Повеќе вести како оваа (25)

Вкусна и квалитетна храна, ексклузивно уреден простор и пријатен амбиент со 360 степени поглед на главниот град Скопје е ресторанот за свадби и настани ...
сите 3 | | | веќе видена

Еден од предизвиците и задоволствата беше и моето готвење за папата Франциск, кој имаше можност да вкуси од нашите приготвени специјалитети.“ ја започнува ...
| | веќе видена | слични

Од неодамна скопската гастрономска мапа се збогати со еден исклучителен ресторан, специјализиран за свадбени прослави. Лоциран во градскиот парк во Скопје, со модерен стилски дизајн и врвна услуга, свадбениот ресторан „Парк“ ги следи светските трендови и како таков, влегува во една модерна категорија на ресторани, која е привлечна за младата популација. Наш соговорник е Ирена Голомеиќ, менаџер и сопственик на ресторанот, која шармантно и брзо не увери дека „Парк“ навистина е совршениот план за една поинаква свадбена приказна. Ирена Голомеиќ: Младенците не смеат да дозволат нивното единствено и уникатно свадбено искуство да биде попречено или реализирано во стрес По 25- годишно успешно делување во угостителството, влеговте во уште еден деловен предизвик, на задоволство на оние кои ја бараат идеалната локација за прослава. Со каква идеја ја започнавте оваа нова, гастро приказна? Идејата за започнување на оваа нова, гастро приказна, всушност е реализација на веќе подолго планиран проект кој претставуваше ...
| | веќе видена | слични

Папата Франциск по свечената миса на плоштадот се упати на ручек во католичката резиденција на Водно, како гостин на скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во ...
| | веќе видена | слични

Папата Франциск по свечената миса на плоштадот се упати на ручек во католичката резиденција на Водно, како гостин на скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во ...
| | веќе видена | слични

Мексикански ресторан „Амигос“ Љубителите на зачинета и лута храна, подготвена според традиционалните мексикански рецепти. Можност да се вкусат голем број различни вкусови, маестрално помешани за гурманско уживање. Лоциран во самиот центар на Скопје, на улицата „Македонија“. Пријатен амбиент преку ден, а навечер, вистинско чувство како да сте во Мексико. Многу луѓе, позитивна атмосфера и што е најважно многу вкусна храна. Ресторанот е познат во Скопје по гостопримливоста и позитивниот дух на персоналот. Цените пак, се слични со вкусот на традиционалната мексиканска кујна, но квалитетот на услугата и амбиентот компензираат. Азиски ресторан „Пекинг Гарден“ Нуди огромен избор на најпознатите и највкусни азиски јадења. Иако името Ве наведува дека „Пекинг Гарден“ е исклучиво кинески ресторан, во него се служат и познатите јапонски деликатеси. Храната ја подготвуваат врвни готвачи од Кина. Ресторанот се наоѓа на самиот плоштад „Македонија“, односно каде што улицата „Максим Горки“ се спојува со него. Амбиентот е ...
| | веќе видена | слични

Дека во Македонија може да се води успешен семеен бизнис, показател е групацијата ГМЦ “Рагуза 919”, зад која стои семејството “Голомеиќ”, пишува Скопје инфо. Оваа групација опфаќа пет угостителски објекти, меѓу кои ресторанот “Рагуза” во центарот на Скопје, бутик-хотелот “Вила Рагуза” на Водно и ресторанот “Мирко 919”, кој овој месец бележи 21 година постоење. На својот роденден, ресторанот “Мирко 919” ќе се ребрендира во “Рагуза 919”. Целата сторија ОВДЕ. Извор/фото: Скопје инфо
| | веќе видена | слични

