: Шпанија, Италија и Обединетото Кралство. На евровизиската сцена во Меѓународниот изложбен центар во Киев, се претставија 18 земји и нивните национални представници. Гласовите на стручното жири сочинуваат 50%, а останатите 50% ги обезбедија гласовите на публиката, којашто можеше да гласа со јавување, испраќање текстуални пораки и гласање преку официјалната евровзиска апликација. Првата полуфинална вечер протече во знакот на настапот на минатогодишната Евровизиска победничка Џамала којашто повтрно ќе ја видиме во ревијалниот дел на саботното финале. Евровизиските обложувалници речиси стопроцентно го предвидоа пласманот на ...
| | веќе видена | слични

Со директниот пренос од првата полуфинална вечер на 8-ми мај, започна да се комплетира сликата на годинашново евровизиско финале, чијшто организатор е националниот радио дифузер на земјата домаќин на евровизискиот избор, португалскиот RTP 1, во соработка со креативно - продукцискиот тим на Европската Радио Дифузна Унија. Македонија за жал повторно нема да се најде на евровизиската сцена во финалето, слично како и останатите 8 земји од првата полуфинална вечер ( Азербеџан, Исланд, Белгија, Белорусија, Хрватска, Грција, Ерменија и Швајцарија). Така пресуди стручното жири во 22 земји, (19 земји колку што настапија во првата полуфинална вечер на евровизиската сцена, земјите од Големата Петорка: Шпанија и Обединетотот Кралство, како и земјата домаќин Португалија), во комбинација со телевоутингот во текот на директниот пренос, т.е евровизиската публика во земјите спомнати претходно. Вкупно 110 афирмирани имиња од музичката индустрија, ги дадоа своите гласови според евровизискиот принцип на бодување, а истите беа ...
| | веќе видена | слични

Нашата евровизиска претставничка Калиопи со песната „Црно и Бело“ по 4 години пауза и донесе Евровизиско финале на Македонија.Вечерва на второто полуфинале кое се одржа во „Кристалната сала“ во Баку, Калиопи успеа да собере доволно гласови и да се пласира меѓу првите 10 од вкупно 18 земји колку што се претставија вечерва.Од Балканските претставници во финалето оди и босанската претставничка Маја Сар и фаворитот на обложувалниците Жељко Јоксимовиќ, преставникот од Србија.За жал Нина Бадриќ, хрватската претставничка нема да ја видиме во финалето во сабота на 26 мај.Меѓу фаворитите и Шведска обезбеди финале.Литванија, Босна и Херцеговина, Србија, Украина, Шведска, Македонија, Норвешка Естонија, Малта, Турција… Овие земји ќе им се придружат на 10-те од првата полуфинална вечер (Романија, Молдавија, Исланд, Унгарија, Данска, Албанија, Кипар, Грција, Русија и Ирска) и плус Големата петорка (Велика Британија, Германија, Шпанија, Франција и Италија) како и домаќинот Азербејџан во саботното големо Евровизиско ...
| | веќе видена | слични

Рок-дуото „Некст тајм“, годинешниот македонски евровизиски претставник, не избори учество во финалната вечер на најголемиот европски музички собир во Москва. Близнаците Мартин и Стефан имаа солиден настап во Олимписката арена во руската престолнина, совршена вокална изведба и можеби малку помалку скокање на сцената отколку што бараше песната и отколку што очекувавме. Тоа не беше доволно за да им обезбеди пласман меѓу десетте најдобро рангирани кои ќе ги гледаме и во саботното финале на „Евросонг 2009“. Турција, Шведска, Израел, Португалија, Малта, Финска, Босна и Херцеговина, Романија, Ерменија и Исланд се земјите кои се радуваа во завчерашното прво полуфинале. ФИНАЛЕ „НЕКСТ ТАЈМ“ (СЛЕДНИОТ ПАТ) И покрај сите очекувања и надежи, желби за пробив во Европа за нашите млади музичари, Македонија втора година по ред останува без евровизиското финале. Дополнително, по завршувањето на фестивалот, кога ќе бидат објавени бодовните листи и од полуфиналињата, ќе знаеме дали годинава како и лани бродот потона поради ...
| | веќе видена | слични

