Повеќе вести како оваа (25)

Три момчиња под истрага за разбојништво, маскирани нападнале жена и и се заканувале со ножОтворена истрага против три лица за разбојништво во селото ...
сите 17 | | | веќе видена

Три момчиња под истрага за разбојништво маскирани нападнале жена и ѝ се заканувале со нож. Отворена е истрага против три лица за разбојништво во селото ...
| | веќе видена | слични

Три момчиња под истрага за разбојништво маскирани нападнале жена и ѝ се заканувале со нож. Отворена е истрага против три лица за разбојништво во селото ...
| | веќе видена | слични

Три момчиња под истрага за разбојништво маскирани нападнале жена и ѝ се заканувале со нож. Отворена е истрага против три лица за разбојништво во селото ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица, за кои постои основано сомнение дека во соизвршителство ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување на истражна постапка, како и предлог за определување на мерка притвор и куќен притвор ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица, за кои постои основано сомнение дека во соизвршителство ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица, за кои постои основано сомнение дека во соизвршителство ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица, за кои постои основано сомнение дека во соизвршителство ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица, за кои постои основано сомнение дека во соизвршителство ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица, за кои постои основано сомнение дека во соизвршителство ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица, за кои постои основано сомнение дека во соизвршителство ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство – Гостивар донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против три лица од Гостивар и едно од Тетово, осомничени за сторено кривично дело Разбојништво од чл.237 ст.4 во врска со ст.1 во врска со чл.19 од Кривичниот законик.Осомничените се товарат дека со употреба на сила и закана дека непосредно ќе нападнат врз животот и телото на друг, се обиделе да ја ограбат бензинската пумпа на „Макпетрол”, лоцирана на ул. „Илинденска” во Гостивар.Во намерата да ја ограбат бензинската пумпа ги спречиле двајца вработени, од кои едниот заработил удари со пендрек во главата од осомничените.Основното јавно обвинителство – Гостивар против осомничените поднесе предлог за определување на мерка притвор. Судија на претходна постапка од Основниот суд во Гостивар го уважи предлогот и на сите четворица осомничени им одреди мерка притвор во траење од по 30 дена, сметано од денот на нивното лишување од слобода.​​
| | веќе видена | слични

Двајца тинејџери од селото Лојане заработија кривични пријави за разбојништво, зашто пред пет дена влегле во куќата на М.А. од истото село, и му дале напиток со средство за заспивање за да го ограбат. Откако М.А. заспал, осомничените му одзеле 400 евра. На едниот од осомничените му е одредена мерка притвор од 30 дена.
| | веќе видена | слични

Истражен судија од Основниот суд Гостивар, определи мерка притвор на четворица албански државјани, кои полицијата ги сомничи за разбојништво во гостиварското село Србиново. Како што соопшти СВР Тетово, кривична пријава за разбојништво е поднесена против С.Б.(35), Ќ.Д. (23), Љ.Д. (42), а Ј.М. (20) за помагање. Четворицата осомничени извесно време престојувале во селото Србиново и биле анагажирани како градежни работници. Во четвртокот утрото осомничените извршиле разбојништвото во домот на Н.Е. (82). Откако го нападнале, двајца од осомничените од раката му го зеле скапиот часовник, а и паричник во кој имало околу 600 евра и 3.000 денари. Разбојниците потоа влегле во куќата во која биле Ф.Е., сопругата на старецот и неговата сестра и украле околу 4.000 евра. Старецот во меѓувреме успеал да се ослободи и со секира удрил еден од разбојниците, по што тие ја напуштиле куќата
| | веќе видена | слични

Истражен судија од Основниот суд Гостивар определи мерка притвор на четворица албански државјани, кои полицијата ги сомничи за разбојништво во гостиварското село Србиново. Како што соопшти СВР Тетово, кривична пријава за разбојништво е поднесена против С.Б.(35), Ќ.Д. (23), Љ.Д. (42), а Ј.М. (20) за помагање. Четворицата осомничени извесно време престојувале во селото Србиново и биле анагажирани како градежни работници. Во четвртокот утрото осомничените извршиле разбојништвото во домот на Н.Е. (82). Откако го нападнале, двајца од осомничените од раката му го зеле скапиот часовник, а и паричник во кој имало околу 600 евра и 3.000 денари. Разбојниците потоа влегле во куќата во која биле Ф.Е., сопругата на старецот и неговата сестра и украле околу 4.000 евра. Старецот во меѓувреме успеал да се ослободи и со секира удрил еден од разбојниците, по што тие ја напуштиле куќата.
| | веќе видена | слични

