Повеќе вести како оваа (25)


Во Рамковниот договор нема децидна одредба како се чествуваат спомен обележја на загинати припадници од било која страна од конфликтот во 2011 година. Ја видов таа изјава, Бесими се повикува на идејата за помирување, која е неспорно дека е градена како идеја по концепт на Рамковниот договор, меѓутоа знаете за идејата за помирување никој нормален граѓанин во оваа држава не може да биде против. Во овој момент имате две глави во Владата, имате два концепта за тој чин, имате сосема спротивни соопштенија за еден ист настан. Ако таму се разединети, помирувањето е осудено на неуспех, изјави универзитетскиот професор Стево Пендаровски. - Меѓутоа помирувањето не се прави преку ноќ и не се прави со парцијални зафати на само дел од министрите во Владата. Помирувањето во историска смисла, и на континентот и пошироко, го предводеле политичките лидери. Во држава која е сериозно фрегментирана по етничка, по политичка и по било која друга линија, или политичкото раководство ќе демонстрира единство при обидите да се ...
| | веќе видена | слични

Самоил Малчески во емисијата „Само вистина“ на ТВ Канал 5, рече дека се надева оти помирувањето кое што го најави Стево Пендаровски нема да биде исто како ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 15 август - Рамковниот договор нема децидна одредба како се чествуваат спомен обележја на загинати припадници од која и да е страна од конфликтот во 2011 година, вели Стево Пендаровски од СДСМ. „Ја видов таа изјава, Бесими се повикува на идејата за помирување, која е неспорно дека е градена како идеја по концепт на Рамковниот договор, меѓутоа знаете за идејата за помирување никој нормален граѓанин во оваа држава не може да биде против. Меѓутоа помирувањето не се прави преку ноќ и не се прави со парцијални зафати на само дел од министрите во Владата. Помирувањето во историска смисла, и на континентот и пошироко, го предводеле политичките лидери. Во држава која е сериозно фрагментирана по етничка , по политичка и по секоја друга линија, или политичкото раководство ќе демонстрира единство при обидите да се помириме или тоа ќе биде осудено на неуспех", вели Пендаровски. Тој вели дека оваа беше обид за помирување, тогаш било неуспешно затоа што првото „помирување" или договор како да се чествуваат тие ...
| | веќе видена | слични

Пишува Тодор ПЕТРОВ Годинава одбележуваме 104 години окупација врз Македонија, 104 години геноцид врз Македонскиот народ кој се’ уште трае. Во Балканските војни 1912-1913 година Македонија и Македонците беа окупирани и поделени. И оваа 2017 година Светскиот Македонски Конгрес повикува на семакедонско помирување и обединување. Но, нема обединување без помирување, нема помирување без простување! Помирувањето и обединувањето не се приказна за мали деца. Помирувањето и обединувањето не се научно-фантастичен филм на малите и големите екрани. Честопати ќе се скарате со некого, ќе помине време, сте заборавиле зошто воопшто не зборувате или се одбегнувате. Помирувањето не е обврска на другиот, помирувањето започнува сега и од тебе! Помирувањето не е идно несвршено време, тоа е реална потреба во сегашно време и за секое време. Затоа, запрашај се што стори ТИ за помирување со братот од фамилијата, со комшијата од соседството, со колегата од работа? Што стори ТИ за помирување со луѓето од улицата, од твоето маало, ...
| | веќе видена | слични

Го пушти ли СДСМ Стево Пендаровски во оган и предвреме му ја испорача сметката за изборната победа на претседателските избори барајќи од него да ѝ подаде рака ...
| | веќе видена | слични

Претседателот го почна првиот ден на работа со пораки за помирување Со порака за помирување стартуваше првиот работен ден на новиот шеф на државата кој вчера ...
| | веќе видена | слични

На Јутјуб има еден канал кој копа бисери од 2005-2010, период кој многумина го сметаат за златното доба на оваа платформа, пред работите да почнат да се ...
| | веќе видена | слични

