Повеќе вести како оваа (25)

Просторот меѓу ОУ”Браќа Миладиновци” и Центарот за култура од секогаш бил проблематичен простор за учениците на оваа училиште особено во периодот на обилни ...
сите 5 | | | веќе видена

Градоначаникот на Општина Струга г. Рамис Мерко го реши проблемот за учениците на ООУ Браќа Миладиновци (старо училиште) Во текот на последните недели Општина ...
| | веќе видена | слични

Струга наскоро ќе добие нова училишна зграда која е донација од турската општина Бујукчекмеџи во Истанбул со која Струга е збратимена општина. Објектот ќе се гради во склоп на постоечкото училиште „Браќа Миладиновци“.Со тоа, вели струшиот градоначалник, Зијадин Села ќе се реши проблемот со недостатокот на простор. Објетот, очекува Села да се изгради за три до четири месеци. На терен веќе се работи со копање на темелите. Во новата зграда ќе бидат сместени и учениците од прво до четврто одделение кои сега учат во стар и руриниран објект.Со овој проект предвидени се вкупно 13 училници, 5 административни канцеларии и една сала за состаноци со вкупна површина околу 1300 м2.
| | веќе видена | слични

Општина Струга во Соработка со збратимената општина од Република Турција – Бујукчекмеџе во изминативе неколку денови го реализирапе проектот ‘’ Фотографија-Првиот чекор’’ со учениците од ОУ. Браќа Миладиновци од Струга. Во овој проект учествуваа Заменик Градоначалник Серал Ердил и уметници кои ги обучија децата. Делата кои ги изработија децата во рамките на проектот ќе бидат изложени во просториите на новоизградениот објект на основното училиште.
| | веќе видена | слични

ОУ " Браќа Миладиновци'' Со богата културно - уметничка програма, учениците од ОУ "Браќа Миладиновци" ја одбележа 66-годишнината од постоењето на училиштето. Во рамките на роденденските активности учениците од одделенска и предметна настава изведуваа најразлични музички точки, хорски и оркестарски изведби, а се читаа рецитали и драмски литературни творби.
| | веќе видена | слични

Под влијание на потопол влажен бран утре и во среда ќе биде облачно со врнежи претежно од дожд. Во западните делови се очекуваат обилни врнежи (локално над 40 ...
| | веќе видена | слични

Во ОУ „Браќа Миладиновци”, во Аеродром се одржа финалниот државен натпревар што го организираше ЕВН-Македонија на тема „штедливи извори на енергија“. На натпреварот учествуваа 9 училишта, кои претходно победиле на регионалните натпревари од целата држава. Првото место на натпреварот го освои ОУ „ Св. Климент Охридски“ од село Дрслаица - Струга, на второ место беше ОУ „Браќа Миладиновци“ исто така од Струга, додека третото и четвртото место го освоија училиштата „Кузман Јосифовски Питу“ од Кичево и „Брака Миладиновци“ од општина Аеродром.
| | веќе видена | слични

Анонимен пријавувач вчераутро, во струшката полициска станица пријавил дека во ОУ "Браќа Миладиновци" во Струга е поставена бомба. По пријавата, учениците, кои биле во паника, веднаш биле евакуирани, а полициски екипи излегле на самото место. "Нема експлозивна направа која може да предизвика општа опасност поставена во патничко моторно возило во Струга. Ова го констатираа стручни полициски тимови од антитероризам при СВР Охрид и полициски службеници од полициската станица во Струга", изјави Стефа Димовски, портпарол на СВР Охрид. (Д.Ч)
| | веќе видена | слични

Вчера, во посета на општина Струга беа учениците од ОУ „Браќа Миладиновци“- Струга. Тие беа пречекани од страна на градоначалникот, г. Рамис Мерко. Учениците имаа можност да се запознаат со работата и функциите на општината, исто така беа во можност да се информираат и за идните проекти на општината за јавни услуги, образование, зелени површини, управување со отпад, водоснабдување и сл. Меѓудруго, учениците имаа подготвено и песни посветени на неуморната работа на градоначалникот на општина Струга. На овој состанок, учениците беа придружeни од нивните наставнички и заменик директорот на училиштето.
| | веќе видена | слични

Утре со почеток во 11:00 часот во просториите на ОУ Браќа Миладиновци свечено ќе започнат градежните работи на новиот школски објект, каде што ќе присуствуваат делегација од Општина Бујукчекмеџе претставена од Градоначалникот Хасан Акгун и Градоначалникот на Општина Струга Зиадин Села. Проектот предвидува изградба на објекти со вкупно 13 училници, 5 административни канцеларии и една сала за состаноци со вкупна површина околу 1.300 м2, информираат од Општина Струга. Изградбата на овој објект е резултат на успешната соработка меѓу Општина Струга и Општина Бујукчекмеџе, Инстанбул.
| | веќе видена | слични

ЗНАЧИТЕЛНА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО (обилни врнежи од дожд и заладување) Од ноќеска нашето подрачје ќе потпадне под влијание на циклонска активност и на серија од влажни бранови од запад, поради што ќе настапи значителна промена на времето. Денес во вечерните и ноќните часови ќе има врнежи од дожд, по некаде со ретки грмежи, претежно во западните и северните делови. Утре и во среда ќе биде претежно облачно и свежо со врнежи од дожд, проследени со ретки грмежи. Поголеми количини на воден талог ќе има во западните и јужните делови од земјата, каде се очекува да наврнат над 50л/м2. Повремено ќе дува умерен до засилен ветер, претежно од северен правец. Температурата значително ќе опадне и во среда ќе биде најниска, во интервал од 16 до 22 степена. Од четврток ќе преовладува променливо облачно, врнежливо, а во попладневните часови повремено и нестабилно време со локален пороен дожд и ретки грмежи. Температурата ќе биде во благ пораст. И во Скопската Котлина ќе има почести врнежи од дожд, повремено поинтензивни и пад ...
| | веќе видена | слични

