Повеќе вести како оваа (25)


Легендарниот италијански фудбалер кој најголема трага остави играјќи за Јувентус, Андреа Пирло го посочи тренерот кој би бил идеален за овој тим. Се повеќе се ...
| | веќе видена | слични

Маурицио Сари, Пеп Гвардиола, Маурисио Покетино, Жозе Мурињо, Симоне Инѕаги се имињата кои најчесто се вртат во јавноста како можни опции за наследници на ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот првак Јувентус е во сериозна потрага по нов играч за врска, кој би требало да ја пополни празнината што се појави со заминувањата на Андреа Пирло и на Артуро Видал од Торино. Раководството на „старата дама“ за одлично решение го ’пикираше’ аргентинскиот интернационалец Евер Банега, кој е член на Севилја. Тој минатата сезона дојде од Валенсија и имаше одлична сезона во Севилја, играјќи на 34 натпревари, а постигна и три погодоци. Сепак, неговите креативни способности ги препознава тренерот Масимилијано Алегри кој би сакал да му ја довери улогата на Пирло во тимот на Јувентус. Банега има уште една година од актуелниот договор со Севилја, но засега одбива да ја продолжи соработката, а тоа значи дека идното лето би можел да си замине како слободен агент. Токму затоа и понудата од Јувентус сериозно ќе биде разгледана од раководството на Севилја.
| | веќе видена | слични

Макс Алегри го напушта кормилото на Јувентус, стратегот по крајот на сезоната ќе си замине и покрај тоа што имаше валиден договор до 2020. Јувентус и Макс ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Милан, Масимилијано Алегри изрази желба на "Сан Сиро" да го доведе Рикардо Монтоливо. Капитенот на Фиорентина со своите партии го воодушеви стратегот на "росоњерите" кој во него гледа замена за Андреа Пирло, иако според Алегри станува збор за различни играчи. "Тој е новиот Пирло иако имаат поинаклви карактеристики. Тој е одличен играч во одлична екипа и секогаш играл добро кога су го гледал" - изјавил Алегри.
| | веќе видена | слични

Англискиот првак Челзи категорично реши да не го продава Оскар, кој е цел на Јувентус. Откако од Торино си замина ветеранот Андреа Пирло, „Старата дама“ е во потрага на креативец на средината на теренот Бразилецот беше прва опција за тимот на Масимилијано Алегри, но Челзи даде „црвено светло“ и јасно посочи дека до таков трансфер нема да дојде. Тоа го потврди и агентот на Оскар. „Таквиот трансфер е апсолутно невозможно. Нема никаква вистина во тоа што се пишува и шпекулира. Оскар со сигурност останува во Челзи“, рече агентот Киа Џорабчиан. Оскар е еден од основните играчи на премиерлигашот и тренерот Жозе Мурињо најави дека смета на него и во наредната сезона. Лани тој одигра 28 меча во првенството и даде шест погодоци.
| | веќе видена | слични

Раководоството на „кралевите“ е незадоволно од Зинедин Зидан и е подготвен да преговара со Масимилијано Алегри, стратегот кој моментално е на кормилото на Јувентус. Како што тврди „Газета дело спорт“ Перез ќе седне на маса со тренерот и ќе разговара за неколкугодишен договор со годишни примања од 7 милиони евра. Преговорите меѓу двете страни ќе се одржат по натпреварот меѓу Баерн Минхен и Јувентус во ЛШ. Покрај Алегри, мета на „кралевите“ се Јоаким Лев и Маурисио Покетино.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, го вброи и ветеранот Андреа Пирло меѓу избраниците на денешното дерби против Рома што ќе се одигра со почеток во 18 часот во Торино. Тој долг период влечеше повреда и нема одиграно ниту меч во новиот шампионат од Серија А. Алегри повика 23 фудбалери за дуелот со „римската волчица“, а се уште не е познато дали Пирло е доволно подготвен за да влезе во стартниот состав и да ја превземе диригентската палка на средината на теренот. „Со Пирло се посилни само што ќе биде дел од тимот. Дали ќе игра? Ќе видиме“, изјави Алегри. Новиот тренер на Јувентус немаше добар однос со Пирло кога го водеше Милан, па целата италијанска јавност очекува како тие ќе соработуваат во редовите на „старата дама“. При самото доаѓање во Торино, Алегри изјави дека Пирло е еден од најдобрите светски играчи на својата позиција.
| | веќе видена | слични

