Повеќе вести како оваа (25)


Различните информации што стигнаа од средбите на премиерот Никола Груевски со Хилари Клинтон и Џо Бајден во Вашингтон добија свое различно толкување и кај аналитичарите и кај познавачите на односите со САД. Според еден, САД регистрираат сериозни системски проблеми, според друг, проблем над проблемите е името. Стево Пендаровски, поранешен советник за безбедност и за надворешна политика на двајца претседатедели, вели дека е очекувано Америка примарно да не разговара за прашањето за името. „САД сега во Македонија регистрира сериозни системски проблеми, а името е второстепено“, вели Пендаровски. Според него, Македонија од 2001 година не добила порака во која се искажува загриженост за трендовите во земјата. „Тие не споменуваат поединечни инциденти, туку се загрижени за трендовите во земјава во владеење на правото, независните медиуми, цивилното општество, а Бајден и за добрите меѓуетнички односи, што се главните столбови на кои почива македонското општество“, вели тој. „Владеењето на правото е аксиома за ...
| | веќе видена | слични

Првиот работен ден новиот претседател Стево Пендаровски го почна со пораки за граѓанско помирување и залекување на отворените рани од скорешното минато. -Време ...
| | веќе видена | слични

Првиот работен ден новиот претседател Стево Пендаровски го почна со пораки за граѓанско помирување и залекување на отворените рани од скорешното минато.-Време ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски ќе биде единствениот кандидат за претседател на државата од редовите на СДСМ. Тој денеска потврди дека ја прифатил кандидатурата откако 76 општински организации го предложиле како најсоодветно решение. Одлуката за Пендаровски ќе биде потврдена на денешниот Извршен одбор, а официјализирана на Конгресот на четврти март. Пендаровски формално не е член на СДСМ, но го води партискиот совет за безбедност. Во моментов е професор на Американ Колеџ, а беше советник на двајца поранешни претседатели, Бранко Црвенковски и Борис Трајковски.
| | веќе видена | слични

Барањето на ДУИ за консензуален кандидат и обидот на СДСМ да го наметне Пендаровски кај Албанците е уште една етапа во процесот за продажба на националните интереси за личен профит кој започна со територијалнмата поделба во 2004та, оценуваат експертите за Сител. И тогаш Пендаровски беше клучниот верификатор на погубната поделба на земјата по етничка линија и албанизацијата на Кичево, Струга и Скопје. Експертите се навраќаат на настанот кој многу наликува на денешните случувања особено знаејќи дека актерската екипа е иста. „Се сеќавам откако ние ја направивме коалицијата со ДУИ во 2008 година разговарав со еден претставник од раковосдството на ДУИ и имавме една дилема дали ДУИ му должи нешто на Црвенковски и дали Црвенковски му должи нешто на ДУИ за да можеме да бидеме сигурни дека таква една коалиција нема да биде нестабилна. Она што ми беше одговорено од страна на овој висок претставник на ДУИ беше дека немаат никаков долг кон Црвенковски затоа што тој како политичар го добил од нив тоа што го барал. ...
| | веќе видена | слични

Барањето на ДУИ за консензуален кандидат и обидот на СДСМ да го наметне Пендаровски кај Албанците е уште една етапа во процесот за продажба на националните интереси за личен профит кој започна со територијалнмата поделба во 2004та, оценуваат експертите за Сител. И тогаш Пендаровски беше клучниот верификатор на погубната поделба на земјата по етничка линија и албанизацијата на Кичево, Струга и Скопје. Експертите се навраќаат на настанот кој многу наликува на денешните случувања особено знаејќи дека актерската екипа е иста. „Се сеќавам откако ние ја направивме коалицијата со ДУИ во 2008 година разговарав со еден претставник од раковосдството на ДУИ и имавме една дилема дали ДУИ му должи нешто на Црвенковски и дали Црвенковски му должи нешто на ДУИ за да можеме да бидеме сигурни дека таква една коалиција нема да биде нестабилна. Она што ми беше одговорено од страна на овој висок претставник на ДУИ беше дека немаат никаков долг кон Црвенковски затоа што тој како политичар го добил од нив тоа што го барал. Имено ...
| | веќе видена | слични

Тито Петковски, Љупчо Георгиевски и Бранко Црвенковски на претседателските избори ќе гласаат за Стево Пендаровски. Тито Петковски, Љупчо Георгиевски и Бранко Црвенковски на претседателските избори ќе гласаат за Стево Пендаровски. Петковски, човекот кој од собраниската говорница бараше менување на уставното име и лицитираше со предлози за името на државата, верува дека канидатот за претседател од СДСМ дава гаранција дека „меѓународната позиција на Македонија ќе биде едно многу повисоко ниво. Зад канидатурата на Пендаровски застана и екс премиерот Георгиевски кој бара брзо решение за името, а јавноста ги памети и неговите изјави за менување на уставното име. Тој смета дека треба да се направат остапки во спорот кој е наметнат од Грција. Во интервју за бугарската телевизија БНТ , Георгиевски рече дека „Северна Македонија не е ништо страшно“. Дел од медиумите пишуваат дека Пендаровски му се восхитувал на Црвенковски што дури го ставил и во промотивен спот за изборната кампања. И очекувано екс лидерот на СДСМ, ...
| | веќе видена | слични

