Повеќе вести како оваа (25)

Рускиот претседател Владимир Путин рекол во вторникот во текот на разговорите со американскиот државен секретар Мајк Помпео дека сака „воспоставување потполни ...
сите 41 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во вторникот дека неговиот разговор со американскиот колега Барак Обама во понеделникот во Њујорк, на маргините од Генералното собрание на Обединетите нации, бил искрени и покажал дека двете страни може да заедно да работата на заедничките проблеми. „Средбата со (американскиот претседател Барак Обама) беше многу корисна. И што беше особено пријатно, таа беше многу отворена“, изјавил рускиот претседател Владимир Путин. Навраќајќи се на разговорот, тој истакнал дека бил „изненадувачки многу искрен“, како и конструктивен и деловен. „Сметам дека американските партнери сосема јасно ја искажаа својата позиција по многу прашања, вклучително и за решавањето на ситуацијата во Украина, сирискиот проблем во воопшто на Блискиот исток. Имаме, зачудувачки, многу заеднички точки и ставов. Но постојат и разлики“, рекол рускиот челник, додавајќи дека разликите се многу добро познати. „Но, според мое мислење, има можност да работиме заедно на заедничките проблеми“, заклучил Путин. ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во вторникот дека неговиот разговор со американскиот колега Барак Обама во понеделникот во Њујорк, на маргините од Генералното собрание на Обединетите нации, бил искрени и покажал дека двете страни може да заедно да работата на заедничките проблеми. „Средбата со (американскиот претседател Барак Обама) беше многу корисна. И што беше особено пријатно, таа беше многу отворена“, изјавил рускиот претседател Владимир Путин. Навраќајќи се на разговорот, тој истакнал дека бил „изненадувачки многу искрен“, како и конструктивен и деловен. „Сметам дека американските партнери сосема јасно ја искажаа својата позиција по многу прашања, вклучително и за решавањето на ситуацијата во Украина, сирискиот проблем во воопшто на Блискиот исток. Имаме, зачудувачки, многу заеднички точки и ставов. Но постојат и разлики“, рекол рускиот челник, додавајќи дека разликите се многу добро познати. „Но, според мое мислење, има можност да работиме заедно на заедничките проблеми“, заклучил Путин. ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во вторникот дека неговиот разговор со американскиот колега Барак Обама во понеделникот во Њујорк, на маргините од Генералното собрание на Обединетите нации, бил искрени и покажал дека двете страни може заедно да работат на заедничките проблеми. „Средбата со (американскиот претседател Барак Обама) беше многу корисна. И што беше особено пријатно, таа беше многу отворена“, изјавил рускиот претседател Владимир Путин. Навраќајќи се на разговорот, тој истакнал дека бил „изненадувачки многу искрен“, како и конструктивен и деловен. „Сметам дека американските партнери сосема јасно ја искажаа својата позиција по многу прашања, вклучително и за решавањето на ситуацијата во Украина, сирискиот проблем во воопшто на Блискиот исток. Имаме, зачудувачки, многу заеднички точки и ставов. Но постојат и разлики“, рекол рускиот челник, додавајќи дека разликите се многу добро познати. „Но, според мое мислење, има можност да работиме заедно на заедничките проблеми“, заклучил Путин. ...
| | веќе видена | слични

Од кабинетот на рускиот претседател Владимир Путин велат дека тој се надева на постепено нормализирање на односите меѓу САД и Русија, по самитот во Хелсинки на ...
| | веќе видена | слични

Односите меѓу Москва и Вашингтон нема да се влошат поради случајот со Едвард Сноуден, изјави висок претставник во Кремљ. – Претседателите на Русија и САД неколкупати изразија надеж дека тоа нема да влијае врз односите меѓу двете држави, изјави Јуриј Ушаков, помошник на рускиот претседател Владимир Путин. Ушаков додаде дека Русија не добила информација за можно откажување на планираната посета на Барак Обама на Москва во септември.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот новоизбран претседател, премиерот Владимир Путин, во телефонски разговор изразија подготвеност за одржување, во блиска иднина, самит на двете држави, и за одржување лични меѓусебни контакти, јавува РИА Новости во петокот цитирајќи го помошникот на премиерот за надворешни работи на Руската Федерација, Јури Ушаков . Обама во петокот телефонски го повикал Путин да му ја честита победата на претседателските избори. Според Ушаков „тоа беше неформален телефонски разговор, сосема од информативен карактер и траеше околу 20 минути“. Американскиот претседател изразил надеж дека „ќе бидат зајакнати наметнатите во последните неколку години, позитивни случувања во билатералните односи“ и ја изразил својата подготвеност „за тесна соработка со новоизбраниот претседател Владимир Путин“, рекол Ушаков, кој инаку речиси цела деценија беше амбасадор на Русија во Вашингтон . Путин му се заблагодарил на Обама за неговите честитки и му посакал успех во претседателската кампања на ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин и новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во телефонскиот разговор, меѓу останатото, зборуваа и за Украина, но се уште не е јасна позицијата на САД по тоа прашање, изјави денеска соработникот на Путин, Јуриј Ушаков. Рускиот претседател Владимир Путин и новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во телефонскиот разговор, меѓу останатото, зборуваа и за Украина, но се уште не е јасна позицијата на САД по тоа прашање, изјави денеска соработникот на Путин, Јуриј Ушаков. - Украина е спомената на момент, истакна Ушаков. Тој наведе дека позицијата на САД не е позната, бидејќи се уште не е позната администрацијата во Америка. - Се уште нема нова администрација. Постои само новоизбран претседател и група луѓе кои разговараат за тоа кој ќе ја заземе која позиција, додаде Ушаков. Како што наведе тој, за време на телефонскиот разговор, кој се случил на 14 ноември, Путин ја изрази подготвеност да ги поправи односите со Вашингтон, додека Трамп укажал на намерата да го ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонскиот разговор со неговиот руски колега по должност Владимир Путин, одржан на 20-ти март, предложил одржување билатерална средба во Вашингтон, открива во понеделникот Јуриј Ушаков, помошник на рускиот претседател. „Доколку сѐ оди добро, се надевам дека Американците нема да се откажат од својот предлог да се разгледаат можностите за одржување самит. Во текот на телефонскиот разговор на нашите претседатели, Трамп предложил првата средба да се одржи во Вашингтон, во Белата куќа“, изјавил Ушаков на брифинг со новинарите, пренесува агенцијата РИА: Притоа советникот на рускиот челник истакнал дека можноста за ваков контакт меѓу лидерите на двете суперсили чиишто односи последните четири години се на најниското ниво од крајот на Студената војна, не била разгледувана за првата половина од годинава. „По разговорот, кој имаше конструктивен работен карактер, беа допрени бројни прашања. Потоа се случи уште еден судир во нашите билатерални односи - протерувањето на 60 ...
| | веќе видена | слични

