Повеќе вести како оваа (25)

Али Хамнеи порача дека преговарањето со американската влада е „отровно“ затоа што тоа не се добронамерни луѓе и не почитуваат ништо. Според врховниот лидер на ...
сите 166 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД ќе ја прифати иницијатива на Иран доколку сака преговори. – Ако сакаат да разговараат, јас сум ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД ќе ја прифати иницијатива на Иран доколку сака преговори. – Ако сакаат да разговараат, јас сум ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД ќе ја прифати иницијатива на Иран доколку сака преговори. – Ако сакаат да разговараат, јас сум ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот врховен лидер, ајатолах Али Хамнеи порача дека иранската младина ќе сведочи на пропаста на Израел и американската цивилизација. „Вие, младите луѓе ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Техеран нема да попушти под притисокот на САД и дека нема да се откаже од своите цели, дури и ако државата биде ...
| | веќе видена | слични

Ракетната програма а не дијалогот е клучен за иднината на Иран, изјави денеска врховниот ирански лидер, ајатолах Али Хамнеи Али Хамнеи Ракетната програма а не дијалогот е клучен за иднината на Иран, изјави денеска врховниот ирански лидер, ајатолах Али Хамнеи. - Тие кои велат дека иднината е во преговорите, а не во проектилите, или не знаат, или се предавници, рече Хамнеи. Тој со тоа ја поддржа Револуционерната гарда која во почетокот на март изврши ракетни проби кои Запад ги критикуваше. Хамнеи минатата година поддржа и нуклеарен договор со светските сили, но потоа го повика Иран да избегне и натамошно приближување со САД и да одржи своја економска и воена сила. - Доколку Иран се стреми само кон преговори, но нема одбранбена моќ, ќе мора да се повлече пред заканите на која било послаба земја, рече Хамнеи.
| | веќе видена | слични

Техеран, 2 ноември - САД за Иран се „непријател број еден“, изјави денеска иранскиот врховен лидер ајатолах Али Хамнеи. Тој во говорот што се пренесуваше на телевизија наведе дека Техеран никогаш нема да подлегне под притисокот на Вашингтон за нуклеарниот договор. - Американското непријателство насочено кон иранскиот народ... Америка е непријател број еден... Никогаш нема да го прифатиме нивното силеџиство за нуклеарниот договор, посочи Хамнеи.
| | веќе видена | слични

Жестоки судири меѓу иранските сили за безбедност и демонстранти избувнаа денеска во Техеран кога претставниците на опозицијата се обидуваа да се соберат на протести во центарот на Техеран. Во судирите биле застрелани 4 лица, се вели во соопштението на опозициониот сајт Џарас. Извори блиски на опозицијата јавуваат дека и покрај нападите на полицијата, се поголем број луѓе им се придружуваат на демонстрантите. Иранските опозициони партии ги повикаа граѓаните на Техеран да излезат на улиците и да протестираат против политиката на врховниот поглавар, Ајатолахот Хамнеи. Тие го обвинуваат Хамнеи за репресија и фалсификување на неодамнешните претседателски избори. Собирот се совпаѓа со крајот од шиитскиот фестивал Ашура. Според првичните извештаи, силите за безбедност најпрвин пукале во воздух во обид да ги растурат демонстрантите. Но, според други извештаи, полицијата пукала во демонстрантите. Со оглед на тоа што на странските известувачи им е забрането да известуваат од демонстрациите, бројот на убиените и ...
| | веќе видена | слични

САД за Иран се „непријател број еден“, изјави денеска иранскиот врховен лидер ајатолах Али Хамнеи. Тој во говорот што се пренесуваше на телевизија наведе дека Техеран никогаш нема да подлегне под притисокот на Вашингтон за нуклеарниот договор. - Американското непријателство насочено кон иранскиот народ... Америка е непријател број еден... Никогаш нема да го прифатиме нивното силеџиство за нуклеарниот договор, посочи Хамнеи.
| | веќе видена | слични

САД за Иран се „непријател број еден“, изјави денеска иранскиот врховен лидер ајатолах Али Хамнеи. Тој во говорот што се пренесуваше на телевизија наведе дека Техеран никогаш нема да подлегне под притисокот на Вашингтон за нуклеарниот договор. – Американското непријателство насочено кон иранскиот народ… Америка е непријател број еден… Никогаш нема да го прифатиме нивното силеџиство за нуклеарниот договор, посочи Хамнеи.
| | веќе видена | слични

