Повеќе вести како оваа (25)

Претседателот Путин оцени дека телефонскиот разговор што деновиве го имал со американскиот претседател Доналд Трамп го охрабрил да мисли дека односите меѓу ...
сите 33 | | | веќе видена

Конгресот и американскиот народ за првпат ќе имаат увид во деталите за тоа што истражувал Мулер за напорите на Русија за мешање во изборите во 2016 година на ...
| | веќе видена | слични

Директорот на ЦИА, номиниран за државен секретар на САД, се соочи со интензивен распит во Комисијата за надворешни работи на Сенатот Директорот на ЦИА Мајк Помпео, номиниран од страна на американскиот претседател Доналд Трамп за државен секретар на САД, се соочи со интензивен распит во Комисијата за надворешни работи на Сенатот, во врска со тековната истрага за Русија и неговите односи со претседателот. Помпео посочи дека нема да поднесе оставка во знак на протест, ако Трамп го отпушти специјалниот советник Роберт Мулер, кој врши истрага за врските меѓу Русија и Трамп. „Моите инстинкти ми кажуваат дека мојата обврска да продолжам да служам како висок американски дипломат, ќе биде од големо значење, особено во време на политички домашни превирања како сега“, рече Помпео. Тој одби да каже дали го дели истиот став со претседателот, дека специјалниот советник е во „лов на вештерки“, и неколкупати одби да каже што слушнал од претседателот за руската истрага. „Нема да зборувам за разговорите што ги имав со ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин рекол во вторникот во текот на разговорите со американскиот државен секретар Мајк Помпео дека сака „воспоставување потполни ...
| | веќе видена | слични

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денес кога го примил својот американски колега Мајк Помпео во Сочи, рекол дека е време Русија и САД да ...
| | веќе видена | слични

И САД и Русија имаат заеднички интерес за бројни глобални прашања. Но, честопати се на спротивните страни, иако споделуваат иста цел. Американскиот државен ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека е под истрага поради отпуштање на поранешниот директор на Федералното истражно биро Џејмс Конвеј и наводното мешање на руските хакери во американските избори. Претседателот на САД во објавата на Twitter го обвини заменикот американски обвинител за “лов на вештерки”, пренесе Фена. “Поради отпуштањето на директорот на ФБИ ме истражува човек кој ми рече да го отпуштам директорот на ФБИ”, напиша Трамп. Заменик државниот обинител Род Росенштајн напиша допис кој Белата куќа го искористи да ги оправда обвинувањата на челникот на ФБИ. Росенштајн ја презеде истрагата за можното руско мешање во американските избори откако државниот обвинител се повлече од истрагата во март. Заменик државниот обвинител покасно го именуваше специјалниот советник Роберт Мулер да ја води исрагата. Американските медиуми порано објавија дека Мулер го истражува претседателот на САД поради можно попречување на спроведувањето на правдата.
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
| | веќе видена | слични

Во своето прво обраќање пред медиумите после финиширањето на истрагата за руското мешање во изборите во САД, Мулер рече дека, доколку биле убедени дека ...
| | веќе видена | слични

Посетата на Сергеј Лавров на Вашингтон се одвиваше според истото сценарио како и онаа на Тилерсон во Москва на 11 април. Американскиот државен секретар тогаш најпрво се состана со Лавров, а потоа со Владимир Путин, а денес Лавров најпрво имаше средба со американскиот колега, а потоа со Доналд Трамп. Генералниот директор на Рускиот совет за меѓународни прашања Андреј Кортунов во разговор со дописникот на „Газета.Ru“ нагласи дека личната средба на Трамп и Лавров не е само знак на учтивост: „Функцијата државен секретар е секако важна, но сепак претседателот е оној што ја креира надворешната политика. Мислам дека Трамп има некаква порака за претседателот Путин која сака да ја испрати лично преку Лавров“. Претседателите патуваат во Хамбург Разговорот помеѓу Сергеј Лавров и Доналд Трамп траеше околу 40 минути. Еден од најважните резултати од оваа средба ја изнесе шефот на руската дипломатија на прес-конференцијата. Имено, потврден е терминот на првата лична средба на Владимир Путин со својот американски колега. ...
| | веќе видена | слични

Законодавците бараат пристап до документите од извештајот на Мулер, за да утврдат дали имало попречување на правдата или не Претставничкиот дом на САД денес ...
| | веќе видена | слични