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Барак Обама следните денови планираат да ги разговараат за украинската тема, ситуацијата во Ирак и во Сирија, информираше во петокот на редовниот брифинг со новинарите, дипломатскиот советник на рускиот челник, Јуриј Ушаков. „Следните денови се планира телефонски разговор на Путин со Обама со акцент на украинската тема, а ќе бидат разгледани и (ситуациите во) Ирак и Сирија", рекол Ушаков недавајќи други детали за планираниот разговор. „Обама и Путин разговараа за време на одбележувањето во Нормандија (на почетокот од јуни), а и двапати телефонски разговараа во врска со овие состојби, и беше договорено да продолжат телефонските контакти, и сега тој договор се спроведува", додал Ушаков. Истакнал дека Путин подоцна во петок навечер ќе разговара со премиерот Нури ал-Малики за ситуација во Ирак, истакнувајќи дека таа „предизвикува сериозна загриженост".
| | веќе видена | слични

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Барак Обама следните денови планираат да ги разговараат за украинската тема, ситуацијата во Ирак и во Сирија, информираше во петокот на редовниот брифинг со новинарите, дипломатскиот советник на рускиот челник, Јуриј Ушаков. „Следните денови се планира телефонски разговор на Путин со Обама со акцент ана украинската тема, а ќе бидат разгледани и (ситуациите во) Ирак и Сирија”, рекол Ушаков недавајќи други детали за планираниот разговор. „Обама и Путин разговараа за време на одбележувањето во Нормандија (на почетокот од јуни), а и двапати телефонски разговараа во врска со овие состојби, и беше договорено да продолжат телефонските контакти, и сега тој договор се спроведува”, додал Ушаков. Истакнал дека Путин подоцна во петок навечер ќе разговара со премиерот Нури ал-Малики за ситуација во Ирак, истакнувајќи дека таа „предизвикува сериозна загриженост”.
| | веќе видена | слични

Советникот за национална безбедност на САД, Том Донилон денес на рускиот претседател Владимир Путин, му предаде писмо од американскиот претседател Барак Обама, напишано во конструктивен тон и со предлози за продлабочување на меѓусебните односи, пренесе „Франс прес“. Путиновиот советник за надворешна политика Јуриј Ушаков изјави дека писмото содржи предлози за арсенали на нуклеарно вооружување, антиракетна одбрана и подобрување на билатералните односи. Ушаков изрази задоволство од писмото, за кое наведе дека претставува некои нови идеи. Писмото до Путин пристигна само неколку дена по последните тензии меѓу двете држави. САД во петок објави црна листа со 18 руски државјани кои ги кршат човековите права, а само ден подоцна Русија одговори со сличен список на американски граѓани. Ушаков денес оцени дека писмото на Обама претставува позитивни сигнали на Москва. -Секако дека ќе ги подржиме тие сигнали. Ние отсекогаш бевме подготвени да ги развиваме и продлабочуваме односите, без ограничувања. Сите ограничувања ...
| | веќе видена | слични

Од кабинетот на рускиот претседател Владимир Путин велат дека тој се надева на постепено нормализирање на односите меѓу САД и Русија, по самитот во Хелсинки на ...
| | веќе видена | слични

Од кабинетот на рускиот претседател Владимир Путин велат дека тој се надева на постепено нормализирање на односите меѓу САД и Русија, по самитот во Хелсинки на ...
| | веќе видена | слични

Од кабинетот на рускиот претседател Владимир Путин велат дека тој се надева на постепено нормализирање на односите меѓу САД и Русија, по самитот во Хелсинки на ...
| | веќе видена | слични

Рускиот и кинескиот претседател Владимир Путин и Си Џинпинг на денешната средба ќе разговараат за актуелни меѓународни теми, вклучително и за Северна Кореја, ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...