Повеќе вести како оваа (25)


Палестинците во Појасот Газа синоќа во знак на протест против Евросонг, пееја традиционални народни песни на урнатините на станбена зграда која минатата ...
| | веќе видена | слични

Палестински музичари одржаа концерт во уништениот дел на Газа, како алтернатива на „Евросонг“, кој моменатално се одржува во Тел Авив. Палестинскиот настан се ...
| | веќе видена | слични

Палестински музичари одржаа концерт во уништениот дел на Газа, како алтернатива на „Евросонг“, кој моменатално се одржува во Тел Авив. Палестинскиот настан се ...
| | веќе видена | слични

Палестински музичари одржаа концерт во уништениот дел на Газа, како алтернатива на „Евросонг“, кој моменатално се одржува во Тел Авив. Палестинскиот настан се ...
| | веќе видена | слични

Палестински музичари одржаа концерт во уништениот дел на Газа, како алтернатива на „Евросонг“, кој моменатално се одржува во Тел Авив. Палестинскиот настан се ...
| | веќе видена | слични

Палестински музичари одржаа концерт во уништениот дел на Газа, како алтернатива на „Евросонг“, кој моменатално се одржува во Тел Авив.Палестинскиот настан се ...
| | веќе видена | слични

 Настанот се одржа на урнатините од згради и други објекти, кои израелските авиони ги уништија за време на неодамнешните ескалации на судирите меѓу израелските ...
| | веќе видена | слични

Израелските сили во воздушни напади го ликвидираа командантот на военото крило на Хамас и убија уште 15 други Палестинци во областа Газа. Палестинските исламисти истрелаа над 200 ракети на израелска територија и убија тројца Израелци. ОН повика на смиреност за да не се повтори војната од 2008-2009 година Деца настрадаа во ракетните напади и во областа Газа и во Израел РАСТE БРОЈОТ НА ЖРТВИТЕ НА ДВЕТЕ СТРАНИ Израел и исламистичката палестинска организација Хамас се на работ на нова војна по копнената инвазија на израелските сили на областа Газа во 2009 година. Ракета на Хамас истрелана од Газа вчера уби тројца Израелци, а рани двајца други, меѓу кои и едно бебе. Ракетата погоди станбена зграда во градот Кирјат Малахи во јужен Израел, 25 километри северно од Газа. Тоа се први жртви на израелска страна откако воздухопловните сили на еврејската држава завчера во ракетен напад го убија командантот на военото крило на Хамас, Ахмед Џабари. Во низата израелски ракетни напади од воздух, копно и од вода врз повеќе ...
| | веќе видена | слични

Израел би требало да ги отвори сите седум премини кон Газа, изјави денеска палестинскиот претседател Махмуд Абас, во време кога Израел тврди дека ги разгледува начините за ублажување на блокадата на Појасот Газа.„Израелската блокада на Газа мора да биде укината, така што седумте израелски премини би биле отворени за сите потреби на Појасот Газа“, изјави Абас по средбата со египетскиот претседател Хосни Мубарак во Шарм ел Шеик.Израел ја наметна блокадата откако Хамас победи на палестинските избори во 2006 година, а ја зајакна кога исламистичкото движење ја презеде власта во Појасот Газа во 2007 година.
| | веќе видена | слични

По веста за постигнатата спогодба меѓу палестинската партија „Фатах“ и исламистичкото движење „Хамас“, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека палестинскиот претседател Махмуд Абас треба“ да избира меѓу мирот со Израел и мирот со „Хамас“. - Палестинската територија треба да избира меѓу мирот со Израел и мирот со" Хамас ". Не може да постои мир и со двете страни, бидејќи Хамас се обидува да ја уништи израелската држава и го покажува ова отворено , изјави Нетанјаху, за кого ваков договор го отвора патот на Хамас да ја преземе контрола над Западниот брег. Според него, идејата за помирување ја покажува слабоста на Палестинската автономија и создава можност Хамас да го контролира Западниот брег, како што го контролира Појасот Газа. - Се надевам дека Палестинската автономија ќе направи вистинскиот избор: мирот со Израел, додаде израелскиот премиер. Од своја страна портпаролот на Абас реагира со обраќање до Израел, во кое вели дека склучен договор би претставувал внатрешен палестински проблем и го повика ...
| | веќе видена | слични

