Повеќе вести како оваа (25)

Стево Пендаровски е петтиот по ред избран претседател на Македонија од нејзиното осамостојување и прв претседател кој ќе биде татко на нацијата по уставната ...
сите 230 | | | веќе видена

Петти по независноста на државава, прв претседател на Република Северна Македонија. По еден неуспешен обид во 2014-та, 56-годишниот универзитски професор пред ...
| | веќе видена | слични

Роден е во скопско Пајко Маало, растен во Чаир и Бутел 2, а до стапувањето на функцијатa е жител на Автокоманда. Оженет е за професорката на Стоматолошкиот ...
| | веќе видена | слични

Од портпарол во МВР до долгогодишен советник за безбедност и надворешна политика во кабинетите на двајца македонски претседатели на државата. Поранешен прв ...
| | веќе видена | слични

Кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски иако подржан од најголемата опозициона партија, сепак сам ја водеше предизборната претседателска кампања. Без класични митинзи, со интерактивен модел, каде граѓаните прашуваа, а Пендаровски одговараше на нивните прашања. Кампањата ја започна во американски стил, на конвенцијата емотивен говор имаше и неговата сопруга, која убедуваше зошто Пендаровски треба да биде избран за претседател на државата. Прва заложба доколку стане претседател Пендаровски најави дека ќе била подобрување на состојбата со слободата на медиумите. За името, имаше дециден став дека нема да го менува уставот. Генерално, Пендаровски на средбите со граѓаните објаснуваше што тој би правел доколку би ја добил довербата од граѓаните. „Ако ги добијам изборите и ако на 27 април видам дека не ме гласале сите етнички заедници во Македонија, ќе го вратам мандатот. Моја определба е да бидам претседател на сите граѓани, а не да ги делиме по национална, верска или некоја друга припадност. Не сакам да има ...
| | веќе видена | слични

Зад него застана целата владејачка коалиција, вклучувајќи ја и ДУИ Во пет години, два пати ја трча претседателската трка - Стево Пендаровски со искуство од ...
| | веќе видена | слични

Кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски иако подржан од најголемата опозициона партија, сепак сам ја водеше предизборната претседателска кампања пред пет години ...
| | веќе видена | слични

Во предизборната кампања за претседатедателските избори, претседателскиот кандидат на СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски, го вклучи и своето семејство. Неговата ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски е заедничкиот претседателски кандидат поддржан од триесетина партии предводени од СДСМ и владината коалиција. Натпартискиот кандидат ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски е заедничкиот претседателски кандидат поддржан од триесетина партии предводени од СДСМ и владината коалиција. Натпартискиот кандидат ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски реши да излезе од сенката на двајца поранешни претседатели, во чии кабинети беше ангажиран повеќе години, и да се обиде и самиот да стигне до претседателскиот трон. Човекот кој, во последните речиси две децении, е постојано мошне блиску до македонската политичка арена влегува овој пат во директна битка за највисоката функција во државата, како кандидат на опозицискиот СДСМ. Се' досега, Пендаровски се држеше до советот што го доби во почетоците на кариерата од своите родители, инаку учители од првата повоена генерација - да стои на пристојна оддалеченост од светлата на рефлекторите и големите политички игри. Но, со одлуката да се кандидира на априлските избори, тој ги поби теориите за себе дека е човек кој игра само на сигурно. Пендаровски овој пат реши да ризикува, свесен дека и самата пртседателска кандидатура е голема чест, а во ситуација кога ВМРО-ДПМНЕ, која ќе ја има за противник во текот на кампањата, е осма година неприкосновено на власт, додека другата владејачка партија ДУИ ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски, денеска потврди дека е вистински надпартиски кандидат за претседател на Република Македонија. Во рамките на посетата на Струмица, тој положи цвеќе и се поклони пред споменикот „Македонија“ подигнат во чест на трагично загинатиот претседател, Борис Трајковски. Стево Пендаровски беше советник за национална безбедност во кабинетот на претседателот Трајковски.
| | веќе видена | слични

ЗА ПРВПАТ ВО ИСТОРИЈАТА НА ПЛУРАЛНА МАКЕДОНИЈА - Професорска трка за шеф на државата За функцијата претседател на Македонија, за која Уставот не дава којзнае колкави ингеренции, а на партиите им е многу важна да ја добијат со свој кандидат, на 13 април ќе се тркаат: актуелниот претседател Ѓорге Иванов, кој се кандидира од ВМРО-ДПМНЕ вторпат за функцијата, потоа Стево Пендаровски, кандидат од СДСМ, Илјаз Халими од ДПА и Зоран Поповски од партијата ГРОМ. Илјаз Халими порано беше пратеник, заменик-претседател на Собранието и заменик-министер за одбрана. Тој е професор на Штуловиот универзитет во Тетово. Се вбројува меѓу основачите на ДПА и е еден од најблиските соработници на Мендух Тачи. Од сите досегашни (четворица) кандидати што собраа над 10.000 потписи за кандидатурата, тој е најдолго во политиката. За првпат од постоењето на плурализмот во Македонија, еден претседател вторпат ќе бара мандат од граѓаните. Тоа е Ѓорге Иванов , професор по политички науки на Универзитетот "Свети Кирил и Методиј". За ...
| | веќе видена | слични