Македонската евровизиска делгација која што оваа година ќе не претставува на Евровизија 2014 веќе се наоѓа во Копенхаген, Данска. Освен нашата претставничка Тијана Дапчевиќ, во македонската делегација вклучени се: Тамара Тодевска (нејзината сестра), Димитар Андоновски, Пере – Нокаут, Дарко Димитров… и уште многу членови кои имаат зад себе големо евровизиско искуство. На овогодинешното 59-то издание на овој најпознат и најгледан евровизиски музички спектакл, Македонија ќе се претстави со песната “To the Sky”, на англиски јазик, а истата е дело на тимот Дарко Димитров, Лазар Цветковски и Елена Ристеска – Ивановска. Тијана на сцената ќе се појави на втората полуфинална вечер, односно, на 8-ми мај како 11-та, а колку за потсетување Евровизија оваа година ќе започне на 6-ти и ќе трае до 10-мај. Се надеваме дека настапот на нашата македонска претставничка заедно со придружните вокали кои истовремено ќе изведуваат однапред смислена кореографија, ќе ни овозможи да се најдеме оваа година во големото евровизиско ...
| | веќе видена | слични

По По првата проба на која за прв пат видовме како ќе звучи и изгледа "Dance Alone" и јана Бурческа на сцената во Киев, сега нашата евровизиска претставничка ја снима разгледницата со која Македонија ќе биде претставена на Евровизија. За да биде повпечатливо видеото пејачката облече карирано црвено фустанче, а на вратот стави чокер. Фановите во коментарите и дадоа поддршка и ја бодреа дека заедно одиме кон победанашата преставничка. На првата проба Јана Бурческа откри дека ќе танцува сама на сцената, а на големите екрани зад неа се прикажуваат инсерти од самиот видео запис. Тогаш таа изјави дека малку е исплашена бидејќи колегите со евровизиско искуство и кажале дека првата проба е секогаш застрашувачка, звукот е лош и не може да слушнеш ништо. "Но, кога се качив на сцена с? тргна добро. Тоа веројатно беше некоја стратегија за да ме подготват и да бидам изненадена што се звучи толку добро", појасни Јана по првата проба.
| | веќе видена | слични

Неодамна за прв пат видовме како ќе звучи и изгледа „Dance Alone“ на сцената во Киев. На првата проба Јана Бурческа откри дека ќе танцува сама на сцената, а на големите екрани зад неа се прикажуваат инсерти од самиот видео запис. „Бев малку исплашена бидејќи колеги со евровизиско искуство ми кажаа дека првата проба е секогаш застрашувачка, звукот е лош и не можеш да слушнеш ништо, но потоа се качив на сцена и сè тргна добро. Тоа веројатно беше некоја стратегија за да ме подготват и да бидам изненадена што се звучи толку добро“ – изјави Јана во таа пригода. Сега нашата евровизиска претставничка ја снима разгледницата со која Македонија ќе биде претставена на Евровизија. За оваа пригода пејачката облече карирано црвено фустанче, а на вратот стави чокер. Фановите во коментарите и дадоа поддршка и ја бодреа дека заедно одиме кон победа.
| | веќе видена | слични

Мазел тов, Израел! Со вчерашниот триумф на талентираната Нета Барзилаи и нејзиниот хит „Toy“, Израел ја забележа својата 4. победа на „Евровизија“, точно 20 години по Дана Интернејшнал (Diva) и 30 години по Изар Коен и групата „Алфабета“ (A-Ba-Ni-Bi), што воедно беше и прва победа за оваа земја. Иако беше неизвесно до самиот крај на гласањето, обложувалниците беа во право дека главната битка ќе се води меѓу Израел и Кипар, чија претставничка Елени Фуреира со темата „Fuego“ го освои второто место. Со освоените 529 поени, Нета сепак не успеа да го собори рекордот на Салвадор Собрал, чија победа лани беше извојувана со неверојатни 758 поени, а Елени Фуреира остана зад неа со 436 поени.Меѓу првите пет се најдоа и Австрија, Германија и Италија, со 342, 340 и 308 поени, а од регионот највисок пласман освои албанскиот претставник Еугент Бушпепа, чија тема „Mall“ се најде на 11. место, бугарската група „Еквинокс“ го освои 14. место, српските претставници „Балканика“ го освоија 19. место, додека Словенката Леа Сирк ...
| | веќе видена | слични

На официјалниот евровизиски канал на Јутјуб вчера беше премиерно претставено и видеото за израелската евровизиска песна „Toy“, во изведба на 25-годишната пејачка Нета Барзилаи. Имено, заедно со уште три финалисти, таа се натпреварувала да биде евровизиски претставник на Израел во рамките на шоуто „Следната ѕвезда за Евровизија“, кое го организирал израелскиот национален сервис, а песната била избрана дополнително.Она што е најинтересно за Нета е фактот што таа настапува со „лупер“, уникатен снимач на звук, кој придонесува за свежа и современа комбинација на звуци и влијанија. Токму тоа ги воодушеви евровизиските обожаватели, чии коментари гласат дека „го имаме победникот за годинава“.Доколку Нета успее да триумфира на натпреварот, тоа ќе биде четврта победа за Израел, кој зад себе ги има двете последователни победи во 1978 и 1979 година, како и онаа во 1998 година, кога земјата ја претставуваше скандалозната Дана Интернејшнал со темата „Diva“.Евровизиската песна на Нета е потпишана од израелскиот композитор ...
| | веќе видена | слични

