Повеќе вести како оваа (25)

Москва е заинтересирана за нормализирање на односите со Вашингтон врз основа на меѓусебно почитување, изјави во вторникот рускиот министер за надворешни работи ...
сите 38 | | | веќе видена

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во синоќешниот телефонски разговор со американскиот државен секретар Мајк Помпео истакна дека Москва е подготвена да ...
| | веќе видена | слични

Русија и САД се согласуваат дека за судбината на сирискиот претседател Башар ал Асад треба да решава сирискиот народ, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Тој ги спомена зборовите на американскиот државен секретар Џон Кери, кој на 7-ми мај на прес-конференција во Москва изјави дека не гледал иднина во Сирија за Ал Асад, но за тоа прашање решение требало да донесе сирискиот народ. Лавров нагласи дека москва е целосно согласна со таквата позиција и додаде дека Русија не може да преземе каква било иницијатива во однос на Сирија, бидејќи тоа ќе се смета за мешање во внатрешните работи на таа земја.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска изјави дека Москва ја стопира примената на Договорот за нуклеарни сили со среден дострел (ИНФ). – Русија нема ...
| | веќе видена | слични

Русија и САД се согласуваат дека за судбината на сирискиот претседател Башар ал Асад треба да решава сирискиот народ, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.Тој ги спомена зборовите на американскиот државен секретар Џон Кери, кој на 7-ми мај на прес-конференција во Москва изјави дека не гледал иднина во Сирија за Ал Асад, но за тоа прашање решение требало да донесе сирискиот народ. Лавров нагласи дека москва е целосно согласна со таквата позиција и додаде дека Русија не може да преземе каква било иницијатива во однос на Сирија, бидејќи тоа ќе се смета за мешање во внатрешните работи на таа земја.
| | веќе видена | слични

Американскиот Конгрес не поддржа воена интервенција на САД во Венецуела, изјави шефот на Комитетот за меѓународни односи при Претставничкиот дом, Елиот Енгел. ...
| | веќе видена | слични

Кина е против едностраното повлекување на САД од Договорот за нуклеарни сили со среден дострел (ИНФ) и апелира до Москва и Вашингтон да ги надминат разликите, ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...