Повеќе вести како оваа (25)

Погледнете го интервјуто на „ 360 Степени “ со претседателот Стево Пендаровски: Изминатиот период имаше несогласувања на релација Собрание-Претседател во однос ...
сите 231 | | | веќе видена

Петти по независноста на државава, прв претседател на Република Северна Македонија. По еден неуспешен обид во 2014-та, 56-годишниот универзитски професор пред ...
| | веќе видена | слични

Роден е во скопско Пајко Маало, растен во Чаир и Бутел 2, а до стапувањето на функцијатa е жител на Автокоманда. Оженет е за професорката на Стоматолошкиот ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ рече дека се преселил во претседателската резиденција на Водно ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ рече дека се преселил во претседателската резиденција на Водно ...
| | веќе видена | слични

Не должам никому ништо за изборот на претседател, вели новиот македонски претседател во интервјуто за „360 степени“, одговарајќи на прашањето дали се чувствува ...
| | веќе видена | слични

Мицкоски е многу неискусен политичар кој направи многу грешки, вели поранешниот градоначалник на Аеродром Ивица Коневски во интервју за 24 инфо. Коневски вели ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека се преселил во претседателската ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека се преселил во претседателската ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски се преселил во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите. Во мојата зграда има ...
| | веќе видена | слични

Џејсон Вуиќ некогаш бил само еден обичен човек. Уживал во својата релативна анонимност, предaвајќи модерна европска и светска историја на колеџот Бриџвотер во Вирџинија и не ни претпоставувал дека една стара кола ќе го направи популарен. И тогаш ја напиша книгата “Југо: Подемот и падот на најлошиот автомобил во историјата”. Како еден почитуван академик, од толку нешта на светот, потроши скапоцено време пишувајќи книга за Југо?Јас сум Американец со југословенско потекло и автомобилот ме интересира уште од кога бев дете, во тие ретки моменти кога Југославија влезе во американската свест. Се сеќавам кога умре Тито. Се сеќавам на Олимпијадата во Сараево. Се сеќавам кога Владе Дивац го замени Карим Абдул Џабар. А се сеќавам и на Југото. Не сум фанатик по автомобили, иако ги сакам како и сите Американци. Југото беше нешто за што знаеше секој Американец. Кога ќе кажев дека сум студирал во Југославија, луѓето ме прашуваа: “Возиш Југо? Дали сè уште возите Југо?” Овој автомобил отсекогаш имал некаква моќ. Од некаква ...
| | веќе видена | слични

„360 степени“ напрвави интервју со новиот претседател на РЕпублика Северна Македонија, Стево Пендаровски. Тој ќе се пресели да живее во претседателската ...
| | веќе видена | слични

Југо Не, нема веќе да го плукаме југото. Доста е. Ред е да се каже и некој добар збор за него. Можеби не е најдобро направен. И можеби откако е направен, нема никакви подобрувања. Веројатно и многумина со право го нарекуваат, канта, крнтија, ѓубре... Можеби има и вистина во тоа дека греачите на задното стакло му служат само за да не ти замрзнат рацете додека го буткаш во зима. А и во лето, не е дека секогаш ќе запали од прва. Стои и тоа дека од опремата има само резервна гума. И можеби навистина луѓето што возат/возеле југо одат во рајот, затоа што пеколот веќе го преживеале... Но, Единствена работа во која што сум 100% сигурен е дека Југото има душа. Затоа што секое југо е приказна сама за себе. Има нешто свое, нешто посебно. Секое југо има финта при палење. Секое има луфта во воланот. Има добар менувач. Има лош менувач. Има некој посебен детал кој го прави баш таков, посебен. И сите возачи го плукаат додека го возат, а кога ќе го продадат, го гледаат со воздишки. И сето тоа само затоа што југото има ...
| | веќе видена | слични

