Повеќе вести како оваа (25)


Палестинците во Појасот Газа синоќа во знак на протест против Евросонг, пееја традиционални народни песни на урнатините на станбена зграда која минатата ...
| | веќе видена | слични

Палестински музичари одржаа концерт во уништениот дел на Газа, како алтернатива на „Евросонг“, кој моменатално се одржува во Тел Авив. Палестинскиот настан се ...
| | веќе видена | слични

Палестински музичари одржаа концерт во уништениот дел на Газа, како алтернатива на „Евросонг“, кој моменатално се одржува во Тел Авив. Палестинскиот настан се ...
| | веќе видена | слични

Палестински музичари одржаа концерт во уништениот дел на Газа, како алтернатива на „Евросонг“, кој моменатално се одржува во Тел Авив. Палестинскиот настан се ...
| | веќе видена | слични

Палестински музичари одржаа концерт во уништениот дел на Газа, како алтернатива на „Евросонг“, кој моменатално се одржува во Тел Авив. Палестинскиот настан се ...
| | веќе видена | слични

Палестински музичари одржаа концерт во уништениот дел на Газа, како алтернатива на „Евросонг“, кој моменатално се одржува во Тел Авив.Палестинскиот настан се ...
| | веќе видена | слични

Ќе се стави ли крај на цивилните жртви? Египетскиот министер за надворешни работи Мохамед Камел Амр објави дека е постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас. Примирјето ќе стапи во сила вечерва од 19 часот по Гринич. Изјавата беше дадена на прес-конференција во Каиро заедно со државниот секретар на САД Хилари Клинтон. Засега не се познати детали од примирјето. Во Ерусалим израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди за договорот, наведувајќи дека дал согласност по консултации со претседателот на САД Барак Обама. Договорот значи крај на осумдневните борби во кои загинаа над 140 Палестинци и пет Израелци. Според западни медиуми, примирјето означува дека Израел ќе ги запре сите воени активности против Хамас во Појасот Газа, додека палестински милитанти ќе престанат со гранатирање врз Израел. По 24 часа примирје контролните пунктови меѓу Газа и Израел ќе бидат отворени. Египет ќе гарантира за примирјето, наведе палестинскиот извор.
| | веќе видена | слични

Египетскиот министер за надворешни работи Мохамед Камел Амр објави дека е постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас. Примирјето ќе стапи во сила вечерва од 19 часот по Гринич. Изјавата беше дадена на прес-конференција во Каиро заедно со државниот секретар на САД Хилари Клинтон. Засега не се познати детали од примирјето. Во Ерусалим израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди за договорот, наведувајќи дека дал согласност по консултации со претседателот на САД Барак Обама. Договорот значи крај на осумдневните борби во кои загинаа над 140 Палестинци и пет Израелци. Според западни медиуми, примирјето означува дека Израел ќе ги запре сите воени активности против Хамас во Појасот Газа, додека палестински милитанти ќе престанат со гранатирање врз Израел. По 24 часа примирје контролните пунктови меѓу Газа и Израел ќе бидат отворени. Египет ќе гарантира за примирјето, наведе палестинскиот извор.
| | веќе видена | слични

Египетскиот министер за надворешни работи Мохамед Камел Амр објави дека е постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас. Примирјето ќе стапи во сила вечерва од 19 часот по Гринич. Изјавата беше дадена на прес-конференција во Каиро заедно со државниот секретар на САД Хилари Клинтон. Засега не се познати детали од примирјето. Во Ерусалим израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди за договорот, наведувајќи дека дал согласност по консултации со претседателот на САД Барак Обама. Договорот значи крај на осумдневните борби во кои загинаа над 140 Палестинци и пет Израелци. Според западни медиуми, примирјето означува дека Израел ќе ги запре сите воени активности против Хамас во Појасот Газа, додека палестински милитанти ќе престанат со гранатирање врз Израел. По 24 часа примирје контролните пунктови меѓу Газа и Израел ќе бидат отворени. Египет ќе гарантира за примирјето, наведе палестинскиот извор.
| | веќе видена | слични