Можеби ова е мал чекор за човештвото, ама дефинитивно голем за Влатко Илевски. Конечно и тој стапна на големата евровизиска сцена. Мразот го скрши вчера на првата техничка проба, каде што беа прецизирани работи поврзани околу неговиот настап. Од она што видовме и слушнавме Влатче ќе пее на македонски, со исклучок на првиот стих, кој ќе го отпее на англиски. На прес конференцијата и интервјуата, Влатче добро се покажа. А ете што вели за првата проба. „Милам дека беше многу добро, и дека сите овде се задоволни од пробата, и мислам дека треба да направиме мали промени. Тоа е тоа што мора да се направи“, изјави Влатче. На 7-ми мај Влатко повторно ќе се соочи со сцената од која на 12-ти ќе му се растресат нозете, но и со многуте новинари кои се таму.
| | веќе видена | слични

Нета, претставничката на Израел е годинашен победник на Евровизија. Таа во Алтис арената во Лисабон ја пееше песната Тоу. Израел победи со вкупно освоени 529 поени. Нета имаше најмногу поени од телевоутингот, а беше трета според поените на стручното жири. Во финалето на Евровизија се натпреваруваа 26 земји. Победникот беше прогласен преку собраните гласови од жирито и телевоутингот од сите 43 земји учеснички. Гласовите се доделуваа по принципот 50-50. Од жирито најмногу гласови доби Австрија, втора беше Шведска, а трета беше Израел. Македонија 12 поени од жирито ѝ ги даде на Естонија. Израелската евровизиска преставничка Нета, ќе остане запаметена и по настапот во првото полуфинале на музичкото натпреварување, кога падна по скалите зад сцената на Евровизија . Камерите што ги следат сите изведувачи го снимија моментот во кој таа паѓа, а видеото веднаш беше објавено на социјалните мрежи. Македонската група „Ај Кју“ настапи на првата полуфинална вечер со песната Lost and Found, но не се пласираше во финалето. ...
| | веќе видена | слични

ПО 54. ЕВРОВИЗИСКО ИЗДАНИЕ Александер Рибак и ја донесе победата на Норвешка Победник на 54. евровизиско издание е Норвежанецот Александер Рибак. Момчето, кое важеше за фаворит не само во обложувалниците, туку и меѓу фановите на најголемиот европски музички натпревар, со темата "Fairytale" освои најголем број бодови меѓу 25-мината финалисти благодарение на телевоутингот и жирито од сите 42 земји-учеснички во годинешното издание, кое се одржа во руската престолнина. Ова е трета победа за Норвешка на Евровизија. Досега прво место имале во 1985 и 1995 година Освоените 387-те поени се новиот рекорд кога се евровизиските бодови во прашање. Зад Рибак се пласираа Јоана од Исланд и Ајсел и Араш од Азербејџан, а по нив следуваа Турција, Велика Британија, Естонија, Грција, Франција... Кога се претставниците од поранешните југословенски републики во прашање најдобро котираа Босанците Регина, тие со освоени 106 поени за темата "Бистра вода" се најдоа на деветтата позиција. На конечната одлука и претходеше ...
| | веќе видена | слични

Македонската евровизиска претставничка Калиопи влезе во финалето на годинешното издание на песна за Евровизија. Калиопи која на втората полуфинална вечер настапи втора со песната „Црно и Бело“ е една од десетте изведувачи кои се пласираа во саботното финале. Калиопи вечерва на сцената во Баку, Азербејџан, емотивно и енергично на македонски јазик ја отпеа „Црно и Бело“ и и обезбеди пласман на Македонија во финалето. За време на нејзиниот настап публиката во салата ја поздрави со овации и аплаузи. Освен Калиопи, место во финалето обезбедија и српскиот претставник Жељко Јоксимовиќ од Србија, Лорин од Шведска, Литванија, Босна и Херцеговина, Украина, Норвешка, Естонија, Малта и Турција. Без финале од балканските претставници оваа година остана Хрватска за која настапи Нина Бадриќ со „Небо“. За време на гласањето на жирито и гледачите, како специјални гости настапија победниците на Евровизија од последните пет години. Откако секој ја отпеа својата песна, сите заедно ја отпеаја Waterloo од групата Абба. ...
| | веќе видена | слични