По пет години на кормилото на Јувентус, Макс Алегри заминува од Торино по крајот на сезоната, ваквата вест попладнево ја соопшти шампионот на Италија. Италија ...
| | веќе видена | слични

Торино, 15. март 2015 (ИНПРЕС) – Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри доби одлични вести од лекарскиот тим, откакому било соопштено дека подготвен за игра е Андреа Пирло. Фудбалската икона се здоби со повреда на бутниот мускул и паузираше околу 3 седмици.Тој го пропшути и првиот осминафинален натпревар против Борусија Дортмунд во Торино кој неговата екипа го доби со 2-1.Пирло успеа да се рехабилитира и ќе му биде на располагање на Алегри за реванш дуелот од осминафиналето против „милионерите“ во Германија на 18-ти март. Јувентус вечерва од 18.00 часот во рамките на 27-то коло во Сериа А гостува во Сицилија кај Палермо. (Крај) извор: Инпрес фото: архива
| | веќе видена | слични

На дуелот од Серија А, што ќе се одигра вечерва меѓу Јувентус и Аталанта во таборот на „старата дама“ ќе го нема Чилеанецот Артуро Видал. Тој не е во можност за настап поради тоа што има истегнување на мускул. Тренерот на тимот, Масимилијано Алегри, не сака да ризикува и затоа одлучи да го остави надвор од тимот. Јуве се подготвува за дуелот против Борусија Дортмунд што се игра во вторник во Торино, а покрај Видал, мечот ќе го пропушти и ветеранот Андреа Пирло. Информациите велат дека Пирло не е во комбинација за да ги зачува силите за средбата против Борусија.
| | веќе видена | слични

Фудбалерот од средината на Реал Мадрид Иско е прв избор за торински Јувентус за наследник на ветеранот Андреа Пирло. Легендарниот играч од средниот ред претстојното лето најверојатно ќе ја напушти „Старата дама“, а тренерот Масимилијано Алегри го гледа Шпанецот како идеална замена. Иско, чие полно име е Франциско Роман Аларкон Суарес, во Реал Мадрид е стандарден во ротацијата на везните играчи, а повремено изразуваше незадоволство од недоволната минутажа во клубот. Се шпекулира дека го сакаа во Манчестер Сити, пред се менаџерот Мануел Пелегрини кој работеше со него во пред неколку години. Во тој случај, искусниот Алегри би се обидел да го доведе Бразилецот од Челзи Оскар.
| | веќе видена | слични

Јувентус има три опции за наследник на Масимилијано Алегри. Според весникот „Ла Република“, како главен фаворит за заменик на Алегри се споменува стратегот на ...
| | веќе видена | слични

Павел Недвед и Пауло Дибала имале состанок на кој може да се одлучува судбината на одличниот Аргентинец во Јувентус. Чехот сака „десетката“ на Јуве да остане ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне е најдобар тренер во 2016 година, во изборот на Меѓународната федерација за фудбалска статистика и историја (ИФФХС). Тренерот на „јорганџиите“ доби 113 бодови и за само пет бодови го победи Зинедин Зидан, кој заврши на второто место. Челната тројка ја комплетира стратегот на Лестер, Клаудио Раниери, кој доби 86 бодови. Меѓу најдобрите 10 тренер има место и за Пеп Гвардиола кој има 62 бодови, Унаи Емери 38, Луис Енрике 24, Јирген Клоп 16, Маурисио Покетино 15, Масимилијано Алегри 6 и Питсо Масимане со 5 бодови. За најдобар селектор е избран предводникот на Португалија, Фернандо Сантош.
| | веќе видена | слични

Медиумите во Италија најавија дека Јувентус ќе ја засилува одбраната, но така не мисли и тренерот на „старата дама“, Масимилијано Алегри. Тој посакува да пронајде „нова верзија“ на незаменливиот Андреа Пирло, кој влезе во сериозни фудбалски години. Сепак, тоа нема да биде нималку лесно. „Проблеми со Пирло? Апсолутно не. Јас внимателно работам со него, бидејќи тој има 35 години, и потребен ми е за одредени прилики. Но, најголемата желба ми е да пронајдеме соодветна за замена за Пирло, односно негов наследник кој би диригирал со играта на нашиот тим во наредните неколку сезони“ – вели Алегри.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...