Повеќе вести како оваа (25)


„Макпетрол“ е првиот инпортер на горива кој ги објави утрешните цени по сопствено пазарно убедување и може да се заклучи дека бензините ќе бидат поевтини, ...
| | веќе видена | слични

Регулаторната комисија за енергетика, пресметувајќи според новата методологија за формирање на малопродажните цени на дериватите, го објави новиот ценовник што ...
| | веќе видена | слични

Вечерва од полноќ, нафтените деривати ќе се продаваат по пониска цена. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика на полноќ, бензинот ќе се ...
| | веќе видена | слични

Веќе е објавен новиот ценовник на горивата одреден според новата методологија за дефинирање на цените според која се води Регулаторната комисија за енергетика. ...
| | веќе видена | слични

Денеска Регулаторната комисија треба да ги утврди новите цени на горивата, што е вообичаена пракса која се случува секој втор понеделник. Пред две недели бензините поскапеа за 2,5 денари а дизелот за половина денар. Во моментов на бензинските пумпи низ Македонија литар ЕУРОПСУПЕР од 95 октани се продава за 67,5 денари по литар а 98 октанскиот за 69,5 денари по литар. Дизелот во моментов се точи за максимална цена од 55,5 денари по литар. < Пред Следно >
| | веќе видена | слични

Од полноќ поевтинија дизел горивата. Малопродажните цени на дизелот се намалија за половина до еден денар по литар, а цената на бензините останува иста. Малопродажната цена на Еуродизел се намалува за половина денар по литар и чини 52,5 денари, додека цената на екстра лесното масло за домаќинство поевтини за еден денар и се продава за 41 денар за литар. Малопродажните цени на Еуросупер БС-95 и на Еуросупер БС-98 не се менуваат, остануваат 66,5 и 68,5 денари за литар. извор:курир
| | веќе видена | слични

Регулаторната комисија денеска донесе одлука за нови цени на горивата. Сепак цената на бензинот еуросупер БС 95 останува иста односно 70,5 денари/литар. За половина денар се намалува ценатана еуросупер БС 98 кој пак се продава за 72 денари по литар. За еден денар поевтинува и дизелот, новата цена од полноќ ќе биде 57 денари по литар дизел гориво.
| | веќе видена | слични

Малопродажните цени на бензините ноќеска на полноќ се намалуваат за половина денар, додека цената на литар дизел ќе се продава по 1,5 денари пониска цена, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на литар еуросупер БС-95 изнесува 71,00 денари, а на еуросупер БС-98 изнесува 73,00 денари. Малопродажната цена на еуродизелот изнесува 55,00 денари, додека екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе се продава по 43,50 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,745 ден/кг, и со тоа цената на М-1 НС изнесува 27,071 ден/кг. Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот 14-то дневен период изнесуваше е за 1,402% понизок од курсот на доларот по кој беа формирани цените, се вели во образложението. The post Дизелот поевтинува 1,5, а бензинот 0,5 денари appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

„Макпетрол“ АД Скопје ги информира своите потрошувачи и пошироката јавност дека, по настапувањето на периодот во кој „Регулаторната комисија за енергетика и ...
| | веќе видена | слични

Од полноќ нафтените деривати во земјава се продаваат по нови цени, а во согласност со најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, бензините поевтинија за еден и пол денар за литар, додека дизелот поскапи за половина денар. Новата цена на „евросупер-95“ изнесува 78,50, односно 80 денари за литар „евросупер“ од 98 октани. Евродизел горивото се продава по цена од 67,50 денари за литар. За половина денар е зголемена е и цената на екстра-лесното масло за домаќинство и сега изнесува 56 денари за литар. Новите цени се резултат на промените кои се случија во претходните две недели на цената на горивата на светските берзи и курсот на денарот во однос на доларот.
| | веќе видена | слични

РКЕ вчера по најавената измена или нова методологија за цените на горивата, ги објави новите цени кои веќе важат, а се намалени по месеци накачување. „Супер ...
| | веќе видена | слични

Ура, горивата поевтинија! Објавено на 23 јули 2018 година Добра вест за годишноодморците - горивата поевтинија. Според пресметките на регулаторната комисија за ...
| | веќе видена | слични

Денеска Регулаторната комисија треба да ги утврди новите цени на горивата, што е вообичаена пракса која се случува секој втор понеделник.Пред две недели бензините поскапеа за 2,5 денари а дизелот за половина денар. Во моментов на бензинските пумпи низ Македонија литар ЕУРОПСУПЕР од 95 октани се продава за 67,5 денари по литар а 98 октанскиот за 69,5 денари по литар.Дизелот во моментов се точи за максимална цена од 55,5 денари по литар.регулаторна комисијагоривоценаМакедонија
| | веќе видена | слични

РКЕ по најавената измена или нова методологија за цените на горивата ги намали цените минатиот понеделник.   „Супер 95“ и „Супер 98“ се точат по цена помала за ...
| | веќе видена | слични

Бензините поевтинуваат за половина денар, а цената на дизел горивата се зголемува за денар по литар. Според одлуката на регулаторната комисија за енергетика, новата цена на безоловниот од 95 октани ќе изнесува 68, а од 98 ќе се продава за 69,50 денари за литар. Дизелот со поскапувањето ќе чини 57,50. Екстра лесното масло за домаќинство 46,50 денари за литар.
| | веќе видена | слични

Регулаторната комисија за енергетика, пресметувајќи според новата методологија за формирање на малопродажните цени на дериватите, го објави новиот ценовник што ...
| | веќе видена | слични

Регулаторната комисија за енергетика, пресметувајќи според новата методологија за формирање на малопродажните цени на дериватите, го објави новиот ценовник што ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...