Повеќе вести како оваа (25)

Трговците од денеска сами ги одредуваат цените на нафтата и нафтените деривати кои ги продаваат на нивните бензиски пумпи. Макпетрол веќе ги скрои новите ...
сите 57 | | | веќе видена

Падот на цената на нафтата на светските берзи ги израдува потрошувачите влевајќи им надеж дека ќе се намалат цените на горивата. Сепак бенефитот од намалување на цената на нафтата ќе го почувствуваат само оние кои возат на дизел. Имено бензините и во наредните две недели ќе ја задржат досегашната цена, додека цената на дизелот се намалува за 2 денари. Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на нафтените деривати кои ќе почнат да важат од полноќ. Цената на ЕУРОСУПЕР БС 95 ќе изнесува 67,50 денари по литар, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 69,50 денари по литар. Дизелот ќе се продава по 53,50 денари за литар.
| | веќе видена | слични

Денеска регулаторната комисија треба да донесе одлука за нова цена на горивата, вообичаено што ја носи секој втор понеделник. Со оглед дека нафтата паѓа на ...
| | веќе видена | слични

Денеска регулаторната комисија треба да донесе одлука за нова цена на горивата, вообичаено што ја носи секој втор понеделник. Со оглед дека нафтата паѓа на ...
| | веќе видена | слични

Суровата нафта на најголемите светски берзи бележи раст на цената по барел, а во САД е регистрирана највисоката цена на нафтата од 2014 година наваму. Исто така раст на цените има и во Азија каде рафинериите се борат со високите цени на суровата нафта, а не е поштедена ниту Европа. Овие движење може навистина да го вжештат пазарот сметаат економските аналитичари со оглед на намалената продукција на нафта од страна на земјите производители од ОПЕК кои сега бележат поголеми профити поради растот на цените што е спротивно на кризниот период кога нафтата на светските берзи тонеше со цената. Ваквите ефекти доаѓаат во најлошо можно време за македонските граѓани кои покрај зголемувањето на цените на малопродажба на нафтени деривати кои се пазарно определени исто така се соочија и со повисока цена од 3,5 денари како резултат на зголемувањето на акцизата за дизел горивата. Регулаторната комисија за енергетика кон крајот на годинава, како и вчера повторно ги одреди новите максимални цени на малопродажни цени на ...
| | веќе видена | слични

Според најавите, со најновата корекција на цените на горивата, безоловниот бензин ќе поевтини за 4,5 денари, а дизел горивото за 2,5 денари по литар. Регулаторната Комисија за енергетика денеска се очекува да донесе одлука за нови, намалени цени на нафтените деривати, кои поскапеа минатата среда по враќањето на акцизите на нивото од април. Малопродажните цени на горивата во средата беа зголемени за 3,58 проценти, со што бензините поскапеа за пет, а дизелот за три денари. Според најавите, со најновата корекција на цените на горивата, безоловниот бензин ќе поевтини за 4,5 денари, а дизел горивото за 2,5 денари по литар. Регулаторната комисија за енергетика ја утврдува цената на бензините врз основа на движењето на нафтата на светските берзи и односот на доларот спрема еврото во последните две недели. Во изминатите две недели цената на нафтата на светските берзи е во постојан пад./С.Т.
| | веќе видена | слични

Плафонски цени на бензините - пак покачување! Цените на бензините од полноќ поскапуваат за два денари, а дизелот за половина денар. Според одлуката на регулаторната комисија за енергетика литар Еуросупер-95 ќе изнесува 86 денари, Еуросупер- 98 ќе се продава за 87,5 денари за литар. Повисока цена за половина денар има и еуродизелот, 75 денари литар. Причина за новите цени на нафтените деривати, според комисијата се високите цени на нафтата на светските берзи, како и односот на денарот со доларот.
| | веќе видена | слични

Трговците со нафта и нафтени деривати бараат државата да им дозволи поголема заработувачка од продажбата на горивата. Од сегашните 3,2 денари од секој продаден ...
| | веќе видена | слични