Американската јавност ги очекува деталите од 22 месечната истрага на Мулер Одделот за правда на САД соопшти дека во четврток ќе ја објави редактираната верзија ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот менаџер на изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп, Пол Манафорд тајно плаќал неименувани поранешни европски политичари да лобираат за поранешната проруска влада во Украина. Ова најново сознание се додава во обвинението кое го поднесе специјалниот советник Робер Мулер. Во него се наведува дека Манафорд им платил повеќе од 2,5 милиони долари на поранешните политичари. Манафорд пак повтори дека е невин во истрагата на Мулер. Поранешниот висок претставник на Трамповиот изборен штаб, Рик Гејтс ја призна вината откако и против него беше покренато обвинение во истрагата на Мулер за руското мешање во американските претседателски избори. Нема сознанија дека Манафорд или Гејтс склучиле тајни договори со Русија во намерата да се влијае на резултатите на американските претседателски избори во 2016 година, што е главна цел на истрагата на министерството за правда на САД.
| | веќе видена | слични

Поранешниот менаџер на изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп, Пол Манафорд тајно плаќал неименувани поранешни европски политичари да лобираат за поранешната проруска влада во Украина. Ова најново сознание се додава во обвинението кое го поднесе специјалниот советник Робер Мулер. Во него се наведува дека Манафорд им платил повеќе од 2,5 милиони долари на поранешните политичари. Манафорд пак повтори дека е невин во истрагата на Мулер. Поранешниот висок претставник на Трамповиот изборен штаб, Рик Гејтс ја призна вината откако и против него беше покренато обвинение во истрагата на Мулер за руското мешање во американските претседателски избори. Нема сознанија дека Манафорд или Гејтс склучиле тајни договори со Русија во намерата да се влијае на резултатите на американските претседателски избори во 2016 година, што е главна цел на истрагата на министерството за правда на САД. извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Поранешниот менаџер на изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп, Пол Манафорд тајно плаќал неименувани поранешни европски политичари да лобираат за поранешната проруска влада во Украина. Ова најново сознание се додава во обвинението кое го поднесе специјалниот советник Робер Мулер. Во него се наведува дека Манафорд им платил повеќе од 2,5 милиони долари на поранешните политичари. Манафорд пак повтори дека е невин во истрагата на Мулер. Поранешниот висок претставник на Трамповиот изборен штаб, Рик Гејтс ја призна вината откако и против него беше покренато обвинение во истрагата на Мулер за руското мешање во американските претседателски избори. Нема сознанија дека Манафорд или Гејтс склучиле тајни договори со Русија во намерата да се влијае на резултатите на американските претседателски избори во 2016 година, што е главна цел на истрагата на министерството за правда на САД.
| | веќе видена | слични

Поранешниот менаџер на изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп, Пол Манафорд тајно плаќал неименувани поранешни европски политичари да лобираат за поранешната проруска влада во Украина. Ова најново сознание се додава во обвинението кое го поднесе специјалниот советник Робер Мулер. Во него се наведува дека Манафорд им платил повеќе од 2,5 милиони долари на поранешните политичари. Манафорд пак повтори дека е невин во истрагата на Мулер. Поранешниот висок претставник на Трамповиот изборен штаб, Рик Гејтс ја призна вината откако и против него беше покренато обвинение во истрагата на Мулер за руското мешање во американските претседателски избори. Нема сознанија дека Манафорд или Гејтс склучиле тајни договори со Русија во намерата да се влијае на резултатите на американските претседателски избори во 2016 година, што е главна цел на истрагата на министерството за правда на САД.
| | веќе видена | слични

„Целта на Русија беше да создадат несогласување, да попречат и направат хаос во САД....Плачат од смеа во Москва. Опамети се, Америко! – напиша Трамп на твитер. Американскиот претседател ова го напиша само неколку дена откако специјалниот советник во истрагата за можното руско мешање во претседателските избори, Роберт Милер, обвини 13 Руси за обид да се мешаат во изборите.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп доби контра одговор од Мајк Помпео, директорот на Централната разузнавачка агенција, Мајк Помпео, кој и натаму останува на проценката на тајната служба дека руската влада преку своите служби влијаела врз претседателските избори во ноември минатата година. Оваа реакција на Мајк Помпео и ЦИА доаѓа откако Трамп на АПЕК самитот во Виетнам посочи дека добил одговор директно од Путин дека Русија како држава не вршела никакво мешање на изборите во САД и дека му верува на неговиот збор. – Заклучоците на разузнавачките служби поврзани со мешањето на Русија на изборите не се променети, се вели во соопштението на ЦИА. Да потсетиме дека назначувањето на Помпео дојде по давањето согласност од страна на Доналд Трамп, па така ова спротиставување на ставовите за прв пат дава јасна политичка порака дека ЦИА и претседателот на САД се практично на две различни страни. Трамп вчера, од главниот град Ханој на Виетнам, рече дека има добри односи со Путин, за кој смета дека е навреден поради ...
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека верува оти Северна Кореја разбира колку САД сакаат целосна денуклеаризација на Корејскиот полуостров, ...
| | веќе видена | слични

Тој е во Москва на разговор за планот на Трамп да ги повлече САД од Договорот за контрола на вооружувањето од 1987-та година Советникот за национална ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...