Идеалната свадба бара идеална локација, пријатен амбиент, добра организација, вкусна храна, паркинг места за гостите… Без разлика дали сакате голема или мала свадба, организирањето свадба бара донесување на многу одлуки. Од пронаоѓање идеална локација за прослава, до свадбена торта. Секако тука се вбројува и ангажирање на музички бенд, правење план за седење на гостите, декорација на просторот, соодветно осветлување кое ќе долови магична атмосфера, избирање на мени, венчаница, одело за младоженецот, бидерамаер, бурми, китенки… Листата е долга и широка. Свадбата е крунисување на љубовта, па затоа никој не се штеди кога се во прашање деталите за таа да изгледа и да биде совршена. Свадбата е скапо задоволство за кое вреди да се потроши и последниот денар. Се` на едно место може да се најде во новиот ресторан „Парк“ чие отварање е закажано за 1 мај. Пакет од услуги нуди новиот ресторан кој е дел од синџирот на веќе изграденото име во угостителството „Рагуза“. Идеална локација во срцето на градот, простор од 600 ...
| | веќе видена | слични

Дека во Македонија може да се води успешен семеен бизнис, показател е групацијата ГМЦ „Рагуза 919", зад која стои семејството Голомеиќ.Мирко Голомеиќ Оваа групација опфаќа пет угостителски објекти, меѓу кои ресторанот „Рагуза” во центарот на Скопје, бутик-хотелот „Вила Рагуза” на Водно и ресторанот „Мирко 919”, кој овој месец бележи 21 години постоење. На овој свој роденден ресторанот „Мирко 919” ќе се ребрендира во „Рагуза 919”.За предизвиците со кои се соочувале сето ова време, како и за плановите за иднина, еве што вели Мирко Голомеиќ, основач и сопственик на ГМЦ „Рагуза 919”.„Со овој бизнис почнавме во 1993 година, отворајќи го ресторанот „Мирко 919”. Година во која бевме запознаени сo условите за работа, затоа што веќе имавме неколкугодишно искуство во угостителската област, водејќи други угостителски објекти, меѓу кои „Скадарлија” и „Лолита”. Инаку нови предизвици и проблеми се појавуваат постојано, во секој бизнис, но најбитна е упорноста и вербата во сопствената идеја, со кои успехот е неизбежен. Она ...
| | веќе видена | слични

Почувствувајте го медитеранот во строгиот центар на градот и вкусете ја разновидна кујна во прекрасен амбиент надополнет со одлична услуга и поволни цени. Имаат голем избор на Медитеранска, Италијанска, морска, интернационална и национална кујна. Од многубројни специјалитети би ви препорачале: Орада на далматински начин и Тава Рагуза. Секој ден нудар свеж Крап по цена од 700 ден/ кг. Во вечерните часови амбиент надополнет со пријатна музика за ваше поголемо уживање. Организираар деловни ручеци и вечери по ваша желба, потоа шведски маси и коктели, како и крштевки, родендени и свадби до 230 гости. Со кетеринг тимот на Ресторан Рагуза можете да бидете гостин на сопствената забава. Ресторан Рагуза се наоѓа во зградата на ССМ непосредно до градската болница. ТЕЛЕФОН 02 3212 - 919 РАБОТНО ВРЕМЕ 08-24 часот
| | веќе видена | слични

Туристичката понуда на Охрид од вечерва ќе биде збогатена со уште еден модерен сместувачки капацитет. На свечен начин ќе биде отворен новоизградениот хотел „Unique Resort & Spa“, кој се наоѓа во самиот град, во непосредна близина на Холандскиот парк на Кејот на Охридското Езеро. Хотелот располага со 130 просторни соби, со модерен ентериер и пријатен амбиент, додека за гастрономската понуда ќе бидат задолжени готвачи со богато искуство. Хотелот располага и со модерен спа-центар и фитнес-сала, како и целосно опремени конференциски сали за организирање најразлични настани. На најгорниот кат на објектот се наоѓа летна тераса со прекрасен поглед на Охридското Езеро, а хотелот располага и со сопствен паркинг.
| | веќе видена | слични

Поминаа неколку месеци откога се отвори ресторанот на бродот Ројал Македонија. Покрај впечатливиот изглед и специфичниот ентериер, особено внимание привлече и менито на ресторанот, односно имињата на јадењата, како што се „Букефал“ – телешки мускул, „Филип Втори“ -свинска коленица итн. Бидејќи подолго време нема нови специјалитети на менито, паника.бе направи предлог имиња на нови јадења, со што ќе се збогати понудата а со тоа и бројот на задоволни гости кои уживаат во амбиентот и храната во Ројал Македонија. Водевме сметка имињата и специјалитетите да бидат автентични и лесно да се вклопат во постоечкото мени. Се надеваме дека ќе ви се допаднат имињата. Доколку и вие имате предлози за имиња на специјалитети во бродот, слободно испратете ни, ние ќе ги вклопиме во следното предлог мени, надградено и проширено.
| | веќе видена | слични