Европската унија сé уште нема единствен става за настојувањата на Палестинците во Обединетите нации да биде признаена нивната државност, за што САД најавија вето, изјави во понеделникот во Каиро високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон. „Сé уште нема резолуција на масата, па нема ни став“, изјави Ештон по средбата со египетскиот министер за надворешни работи Мохамед Камел Амр. „Она во што сме јасни во ЕУ е дека преговорите се пат за напред. Сакаме да видиме праведен и чесен договор, сакаме да го видиме народот на Палестина и народот на Израел како живеат еден покрај друг во мир и безбедност и ќе сторам сé што можам за да помогнам тоа да се постигне“, додаде Ештон. Палестинските челници велат дека ЕУ го чека текстот на резолуцијата којашто Палестинците ќе ј поднесат во ОН. Палестинската национална автономија беше воспоставена во 1993 година на Западниот брег и во појасот Газа, за да се раководат палестинските работи, но таа не успеа да постигне договор со Израел за воспоставување ...
| | веќе видена | слични

Четири ракети, наводно, биле истрелани од Појасот Газа кон Израел додека претседателот на САД, Барак Обама повикуваше за мир во Светата земја Израел. Едната ракета експлодира во двор на куќа, предизвикувајќи материјална штета, а втората се приземји во лет, појасни портпаролот на полицијата, Мајк Розенфелд. Вчера Обама ја оствари својата прва посета на Израел од почетокот на својата претседателска функција, јави „Р.Т." Целта на Обама беше да зборува директно со израелските граѓани и нивните соседи Палестинците. "Мирот мора да дојде во Светата земја", објасни шефот на државата. Обама се сретна со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и со претседателот Шимон Перес, кој изјави дека и САД и Израел се обидуваат да ги обноват преговорите со Палестинците. Тој ќе го посети регионот на Западниот брег, каде што ќе оствари разговори со палестинскиот претседател Махмуд Абас и со премиерот Салам Фајад. Многу Палестинци изразија разочарување од Обама и на палестинските територии се одржаа протестни акции.
| | веќе видена | слични

Папуљас, кој од понеделникот беше во официјална посета на Израел и Палестина, изрази загриженост од сегашната безизлезна состојба на израелско-палестинските мировни преговори, но ги поздрави напорите на претседателот Абас за создавање на државни институции и враќање на единството на палестинскиот народ. Палестинскиот претседател го нарече Папуљас голем гостин и пријател и му се заблагодари за напорите на Грција за решавање на палестинскиот проблем. Тој истакна дека доколку не се вратат на преговарачка маса со Израел, Палестинците ќе побараат решение во ОН во септември. Махмуд Абас укажа на потребата од укинување на блокадата на Појасот Газа, како израз на убеденост дека Палестинците ќе живеат во независна Палестина со главен град Ерусалим.
| | веќе видена | слични

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмајер денеска го посети Појасот Газа и го повика Израел да ја омекне блокадата на палестинските територии, како и Хамас повеќе да не истрелува ракети преку границата со Израел. Министерот за надворешни работи на Германија Штајнмајер истакна дека повеќе напори се потребни за обнова и подобрување на економијата и дека поради тоа Израел ќе морат да ги отвори граничните премини. Штајнмајер не се сретна со претставници на Хамас. По вчерашната средба со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим, Штајнмајер ја истакна потребата за конкретно решение на израелско-палестинскиот конфликт. – Мора да бараме опции со Палестинците. Ситуацијата во Газа е многу тешка, мораме да мислиме на обнова. Израелската безбедност е поврзана со просперитетот на Газа, бидејќи никој не сака уште една војна меѓу Израел и Газа, истакна Штајнмајер.Германскиот министер на Западниот брег повика на брза реконструкција на Газа, истовремено нагласувајќи дека ракетните напади на ...
| | веќе видена | слични

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмајер, денеска го посети Појасот Газа и го повика Израел да ја намали блокадата на палестинските територии, како и Хамас повеќе да не истрелува ракети преку границата со Израел. Штајнмајер истакна дека се потребни поголеми напори за обнова и подобрување на економијата и дека поради тоа Израел ќе морат да ги отвори граничните премини. По вчерашната средба со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим, Штајнмајер ја истакна потребата за конкретно решение на израелско-палестинскиот конфликт. „Мора да бараме опции со Палестинците. Ситуацијата во Газа е многу тешка, мораме да мислиме на обнова. Израелската безбедност е поврзана со просперитетот на Газа, бидејќи никој не сака уште една војна меѓу Израел и Газа“, истакна Штајнмајер и повика на брза реконструкција на Газа, истовремено нагласувајќи дека ракетните напади на Израел од Појасот Газа мора да престанат. Штајнмајер не се сретна со претставници на Хамас.
| | веќе видена | слични

