Повеќе вести како оваа (25)

Меѓународната невладина организација Амнести Интернешнал го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да ги испита можните злосторства против човештвото во ...
сите 97 | | | веќе видена

Меѓународната невладина организација Амнести Интернешнал го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да ги испита можните злосторства против човештвото во ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната невладина организација Амнести Интернешнал го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да ги испита можните злосторства против човештвото во ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната невладина организација „Амнести интернешнал“ го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да ги испита можните злосторства против човештвото во ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната невладина организација „Амнести интернешнал“ го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да ги испита можните злосторства против човештвото во ...
| | веќе видена | слични

Ерусалим, 5. ноември 2014 (ИНПРЕС) – Меѓународната организација за човекови права Амнести интернешенел го обвини Израел дека извршил воени злосторства за време на војната во појасот на Газа минатото лето. Амнести интернешенел соопшти дека Израел покажал “груба рамнодушност“ во нападите врз семејните домови во густо населениот крајбрежен регион. – Израелските сили убија голем број на палестински цивили во нападите на куќи полни со семејствата, а во некои случаи извршиле воени злосторства, се вели во извештајот на организацијата Амнести интернешнал. Во оваа војна загинаа повеќе од 2.100 Палестинци, меѓу кои многу цивили, а на израелската страна загинаа 66 војници и шест цивили. (Крај) извор: АП фото: архива
| | веќе видена | слични

ПРИШТИНА, Косово -- Набљудувачката група за човекови права Амнести интернешнал (АИ) ги повика косовските власти во петокот (18-ти јуни) да ги испитаат тврдењата за „прекумерна употреба на сила“ при апсењето на водачот на Ветевендосје (Самоопределување) Албин Курти. Курти беше уапсен на 12-ти јуни, но беше ослободен два дена подоцна. Во петокот АИ објави дека Приштина треба да „отвори истрага за наводите за прекумерна употреба на сила и лош третман на косовската специјална полициска единица“ за време на апсењето на Курти. Според извештаите, полицијата употребила солзавец и сила за да ја растера групата поддржувачи кои се собрале да го спречат апсењето на нивниот водач. (AФП, веб-страница на Амнести интернешнал - 18/06/10)
| | веќе видена | слични

Џихадистите, кои синоќа се повлекле од селото Тал Али, во провинцијата Киркук, денеска се вратиле во него со поддршка и притоа грабнале педесетина жители. „Амнести интернешенел“ неделава ја обвини групата дека во својата досегашна офанзива грабнала илјадници селани од северен Ирак, каде живеат многубројни претставници на малцинствата во земјата, најмногу Јазиди и христијани. Оваа организација ги обвини џихадистите дека водат систематска кампања на етничко чистење и изврушваат масовни егзекуции меѓу малцинствата.
| | веќе видена | слични

Организацијата за заштита на човековите права „ Амнести интернешенел “ (АИ) денеска укажа на неуспехот на мисијата на ОН на Косово (УНМИК) во истрагите во врска со судбината на цивилите, главно Срби, кои исчезнале за време на војната на Косово во 1998 и 1999 година. Експертот на АИ по прашањето за Косово, Шан Џонс изјави дека тоа што УНМИК не ја спровел истрагата во врска со многубројните и систематски напади врз цивили, како и можните злосторства против човештвото, придонело на Косово да се создаде клима на неказниви злосторства. Во најновиот извештај на АИ, кој ќе биде претставен пред дебатата за Косово во Советот за безбедност на ОН в четврток, се наведува дека роднините на исчезнатите, главно етнички Срби, поднеле 150 жалби во кои тврдат дека УНМИК не ги истражил киднапирањата и подоцна убиствата на нивните најблиски. Подготви: Љ.И.
| | веќе видена | слични

