Повеќе вести како оваа (25)


На шпанскиот тенисер Рафаел Надал му дојде преку глава од ергенскиот живот и реши да се жени. Негова избраничка е Циска Перело, со која е во врска веќе 14 ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал идниот месец на Мајорка ќе се венча за својата љубов од детството, Марија Перело, а на свадбата ќе присуствуваат 500 гости, објави шпанскиот ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал идниот месец на Мајорка ќе се венча за својата љубов од детството, Марија Перело, а на свадбата ќе присуствуваат 500 гости, објави шпанскиот ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал идниот месец на Мајорка ќе се венча за својата љубов од детството, Марија Перело, а на свадбата ќе присуствуваат 500 гости, објави шпанскиот ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал идниот месец на Мајорка ќе се венча за својата љубов од детството, Марија Перело, а на свадбата ќе присуствуваат 500 гости, објави шпанскиот ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал идниот месец на Мајорка ќе се венча за својата љубов од детството, Марија Перело, а на свадбата ќе присуствуваат 500 гости, објави шпанскиот ...
| | веќе видена | слични

На шпанскиот тенисер Рафал Надал му дојде преку глава од ергенскиот живот и реши да се жени. Негова избраничка е Циска Перело, со која е во врска веќе 14 ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал ќе се ожени следниот месец во Мајорка, јавува „Telecinco”. Тениската ѕвезда и неговата љубов од детството Мари Перело ќе го споделат овој драгоцен ...
| | веќе видена | слични

Тениската ѕвезда Рафаел Надал повторно ја покажува својата љубов кон фудбалот. Шпанскиот ас, чиј чичко е легенда на Барселона, е познат по својата наклонетост кон Реал Мадрид и често го посетува храмот на Кралевите. Сега сепак Рафа сака самиот да се покаже на теренот па дури и потпишал договор со третолигашот на Шпанија, Интер Манакор. Надал ќе биде заведен со бројот 9 и кога е слободен од тренинзи и учества на турнири тој ќе игра за скромниот клуб. 10-кратниот шампион од Гренд слем турнирите изјави дека негова цел е да се насладува на играта и да се забавува со своите пријатели во времето кога нема да има обврски на тениските терени.
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал доаѓа од Мајорка, остров на кој се зборува каталонскиот јазик, каде што многумина се страствени навивачи на Барселона, но тениската суперѕвезда ...
| | веќе видена | слични

Рожер Федерер му укажа голема чест на својот ривал Рафаел Надал, посетувајќи го неговиот роден град Манакор на Мајорка, каде Шпанецот денеска ја отвори својате тениска академија. Федерер бил специјален гостин на Надал, присуствувајќи на церемонијата на отворање на академијата која содржи 26 тениски терени, фудбалски тенери, фитнес сали и хотелски соби. – Ако моите деца сакаат да се занимаваат со тенис, ќе ги испратам тука, – изјавил Федерер кој му посака и брзо закрепнување на Шпанецот. – Сега гледам како е да бидеш повреден посериозно, му посакувам на Рафа брзо заздравување. Единствена предност кога сте повреден е што имате повеќе време за семејството, – потенцирал Федерер.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал на Мајорка ја отвори својата тениска академија, а на отворањето го покани најдобриот тенисер на сите времиња, Роџер Федерер. Низ многу смеа и во пријатен амбиент, Федерер истакна дека токму тука би ги испратил своите деца доколку сакаат да научат да играат тенис. „Ако сакаат да научат тенис, нема сомнение дека би ги испратил токму во тениската академија на Надал“, изјави Федерер. Шпанецот му подари и специјален постер на Федерер, со фотографии од заедничките моменти низ тениската кариера. И му се заблагодари затоа што прифати да биде специјален гостин на отворањето на акедемијата во Манакор. „Драг Роџер, огромна благодарност до тебе за поддршката што ми ја даде при официјалното отворање на тениската академија. Денеска е посебен ден за мене, за моето семејство и за мојот тим. Не можеш ниту да замислиш колку се чувствуваме почестени што токму ти дојде да го увеличиш овој настан. Овие моменти само ми наввраќаат спомени од нашите кариери, кога бевме заедно на тенискиот терен. ...
| | веќе видена | слични

