Повеќе вести како оваа (25)


Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска ги посети двете џамии во Нов Зеланд, во кои при нападите во март загинаа 51 верник. Гутереш помина околу 30 ...
| | веќе видена | слични

За време на неговата посета на Нов Зеланд, британскиот принц Вилијам беше пречекан со хонги, традиционален маори поздрав со притискање на носовите, од страна ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш изјави дека се воодушевува на храброста и солидарноста што Нов Зеланд ја покажа по мартовскиот ...
| | веќе видена | слични

Минатомесечните напади врз џамиите „Ал Нур“ и „Линвуд“ во новозеландскиот град Крајстчрч беа „нов 11 септември“, изјави имамот Гамал Фуда.Фуда, кој е имам на ...
| | веќе видена | слични

Маж од Нов Зеланд денеска беше осуден на 21 месец затвор поради дистрибуција на снимки од масакрот во две џамии во градот Крајстчрч, пренесоа медиумите. ...
| | веќе видена | слични

Осумнаесетгодишно момче е обвинето во Крајстчрч поради реемитување на видеоснимката која директно ја пушти онлајн сторителот на масакрот во Крајстчрч. Судот не ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш денеска им изрази сочувство на семејствата на жртвите, истакнувајќи дека е тажен поради убиствата на ...
| | веќе видена | слични

Австралиецот Брентон Терант, одговорен за смртта на 51 лице при нападот на џамија во градот Крајстчрч во Нов Зеланд, се појави пред судот во Аукленд и се ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...