Бројот на егзекуциите во светот лани се зголеми за речиси 15 проценти, се наведува во годишниот извештај за спроведувањето на смртната казна на меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести интернешнал (АИ). Извештајот посочува дека лани во светски рамки се извршени 778 смртни казни (во 2012 година се извршени 682), при што се напоменува дека во оваа бројка не се вклучени илјадниците егзекутирани лица во Кина, каде што овој вид на информација е државна тајна. - Кина продолжува да егзекутира повеќе луѓе, отколку сите останати земји заедно, се вели во извештајот. - Од 2007 година кинеските власти тврдат дека го ограничиле спроведувањето на смртната казна. Им го даваме следниот предлог: Доколку располагате со бројки, објавете ги и покажете ни ги - изјави директорот за меѓународни прашања во АИ, Одри Гофран. Главен удел во зголемувањето на бројот на смртните казни во 2013 година имаат две држави, Иран и Ирак. Во Иран лани се извршени 369 егзекуции, а во Ирак 169. Во Саудиска Арабија се ...
| | веќе видена | слични

Бројот на извршени смртни казни во светот драстично е намален во 2010 година, соопшти меѓународната организација за заштита на човековите права „Амнести интернешенел“ во својот годишен извештај објавен на нејзиниот сајт. Истовремено со ова, движењето за укинување на смртните казни добива се поголема популарност, посочува организацијата. Во минатата година во светот биле извршени најмалку 527 смртни казни, истакнува „Амнести интернешенел“. Тоа е помалку од регистрираните 714 егзекуции во 2009 година. Според авторите на извештајот, во Кина се извршени илјадници егзекуции, но точните податоци се чуваат во длабока тајност. Во последната деценија смртната казна беше укината во 31 земја, но Монголија. Кина, Иран, Саудиска Арабија, САД и Јемен се земјите во кои оваа казна се уште се применува. Најмногу егзекуции биле извршени во Азија и на Блискиот исток. Во САД, каде смртната казна се применува само при најтешки престапи, како што е на пример убиството со умисла, минатата година биле извршени 110 смртни казни. ...
| | веќе видена | слични

Објавувањето на аудио снимките не само што открија корупција во владата, туку покажаа и дека постоел широко распространет таен надзор, се вели во извештајот на Амнести Интернешнал за Македонија, пренесува Дојче веле . Извештајот на Амнести Интернешнал (АИ) за Македонија почнува со политичката криза во земјата и објавувањето на аудио снимките со разговори меѓу министри, членови на владејачката партија ВМРО ДПМНЕ и други лица од јавниот живот. Снимките објавени од лидерот на опозициската СДСМ Зоран Заев открија корупција во владата, злоупотреба на функциите, изборни измами и недоволно почитување на човековите права и на владеењето на правото, вклучувајќи и мешање во независноста на судството, се вели во извештајот. Натаму се вели дека Заев беше обвинет, заедно со други лица, за кривични дела, вклучувајќи и шпионажа. Владата тврди дека снимките се фабрикувани од страна на странски разузнавачки служби. Амнести Интернешнал дава и кус преглед на настаните во Македонија од пролетта, притоа наведувајќи ги протестите ...
| | веќе видена | слични

Објавувањето на аудио снимките не само што открија корупција во владата, туку покажаа и дека постоел широко распространет таен надзор, се вели во извештајот на Амнести Интернешнал за Македонија, пренесува Дојче веле . Извештајот на Амнести Интернешнал (АИ) за Македонија почнува со политичката криза во земјата и објавувањето на аудио снимките со разговори меѓу министри, членови на владејачката партија ВМРО ДПМНЕ и други лица од јавниот живот. Снимките објавени од лидерот на опозициската СДСМ Зоран Заев открија корупција во владата, злоупотреба на функциите, изборни измами и недоволно почитување на човековите права и на владеењето на правото, вклучувајќи и мешање во независноста на судството, се вели во извештајот. Натаму се вели дека Заев беше обвинет, заедно со други лица, за кривични дела, вклучувајќи и шпионажа. Владата тврди дека снимките се фабрикувани од страна на странски разузнавачки служби. Амнести Интернешнал дава и кус преглед на настаните во Македонија од пролетта, притоа наведувајќи ги протестите ...
| | веќе видена | слични