Регулаторната комисија за енергетика денеска на пладне треба да ја објави новата цена на нафтените деривати по која горивата ќе се тргуваат од ноќеска по полноќ. Во изминатата недела цената на нафтата на светските берзи имаше значителни промени, за на крајот петочното тргување да го заврши на ниво од 45,48 долари за еден барел, што е најниско ниво за изминатите две седмици. Може ли со вакво движење на цената на нафтата на светските берзи, да очекуваме намалување на цените на горивата, останува да ја почекаме одлуката на Регулаторната комисија за енергетика. Инаку, со последната корекција на цената на бензините, малопродажната цена се зголеми за половина денар, а цената на дизел-горивото остана непроменета. „Еуросупер БС-95“ изнесува 62 денари за еден литар, а литар „Еуросупер БС-98“ се продава за 64 денари, додека дизелот чини 48 денари за литар. При формирање на овие цени просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во претходните 14 дена изнесуваше 47,88 долари за барел. извор:курир
| | веќе видена | слични

Регулаторната комисија за енергетика денеска на пладне треба да ја објави новата цена на нафтените деривати по која горивата ќе се тргуваат од ноќеска по полноќ. Во изминатата недела цената на нафтата на светските берзи имаше значителни промени, за на крајот петочното тргување да го заврши на ниво од 45,48 долари за еден барел, што е најниско ниво за изминатите две седмици. Може ли со вакво движење на цената на нафтата на светските берзи, да очекуваме намалување на цените на горивата, останува да ја почекаме одлуката на Регулаторната комисија за енергетика. Инаку, со последната корекција на цената на бензините, малопродажната цена се зголеми за половина денар, а цената на дизел-горивото остана непроменета. „Еуросупер БС-95“ изнесува 62 денари за еден литар, а литар „Еуросупер БС-98“ се продава за 64 денари, додека дизелот чини 48 денари за литар. При формирање на овие цени просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во претходните 14 дена изнесуваше 47,88 долари за барел.
| | веќе видена | слични

Горивата стануваат сè поскапи, за една деценија во просек цените пораснале за 20 денари, најдрастично зголемување има кај дизелот поради поголемата акциза. Од ...
| | веќе видена | слични

Горивата може ќе поевтинат, но може и да поскапат со новата методологија на пресметка штом новодонесениот закон за енергетика ќе стапи во сила, најави Марко ...
| | веќе видена | слични

Од Регулаторната комисија за енергетика денеска се очекува да донесе одлука за нови цени на нафтените деривати, кои поскапеа минатата среда, по враќањето на акцизите на нивото од април. Цената на горивата се очекува да биде намалена уште денес. Падот на цената на нафтата на светските берзи, ќе ја намали и цената на бензинот во Македонија. Малопродажните цени на горивата во средата беа зголемени за 3,58 проценти, со што бензините поскапеа за пет, а дизелот за три денари. Еуросупер 95 и 98 се продаваат по цена од 80,5 односно 82 денари за литар, а дизелот за 69,5 денари за литар. Регулаторната комисија за енергетика ја утврдува цената на бензините врз основа на движењето на нафтата на светските берзи и односот на доларот спрема еврото во последните две недели. Во изминатите две недели цената на нафтата на светските берзи е во постојан пад.
| | веќе видена | слични

„Макпетрол“ АД Скопје ги информира своите потрошувачи и пошироката јавност дека, по настапувањето на периодот во кој „Регулаторната комисија за енергетика и ...
| | веќе видена | слични

Падот на малопродажните цени на нафтените деривати во Македонија се должи на големиот пад на цените на нафтата на светските берзи. Од последната корекција на цената од страна на Регулаторната комисија за енергетика, цената на барел нафта се спушти за околу 5 долари. За очекување е намалување на цените меѓу 1 и 2 денари по литар. Регулаторната комисија се очекува да ја објави својата одлука околу пладне. Новата цена на горивата ќе почне да важи од полноќ.
| | веќе видена | слични

Падот на малопродажните цени на нафтените деривати во Македонија се должи на големиот пад на цените на нафтата на светските берзи. Од последната корекција на цената од страна на Регулаторната комисија за енергетика, цената на барел нафта се спушти за околу 5 долари. За очекување е намалување на цените меѓу 1 и 2 денари по литар. Регулаторната комисија се очекува да ја објави својата одлука околу пладне. Новата цена на горивата ќе почне да важи од полноќ.
| | веќе видена | слични

Падот на малопродажните цени на нафтените деривати во Македонија се должи на големиот пад на цените на нафтата на светските берзи. Од последната корекција на цената од страна на Регулаторната комисија за енергетика, цената на барел нафта се спушти за околу 5 долари. За очекување е намалување на цените меѓу 1 и 2 денари по литар. Регулаторната комисија се очекува да ја објави својата одлука околу пладне. Новата цена на горивата ќе почне да важи од полноќ.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...