Каиро, 21 ноември 2012 (МИА) - Египетскиот министер за надворешни работи Мохамед Камел Амр објави дека е постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас. Примирјето ќе стапи во сила вечерва од 19 часот по Гринич. Изјавата беше дадена на прес-конференција во Каиро заедно со државниот секретар на САД Хилари Клинтон. Засега не се познати детали од примирјето. Во Ерусалим израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди за договорот, наведувајќи дека дал согласност по консултации со претседателот на САД Барак Обама. Договорот значи крај на осумдневните борби во кои загинаа над 140 Палестинци и пет Израелци. Според западни медиуми, примирјето означува дека Израел ќе ги запре сите воени активности против Хамас во Појасот Газа, додека палестински милитанти ќе престанат со гранатирање врз Израел. По 24 часа примирје контролните пунктови меѓу Газа и Израел ќе бидат отворени. Египет ќе гарантира за примирјето, наведе палестинскиот извор.
| | веќе видена | слични

Израелскиот премиер Ехуд Олмерт денес изјавил дека “Израел не се бори против палестинскиот народ“ и дека ќе ја спречи хуманитарната криза во појасот Газа овозможувајќи доставување на хуманитарната помош од храна и лекови.

“Израел не се бори против палестинскиот народ во Газа“, рекол Олмерт на почетокот на владината седница.

“Палестинците не се наши непријатели. И тие се жртви на насилство и убиствено угнетување на истата терористичка организација како и Израел“, додал Олмерт, алудирајќи на радикалното палестинско движење Хамас, кое го контролора појасот Газа.

Според неговите зборови, Израел нема да дозволи распламнување на хуманитарна криза во појасот Газа. “Ќе помогнеме во дистрибуцијата на храна и лекови“, додал Олмерт.
| | веќе видена | слични

Без заедничка одлука и со меѓусебни обвинувања на израелскиот и палестинскиот амбасадор мина вонредната седница на Советот за безбедност на ОН. В петок е закажан состанок на Советот за човекови права, во кој учествуваат 47 држави, за да се дискутира за влошената состојба со човековите права на окупираните палестински територии. Поради насилствата и жртвите во најновиот конфликт со Израел предизвикан од преместувањето на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим, палестинскиот претседател Махмуд Абас го отповика својот претставник во Вашингтон. „Што ќе направат вашите земји? Ќе прифатат ли дека Советот за безбедност е парализиран и не прави ништо против масакрот на кукавичките израелски окупатори кои се кријат некаде во планините, километри од цивилите на Газа кои ги бомбардираат“, изјави Ријад Мансур, постојан набљудувач од Палестина во ООН. „Циклусот на смртта функционира вака: првин ги стимулираат луѓето во насилство. Потоа, носат што е можно повеќе цивили, жени и деца на огнената линија за да го ...
| | веќе видена | слични

ВИДЕО: Почна војната во Газа, најмалку 11 загинати Хамас возврати на ракетниот напад на Израел, убивајќи тројца луѓе, кои се првите израелски жртви, откако пак синоќа загинаа осумина Палестинци. Одговорноста за нападот врз Израел ја презеде Палестинскиот изламски џихад. Во меѓувреме Израел почна да ја придвижува армијата кон границата со Газа и нареди да се мобилизираат 30.000 резервисти за евентуална копнена операција против палестинската енклава.
| | веќе видена | слични

Палестинскиот лидер Махмуд Абас денеска го обвини Израел за водење на „геноцидна војна“ во Појасот Газа, истакнувајќи дека ќе побара да се покрене истрага за воени злосторства. - Нема да заборавиме и нема да простиме и нема да дозволиме воените злосторници да ја избегнат казната, истакна Абас во обраќањето пред Генералното собрание на Обединетите нации. Во седумнеделната војна во Појасот Газа, трета за последните шест година, загинаа 2.140 Палестинци, од кои најголемиот број цивили. - Израел годинава избра да води нова геноцидна војна против палестинскиот народ. Војната во Газа беше серија на апсурдни воени злосторства направени пред очите и ушите на целиот свет.
| | веќе видена | слични

