Повеќе вести како оваа (25)

Пендаровски се сретна со европратеникот Жбиогар и најави реформи во Агенцијата за разунавање. На инаугурацијата на Пендаровски не присуствуваа претседателите ...
сите 13 | | | веќе видена

Пратеникот Панчо Минов изјави дека треба да се промени протоколот за присуство и претседателот на најголемата опозициска партија Христијан Мицкоски требаше да ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот Панчо Минов изјави дека треба да се промени протоколот за присуство и претседателот на најголемата опозициска партија Христијан Мицкоски требаше да ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот Павле Богоески во тв емисија на 24 Телевизија се обрати во контекст на инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски и констатираше дека треба ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот Павле Богоески во тв емисија на 24 Телевизија се обрати во контекст на инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски и констатираше дека треба ...
| | веќе видена | слични

Панчо Минов исклучен од СДСМ Кавадарци Панчо Минов, градоначалник во два мандата и поранешен пратеник, е исклучен од СДСМ Кавадарци. Причината за исклучувањето била повреда на статутот на партијата бидејќи Минов се кандидирал како независен кандидат за градоначалник без согласност на партијата. „Два пати стана пратеник и градоначалник поддржан токму од СДСМ. Но и покрај тоа, тој никогаш не покажа лојалност кон оваа партија. Во СДСМ нема повеќе место за транзициски профитери како Минов“, нагласија од СДСМ на прес-конференцијата.
| | веќе видена | слични

Различни реакции предизвика отсусвото на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на инаугурацијата на претседателот Стево ...
| | веќе видена | слични

Различни реакции предизвика отсусвото на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на инаугурацијата на претседателот Стево ...
| | веќе видена | слични

Извршнио Одбор на ОО на СДСМ-Кавадарци на седница од 13.02.2013 година донесе едногласна одлука за исклучување и престанок на членството во СДСМ на Панчо Минов поради повреди на Статутот на СДСМ, односно поради неговото кандидирање како независен кандидат за градоначалник без согласност на СДСМ, како и заради непочитување на одлуките и ставовоите на органите на СДСМ.„Панчо Минов стана 2 пати народен пратеник и 2 пати градоначалник на Кавадарци, подржан токму од СДСМ. Но и покрај тоа, тој никогаш не покажа лојалност кон оваа партија. Имено се работи за обичен тројански коњ на ДПМНЕ во Кавадарци кој што глуми опозиција.- Е сега, дали Панчо Минов стана пулен и марионета на ДПМНЕ уште за време на неговиот втор градоначалнички мандат кога на повеќе директорски позиции постави кадри на ДПМНЕ? Дали кривичните пријави кои ги има се причината поради која тој глуми опозиција? Дали неговата сопруга е сеуште директор на Средното земјоделско училиште поради тоа што е добар менаџер, или поради тоа што Панчо Минов добро ...
| | веќе видена | слични

Новиот собраниски состав ќе има 62 нови и 58 пратеници од минатиот состав, а некои од нив биле народни избраници и во други состави. Од 120 пратеници, 38 се жени. Составот на Парламентот и оваа бројка на застапеност на жените би можела да се промени по формирањето на влада доколку некои од пратениците бидат избрани на функција во извршната власт или не го прифати мандатот од одредени причини. Мандати освоија коалициите предводени од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, ДУИ, ДПА, Беса и Алијанса на Албанците. Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на предвремените парламентарни избори освои 51 мандат. Пратеници од Изборната единица 1 се: Никола Попоски, Елизабета Канческа Милевска, Борис Змејковски, Драган Данев, Даниела Рангелова, Љупчо Димовски, Крсто Јовановски и Чедомир Саздовски. Во Втората изборна единица избрани се Никола Тодоров, Трајко Вељаноски, Жаклина Пешевска, Иван Стоилковиќ, Амди Бајрам, Владанка Авировиќ, Зоран Ѓорѓиевски, Јохан Тарчуловски и Весна Дамчевска-Илиевска. Во тројка избрани се Илија Димовски, Емил ...
| | веќе видена | слични