Од утре вечер па се до сабота во Македонија ќе има обилни врнежи од дожд, под влијание на влажна и релативно топла воздушна маса, поради што се очекува да се стопи и веќе формираната снежна покривка.Поинтензивни врнежите ќе бидат во западните делови, а од петок обилни врнежи се очекуваат насекаде. Снег ќе има само на планините повисоки од 2.000 метри.На повеќе места се очекува да наврнат над 50 л/м2, а во крајните западни делови локално и над 100 л/м2 дожд.
| | веќе видена | слични

Во основното училиште „Христо Узунов“ се оддржа регионален натпревар по Народна техника на кој бројните основци од охридско- струшкиот регион ги покажаа своите стекнати вештини од повеќе области. Прворангирани на натпреварот се учениците: Ана Филипче ученичка во осмо одделение во ОУ „Григор Прличев“ од областа Применета биологија, под менторство на професорката Валентина Петреска. Од областа агротехника најуспешен беше Александар Грунчевски осмо одделение ОУ „Христо Узунов“ под менторство на професор Владо Андрески, област применета хемија Сара Митаноска ОУ „Св. Климент Охридски“ ментор Дивна Стрезовска, област екологија Александар Буџакоски ОУ „Св. Климент Охридски“ ментор Дивна Стрезоска, област конструкторство Валентин Божиноски ОУ „Христо Узунов“ ментор Милица Манева, област применета физика Ангела Маџар ОУ „Христо Узунов“ ментор Вера Зороска, област електроника Петар Киселинов ОУ „Св. Климент Охридски“ ментор Дивна Срезоска, област компјутерска техника Кирил Крстески ОУ „Браќа Миладиновци“- Струга ...
| | веќе видена | слични

Општина Бутел ја заврши изградбата на нов паркинг во дворот на ОУ ,,Петар Здравковски Пенко,, во Скопје Север Паркингот е со површина од 600 м2, изграден од павер елементи со влезна патека од улицата ,,Втора Македонска Бригада,,. Паркингот беше повеќе од потребен како за наставниците така и за родителите на учениците, особено во термините кога ги носат и кога ги земаат учениците од училиште. Ако се има предвид дека во ОУ ,,Петар Здравковски Пенко,, учат повеќе од 1. 700 ученици, а улицата на која се наоѓа е една од најфрекфентните, тогаш овој паркинг простор е решение за опасните и небезбедни сообраќајни гужви што се создаваа пред ова училиште.
| | веќе видена | слични

Општина Бутел ја заврши изградбата на нов паркинг во дворот на ОУ ,,Петар Здравковски Пенко,, во Скопје СеверПаркингот е со површина од 600 м2, изграден од павер елементи со влезна патека од улицата ,,Втора Македонска Бригада,,. Паркингот беше повеќе од потребен како за наставниците така и за родителите на учениците, особено во термините кога ги носат и кога ги земаат учениците од училиште.Ако се има предвид дека во ОУ ,,Петар Здравковски Пенко,, учат повеќе од 1. 700 ученици, а улицата на која се наоѓа е една од најфрекфентните, тогаш овој паркинг простор е решение за опасните и небезбедни сообраќајни гужви што се создаваа пред ова училиште.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија денеска претежно облачно, во западните делови со врнежи од дожд, кои на крајниот запад ќе бидат обилни. Температурата од пет до 16 степени. Нов влажен и релативно топол бран со обилни врнежи од дожд ќе има до сабота. Во петок обилни врнежи се очекуваат на повеќе места, а во сабота во источните делови каде ќе има услови за појава на грмежи. Снег ќе има само на високите планини. Од целиот влажен бран се очекува на повеќе места да наврнат над 50 л/м2, а во крајните западни делови локално и околу 100л/м2 дожд. Во недела и понеделник врнежите ќе бидат локални, а температурите ќе бидат во опаѓање.
| | веќе видена | слични

На регионалниот пат Гевгелија - локалитет „Смрдлива вода" дошло до свлечиште на ридот поради што коловозот е затрупан со земја и одрони и е непрооден за сите видови возила. На регионалниот пат Валандово-Удово, поради обилни врнежи од дожд и надоаѓање на поголема количина на вода и наноси од песок и камења на коловозната лента ,сообраќајот се одвива наизменично по една коловозна лента.
| | веќе видена | слични

Под влијание на циклонска активност до петок ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат обилни и се очекува да наврнат над 40 л/м2. Најобилни врнежи ќе има во јужните и западните делови каде локално може да надминат 70 л/м2. Во јужните делови ќе има услови за пороен дожд и ретки грмежи. Најмалку врнежи се очекуваат во крајните источни делови. Во сабота ќе има локален слаб дожд, а од недела и опаѓање на температурата.
| | веќе видена | слични

Во текот на ноќта и утре претпладне ќе има обилни врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. На повеќе места количината на наврнат воден талог ќе биде над 30л/м2, а на повисоките планини ќе се формира позначителна снежна покривка. До сабота ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините од снег.
| | веќе видена | слични

Во текот на ноќта и утре претпладне ќе има обилни врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. На повеќе места количината на наврнат воден талог ќе биде над 30л/м2, а на повисоките планини ќе се формира позначителна снежна покривка. До сабота ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините од снег.
| | веќе видена | слични

И последните направени анализи ја потврдуваат опасноста од поплави во регионот но овој пат и во Македонија што значи дека огромното количество на вода кое ...
| | веќе видена | слични

И последните направени анализи ја потврдуваат опасноста од поплави во регионот но овој пат и во Македонија што значи дека огромното количество на вода кое ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...