Повеќе вести како оваа (25)

Помпео и Лавров на состанокот во Сочи речиси и да немале заднички став по ниту едно глобално прашање. На состанокот Помпео ја предупредил Москва да не се меша ...
сите 44 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ја предупреди Русија да не се меша во претседателските избори во 2020 година. Помпео, кој пристигна во земјата во ...
| | веќе видена | слични

И САД и Русија имаат заеднички интерес за бројни глобални прашања. Но, честопати се на спротивните страни, иако споделуваат иста цел. Американскиот државен ...
| | веќе видена | слични

Не може да се прифати претворањето на Северна Кореја во нуклеарна сила и мора да се продолжи со напорите за спречување на севернокорејската нуклеарна програма.Тилерсон и Лавров ваквиот став го изнеле во телефонски разговор, на кој што ги договориле нивните заеднички дипломатски активности кон Северна Кореја.Шефовите на дипломатиите на САД и Русија разговарале и за кризата во источна Украина, при што Тилерсон барал од Лавров да влијае да се намали нивото на насилство во регионот.
| | веќе видена | слични

Рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров изјави дека американските санкции против Русија нема да поминат без одговор. „Министерството за надворешни работи на Русија му предложи на претседателот Владимир Путин протерувцање на 31 член на американската амбасада во Москва и 4 работници во американскиот конзулат во Санкт Петербург“, рече Лавров. Тој американските обниненија за вмешаноста на Русија во претседателските избори во САД ги нарече неосновани. „Администрацијата на претседателот во заминување на САД ја обвинува Русија за сите гревови, се обидува да нѐ обвини за падот на нивната надворешна политика и турка неосновани обвиненија дека Русија се мешала во нивните избори. Нормално дека нема да ги оставиме овие американски дејствија без одговор“, вели Лавров. САД како одговор на наводното мешање на Русија во претседателските избори воведоа серија остри санкции кон Москва, вклучувајќи протерување на 35 руски дипломати и затворање на две претставништва во Њујорк и во Мериленд.
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се согласија дека не може да се прифати претворањето на Северна Кореја во нуклеарна сила и дека мора да продолжат напорите за спречување на севернокорејската нуклеарна програма. Како што соопшти американскиот Стејт департмент, ваквиот став Тилерсон и Лавров го изнеле во телефонски разговар, на кој ги договарале нивните заеднички дипломатски активности кон Северна Кореја. Шефовите на дипломатиите на САД и Русија разговарале и за кризата во источна Украина, при што Тилерсон барал од Лавров да влијае да се намали нивото на насилство во регионот.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...