Првиот министер за надворешни работи на независна Македонија, Денко Малески смета дека кога некој ќе се обиде да го закочи демократскиот процес и да го пренасочи во друга насока, ризикува да предизвика нестабилност. Тој вели дека претседателот Ѓорге Иванов и официјален Брисел очигледно не се на иста фреквенција и не може да се разберат за што точно зборуваат. Малески за „ Дојче веле “ истакнуав дека во историјата на самостојна Македонија никогаш немало толку конзервативни и недемократски пораки од горе надолу внатре во македонското општество, ниту пак кон меѓународната заедница. - Откажувањето на средбата со еврокомесарот Јоханес Хан се должи на фактот дека македонскиот претседател знае што ќе му биде кажано. Имено, дека демократијата е отворен процес на сменливи и одговорни политички елити, процес преку кој се изразува волјата на мнозинството во парламентот. Дека апсолутно нема право да го попречува тој процес и да ја креира агендата на домашната политика, повикувајќи се на национален и државен интерес. ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски и официјално е избран за кандидат на СДСМ за претседател на Република Македонија. Пендаровски доби поддршка од сите 588 присутни делегати на 16. Конгрес што се одржа во Скопје. Доколку ја добие довербата од граѓаните, Пендаровски рече дека ќе биде човек што ќе се грижи и ќе ги почитува интересите на сите граѓани. Тој пред присутните делегати и гости на Конгресот, што се одржа во Скопје под мотото „Македонија заслужува претседтел“, истакна дека како еден од најблиските соработници на поранешните претседатели Борис Трајковски и Бранко Црвенковски е подготвен за одговорноста што ја носи функцијата шеф на државата. „Со Ваша, но и со поддршка на голем број граѓани на Македонија ќе треба најпрво да ја кренеме државата на нозе, а во некои делови да ја градиме и од почеток“, рече Пендаровски. Претставувајќи го сопствениот концепт посочи дека неговата цел е да биде претседател, кој ќе биде чувар на Уставот, заштитник на граѓаните и обединувач на нацијата. „Нема да имам дилеми кога ќе треба да се ...
| | веќе видена | слични

Средба без суштина што не може да ги одблокира разговорите околу името меѓу Македонија и Грција, е став на дел од експертите во земјава за најавениот состанок на преговарачите на Скопје и Атина со посредникот Метју Нимиц на крајот на јануари во Њујорк. Од средбата, за која се' уште нема информации дали некоја од страните планира да излезе со нов предлог за решавање на спорот, повеќето не очекуваат многу и сметаат дека е само купување време. „Средбата кај Нимиц е само форма без содржина, бидејќи и двете страни нема да имаат предлог“, смета Стево Пендаровски, поранешен советник за надворешна политика и безбедност во кабинетот на експретседателот Бранко Црвенковски. Според него, директни контакти меѓу премиерите вообичаено се прават кога процесот на преговори е закочен и треба да се поттурне, но се' досега Нимиц не покажа иницијатива, бидејќи сигналите од нив беа неповолни. „Премиерските средби се прават за да се создаде амбиент во кој ќе мрднат преговорите и ќе се намалат политичките тензии, но и по пет-шест ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски нема да биде претседател на Република Македонија. Стево Пендаровски нема капацитет и не ја заслужува честа да ја води државата, изјави Наум ...
| | веќе видена | слични