Ракетната програма а не дијалогот е клучен за иднината на Иран, изјави денеска врховниот ирански лидер, ајатолах Али Хамнеи. - Тие кои велат дека иднината е во преговорите, а не во проектилите, или не знаат, или се предавници, рече Хамнеи. Тој со тоа ја поддржа Револуционерната гарда која во почетокот на март изврши ракетни проби кои Запад ги критикуваше. Хамнеи минатата година поддржа и нуклеарен договор со светските сили, но потоа го повика Иран да избегне и натамошно приближување со САД и да одржи своја економска и воена сила. - Доколку Иран се стреми само кон преговори, но нема одбранбена моќ, ќе мора да се повлече пред заканите на која било послаба земја, рече Хамнеи.
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин денеска пристигна во посета на Техеран, каде ќе има средби со лидерите на Иран и Азербејџан. Главни теми во разговорите треба да бидат развојот на инфраструктурата во регионот на Касписко Море, како и безбедносните прашања во немирниот регион. Путин ќе се сретне со иранскиот претседател Хасан Рохани и врховниот водач ајатолах Али Хамнеи.
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин денеска пристигна во посета на Техеран, каде ќе има средби со лидерите на Иран и Азербејџан. Главни теми во разговорите треба да бидат развојот на инфраструктурата во регионот на Касписко Море, како и безбедносните прашања во немирниот регион. Путин ќе се сретне со иранскиот претседател Хасан Рохани и врховниот водач ајатолах Али Хамнеи.
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин денеска пристигна во посета на Техеран, каде ќе има средби со лидерите на Иран и Азербејџан.Главни теми во разговорите треба да бидат развојот на инфраструктурата во регионот на Касписко Море, како и безбедносните прашања во немирниот регион.Путин ќе се сретне со иранскиот претседател Хасан Рохани и врховниот водач ајатолах Али Хамнеи.
| | веќе видена | слични

Врховниот ирански верски лидер, ајатолах Али Хамнеи денеска изјави дека САД сакаат да предизвикаат регионална криза односно судир помеѓу Саудиска Арабија и Иран. Врховниот ирански верски лидер, ајатолах Али Хамнеи денеска изјави дека САД сакаат да предизвикаат регионална криза односно судир помеѓу Саудиска Арабија и Иран. Тој ги повика САД да го напуштат Блиски Исток, наведувајќи оти „секоја сила која ќе го предизвика Иран ќе биде поразена“. - Еден од начините да се провоцира Иран е да се користат неискусни лидери во регионот. Тие се обидуваат да испровоцираат судир помеѓу Иран и Саудиска Арабија, муслимани да се борат против муслимани, изјави Хамнеи. Реакцијата на Хамнеи уследи по вчерашната изјава на американскиот државен секретар Мајк Помпео дека Иран е дестабилизирачки фактор на Блискиот Исток. - Иран го дестабилизира целиот овој реон. Таа земја поддржува милиции и терористички групи. Ги снабдува со оружје бунтовниците Хути во Јемен. И го поддржува убиствениот режим на сирискиот претседател Башар ал ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот претседател Хасан Рохани денес испрати остро предупредување на сметка на американскиот претседател Доналд Трамп. „Господине Трамп, не си играјте со ...
| | веќе видена | слични

САД за Иран се „непријател број еден“, изјави денеска иранскиот врховен лидер ајатолах Али Хамнеи.Тој во говорот што се пренесуваше на телевизија наведе дека Техеран никогаш нема да подлегне под притисокот на Вашингтон за нуклеарниот договор.– Американското непријателство насочено кон иранскиот народ… Америка е непријател број еден… Никогаш нема да го прифатиме нивното силеџиство за нуклеарниот договор, посочи Хамнеи.
| | веќе видена | слични

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи, ги отфрли агресивните критики што американскиот претседател Доналд Трамп ги упати на сметка на Техеран нарекувајќи ги големи лаги што доаѓаат од еден дивјак. „Не сакам да трошам време одговарајќи на големите лаги на американскиот претседател кој е дивјак“, порача Хамнеи во обраќањето на студентите во Техеран. Ова е прв одговор на Хамнеи по минатонеделниот говор на Трамп насочен кон Иран. Хамнеи претходно изјави дека Техеран нема да ги прифати притисоците на европските земји врз иранската регионална политика и ракетната програма, јави иранската државна телевизија. „Мешањето на Европејците во ракетната програма на Иран и во нашата регионална политика… за Иран е неприфатливо Европејците да ја следат насилната политика на Америка“, истакна Хамнеи.
| | веќе видена | слични

Реакцијата на Техеран на каква било воена акција против Иран ќе биде „многу остра“, изјави иранскиот врховен лидер, ајатолах Али Хамнеи. Тој истакна дека научил оти иранските непријатели се обидуваат да го вовлечат Иран во војна. Хамнеи, исто така, нагласи дека Иран нема да се согласи со никакви „неразумни барања“ од страна на шесте светски сили со кои преговара за ограничување на својата нуклеарна програма. - Доколку биде потребно Иран е подготвен да го продолжи крајниот рок за постигнување на овој договор - изјави портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Марзиех Афхам. Тој најави дека Техеран нема да се согласи со барањата на Западот во врска со инспекцијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Преговорите за иранската нуклеарна програма продолжуваат денеска во Виена. Двете страни во разговорите на 2 април во Лозана постигнаа рамковен договор за ограничување на иранската нуклеарна програма во замена за постепено ублажување на меѓународните санкции кон оваа земја. Засега ...
| | веќе видена | слични

ајатолах Али Хамнеи Иран ќе го „разнесе срцето“ на Израел ако биде нападнат од таа држава или од Соединетите Американски Држави. Ова денеска го порача претставникот на елитните сили „Чувари на револуцијата“. „Дури и ако една американска или ционистичка ракета ја погоди нашата држава, пред да се спушти прашината, иранските ракети ќе го разнесат срцето на Израел“, рече Моџтаба Золнур, пренесе агенцијата „Ирна“. Золнур е и заменик на духовниот ирански водач, ајатолах Али Хамнеи. Израел, пак не ја исклучува воената акција против Иран, доколку не успее Западот преку дипломатски преговори да им стави крај на нуклеарните воени амбиции.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...