Повеќе вести како оваа (25)


Не должам никому ништо за изборот на претседател, вели новиот македонски претседател во интервјуто за „360 степени“, одговарајќи на прашањето дали се чувствува ...
| | веќе видена | слични

Погледнете го интервјуто на „ 360 Степени “ со претседателот Стево Пендаровски: Изминатиот период имаше несогласувања на релација Собрание-Претседател во однос ...
| | веќе видена | слични

Петти по независноста на државава, прв претседател на Република Северна Македонија. По еден неуспешен обид во 2014-та, 56-годишниот универзитски професор пред ...
| | веќе видена | слични

Роден е во скопско Пајко Маало, растен во Чаир и Бутел 2, а до стапувањето на функцијатa е жител на Автокоманда. Оженет е за професорката на Стоматолошкиот ...
| | веќе видена | слични

И официјално Северна Македонија го доби новиот претседател. Кандидатот на СДСМ и коалицијата Заедно напред ќе биде на чело на државата во следните пет години. ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев ги анализира последните резултати од претседателските избори и прави споредба со освоените гласови од 2008 од Радмила ...
| | веќе видена | слични

Ако се одземат гласовите на 30 коалициони партнери, јасно е дека СДСМ во моментов со Пендаровски вреди 240.000 гласови, а со Заев уште помалку, анализира ...
| | веќе видена | слични

Ако се одземат гласовите на 30 коалициони партнери, јасно е дека СДСМ во моментов со Пендаровски вреди 240.000 гласови, а со Заев уште помалку, анализира ...
| | веќе видена | слични

Ако се одземат гласовите на 30 коалициони партнери, јасно е дека СДСМ во моментов со Пендаровски вреди 240.000 гласови, а со Заев уште помалку, анализира ...
| | веќе видена | слични

Ако се одземат гласовите на 30 коалициони партнери, јасно е дека СДСМ во моментов со Пендаровски вреди 240.000 гласови, а со Заев уште помалку, анализира ...
| | веќе видена | слични

Ако се одземат гласовите на 30 коалициони партнери, јасно е дека СДСМ во моментов со Пендаровски вреди 240.000 гласови, а со Заев уште помалку, анализира ...
| | веќе видена | слични

Ако се одземат гласовите на 30 коалициони партнери, јасно е дека СДСМ во моментов со Пендаровски вреди 240.000 гласови, а со Заев уште помалку, анализира ...
| | веќе видена | слични

На конференцијата во аналитичкиот центар на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев изјави дека граѓаните ја донесоа својата одлука која сметаа дека е најдобра, и може да се каже дека е огрома разликата помеѓу Иванов и Пендаровски. На конференцијата во аналитичкиот центар на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев изјави дека граѓаните ја донесоа својата одлука која сметаа дека е најдобра, и може да се каже дека е огрома разликата помеѓу Иванов и Пендаровски.- -Победи ВМРО ДПМНЕ и Ѓорге Иванов. Овие бројки и тенденциите што ги имаме најавуваат убедлива победа поголема од таа што ја очекувавме, додаде Ѓорчев.Од 79% преработените податоци од аналитичкиот центар на ВМРО ДПМНЕ, досега се покажа дека кандидатот за претседател на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија има убедлива предност од над 100.000 гласови. Во неколку градови од државата актуелниот претседател дури има и двојна предност во однос на неговиот главен конкурент за претседателското место и кандидат на СДСМ Стево Пендаровски. ВМРО-ДПМНЕ и Ѓорѓе Иванов ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски е идниот претседател на Република Северна Македонија, тој е нашиот предлог и уверени сме во победа, рече премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ...
| | веќе видена | слични

Според 67,16 отсто од процесираните избирачки места на ДИК, засега во водство на парламентарните избори е ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата со 274.822 гласови, односно 42,96 отсто од преброените гласови. СДСМ и коалиционите партнери имаат 150.907 гласови, односно 23,59 отсто, ДУИ засега имаат 96.809 гласови, односно 15,13 отсто, и ДПА 42.648 гласови, односно 6,67 отсто од преброените гласови. За претседателските избори засега се процесирани 66,49 отсто од избирачките места. Според овие податоци, води Ѓорге Иванов со 301.136 гласови, односно 56,77 отсто, а Стево Пендаровски има 210.573 гласови, односно 39,70 отсто.
| | веќе видена | слични

Според 33,84 отсто од процесираните избирачки места на ДИК, засега во водство на парламентарните избори е ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата со 99.696 гласови, односно 41,64 отсто од преброените гласови. СДСМ и коалиционите партнери имаат 51.075 гласови, односно 21,33 отсто, ДУИ засега имаат 43.454 гласови, односно 18,15 отсто, и ДПА 19.638 гласови, односно 8,20 отсто од преброените гласови. За претседателските избори засега се процесирани 39,89 отсто од избирачктеи места. Според овие податоци, води Ѓорге Иванов со 141.325 гласови, односно 57,26 отсто, а Стево Пендаровски има 96.831 гласови, односно 39,23 отсто.
| | веќе видена | слични

По катастрофалните резултати кои ги доби кандидатот на СДСМ за претседател на Република Македонија овие денови слушаме изјави на високи членови од оваа партија ...
| | веќе видена | слични

За првпат победи жена на изборите во Битола, за првпат во градот еден кандидат доби повеќе од 30.000 гласови, а по 12 годни на власт ВМРО-ДПМНЕ оди во опозиција. Новата градоначалничка вели дека зад неа застанеле многу граѓани на кои им должи дела. Наташа Петровска од СДСМ ќе биде новата градоначалничка на Битола. Таа победата на локалните избори ја издвојува во првиот круг, освојувајќи 31.337 гласови или за 13 662 повеќе од против кандидатот Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ кој доби 17.715 гласови. Ова се смета за голем успех на Социјалдемокртаскиот Сојуз и коалиционите партнери на локални избори во Битола зашто Петровска освои скоро 4.000 гласови повеќе од резултатот што пред пет години ги постигна тогашниот победник, градоначалникот Владимир Талески Според ДИК, на изборите во 2013 година Талески како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и коалиционите партнери освоил 27.420 гласови, што е за 3.917 гласови помалку од сегашните што ги освои новата градоначалничка на Битола. Воедно ова е првпат на локални избори во Битола ...
| | веќе видена | слични

Пендаровски се обрати на  централниот митинг кој партиите од коалицијата под мотото Заедно напред го одржаа во Скопје. Затворени се децениските прашања и ...
| | веќе видена | слични

Со 712 гласови за од 783 гласови за, делегатите на СДСМ го потврдија изборот на Стево Пендаровски за кандидат за претседател. „Драго ми е што за првпат во ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...