Реагира на коментарите на поранешниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски По повеќемесечната апстиненција од јавни настапи, поранешниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски, во интервју за Дојче веле се огласи со остри критики на сметка на раководството на најголемата опозициска партија во државата. Актуелниот претседател на СДСМ Зоран Заев, пак, денеска во интервју за НОВА изјави дека коментарите на Црвенковски ги смета за легитимитет како дел од еден демократски процес и дебата внатре во партијата што СДСМ како демократски политички субјект ја почитува. Заев во овој јавен настап изјави дека сепак, покрај се`, очекува на Конгресот на партијата, закажан за во недела, тој и раководството на СДСМ да ја добијат довербата од делегатите на партискиот конгрес. „Наша цел и обврска е да ја вратиме демократијата и да го коригираме општеството, тоа е нашата главна цел и обврска и кон 400.000 гласа освоени на претседателските избори како и кон оние 300.000 гласа освоени на парламентарните избори“, изјави Заев. ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски е адутот на опозицијата на овие избори. Сите 588 присутни делегати во хотелот Александар Палас, акламативно му ја дадоа поддршката на универзитетскиот професор, кој беше советник на двајца македонски претседатели, на конгресот на СДСМ што се одржа под слоганот “Македонија заслужува претседател“. Стево Пендаровски е адутот на опозицијата на овие избори. Сите 588 присутни делегати во хотелот Александар Палас, акламативно му ја дадоа поддршката на универзитетскиот професор, кој беше советник на двајца македонски претседатели, на конгресот на СДСМ што се одржа под слоганот “Македонија заслужува претседател“. Токму тоа го потенцираше самиот Пендаровски - вели, бил горд што ги советувал и Борис Трајковски и Бранко Црвенковски. А, првата задача ќе му била да го врати достоинството на функцијата претседател на државата, која според него, во овие пет години била целосно деградирана. Со остар јазик во описот на состојбите, Пендаровски најави дека има намера да застане на чело на граѓанско ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски и официјално ќе биде кандидат на СДСМ за претседател на Република Македонија. Тој доби поддршка од сите 588 присутни делегати на 16. Конгрес што вечерва се одржа во Скопје под мотото „Македонија заслужува претседтел“. Доколку ја добие довербата од граѓаните, Пендаровски пред присутните делегати и гости на Конгресот рече дека ќе биде човек што ќе се грижи и ќе ги почитува интересите на сите граѓани. Повикувајќи ги да ја дадат поддршката за него, истакна дека како еден од најблиските соработници на поранешните претседатели Борис Трајковски и Бранко Црвенковски е подготвен за одговорноста што ја носи функцијата шеф на државата. - Со ваша, но и со поддршка на голем број граѓани на Македонија ќе треба најпрво да ја кренеме државата на нозе, а во некои делови да ја градиме и од почеток. До ниту една победа не се стигнува без работа и по споредни патеки - рече Пендаровски. Претставувајќи го сопствениот концепт за државата посочи дека неговата цел е да биде претседател, кој ќе биде чувар на ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски нема да биде Претседател на Република Македонија. Стево Пендаровски нема капацитет и не ја заслужува честа да ја води државата, ова денеска ...
| | веќе видена | слични

Професорот Денко Малески е назначен за надворешен соработник во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Неговото име се споменуваше како кандидат за ...
| | веќе видена | слични

Пишува: Ерол Ризаов Опозицијата има причини да не ги признае изборните резултати од претседателските и вонредните парламентарни избори. Тоа го потврдува и Извештајот на ОБСЕ, ОДИХР во кој нема ни една директна и индиректна оценка дека тоа беше слободно и демократско изјаснување на граѓаните. Констатирани се повеќе суштински неправилности кои не дозволуваат ниту честитки на победниците од името на влади и држави, претседатели и премиери, ниту квалификатив на чиста и голема победа. Меѓутоа, опозицијата ќе мора да признае еден друг пораз што може самата да си го нанесе по неделното изјаснување за доверба на претседател на најголемата опозициска партија и тоа без оглед на изборниот резултат. Тоа би било гаснење на последната надеж за уривање на режимот, или за пресуден притисок врз Груевски да ги одблокира демократските процеси во Македонија. Гласањето за доверба на Зоран Заев стана главна тема во државата во една мошне деликатна постизборна ситуација во која се најдоа Груевски и Ахмети, по јавната медиумска ...
| | веќе видена | слични

Разговорот штотуку почна да се води официјално, откако опозицијата објави дека ќе се бара заеднички кандидат за претседател што би бил натпартиски, додека шпекулациите во јавноста траат барем две-три недели и се исфрлаат и очекувани и неочекувани имиња. Срѓан Керим, Петар Гошев, Радмила Шекеринска, Стево Пендаровски, Денко Малески, Зоран Ставрески, Никола Груевски, Ѓорге Иванов... Листата и натаму е отворена ПАРТИИТЕ СЕ СЕТИЈА ДЕКА ЌЕ СЕ ИЗБИРА ШЕФ НА ДРЖАВАТА Конечно почна да се разговара за можни кандидати на претседателските избори. Во многу земји на шест месеци пред изборниот ден би биле јасни многу работи, на пример, дали актуелниот претседател ќе бара нов мандат, главните партии или би го имале објавено конечниот кандидат или изборот би им бил сведен меѓу двајца или тројца, би се објавувале програмите и идеите итн. Тука разговорот штотуку почна да се води официјално, откако опозицијата објави дека ќе се бара заеднички кандидат што би бил натпартиски, додека шпекулациите во јавноста траат барем ...
| | веќе видена | слични

Прв работен ден од петгодишниот мандат на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски во „Вила Водно“. На вчерашната инаугурација во Собранието на Република ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...