Под мотото „Македонија заслужува претседател“ Пендаровски ја започнува трката на претседателските избори.. „Со гордост можам да констатирам дека СДСМ и овој пат ги надмина личните тесно партиски интереси, како што го направи со предлогот за надпартиски кандидат за Претседател – Проф. д-р Стево Пендаровски. Со ова се заокружува нова свежа кадровска политика на СДСМ, од, и за граѓаните на РМ. Бидејќи од денеска започнува прретседателската кампања, како шеф на изборниот штаб ве информирам дека токму тие, граѓаните че бидат во фокусот на Проф. д-р Стево Пендаровски. Од утре, кампањата продолжува со непсоредни, директни средби со граѓаните, од врата на врата, од човек до човек, СДСМ оди на двојна победа од претсатојните избори“, рече Оливер Спасовски. По промоцијата на партискиот Конгрес, Пендаровски вети дека ако биде избран, ќе биде претседател на сите граѓани на Република Македонија. Најави дека нема да потпишува укази на закони за кои ќе смета дека се несоодветни. Рече дека политичарите во Македонија треба ...
| | веќе видена | слични

На петтите претседателски избори што ќе се одржат на 13 април 2014 година граѓаните ќе може да избираат меѓу Ѓорге Иванов кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Илијаз Халими кандидат на ДПА, Стево Пендаровски кандидат на СДСМ и Зоран Поповски кандидат на ГРОМ. Ѓорге Иванов е роден на 2 мај 1960 година во Валандово. По завршувањето на основното и на средното образование во Валандово, ги започнал студиите по право на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје. За време на студиите започнал со политички активизам во либералните, реформски младински организации. Во 1988 година почнала неговата седумгодишна новинарска кариера во Македонската радио релевизија, каде што напредувал до позицијата уредник на Третата програма. Во текот на медиумската кариера бил активен во напорите за реформирање на политичкиот систем. Со распадот на еднопартискиот модел, активизмот на Иванов во младинските движења бил насочен кон промовирање на политичкиот плурализам и на пазарната економија. Оваа активност ја продолжил и на Универзитетот, ...
| | веќе видена | слични

На петтите претседателски избори што ќе се одржат на 13 април 2014 година граѓаните ќе може да избираат меѓу Ѓорге Иванов кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Илијаз Халими кандидат на ДПА, Стево Пендаровски кандидат на СДСМ и Зоран Поповски кандидат на ГРОМ. Ѓорге Иванов е роден на 2 мај 1960 година во Валандово. По завршувањето на основното и на средното образование во Валандово, ги започнал студиите по право на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје. За време на студиите започнал со политички активизам во либералните, реформски младински организации. Во 1988 година почнала неговата седумгодишна новинарска кариера во Македонската радио релевизија, каде што напредувал до позицијата уредник на Третата програма. Во текот на медиумската кариера бил активен во напорите за реформирање на политичкиот систем. Со распадот на еднопартискиот модел, активизмот на Иванов во младинските движења бил насочен кон промовирање на политичкиот плурализам и на пазарната економија. Оваа активност ја продолжил и на Универзитетот, на ...
| | веќе видена | слични

На петтите претседателски избори што ќе се одржат на 13 април 2014 година граѓаните ќе може да избираат меѓу Ѓорге Иванов кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Илијаз Халими кандидат на ДПА, Стево Пендаровски кандидат на СДСМ и Зоран Поповски кандидат на ГРОМ. 1. Ѓорге Иванов е роден на 2 мај 1960 година во Валандово. По завршувањето на основното и на средното образование во Валандово, ги започнал студиите по право на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје. За време на студиите започнал со политички активизам во либералните, реформски младински организации. Во 1988 година почнала неговата седумгодишна новинарска кариера во Македонската радио релевизија, каде што напредувал до позицијата уредник на Третата програма. Во текот на медиумската кариера бил активен во напорите за реформирање на политичкиот систем. Со распадот на еднопартискиот модел, активизмот на Иванов во младинските движења бил насочен кон промовирање на политичкиот плурализам и на пазарната економија. Оваа активност ја продолжил и на Универзитетот, ...
| | веќе видена | слични

Петтиот шеф на државата Стево Пендаровски е роден на 3 април 1963 година во Скопје. Дипломирал во 1987 година на Факултетот за правни и политички науки, при ...
| | веќе видена | слични

Петтиот шеф на државата Стево Пендаровски е роден на 3 април 1963 година во Скопје. Дипломирал во 1987 година на Факултетот за правни и политички науки, при ...
| | веќе видена | слични

Петтиот шеф на државата Стево Пендаровски е роден на 3 април 1963 година во Скопје. Дипломирал во 1987 година на Факултетот за правни и политички науки, при ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...