Да бидеш борец против апартхејдот е постигнување, но да бидеш татко на нацијата е инспиративно лидерство. И тоа татко на мултикултурна нација Изминатиотвикенд, во неговото родно село Куну, беше погребан НелсонМандела , легендарниот борец против апартхејдот .Борбата против апартхејдот е една од работите кои му донела признание на НелсонМандела, но неговата величина е заснована на нешто друго. Тоа нешто друго можеби е најдобро изразено во зборот „тата“или татко на неговиот јазик коса, бидејќи Нелсон Мандела често е опишуван какотатко на нацијата. Да бидеш борец против апартхејдот е постигнување, но дабидеш татко на нацијата е инспиративно лидерство. И тоа татко на мултикултурнанација како Јужноафриканскатарепублика (ЈАР), поделена од долгогодишната политика на апартхејд. Но сликатане е црна и бела, таа е многу поразнолична. Не сите црни се само црни, и несите бели се само бели: во ЈАР живеат четири раси: црни (79,5%), обоени-мешани(8,9%), бели (9,2%) и азијати/индијци (2,5%), а службени се 11 јазици: ...
| | веќе видена | слични

„Ја видов таа изјава, Бесими се повикува на идејата за помирување, која е неспорно дека е градена како идеја по концепт на Рамковниот договор, меѓутоа знаете за идејата за помирување никој нормален граѓанин во оваа држава не може да биде против. Меѓутоа помирувањето не се прави преку ноќ и не се прави со парцијални зафати на само дел од министрите во Владата. Помирувањето во историска смисла, и на континентот и пошироко, го предводеле политичките лидери. Во држава која е сериозно фрагментирана по етничка , по политичка и по секоја друга линија, или политичкото раководство ќе демонстрира единство при обидите да се помириме или тоа ќе биде осудено на неуспех", вели Пендаровски. Тој вели дека ко оваа беше обид за помирување, тогаш било неуспешно затоа што првото „помирување" или договор како да се чествуваат тие настани, не бил постигнат во самата Влада. „Во овој момент имате две глави во Владата, имате два концепта за тој чин, имате сосема спротивни соопштенија за еден ист настан. Ако таму се разединети, ...
| | веќе видена | слични

Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху јасно порача дека е против обединување на Палестинците, посебно ако тамошната влада ги вклучува масовните убијци на организацијата Хамас. Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху не е задоволен од фактот што дошло до помирување помеѓу Фатах и Хезболах - според него, мирот помеѓу Израелците и Палестинците сега сигурно ќе биде многу потешко да биде воспоставен. „Нема ништо повеќе што би сакале да видиме од мир со сите наши соседи, но помирувањето на Фатах и Хамас го прави значително потежок за постигнување тој мир“, изјави Нетанјаху и додаде: „Израел се противи на било какво помирување во кое што терористичката организација Хамас нема да се разоружи и ќе престане да се бори со цел да го уништи Израел“, порача израелскиот премиер. На палестинската фракција Фатах која што го контролира Западниот брег, Нетанјаху ѝ порача: „Помирувањето со масовните убијци ве прави и вас дел од проблемот, а не решението. Кажете му „да“ на мирот, а не на соработката со Хамас“.
| | веќе видена | слични

Не добив покана да присуствувам на седницата на Парламентот за инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски, потврди во интервју за телевизијата Алфа ...
| | веќе видена | слични

Не добив покана да присуствувам на седницата на Собранието за инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски, потврди во интервју за телевизијата Алфа ...
| | веќе видена | слични

Не добив покана да присуствувам на седницата на Парламентот за инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски, потврди во интервју за телевизијата Алфа ...
| | веќе видена | слични

Не добив покана да присуствувам на седницата на Парламентот за инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски, потврди во интервју за телевизијата Алфа ...
| | веќе видена | слични

Не добив покана да присуствувам на седницата на Собранието за инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски, потврди во интервју за телевизијата Алфа ...
| | веќе видена | слични

Не добив покана да присуствувам на седницата на Собранието за инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски, потврди во емисијата „Отворено“ на ...
| | веќе видена | слични

