Повеќе вести како оваа (25)


Европскиот, регионален и македонски првак, РК Вардар се вклучи во кампањата на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, за подигање на сообраќајната култура кај сите учесници во сообраќајот. Пред неколку дена низ улиците на Скопје излегоа билборди со мотото: ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО ЗЕМЈАТА НА ШАМПИОНИТЕ, ВОЗИ ОДГОВОРНО. Од денеска на сите гранични премини низ Македонија ќе ве пречекаат постери со истата порака на англиски и на македонски јазик, кои се наменети за информирање на странските посетители во чија земја доаѓаат и како треба да се однесуваат во собраќајот.
| | веќе видена | слични

Свесни сме дека беше спроведена голема работа, постојат законодавни промени, отворање на нови институции и слично. Но, знаете како велат: за секое дрво ќе ...
| | веќе видена | слични

Францускиот амбасадор во земјава, Кристијан Тимоние, вели дека актуелните случувања во Европската Унија, како Брегзитот, европските избори и односите меѓу ...
| | веќе видена | слични

Зошто да го напишете точното име и презиме кога можете од Голубка да направите Гугутка. Канал 5 го прекрсти заменикот директор на ИЗИС Голубка Нечевска -Цветановска.. Но ај што и го згрешија името и го згрешиле и презимето па и во вестите а и на нивниот веб сајт директорката е потпишана како ГУГУТКА Нешовска. ФОТО – Fail.mk
| | веќе видена | слични

Свесни сме дека беше спроведена голема работа, постојат законодавни промени, отворање на нови институции и слично. Но, знаете како велат: за секое дрво ќе ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот претседател во заминување Бујар Нишани во четврток ќе го посети Косово и ќе разговара со косовскиот претседател Хашим Тачи и премиерот во оставка Иса Мустафа, пренесуваат регионалните медиуми. По свечениот дочек со построената единица од Гардата на Косово, двајцата претседатели ќе разговараат околу „актуелните односи на двете земји“. Нишани функцијата претседател на Албанија ја почна со официјална посета на Косово, а на тој начин и ја завршува.
| | веќе видена | слични

Албанскиот претседател во заминување Бујар Нишани денеска ќе го посети Косово и ќе разговара со косовскиот претседател Хашим Тачи и премиерот во оставка Иса Мустафа, пренесуваат регионалните медиуми. По свечениот дочек со построената единица од Гардата на Косово, двајцата претседатели ќе разговараат околу „актуелните односи на двете земји“. Нишани функцијата претседател на Албанија ја почна со официјална посета на Косово, а на тој начин и ја завршува.
| | веќе видена | слични

Албанскиот претседател во заминување Бујар Нишани во четврток ќе го посети Косово и ќе разговара со косовскиот претседател Хашим Тачи и премиерот во оставка Иса Мустафа, пренесуваат регионалните медиуми. По свечениот дочек со построената единица од Гардата на Косово, двајцата претседатели ќе разговараат околу „актуелните односи на двете земји“. Нишани функцијата претседател на Албанија ја почна со официјална посета на Косово, а на тој начин и ја завршува./
| | веќе видена | слични

Албанскиот претседател во заминување Бујар Нишани во четврток ќе го посети Косово и ќе разговара со косовскиот претседател Хашим Тачи и премиерот во оставка Иса Мустафа, пренесуваат регионалните медиуми. По свечениот дочек со построената единица од Гардата на Косово, двајцата претседатели ќе разговараат околу „актуелните односи на двете земји“. Нишани функцијата претседател на Албанија ја почна со официјална посета на Косово, а на тој начин и ја завршува./ Loading...
| | веќе видена | слични

Прес конференција на Радмила Шекеринска, Стево Пендаровски и Никола Димитров. Прес конференција на Радмила Шекеринска, Стево Пендаровски и Никола Димитров Прес ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на СДСМ Зоран Заев и замникот претседателот на партијата Радмила Шекеринска денеска во прилепско го започнаа вториот караван на опозицијата, додека претседателскиот кандидат Стево Пендаровски продолжува со својата кампања. На Пендаровски не му... Лидерот на СДСМ Зоран Заев и замникот претседателот на партијата Радмила Шекеринска денеска во прилепско го започнаа вториот караван на опозицијата, додека претседателскиот кандидат Стево Пендаровски продолжува со својата кампања. На Пендаровски не му треба ментор, изјави Заев најавувајќи двојна победа на изборите. Тој додаде дека Пендаровски ќе биде претседател на Македонија и дека Пендаровски и за него ќе биде претседател на државата, додека тој, пак, како што рече, ќе биде премиер.
| | веќе видена | слични

Денеска, заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, се сретна со кандидатот за претседател на СДСМ на последните претседателски избори и претседател на Советот за безбедност и НАТО интеграции, Стево Пендаровски. Пендаровски изрази целосна поддршка на Стратегија за политичко делување на СДСМ. Договорено е Стево Пендаровски да се вклучи во активностите за реализација на новата Стратегија на СДСМ.
| | веќе видена | слични

Денеска, заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, се сретна со кандидатот за претседател на СДСМ на последните претседателски избори и претседател на Советот за безбедност и НАТО интеграции, Стево Пендаровски. Пендаровски изрази целосна поддршка на Стратегија за политичко делување на СДСМ. Договорено е Стево Пендаровски да се вклучи во активностите за реализација на новата Стратегија на СДСМ.
| | веќе видена | слични

Денеска, заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, се сретна со кандидатот за претседател на СДСМ на последните претседателски избори и претседател на Советот за безбедност и НАТО интеграции, Стево Пендаровски. Пендаровски изрази целосна поддршка на Стратегија за политичко делување на СДСМ. Договорено е Стево Пендаровски да се вклучи во активностите за реализација на новата Стратегија на СДСМ.
| | веќе видена | слични

На отворањето на конференцијата ќе се обрати вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска. Во рамки на воведниот дел посветен на интеграцијата во ...
| | веќе видена | слични

Актулениот советник на општина Охрид Верица Хајба, избрана е за претседател на oпштинската oрганизација на НСДП-Охрид. Како што информираат од партијата изборот бил извршен на седница на огранокот одржана вчера. Хајба на чело на НСДП Охрид доаѓа на местото на Драган Пандески, кој беше претседател на огранокот од 2010 година.
| | веќе видена | слични

Од инаугурацијата на новиот претседател Стево Пендаровски, Владата веќе нема обврска, а ниту другите институции да се придржуваат до правилото дека не се ...
| | веќе видена | слични

СДСМ не демантира дека Шекеринска ке биде кандидатот за премиер на оваа партија на престојните парламентарни избори. Оттаму тврдат дека Шекеринска речиси сигурно ќе биде предложена за претседател на еветнуалната влада која тие би ја формирале доколку ја добијат поддршката од граѓаните, анализира Република. Ваквата одлука во рамките на самата партија предизвикала различни реакции и негодувања. Но тоа не е единствениот проблем на СДСМ. Овие денови во партијата се случува процес на откажувања од листите, шеми за рокади и алиби приказни. Упатените тврдат дека политиката која ја води раководството на СДСМ е подготвување на терен за да се преживе по се поочекуваниот пораз на изборите. Можеби главна тема деновиве во СДСМ било како да се избега од одговорност за двојниот пораз на претседателските и парламентарните избови. Упатените од партијата брифираат дека состојбите се далеку од розови а тоа го говори и отсуството на Заев и Шекеринска од митинзите на Стево Пендаровски. Анализата не Република открива дека ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...