Повеќе вести како оваа (25)

Гламурозно, но и крајно софистицирано со традиционално претставување на жирито и моќно обраќање на режисерот Алехандро Гонзалез Ињариту, вчеравечер беше ...
сите 22 | | | веќе видена

Краткометражниот филм на Елонора Венинова „The Sign“ ќе биде прикажан денеска во 16.45 часот на програмата Cannes Directors на 72.издание на Канскиот филмски ...
| | веќе видена | слични

Краткометражниот филм на Елонора Венинова „The Sign“ ќе биде прикажан денеска во 16.45 часот на програмата Cannes Directors на 72.издание на Канскиот филмски ...
| | веќе видена | слични

Краткометражниот филм на Елонора Венинова „The Sign“ ќе биде прикажан денеска во 16.45 часот на програмата Cannes Directors на 72.издание на Канскиот филмски ...
| | веќе видена | слични

Краткометражниот филм на Елонора Венинова „The Sign” ќе биде прикажан денеска во 16.45 часот на програмата Cannes Directors на 72.издание на Канскиот филмски ...
| | веќе видена | слични

Фестивалот ќе го отвори филмот на Џим Џармуш, кој е во главната програма со својата зомби-комедија „Мртвите не умираат“. Кен Лоуч овој пат доаѓа со филмот „Жал ...
| | веќе видена | слични

Седумедест и второто издание на Канскиот филмски фестивал почнува денес, со премиерата на зомби-комедијата „Мртвиот не умира“ на Џим Џармуш и со претставување ...
| | веќе видена | слични

Канската кроазета секојдневно се полни со филмофили, туристи, папараци од целиот свет, кои денеска, освен филмските ѕвезди, ги дочекаа и британскиот музичар ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот филмски фестивал во Кан, што почна на 14 мај, завршува денеска со доделување Златна палма и други фестивалски награди. За главната награда се ...
| | веќе видена | слични

Јужнокорејскиот режисер Бонг Џон-ху со неговиот филм „Паразит“ е освојувач на најпрестижната награда на Канскиот филмски фестивал, „Златна палма“ на ...
| | веќе видена | слични

Актерите Хавиер Бардем и Шарлот Гејнсборг, вчеравечер го отворија 72-то издание на Канскиот филмски фестивал на кој се очекуваат бројни ѕвезди како Квентин ...
| | веќе видена | слични

Актерите Хавиер Бардем и Шарлот Гејнсборг, вчеравечер го отворија 72-то издание на Канскиот филмски фестивал на кој се очекуваат бројни ѕвезди како Квентин ...
| | веќе видена | слични

72. издание на Меѓународниот Кански филмски фестивал започна вчера, на 14 мај, и ќе трае до 25 мај, а на него за престижната „Златна палма“ ќе се борат 19 ...
| | веќе видена | слични

Со светската премиера на филмот “Робин Худ“ во режија Рид Скот, во средата навечер беше отворен 63 меѓународен филмски фестивал во Кан. Вкупно 19 филмски остварувања ќе се натпреваруваат за Златната палма, меѓу нив се дела на Мајк Ли , Кена Лоуча, Такешија Китана, Бертран Таверни, Алехандра Гонзалес Ињаритуа и Абас Кјаростам. Жирито ќе го претставува американскиот режисер Тим Бартон, домаќинка на фестивалот ќе британската актерка Кристин Скот-томас. Канскиот фестивал ќе биде затворен на 23 мај со прикажување на францускиот филм “хе Трее“ на режисерката Жили Бертучели, во главна улога на Шарлот Гензбург.
| | веќе видена | слични

69-тото издание на меѓународниот филмски фестивал во Кан, започнува денеска и ќе трае до недела, 22 мај, кога ќе биде прогласен овогодинешниот добитник на Златната палма. Фестивалот вечерва ќе биде отворен со новиот филм на Вуди Ален, „Cafe and Society“, во кој главните улоги ги играат Кристен Стјуарт и Џеси Ејзенберг. Ова е трет филм на Вуди Ален кој го отвора престижниот фестивал на Азурниот брег, по филмот „Холивудски крај“ кој го отвори фестивалот во Кан во 2001 година и „Полноќ во Париз“ од 2011 година. За Златната палма ќе се натпреваруваат 21 филм, меѓу кои: „Тони Ердман“ на германската режисерка Марен Аде, „Хулиета“ на Педро Алмодовар ,„Американски мед“ на Андреја Арнолд, драмата „Непозната девојка“ на белгиските браќа Лик и Жан-Пјер Дарден,„Personal shopper“ на францускиот режисер Оливие Асаје, „Juste la fin du monde" на канадскиот режисер Хавиер Долан, „Paterson“ во режија на Џим Џармуш, „Остани исправен“ на Ален Гироди, „Аквариус“ на бразилскиот режисер Фило Клебер Мендоса, „Камена болест“ на ...
| | веќе видена | слични

Новиот филм на режисерот Квентин Тарантино, „Неславни никаквеци“ ќе се натпреварува за главната награда на филмскиот фестивал во Кан. Филмот својата светска премиера ќе ја доживее во Франција, на фестивалот каде што ќе се прикажува во конкуренција за „Златна палма“.
Премиерата во Кан е закажана три месеци пред почетокот на нормалната дистрибуција, кога „Никаквеците“ ќе почнат да се прикажуваат во американските киносали во текот на август.
Блескавиот успех на Тарантино на Кан почна со филмот „Евтини приказни“, кој во 1994 година освои „Златна палма“. Неговите последни филмови „Убиј го Бил“, „Отпорен на смрт“, како и „Касапски кучиња“, имаа канска премиера, иако беа прикажувани надвор од конкуренција.
Канскиот филмски фестивал оваа година ќе се одржува во периодот од 13 до 24 мај.
| | веќе видена | слични

Актерите Шарлот Гензбур и Хавиер Бардем го отворија 72. Меѓународен фестивал во Кан, на кој до 25 мај се очекуваат голем број ѕвезди, меѓу кои Квентин ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...