Андријана Јаневска е една од доста успешните пејачки на македонската естрада. Успешна кариера, мајка на две деца и успешен брак, Андријана е навистина среќна жена. Но, покрај овие вредности и квалитети, пејачката поседува уште способности меѓу кои и возењето на автомобил. Деновиве таа стана носталгична, па на социјалните мрежи сподели статус со кој се пофали дека има долг стаж во возењето. Пејачката положила за возење пред 15 години, но жали што не се тркала со Југото на Водно. На 13 февруари 2002 година од прва положив градска. Цели 15 години возачки стаж. Само, криво ми е што не се тркав на Водно со југото, напиша Јаневска на Фесјбук.
| | веќе видена | слични

На вечерашната трибина на Стево Пендаровски во Гостивар, граѓанин на Гостивар се закани дека вооружен ќе влезе во Државната изборна комисија поради тоа што ...
| | веќе видена | слични

На вечерашната трибина на Стево Пендаровски во Гостивар, граѓанин на Гостивар се закани дека вооружен ќе влезе во Државната изборна комисија поради тоа што ...
| | веќе видена | слични

На вечерашната трибина на Стево Пендаровски во Гостивар, граѓанин на Гостивар се закани дека вооружен ќе влезе во Државната изборна комисија поради тоа што ...
| | веќе видена | слични

Ние сите сме длабоко благодарни што Стево Пендаровски се нафати да влезе во претседателската битка. Сите го цениме Стево, не само како добар кандидат, туку како доказ дека ќе биде одличен претседател. Најголема чест ни е што можеме да застанеме сите зад кандидатурата на Стево Пендаровски, рече заменик претседателката на СДСМ, на синоќешниот 16. Конгрес на партијата на кој се официјализираше кандидатурата на Пендаровски за шеф на држвата. - Го знам во моменти кои беа критични за Македонија. Во времето кога сите ние го запознававме Стево Пендаровски, видовме дека е човек кој создава впечаток на разум, на спокој, тој беше лик на нормалноста во Македонија во време кога беше нормално да бидеме ненормални, тој беше лик кој кога беше лесно да викаш, одлучуваше спокојно да зборува, кој кога многумина одлучија да говорат за војна, тој го бранеше мирот. Кога беше најлесно да излезеш полн со омраза кон сите останати, тој беше тој кој покажа на дело и толеранција и доверба кон различните. Тоа е една голема вредност ...
| | веќе видена | слични

Кандидатот на СДСМ за Претседател на Македонија, Стево Пендаровски, во неделното интервју на Радио Слободна Европа вели дека не му е хендикеп што оди сам на бина, затоа што знае дека зад него има куп луѓе кои размислуваат слично како него меѓутоа сака да ги каже работите со име и со презиме. Пендаровски смета дека класичните ингеренции на Претседателот или оние што се напишани во Уставот, во овој момент не се најбитните за државата, за целиот народ. „Најголемите проблеми, дури и закани ако сакате за стабилноста на државата, а особено за внатрешната кохезија на населението е токму во економско-социјалната сфера. Сега ќе ме прашате што јас тука би имал како Претседател. Јас можам да зборувам за тоа и да не ги оставам на мира оние што ќе бидат на власт, во владата да поминуваат преку тие теми како да се небитни. Затоа што иселувањето од Македонија е со алармантни пропорции, економијата е на гранки како што не била, ако воопшто има некакво вработување, тоа е вработување во државните структури, во државните ...
| | веќе видена | слични

Кандидатот на СДСМ за Претседател на Македонија, Стево Пендаровски, во неделното интервју на Радио Слободна Европа вели дека не му е хендикеп што оди сам на бина, затоа што знае дека зад него има куп луѓе кои размислуваат слично како него меѓутоа сака да ги каже работите со име и со презиме. Пендаровски смета дека класичните ингеренции на Претседателот или оние што се напишани во Уставот, во овој момент не се најбитните за државата, за целиот народ. „Најголемите проблеми, дури и закани ако сакате за стабилноста на државата, а особено за внатрешната кохезија на населението е токму во економско-социјалната сфера. Сега ќе ме прашате што јас тука би имал како Претседател. Јас можам да зборувам за тоа и да не ги оставам на мира оние што ќе бидат на власт, во владата да поминуваат преку тие теми како да се небитни. Затоа што иселувањето од Македонија е со алармантни пропорции, економијата е на гранки како што не била, ако воопшто има некакво вработување, тоа е вработување во државните структури, во државните ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...