Панчо Минов, пратеник од ГРОМ на листата на ВМРО ДПМНЕ во 24Анализа изјави дека кога слушнал за разрешувањата изјавил дека го замрзнува неговото членство како ...
| | веќе видена | слични

Еден или два пратеници се потребни за Македонија да го промени името во Република Северна Македонија. Во медиумите се појави информација дека пратеничката ...
| | веќе видена | слични

Во среда Државната изборна комисија и официјално ќе им ги врачи уверенијата за освоен мандат на пратениците што беа избрани на изборите одржани на 11 декември. Најголем дел од пратениците се старо-нови, додека од тие што досега не седеле во собраниските клупи, а на јавноста и се познати, се Јохан Тaрчуловски, Борис Змејковски од ВМРО-ДПМНЕ, претстaвниците на Шарената револуција Ирена Стефоска, Павле Богоeвски и Ирена Туфегџиќ од СДСМ, професорот Ферид Мухиќ, како и генералот во пензија Илија Николовски. Од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица во пратеничките клипи треба да седнат Никола Попоски, Елизабета Канческа Милевска, Борис Змејковски, Драган Данев, Даниела Рангелова, Љупчо Димовски, Крсто Јовановски и Чедомир Саздовски. Во втората изборна единица оваа партија ќе ја претставуваат Никола Тодоров, Трајко Вељаноски, Жаклина Пешевска, Иван Стоилковиќ, Амди Бајрам, Владанка Авировиќ, Зоран Ѓорѓиевски, Јохан Тарчуловски и Весна Дамчевска – Илиевска. Пратеници од тројката се Илија Димовски, Емил ...
| | веќе видена | слични

Панчо Минов Јас сум опозициски расположен и нема да одам на избори со ВМРО-ДПМНЕ. Всушност, уште сум во фаза на испитување на терен за да видам дали сепак ќе влезам во изборната трка како независен кандидат, но секако не со ВМРО-ДПМНЕ, изјави Панчо Минов за порталот „Бриф“. Деновиве се објави информацијата дека Панчо Минов, поранешен градоначалник на Кавадарци, советник од редовите на СДСМ, преговарал со ВМРО-ДПМНЕ да се кандидира за нов мандат за градоначалник.
| | веќе видена | слични

Мерал Узеири Ферати од ДПА и Реџеп Мемеди од Беса се двајцата пратеници кои гласаа „воздржано“ по прашањето за доверба во Владата, што го покрена ВМРО-ДПМНЕ. Други двајца пратеници на Беса – Теута Биљали и Фадил Зендели гласале против иницијативата за недоверба на владиниот кабинет, а Африм Гаши не бил присутен. За претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села во листингот стои дека не гласал – исто како и Сурија Рашиди. За недоверба во Владата се изјасниле и двајца пратеници на СПМ – Љупчо Димовски и Стојан Миланов, додека нивната сопартијка Владанка Авировиќ не била присутна на гласањето. За недоверба на владиниот кабинет се изјаниле и пратениците Иван Стоиљковиќ од ДПС и Зеќир Рамчиловиќ од АВАЗ, како и Панчо Минов од ГРОМ. Вкупно 40 пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНе гласаа за недоверба на Владата, наспроти 62 пратеници од мнозинството кои му дадоа поддршка на кабинетот на Зоран Заев.
| | веќе видена | слични

Мерал Узеири Ферати од ДПА и Реџеп Мемеди од Беса се двајцата пратеници кои гласаа „воздржано“ по прашањето за доверба во Владата, што го покрена ВМРО-ДПМНЕ. Други двајца пратеници на Беса – Теута Биљали и Фадил Зендели гласале против иницијативата за недоверба на владиниот кабинет, а Африм Гаши не бил присутен. За претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села во листингот стои дека не гласал – исто како и Сурија Рашиди. За недоверба во Владата се изјасниле и двајца пратеници на СПМ – Љупчо Димовски и Стојан Миланов, додека нивната сопартијка Владанка Авировиќ не била присутна на гласањето. За недоверба на владиниот кабинет се изјаниле и пратениците Иван Стоиљковиќ од ДПС и Зеќир Рамчиловиќ од АВАЗ, како и Панчо Минов од ГРОМ. Вкупно 40 пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНе гласаа за недоверба на Владата, наспроти 62 пратеници од мнозинството кои му дадоа поддршка на кабинетот на Зоран Заев.
| | веќе видена | слични