Истражен судија од Основниот суд Гостивар определи мерка притвор на четворица албански државјани, кои полицијата ги сомничи за разбојништво во гостиварското село Србиново. Како што соопшти СВР Тетово, кривична пријава за разбојништво е поднесена против С.Б.(35), Ќ.Д. (23), Љ.Д. (42), а Ј.М. (20) за помагање. Четворицата осомничени извесно време престојувале во селото Србиново и биле анагажирани како градежни работници. Во четвртокот утрото осомничените извршиле разбојништвото во домот на Н.Е. (82). Откако го нападнале, двајца од осомничените од раката му го зеле скапиот часовник, а и паричник во кој имало околу 600 евра и 3.000 денари. Разбојниците потоа влегле во куќата во која биле Ф.Е., сопругата на старецот и неговата сестра и украле околу 4.000 евра. Старецот во меѓувреме успеал да се ослободи и со секира удрил еден од разбојниците, по што тие ја напуштиле куќата
| | веќе видена | слични

Истражен судија од Основниот суд Гостивар определи мерка притвор на четворица албански државјани, кои полицијата ги сомничи за разбојништво во гостиварското село Србиново. Како што соопшти СВР Тетово, кривична пријава за разбојништво е поднесена против С.Б.(35), Ќ.Д. (23), Љ.Д. (42), а Ј.М. (20) за помагање. Четворицата осомничени извесно време престојувале во селото Србиново и биле анагажирани како градежни работници. Во четвртокот утрото осомничените извршиле разбојништвото во домот на Н.Е. (82). Откако го нападнале, двајца од осомничените од раката му го зеле скапиот часовник, а и паричник во кој имало околу 600 евра и 3.000 денари. Разбојниците потоа влегле во куќата во која биле Ф.Е., сопругата на старецот и неговата сестра и украле околу 4.000 евра. Старецот во меѓувреме успеал да се ослободи и со секира удрил еден од разбојниците, по што тие ја напуштиле куќата.
| | веќе видена | слични

Гостивар, 3 ноември - Истражен судија од Основниот суд Гостивар определи мерка притвор на четворица албански државјани, кои полицијата ги сомничи за разбојништво во гостиварското село Србиново. Како што соопшти СВР Тетово, кривична пријава за разбојништво е поднесена против С.Б.(35), Ќ.Д. (23), Љ.Д. (42), а Ј.М. (20) за помагање. Четворицата осомничени извесно време престојувале во селото Србиново и биле анагажирани како градежни работници. Во четвртокот утрото осомничените извршиле разбојништвото во домот на Н.Е. (82). Откако го нападнале, двајца од осомничените од раката му го зеле скапиот часовник, а и паричник во кој имало околу 600 евра и 3.000 денари. Разбојниците потоа влегле во куќата во која биле Ф.Е., сопругата на старецот и неговата сестра и украле околу 4.000 евра. Старецот во меѓувреме успеал да се ослободи и со секира удрил еден од разбојниците, по што тие ја напуштиле куќата.
| | веќе видена | слични

СВР Скопје им одреди мерка притвор на пет лица кои во јануари и февруари годинава противправно стекнале имотна корист од околу 750.000 денари. Како што соопшти МВР, лицата, сите од Скопје, се на возраст меѓу 26 и 46 години. Во првиот случај кривично пријавен е К.С. (31) од Скопје за сторено кривично дело „разбојништво“, стекнувајќи се со противправна имотна корист од 500.000 денари. Од страна на Судија на претходна постапка против пријавениот е изречена мерка притвор во траење од 30 дена. К.С. заедно со уште едно непознато лице (чиј идентитет пријавениот не го открил) на почетокот на февруари во претпладневните часови извршил разбојништво во стан на ул. „Тале Христов“. Претставувајќи се како вработени во ЈП „Водовод и канализација“, влегле во станот на оштетената и по кусо време ја откриле својата вистинска намера. К.С. со нож што го земал од кујната, ја фатил оштетената и со употреба на сила ја турнал на подот, и го ставил ножот на вратот и ја прашал кај ги чува парите. Потоа земал ќебе од креветот, ја ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...