Калиопи, за жал, нема да ја гледаме и в сабота во големото евровизиско финале, уште еднаш на сцената во Глоуб Арената во Стокхолм. Калиопи, за жал, не го повтори успехот на „Црно и бело" за по втор пат да си обезбеди пласман во големото финале, и покрај одличната изведба на „Дона" во која до израз дојдоа неверојатните вокални способности на нашата поп дива. Моќна тема, моќна изведба и уште помоќен настап. Калиопи, за жал, нема да ја гледаме и в сабота во големото евровизиско финале, уште еднаш на сцената во Глоуб Арената во Стокхолм. Во финалето уште еднаш ќе ги видиме Латвија, Грузија, Бугарија, Австралија, Украина, Србија, Полска, Израел, Литванија и Белгија.
| | веќе видена | слични

Калиопи, за жал, нема да ја гледаме и в сабота во големото евровизиско финале, уште еднаш на сцената во Глоуб Арената во Стокхолм.Калиопи, за жал, не го повтори успехот на „Црно и бело" за по втор пат да си обезбеди пласман во големото финале, и покрај одличната изведба на „Дона" во која до израз дојдоа неверојатните вокални способности на нашата поп дива. Моќна тема, моќна изведба и уште помоќен настап.Калиопи, за жал, нема да ја гледаме и в сабота во големото евровизиско финале, уште еднаш на сцената во Глоуб Арената во Стокхолм.Во финалето уште еднаш ќе ги видиме Латвија, Грузија, Бугарија, Австралија, Украина, Србија, Полска, Израел, Литванија и Белгија.
| | веќе видена | слични

Речиси сите фаворити за победа (или топ 10) беа изведени во првата евровизиска вечер, а консензус во евровизиските кулоари беше дека во конкуренцијата во второто полуфинале Македонија најверојатно би била финалист. Сепак, во традиционалното гласање на акредитираните новинари, кое се одржува пред полуфиналето, Македонија го зазеде последното место Игор Трајковски, специјално за „Нова Македонија“ од Лисабон За Македонија, шести пат едноподруго, нема влез во финалето на „Евросонг“. Иако, според многумина, имавме најдобра евровизиска песна од сите што досега сме ги пратиле, комплетниот настап на нашите претставници на 63-то евровизиско издание не успеа да ги шармира жиријата и гласачкото тело во другите 18 земји-учеснички. За финалето на 12 мај се изборија: Литванија, Финска, Естонија, Австрија, Ирска, Бугарија, Албанија, Кипар, Израел и Чешка. Без финале, покрај Македонија, останаа и Грција, Хрватска, Белгија, Швајцарија, Ерменија, Азербејџан, Исланд и Белорусија. Пласманот на секоја земја поединечно ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Евровизиската песна Lost and Found на „Ај Кју“ беше промовирана пред неколку дена. Првите впечатоци на публиката, но и на македонските музичари се позитивни. За „Репортер“ велат, направена е мајсторски, дека е непредвидлива и дека има европски звук. „Мене ми е скроз фаворит. Не дека ми се другари, ама песната е топ. Цел ден од глава не ми излегува песната. Браво“, рече Кристина Арнаудова. Сличен став има и Виктор Апостоловски. „Се гледа дека Бојан ја правел. Модерна поп песна направена во стил на еден од нивните омилени бендови Coldplay. Често сме праеле муабет на темава додека работевме заедно, знам колку им значи ‘Евровизија’ така што им посакувам среќа на настапот во живо“, вели тој. „Песната е модерна и одлична. Спотот е фин. Со нетрпение чекам да видам како сето тоа ќе изгледа на сцената“, ни рече Александар Белов. Роберт Билбилов, кој има големо евровизиско искуство, вели дека песната е со одличен аранжман и продукција. „Можеби не светски, но ќе речам дека има европски звук. Ние како нација очекуваме ...
| | веќе видена | слични

Калиопи на вечерашното второ евровизиско полуфинале настапи под редниот број 8.Одличен настап на Калиопи, која на евровизиската сцена во Стокхолм изгледаше и звучеше моќно.А со изведбата на „Дона“ одржа час по пеење.Во исчекување на резултатите за влез во саботното финале стегаме палци за нашата Калиопи, која покажа дека без „притресување“ и со моќна изведба може да се остави силен впечаток.Горан, тапанарот кој е дел од настапот, го носи фустанот кон евровизиската сцена
| | веќе видена | слични

Калиопи на вечерашното второ евровизиско полуфинале настапи под редниот број 8. Одличен настап на Калиопи, која на евровизиската сцена во Стокхолм изгледаше и звучеше моќно. А со изведбата на „Дона“ одржа час по пеење. Во исчекување на резултатите за влез во саботното финале стегаме палци за нашата Калиопи, која покажа дека без „притресување“ и со моќна изведба може да се остави силен впечаток. Горан, тапанарот кој е дел од настапот, го носи фустанот кон евровизиската сцена
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...