Матицата на иселеници од Македонија, Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија со седиште во Битола, Сојузот на Македонците од Егејот-Македон и Светскиот македонски конгрес, денеска после 33 години склучија договор за повторно обединување на манифестациите „Погранична средба на Македонците од Егејскиот дел на Македонија“ и „Светска Македонска иселеничка средба“ што секоја година се одржуваат во битолското село Трново.Од оваа година, информира Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски конгрес, ќе се одржува единствена заедничка семакедонска средба и таа ќе биде организирана на 2. август, на Илинден, во дворот на македонската православна црква „Успение на Пресвета Богородица“ во потпелистерското село Трново.- Денешниот договор е прилог кон семакедонското помирување и обединување, истовремено и повик до македонците од сите делови на Македонија и во целиот свет, за единство во одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата. Нашето мото останува, сите Македонци еден за друг, а наша ...
| | веќе видена | слични

Опозициската СДСМ одржува Kонгрес, на кој ќе бидат разгледани резултатите што ги оствари партијата на последните парламентарни и претседателски избори, а се очекува да стане збор и за идните методи на делување откако партијата донесе одлука да не се признаат изборите. Според најавите, делегатите да се изјаснат дали ќе побараат смена на лидерскиот двоец Заев-Шеќеринска, или ќе им дадат поддршка за понатамошно управување со партијата. Заев во интервју за НОВА дадено на 8 мај повика на единство на СДСМ, најавувајќи дека ќе работи на обединување веднаш Конгресот, но и дека заедно со Шеќеринска ќе добијат поддршка од гласачите. Освен тоа, лидерот на СДСМ, го отфрли предлогот на поранешниот лидер на СДСМ Бранко Црвенковски на неколку дена пред Конгресот, кој рече дека, според него, Стево Пендаровски, кој беше претседателски кандидат на СДСМ, има голема доверба меѓу гласачите и дека тој треба да го преземе раководењето на партијата. Заев оваа изјава и потег на Црвенковски го квалификуваше како правење поделби во ...
| | веќе видена | слични

Пендаровски очекува лидерите на членките на Европската унија да останат доследни на дадените ветувања и земјава да го добие заслужениот почеток на преговорите ...
| | веќе видена | слични

- Сакам да ви раскажам дека утрото кога го уапсија Кежаровски, во мај 2013та година ми се јави еден трубадур на власта да ми каже дека уапсиле новинар. Се смееше, сериеше, знаеше оти е во прашање новинар од весникот каде јас сум уредник. Таков е нивниот табиет колеги, нелуѓе се тие!, рече новинарот Зоран Димитровски за време на протестот против пресудата од казна затвор на новинарот Томислав Кежаровски во својот говор пред Владата на Република Македонија. -Се смеат и ликуваат на туѓата несреќа, затвораат новинари, апсат политички неистомисленици, ништат семејства, понижуваат професори, интелектуалци и земјоделци и студенти, што не сакаат да играат по нивната музика, а потоа слават. Исти се како оние дивјаци од исламската држава. Во името на нацијата сечат умни глави, кастрат медиуми, затвораат слободоумни луѓе и пеат – багра се тие! Багра! Во име на нацијата од Македонија изградија монструм, првиот балкански калифат во Европа, кој не им чини сатарот, кој не игра по нивно – апс! Да не сте наивни, да не се ...
| | веќе видена | слични

Демократскиот сојуз смета дека помирување помеѓу левицата и десницата, како и пошироко национално помирување, треба да се одвива преку парламентот, со ...
| | веќе видена | слични

Германската амбасадорка во Македонија ги посочи Франција и Германија како модел што земјите на Балканот можат да го следат за да ги надминат споровите и трајно да се помират. Аналитичарите со кои се консултиравме за применливоста на германско-францускиот модел кај нас се поделени. Едни сметаат дека тој не може да се употреби во регионот, други велат дека кај нас нема доволно политичка волја, а трети сметаат дека само евроинтеграциите можат да бидат мотив за помирување Германија и Франција како пример за помирување на Балканот Многубројните конфликти, билатералните спорови и напади на сметка на верската, етничката и јазичната припадност изминативе години доведоа до голем раздор меѓу балканските држави. Некаде во поголема, некаде во помала мера, тие поделби се присутни и денес. По распадот на Југославија и крвавите војни, дојде период на помирување, но денес се чини како проблемите помеѓу земјите да се подобрија само на хартија, додека на терен работите речиси останаа исти. Се потпишаа многу договори, се ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...