Повеќе вести како оваа (25)


Отсуството на премиерот, Зоран Заев, на вчерашната инаугурација на претседателот, Стево Пендаровски, падна во очи кај јавноста. На Заев му замерија што одлучил ...
| | веќе видена | слични

Отсуството на премиерот, Зоран Заев, на вчерашната инаугурација на претседателот, Стево Пендаровски, падна во очи кај јавноста. На свеченоста беа присутни ...
| | веќе видена | слични

Пред неколку дена премиерот Заев најави дека ќе користи одмор, а поради тоа и не беше дел од инаугурацијата на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски. ...
| | веќе видена | слични

Во неделата на инаугурацијата на новиот македонски претседател Стево Пендаровски, во Собранието присуствуваа претседателите на четири соседни држави (Албанија, ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев за „Телма“ изјави дека единствената причина што не присуствувал на инаугурацијата на новиот претседател, Стево ...
| | веќе видена | слични

Отсуството на премиерот, Зоран Заев, на вчерашната инаугурација на претседателот, Стево Пендаровски, падна во очи кај јавноста. На Заев му замерија што одлучил ...
| | веќе видена | слични

Откако премиерот, Зоран Заев не присуствуваше на вчерашната инаугурација на новиот претседател на државата, во јавноста се појавија информации дека причината ...
| | веќе видена | слични

Имам право на одмор. И ми треба малку да се одморам. Никаква друга причина нема, вели премиерот Зоран Заев, во изјава за Телма, а по реакциите во јавноста ...
| | веќе видена | слични

Собранието не кани лидери на политички партии кои не се пратеници ниту пак противкандидати кои ги изгубиле изборите. Ова е објаснувањето од кабинетот на Талат ...
| | веќе видена | слични

Нема покана за косовскиот претседател. Фатмир Сејдиу не е на листата посакувани гости на инаугурацијата на новиот шеф на државата. Шпекулациите дека викендов, под притисок на албанските партии кои се заканија со бојкот на инаугуративната седница, властите решиле да го поканат и Сејдиу, ги демантираше лично косовскиот претседател. Вистинска забуна владее кој ги пишува и ги праќа поканите за седницата на која заклетва ќе положи четвртиот претседател на Македонија. Премиерот вчера посочи на собранискиот спикер. Собраниските служби се изненадени од изјавата на премиерот. Велат дека поканите ги подготвувале Кабинетот на Иванов во соработка со Министерството за надворешни работи. Велјановски само го става својот потпис на поканите - во случајот со Сејдиу некој сака да не намести коментираат за Алфа од собранието. Досега не постоела практика на инаугуративни седници да присуствуваат странски гости. Оттаму и префрлувањето на одговорноста за тоа чија обврска е нивното канење. Владејачката ДУИ и партијата на Селмани ...
| | веќе видена | слични

Али Ахмети лично ги расчисти дилемите – тој и неговите пратеници утре ќе одат на инаугурацијата на новиот македонски претседател. Лидерот на ДУИ вели дека оваа ситуација не треба да се политизира, како што тоа било случај изминатите денови, а присуството на интеграцијата во Парламентот го смета за логично зашто тој како претседател ги повикал членовите на неговата партија во вториот изборен круг да го поддржат Ѓорге Иванов. „Сметам дека не треба да се политизира оваа тема. ДУИ излезе со јавен повик за поддршка на Ѓорге Иванов во вториот изборен круг и утре ќе присуствуваме на седницата за инаугурација на новиот претседател“ , изјави Ахмети. Кусиот коментар на Ахмети околу поканувањето на косовскиот претседател Фатмир Сејдиу беше: јас не сум дел од протоколот. Немал информации дали на бирото на Сејдиу стигнала или не покана од официјално Скопје. Партијата на Имер Селмани учеството на инаугуративната седница го услови токму со присуството на Сејдиу. ДПА на Тачи одамна се изјасни дека нема да дојде зашто, ...
| | веќе видена | слични

Отсуството на Заев на инаугурацијата на новиот претседател Пендаровски, како и на Мицкоски, предизвика лавина реакции, а реагираше и пратеникот од редовите на ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не донирал ниту денар за кампања на Гордана Сиљановска-Давкова. Но, затоа неговиот заменик во партијата Александар ...
| | веќе видена | слични

Идеата на новоизбраниот председател Иванов на инаугурацијата во вторник да ги покани председателите од соседството, но не и косовскиот Фатмир Сејдиу ги налути  лидерите на албанските партии во Македонија. Тачи и Селмани веке најавија дека нема да присуствуваат на инаугурацијата, ДУИ сеуште нема став како ќе се однесува во понеделник, на седницата на која ќе биде устоличен четвртиот претседател на државата. Од партијата на Имер Селмани негодуваат дека Иванов не го поканил косовскиот претседател Фатмир Сејдуи. Демократската партија на Албанците веднаш по изборите го оспоруви легитимитетот на избраниот претседател. Ниту нивните пратеници нема да бидат на инуагурацијата на Иванов. Коалиционите партнери на Груевски, од партијата на Ахмети се изненадени зошто на инаугуративната седница не е поканет претседателот на Косово. Велат, се уште градиме став, немаме решено дали ќе присуствуваме или не. Не се исклучува дека заради задржување на коректноста кон Груевски, Ахмети со своите пратеници би бил дел од свечената ...
| | веќе видена | слични

Првата работа што ќе ја направам е да подадам рака за соработка кон опозицијата, рече во вчерашното обраќање Стево Пендаровски и не ја покани опозицијата на ...
| | веќе видена | слични

На првиот работен ден од претседателскиот мандат, Стево Пендаровски во Вилата Водно ќе има средба со шефот на Делегацијата на Европската Унија, Самоел Жбогар. ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот функционер на СДСМ Ивор Мицковски ги критикува медиумите го правдаат отсуството на премиерот од свечената церемонија за инаугурација на новиот ...
| | веќе видена | слични

Различни реакции предизвика отсусвото на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на инаугурацијата на претседателот Стево ...
| | веќе видена | слични

Различни реакции предизвика отсусвото на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на инаугурацијата на претседателот Стево ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...