Воената авијација на Израел изврши ракетен напад во домот на Исмаил Ханија, лидерот на палестинското радикално движење Хамас во Појасот Газа , соопшти АФП. Домот на водачот на движењето се наоѓа во кампот на палестинските бегалци Еш Шати во Појасот Газа. Во ракетниот напад нема повредени . Синот на Ханија потврдил дека во моментот на ударот во станбена зграда немало луѓе. Според него, по куќата биле истрелани две ракети.
| | веќе видена | слични

Израелски авиони вчера бомбардираа тунели за шверцување оружје на границата меѓу Египет и палестинскиот Појас Газа. Нема информации за жртви.Нападот е спроведен само неколку часа пред почетокот на првата мисија на Џорџ Мичел, специјалниот пратеник за Блискиот Исток на американскиот претседател Барак Обама. Мичел синоќа требаше да се сретне со израелските лидери, а денеска ќе разговара со палестинскиот претседател Махмуд Абас. Американскиот емисар нема да се сретне со претставници на Хамас, исламистичката група против која Израел ја насочи новогодишната офанзива во Газа, најжестоката воена акција на палестинските територии во изминатите четири децении.

Од Мичел се очекува да ги образложи плановите на Обама за обнова на израелско-палестинските мировни преговори. Специјалниот пратеник има големо дипломатско искуство во регионот. Тој ја водеше комисијата што ги истражуваше причините за израелско-палестинските судири во 2000 година и препорача чекори за запирање на крвопролевањето и за обнова на ...
| | веќе видена | слични

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека лидерите на исламистичкото движење Хамас молеле за прекин на огнот. Тоа е прва изјава на Нетанјаху откако Владата на Израел се согласила за прекин на огнот, што стапи во сила. Нетанјаху на комеморацијата на првиот израелски премиер, таткото на нацијата Давид Бен-Гурион, изјави дека не може да изнесе детали за плановите за иднината на Појасот Газа. Ние ќе поставиме услови во право време за Израел и за безбедноста на нашите граѓани, посочи Нетанјаху. Израелскиот премиер беше критикуван од десничарите и од некои жители во јужен Израел, кои бараа многу поагресивен одговор на теророт од Хамас од Појасот Газа. Тој коментирајќи ги протестите на жителите во јужен Израел, кои протестираа кога стапи во сила прекинот на огнот, посочи дека ги слуша и сака, како и дека заедно со безбедносните претставници ја гледа „пошироката слика“, која не може да ја сподели со јавноста. Во знак на протест поради примирјето во Појасот Газа израелскиот министер за одбрана Авигдор ...
| | веќе видена | слични

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека лидерите на исламистичкото движење Хамас молеле за прекин на огнот. Тоа е прва изјава на Нетанјаху откако Владата на Израел се согласила за прекин на огнот, што стапи во сила. Нетанјаху на комеморацијата на првиот израелски премиер, таткото на нацијата Давид Бен-Гурион, изјави дека не може да изнесе детали за плановите за иднината на Појасот Газа. – Ние ќе поставиме услови во право време за Израел и за безбедноста на нашите граѓани – посочи Нетанјаху. Израелскиот премиер беше критикуван од десничарите и од некои жители во јужен Израел, кои бараа многу поагресивен одговор на теророт од Хамас од Појасот Газа. Тој коментирајќи ги протестите на жителите во јужен Израел, кои протестираа кога стапи во сила прекинот на огнот, посочи дека ги слуша и сака, како и дека заедно со безбедносните претставници ја гледа „пошироката слика“, која не може да ја сподели со јавноста. Во знак на протест поради примирјето во Појасот Газа израелскиот министер за одбрана Авигдор ...
| | веќе видена | слични

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека лидерите на исламистичкото движење Хамас молеле за прекин на огнот. Тоа е прва изјава на Нетанјаху откако Владата на Израел се согласила за прекин на огнот, што стапи во сила. Нетанјаху на комеморацијата на првиот израелски премиер, таткото на нацијата Давид Бен-Гурион, изјави дека не може да изнесе детали за плановите за иднината на Појасот Газа. Ние ќе поставиме услови во право време за Израел и за безбедноста на нашите граѓани, посочи Нетанјаху. Израелскиот премиер беше критикуван од десничарите и од некои жители во јужен Израел, кои бараа многу поагресивен одговор на теророт од Хамас од Појасот Газа. Тој коментирајќи ги протестите на жителите во јужен Израел, кои протестираа кога стапи во сила прекинот на огнот, посочи дека ги слуша и сака, како и дека заедно со безбедносните претставници ја гледа „пошироката слика“, која не може да ја сподели со јавноста. Во знак на протест поради примирјето во Појасот Газа израелскиот министер за одбрана Авигдор ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...