Повеќе вести како оваа (25)


Обложувалниците, фановите, па и цели нации се обидуваат да прогнозираат кој ќе победи на годинешниот натпревар на Песна на Евровизија. Нашите репортери Зилке и ...
| | веќе видена | слични

Тамара Тодевска се пласираше во финалето на Песна на Евровизија со композицијата „Горда“ (Proud). За првпат по седум години Северна Македонија ќе има свој ...
| | веќе видена | слични

Контроверзниот бенд од Исланд, Хатари, кој привлече внимание на Евровизија со настапот, но и со знамињата на Палестина, по враќањето дома ќе поднесува жалба до ...
| | веќе видена | слични

Организаторите на музичкото натпреварување Евровизија, соопштија дека е донесена конечна одлука, според која следната година Евровизијата ќе се одржи во Тел Авив, наместо во Ерусалим. Владата на Израел првобитно имаше желба натпреварувањето да се одржи во Ерусалим, но после контроверзното американско признание на Ерусалим како престолнина на Израел, владата се откажа од тоа. Организаторите на Евровизијата соопштија дека го одбрале Тел Авив, културната и комерцијална престолнина на Израел, поради „креативните и убедливи“ понуди на тој град, пренесуваат тамошните медиуми. Израел на овогодинешното натпреварување победи со поп песната „Toy“, која ја отпеа до тогаш непознатата пејачка Нета Барзилај. Токму со овој триумф, Израел доби право да биде организатор на следната Евровизија.
| | веќе видена | слични

Скопје, 20 мај 2019 Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и заменик министерот за култура Владимир Лазовски, беа претставници на Владата на ...
| | веќе видена | слични

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и заменик министерот за култура Владимир Лазовски, беа претставници на Владата на Република Северна ...
| | веќе видена | слични

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и заменик министерот за култура Владимир Лазовски, беа претставници на Владата кои вчера со граѓаните ...
| | веќе видена | слични

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и заменик министерот за култура Владимир Лазовски, беа претставници на Владата на Република Северна ...
| | веќе видена | слични

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и заменик министерот за култура Владимир Лазовски, беа претставници на Владата на Република Северна ...
| | веќе видена | слични

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и заменик министерот за култура Владимир Лазовски, беа претставници на Владата кои вчера со граѓаните ...
| | веќе видена | слични

Победата на Израел на натпреварувањето за најдобра песна на Евровизија 2018 година, сега е загрозена, откако една од најголемите светски музички компании се закани дека ќе поднесе тужба до композиторите на израелската песна, поради наводна повреда на авторски права. Американската компанија „Universal music group“, испрати писмо пред тужба до Дарон и Став Бегер, кои заедно ја компонираа победничката песна на Нета Барзилај, „Toy“, тврдејќи дека таа е копија на глобалниот хит „Seven Nation Army“, на групата „Вајт Страјпс“, од 2003 година. Ако овие тврдења се докажат на судот, Израел може да биде дисквалификуван од натпреварувањето и на тој начин да се поништи победата, како и правото Израел да биде домаќин на Евровизија во 2019 година, пренесуваат израелските медиуми. Според правилата на Евровизијата, натпреварувачките песни мораат да бидат оригинал. Многумина забележаа сличности во двете песни, но адвокатите на споменатата музичка компанија, тврдат дека сличностите во ритамот и хармонијата претставуваат кршење ...
| | веќе видена | слични

Изборот за песна на „Евровизија“ оваа година ќе се одржи во Тел Авив, Израел, а наша претставничка е Тамара Тодевска која ќе не претставува со песната „Proud“. ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...