Со големо задоволство ве известуваме дека повеќе парови го направија вистинскиот избор - и со партнерот и со ресторанот! Првите свадби во новиот комплекс свадбени ресторани "Ла Тана" се закажани. Кога тимот зад една од најпопуларните гостилници во градот реши брендот "Ла Тана" да заплови во брачните води, ја зацрта својата цел високо - оваа свадбена сезона Скопје да добие ново зборно место за свадби од соништата. За локација беше избран Камник - идеална позиција на влезот во градот, со лесен пристап од булеварот Александар Македонски, опкружена со природа, а на само 5 километри од центарот и со неверојатен поглед на Скопје. Ресторантскиот комплекс е дизајниран во луксузен стил, водејќи се од врвни естетски и архитектонски стандарди, со избор на материјали и бои кои го прават елегантен и гламурозен. Има две сали, голема за 550 гости и помала за 350 гости, издвоен внатрешен и надворешен бар за коктели, голем сопствен паркинг и хортикултурен простор уреден така што природата околу и самата станува дел од ...
| | веќе видена | слични

Со големо задоволство ве известуваме дека повеќе парови го направија вистинскиот избор – и со партнерот и со ресторанот! Првите свадби во новиот комплекс свадбени ресторани “Ла Тана” се закажани. Кога тимот зад една од најпопуларните гостилници во градот реши брендот “Ла Тана” да заплови во брачните води, ја зацрта својата цел високо – оваа свадбена сезона Скопје да добие ново зборно место за свадби од соништата. За локација беше избран Камник – идеална позиција на влезот во градот, со лесен пристап од булеварот Александар Македонски, опкружена со природа, а на само 5 километри од центарот и со неверојатен поглед на Скопје. Ресторантскиот комплекс е дизајниран во луксузен стил, водејќи се од врвни естетски и архитектонски стандарди, со избор на материјали и бои кои го прават елегантен и гламурозен. Има две сали, голема за 550 гости и помала за 350 гости, издвоен внатрешен и надворешен бар за коктели, голем сопствен паркинг и хортикултурен простор уреден така што природата околу и самата станува дел од ...
| | веќе видена | слични

„Во виното е вистината!“ Стара поговорка, докажана веројатно при секое кажување или барем секогаш кога некој со сопствено искуство ќе ја откриел вистината за моќта на виното. Токму затоа се разбирливи мотивите за именувањето на новиот вински бар во центарот на Скопје, во близина на Градска болница и ресторанот „Рагуза“, со латинското име за вистината - „Веритас“. Пријатен и интимен амбиент каде што може да се дегустираат повеќето македонски сортни вина, презентирани од над 20 винарски визби од Македонија. Застапени се и одбрани сортни вина од познатите европски вински региони. Во овој вински бар, елегантно и пријатно уреден, гостите ќе може да ја бараат вистината во популарна варијанта на наливни квалитетни вина (400 денари за литар), како и наливни барик-вина. Магијата на барик-вината е во тоа што се чуваат во посебни дабови буриња и нивната цена е можеби поексклузивна, од 1000 денари, како и чувството при нивната консумација. Секако, покрај популарните наливни вина, во „веритас“ ќе може да се најдат и ...
| | веќе видена | слични

Дека во Македонија може да се води успешен семеен бизнис, показател е групацијата ГМЦ Рагуза 919 , зад која стои семејството Голомеиќ . Оваа групација опфаќа пет угостителски објекти, меѓу кои ресторанот Рагуза во центарот на Скопје, бутик-хотелот Вила Рагуза на Водно и ресторанот Мирко 919 , кој овој месец бележи 21 година постоење. На својот роденден, ресторанот Мирко 919 ќе се ребрендира во Рагуза 919 . За предизвиците со кои се соочувале сето ова време, како и за плановите за иднина, разговаравме со Мирко Голомеиќ, основач и сопственик на ГМЦ Рагуза 919 . - Вашиот бизнис го започнавте пред повеќе од 20 години, време во кое условите за бизнис беа многу поразлични. Со какви предизвици се соочувавте кога почнувавте? Со овој бизнис започнавме 1993 година, отворајќи го ресторанот Мирко 919 . Година во која бевме запознаени сo условите за работа, затоа што веќе имавме неколку годишно искуство во угостителската област, водејќи други угостителски објекти, меѓу кои Скадарлија и Лолита . Инаку ...
| | веќе видена | слични