Старите ривали Рафаел Надал и Роџер Федерер повторно беа заедно, овојпат за отварањето на новата тениска академија на Шпанецот на Мајорка. Надал го покани Федерер за промоцијата во неговиот роден град во Манакор, и Швајцарецот вели дека веднаш го прифатил тоа. „Среќен сум што сум тука. Сега знам каде ќе ги пратам моите деца ако сакаат да научат да играат тенис“, изјави Федерер. Меѓу двајцата тенисери, кои се судрија 34 пати и кои заедно имаат 31 гренд слем титула, секогаш постоела голема меѓусебна почит. „Важно е што ти си тука со нас. Ти си најголем пример за вредностите кои треба да служат како пример за децата на нашата академија“, изјави Надал.
| | веќе видена | слични

Денес Рафаел Надал го слави својот роден ден! Еден од најдобрите тенисери во поновото време има само 24 години а веќе пет години е во самиот врв на светскиот тенис. Се започна на 3. Јуни 1986 година кога во Манакор на Мајорка во семејството на Себастијан и Ана Марија се роди малиот Рафаел Ндал Парера. На само три години, Рафа го зема рекетот во своите раце, будно следен од својот чичко Тони, со кој е тандем до ден денеска. Рафаел Надал ги почнал своите успеси на 12 годишна возраст кога успеа да слави на европското првенство во тенис за деца, од тогаш тој го трасира патот кон светската слава каде што се наоѓа денеска. Рафа, среќен роденден! Многу здравје и успеси во текот на твојата кариера, смело чекори кон висините во тенисот!
| | веќе видена | слични

Почетоците Тони Надал се родил на 27 февруари 1961 година на Мајорка во традиционално шпанско семејство. Неговиот постар брат Себастијан е татко на Рафаел, а имаат уште двајца помлади браќа (еден од нив е поранешниот фудбалер Мигел Анхел Надал) и една помлада сестра. Семејството Надал отсекогаш било спортско, така што Тони се занимавал со фудбал, пливање и тенис (бил јуниорски шампион на Балеарски острови). Тенисот го засакал во 1972 година кога на еден турнир во Барселона го гледал тогаш најдобриот играч на светот Илија Настасе којшто му бил идол. Веќе во 1974-та Тони Надал започнал да игра тенис во локалниот клуб во Манакор. И покрај доцниот почеток, во своето време Тони влегол во Топ 30 најдобри тенисери на Шпанија. Не станал професионален тенисер затоа што паралелно студирал во Барселона - учел право (на барање на татко му) и историја (од личен интерес). Но не станал адвокат, сметал дека не бил доволно ревносен за таа професија. Како резултат на тоа држел тениски часови и се вратил во родниот тениски ...
| | веќе видена | слични

Неодамнешниот трансфер на талентираниот фудбалер на Мајорка, Марко Асенсио во Реал Мадрид одел преку еден од најдобрите светски тенисер Рафаел Надал, објави неговиот чичко и поранешен фудбалер на Барселона, Мигел Анхел Надал. Постариот Надал работи како спортски директор во второлигашот Мајорка, додека тенисерот одамна е познат како голем навивач на Реал Мадрид, но и акционер во островскиот клуб. Во овој случај немало никакви проблеми од двете страни, а Рафа одлучил да му помогне на Реал со тоа што ќе му го отстапи еден од најталентираните млади фудбалери во Шпанија. "Контактите со Реал Мадрид целосно одеа преку мојот внук Рафа. Тој преговараше со клубот во име на Мајорка и работата брзо беше завршена", изјави Мигел Анхел Надал. Информациите од Шпанија беа дека Мајорка за Асенсио ќе добие околу три милиони евра, а младиот фудбалер ќе остане на позајмица барем до крајот на оваа сезона. Twitter
| | веќе видена | слични

Познатите тенисери секоја година работат вредно па и не треба да чудат велелепните куќи кои ги поседуваат на егзотични дестинции. Иако сакаат својата интима да ја чуваат подалеку од јавноста сепак, некои детали, не успеале да скријат. Како на пример што се’ поседуваат од недвижнини, на кое место и колку сето тоа чини. Исклучок не е ниту Рафаел Надал, кој своето „гнездо“ го нашол покрај море. За разлик од останатите тенисери кои се одвоиле од родителите и започнале самостоен живот, Рафа, животниот простор го дели со семејството. За своето мирно пристаниште ја избрал Мајорка која во текот на годината има 300. сончеви денови. Семејството на Рафаел Надал со векови е присутно во Манакор, место на островот, каде што и тој решил да остане да живее и да ја отвори својата тениска академија.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...