Кавадарци - Со одлука на извршниот одбор на СДСМ Кавадарци, актуелниот независен кандидат за градоначалник Панчо Минов е исклучен од партијата. Како што беше речено на прес-конференцијата, одлуката е донесена бидејќи Минов, со својата кандидатура како независен кандидат, без согласност на партијата направил повреди на Статутот на СДСМ. „Панчо Минов стана два пати народен пратеник и исто толку пати градоначалник на Кавадарци поддржан токму од СДСМ. Но, и покрај тоа тој никогаш не покажа лојалност кон партијата. Се работи за обичен тројански коњ на ДПМНЕ во Кавадарци кој глуми опозиција. Дали Минов стана пулен и марионета на ДПМНЕ уште за време на неговиот втор градоначалнички мандат, кога на повеќе директорски позиции постави кадри на ВМРО-ДПМНЕ? Дали кривичните пријави кои ги има се причината поради која глуми опозиција? Дали неговата сопруга е се' уште директор на Средното земјоделско училиште поради тоа што е добар менаџер или поради тоа што Панчо Минов добро менаџира со ДПМНЕ?“, прашаа на ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за уставни прашања денеска ја продолжи дебатата за предлог-амандманите на Уставот, вклучувајќи го тука и предложениот уставен закон за нивнот ...
| | веќе видена | слични

Отсуството на Заев на инаугурацијата на новиот претседател Пендаровски, како и на Мицкоски, предизвика лавина реакции, а реагираше и пратеникот од редовите на ...
| | веќе видена | слични

Од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица во пратеничките клипи треба да седнат Никола Попоски, Елизабета Канческа Милевска, Борис Змејковски, Драган Данев, Даниела Рангелова, Љупчо Димовски, Крсто Јовановски и Чедомир Саздовски. Во втората изборна единица оваа партија ќе ја претставуваат Никола Тодоров, Трајко Вељаноски, Жаклина Пешевска, Иван Стоилковиќ, Амди Бајрам, Владанка Авировиќ, Зоран Ѓорѓиевски, Јохан Тарчуловски и Весна Дамчевска – Илиевска. Пратеници од тројката се Илија Димовски, Емил Димитриев, Слаѓана Митовска, Трајчо Димков, Стојан Миланов, Магдалена Манаскова, Зеќир Рамчиловиќ, Никола Мицевски, Благица Ласовска, Емилија Александрова и Иван Иванов. Од четворката Никола Груевски, Ванковер Манчев, Ане Лашкоска, Панчо Минов, Весна Пемова, Васил Пишев, Нада Ципушева, Димитар Стевананџија, Драган Цуклев и Павлинче Честојнова. Во петтата изборна единица доволно гласови за мандат освоија Антонијо Милошоски, Зоран Илиоски, Лилјана Затуроска, Љубен Арнаудов, Благоја Деспотоски, Нола ...
| | веќе видена | слични

Панчо Минов, градоначалник во два мандата и поранешен пратеник, е исклучен од СДСМ Кавадарци. Панчо Минов Ова денеска на прес-конференција го соопшти општинската организација на СДСМ во Кавадарци. Одлуката едногласно ја донел Извршниот одбор на партијата на локално ниво. Причината за исклучувањето била повреда на статутот на партијата бидејќи Минов се кандидирал како независен кандидат за градоначалник без согласност на партијата. „Два пати стана пратеник и градоначалник поддржан токму од СДСМ. Но и покрај тоа, тој никогаш не покажа лојалност кон оваа партија. Во СДСМ нема повеќе место за транзициски профитери како Минов“, нагласија од СДСМ на прес-конференцијата.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...