Дека во Македонија може да се води успешен семеен бизнис, показател е групацијата ГМЦ “Рагуза 919”, зад која стои семејството “Голомеиќ”. Оваа групација опфаќа пет угостителски објекти, меѓу кои ресторанот “Рагуза” во центарот на Скопје, бутик-хотелот “Вила Рагуза” на Водно и ресторанот “Мирко 919”, кој овој месец бележи 21 година постоење. На својот роденден, ресторанот “Мирко 919” ќе се ребрендира во “Рагуза 919”. За предизвиците со кои се соочувале сето ова време, како и за плановите за иднина, разговаравме со Мирко Голомеиќ, основач и сопственик на ГМЦ “Рагуза 919”. - Вашиот бизнис го зап очнавте пред повеќе од 20 години, време во кое условите за бизнис беа многу поразлични. Со какви предизвици се соочувавте кога почнувавте? - Со овој бизнис започнавме 1993 година, отворајќи го ресторанот “Мирко 919”. Година во која бевме запознаени сo условите за работа, затоа што веќе имавме неколку годишно искуство во угостителската област, водејќи други угостителски објекти, меѓу кои “Скадарлија” и “Лолита”. Инаку ...
| | веќе видена | слични

Дека во Македонија може да се води успешен семеен бизнис, показател е групацијата ГМЦ “Рагуза 919”, зад која стои семејството “Голомеиќ”. Оваа групација опфаќа пет угостителски објекти, меѓу кои ресторанот “Рагуза” во центарот на Скопје, бутик-хотелот “Вила Рагуза” на Водно и ресторанот “Мирко 919”, кој овој месец бележи 21 години постоење. На овој свој роденден ресторанот “Мирко 919” ќе се ребрендира во “Рагуза 919”. За предизвиците со кои се соочувале сето ова време, како и за плановите за иднина, разговаравме со Мирко Голомеиќ, основач и сопственик на ГМЦ “Рагуза 919”. Вашиот бизнис го започнавте пред повеќе од 20 години, време во кое условите за бизнис беа многу поразлични. Со какви предизвици се соочувавте кога почнувавте? Со овој бизнис започнавме 1993 година, отворајќи го ресторанот “Мирко 919”. Година во која бевме запознаени сo условите за работа, затоа што веќе имавме неколку годишно искуство во угостителската област, водејќи други угостителски објекти, меѓу кои “Скадарлија” и “Лолита”. Инаку нови ...
| | веќе видена | слични

Во пријатен и свечен амбиент, на 12 декември, на добро познатата улицa Боемска 2 беше отворен ресторанот„Лантерн“, ново место каде што скопјани ќе имаат ...
| | веќе видена | слични

Стапувањето во брак е започнување на ново поглавје во животот, нов заеднички почеток, а секој нов почеток треба да се прослави, со радост и среќа со најблиските. Во Скопје има нов простор совршен за вашата бајка, совршен за вашата свадбена прослава. Ресторанот „Аликас“ зад чие значење стои зборот „извор“, е местото каде извира вашата љубов и слога…вашата среќа. Алликас е ресторан кој се наоѓа на 5 километри од центарот на Скопје, во пријатна и тивка околина. Се протега на голема зелена површина, каде ресторанскиот дел изнесува 600 м2, со капацитет од 250 до 400 гости. На зеленилото е превидено да се прават свадби и прослави под отворено небо, нудејќи посебно доживување во топлите летни вечери под ѕвезденото небо. Во ресторанот исто така е организирано одржување на матично во романтична атмосфера, со вашите најблиски роднини и пријатели. Создаден по сите светски стандарди да ги задоволи сите потреби на гостите, ресторанот обезбедува паркинг- места за 100 возила, со постојан видео-надзор, како и игротека за ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...