Џихадистите од „Исламска држава“ денеска киднапирале неколку десетици жители на село во северен Ирак, откако тие го изгореле знамето на групата и ја запалиле нивната позиција, пренесоа француските медиуми, цитирајќи ја ирачката полиција. Џихадистите, кои синоќа се повлекле од селото Тал Али, во провинцијата Киркук, денеска се вратиле во него со поддршка и притоа грабнале педесетина жители. „Амнести интернешенел“ неделава ја обвини групата дека во својата досегашна офанзива грабнала илјадници селани од северен Ирак, каде живеат многубројни претставници на малцинствата во земјата, најмногу Јазиди и христијани. Оваа организација ги обвини џихадистите дека водат систематска кампања на етничко чистење и изврушваат масовни егзекуции меѓу малцинствата. Извор:МИА
| | веќе видена | слични

Џихадистите од „Исламска држава“ денеска киднапирале неколку десетици жители на село во северен Ирак, откако тие го изгореле знамето на групата и ја запалиле нивната позиција, пренесоа француските медиуми, цитирајќи ја ирачката полиција. Џихадистите, кои синоќа се повлекле од селото Тал Али, во провинцијата Киркук, денеска се вратиле во него со поддршка и притоа грабнале педесетина жители. „Амнести интернешенел“ неделава ја обвини групата дека во својата досегашна офанзива грабнала илјадници селани од северен Ирак, каде живеат многубројни претставници на малцинствата во земјата, најмногу Јазиди и христијани. Оваа организација ги обвини џихадистите дека водат систематска кампања на етничко чистење и изврушваат масовни егзекуции меѓу малцинствата.
| | веќе видена | слични

Џихадистите од „Исламска држава“ денеска киднапирале неколку десетици жители на село во северен Ирак, откако тие го изгореле знамето на групата и ја запалиле нивната позиција, пренесоа француските медиуми, цитирајќи ја ирачката полиција. Џихадистите, кои синоќа се повлекле од селото Тал Али, во провинцијата Киркук, денеска се вратиле во него со поддршка и притоа грабнале педесетина жители. „Амнести интернешенел“ неделава ја обвини групата дека во својата досегашна офанзива грабнала илјадници селани од северен Ирак, каде живеат многубројни претставници на малцинствата во земјата, најмногу Јазиди и христијани. Оваа организација ги обвини џихадистите дека водат систематска кампања на етничко чистење и изврушваат масовни егзекуции меѓу малцинствата.
| | веќе видена | слични

Џихадистите од „Исламска држава“ денеска киднапирале неколку десетици жители на село во северен Ирак, откако тие го изгореле знамето на групата и ја запалиле нивната позиција, пренесоа француските медиуми, цитирајќи ја ирачката полиција. Џихадистите, кои синоќа се повлекле од селото Тал Али, во провинцијата Киркук, денеска се вратиле во него со поддршка и притоа грабнале педесетина жители. „Амнести интернешенел“ неделава ја обвини групата дека во својата досегашна офанзива грабнала илјадници селани од северен Ирак, каде живеат многубројни претставници на малцинствата во земјата, најмногу Јазиди и христијани. Оваа организација ги обвини џихадистите дека водат систематска кампања на етничко чистење и изврушваат масовни егзекуции меѓу малцинствата.
| | веќе видена | слични

Групата Амнести интернешенел соопшти дека е зголемен бројот на егзекуции извршени во светот во 2011 година, главно, фокусирани на Блискиот Исток. „Познато е дека само 20 земји извршиле егзекуции, што значи дека 178 не извршуваат егзекуции“, изјави генералниот секретар на Амнести интернешенел, Салил Шети за Би-Би-Си. Според извештајот објавен вчера, најмалку 676 луѓе се егзекутирани во 20 земји во 2011 година, јавува Амнести во споредба со 2010 година кога биле егзекутирани 527 луѓе во 23 земји. Групата, исто така, ја осуди како „срамна“ употребата на смртната казна од страна на САД, забележувајќи дека таа е единствената западна демократија што егзекутирала затвореници минатата година. „Големите егзекутори се Кина и во Иран, а потоа Северна Кореја, Ирак, Саудиска Арабија, Јемен, Сомалија и, за жал, САД, исто така“, рече Салил Шети. Америка е рангирана петта во светот според смртните казни, со 43 егзекуции минатата година. Податоците незначително опаднаа од 2010 година, кога беа егзекутирани 46 луѓе. ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 12 лица загинаа во бранот антивладини протести во Венецуела, соопшти денеска невладината организација Венецуелска опсерваторија за општествени судири. ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...