Палестинскиот лидер Махмуд Абас денеска го обвини Израел за водење на „геноцидна војна“ во Појасот Газа, истакнувајќи дека ќе побара да се покрене истрага за воени злосторства. - Нема да заборавиме и нема да простиме и нема да дозволиме воените злосторници да ја избегнат казната, истакна Абас во обраќањето пред Генералното собрание на Обединетите нации. Во седумнеделната војна во Појасот Газа, трета за последните шест година, загинаа 2.140 Палестинци, од кои најголемиот број цивили. - Израел годинава избра да води нова геноцидна војна против палестинскиот народ. Војната во Газа беше серија на апсурдни воени злосторства направени пред очите и ушите на целиот свет.
| | веќе видена | слични

Палестинскиот лидер Махмуд Абас денеска го обвини Израел за водење на „геноцидна војна“ во Појасот Газа, истакнувајќи дека ќе побара да се покрене истрага за воени злосторства.- Нема да заборавиме и нема да простиме и нема да дозволиме воените злосторници да ја избегнат казната, истакна Абас во обраќањето пред Генералното собрание на Обединетите нации.Во седумнеделната војна во Појасот Газа, трета за последните шест година, загинаа 2.140 Палестинци, од кои најголемиот број цивили. – Израел годинава избра да води нова геноцидна војна против палестинскиот народ. Војната во Газа беше серија на апсурдни воени злосторства направени пред очите и ушите на целиот свет.
| | веќе видена | слични

Палестинскиот амбасадор во ОН официјално ја поднесе палестинската апликација за членство во Меѓународниот кривичен суд. Палестинците сакаат да започнат судска постапка за воени злосторства против Израел [Ројтерс] Палестинскиот амбасадор во Обединетите нации официјално му ја предаде на генералниот секретар на Светската организација палестинската апликација за членство во Меѓународниот кривичен суд (МКС). Овој потег уследи два дена откако барањето за членство на МКС го потпиша палестинскиот претседател Махмуд Абас. Палестинците сакаат да започнат тужба против Израел за воени злосторства пред судот во Хаг и да ја оспорат изградбата на израелски населби. Палестинскиот амбасадор во ОН Ријад Мансур изјави дека тужбата за воени злосторства е опција која и овозможува на Палестина “да бара правда за оние кои се убиени од страна на израелските окупатори.” “Ние сме почестени што ќе бидеме 123 земја-членка, која ќе се приклучи на МКС и ќе стапи на сила во 60 дена”, додаде тој.
| | веќе видена | слични

Палестинскиот лидер Махмуд Абас денеска го обвини Израел за водење на „геноцидна војна“ во Појасот Газа, истакнувајќи дека ќе побара да се покрене истрага за воени злосторства. Палестинскиот лидер Махмуд Абас денеска го обвини Израел за водење на „геноцидна војна“ во Појасот Газа, истакнувајќи дека ќе побара да се покрене истрага за воени злосторства.- Нема да заборавиме и нема да простиме и нема да дозволиме воените злосторници да ја избегнат казната, истакна Абас во обраќањето пред Генералното собрание на Обединетите нации.Во седумнеделната војна во Појасот Газа, трета за последните шест година, загинаа 2.140 Палестинци, од кои најголемиот број цивили. - Израел годинава избра да води нова геноцидна војна против палестинскиот народ. Војната во Газа беше серија на апсурдни воени злосторства направени пред очите и ушите на целиот свет.
| | веќе видена | слични

Палестинската група Хамас е одговорна за денешното насилство во Појасот Газа по повод отворањето на Амбасадата на САД во Ерусалим, што резултираше со смрт на десетици луѓе, соопшти Белата куќа. – Одговорноста за трагичната смрт на тие луѓе целосно е на Хамас. Хамас смислено и цинично испровоцира таква реакција, изјави портпаролот на Белата куќа, Раџ Шах. Тој додаде дека американската администрација е во тек со настаните во Појасот Газа. Шах не го повика Израел на воздржаност. Претходно, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денешната акција на Израел на границата со Појасот Газа ја оцени како самоодбрана. Тој потенцира дека акцијата е насочена против палестинското движење Хамас. – Секоја земја има обврска да ги брани своите граници. Терористичката организација Хамас објави дека планира да го уништи Израел и да испрати илјадници луѓе да ја пробијат граничната ограда, за да ја постигне својата цел. Продолжуваме одлучно да дејствуваме за да го заштитиме нашиот суверенитет и нашите граѓани, напиша Нетанјаху на ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...