Повеќе вести како оваа (25)


Дуелот на двете водечки екипи Милан и Наполи кој го одбележи 27-то коло во италијанската Серија А, а ќе се одигра на милански „Сан сиро“ Лидерот Милан ќе ја пречека второпласираната екипа на Наполи . Пред одигрувањето на натпреварот Милан има три бода предност во однос на Наполи . Актуелниот првак Интер кој има минус од два бода во однос на Напол и и пет во однос на Милан , во Џенова ќе и гостува на Сампдорија . Пред незгодно гостување, на Сардинија, кај Каљари се наоѓа четвртопласираниот Лацио . Интересен меч се очекува во Бари каде ќе гостува Фиорентина . За тренерот на Фиорентина , Синиша Михајловиќ натпреварот може да биде последен на клупата, доколку екипата не забележи победа. Во сабота (26-ти февруари) Јувентус-Болоња , а во недела (27-ти февруари) ќе играат Катанија-Џенова , Рома-Парма , Бари-Фиорентина , Каљари-Лацио , Бреша-Лече , Чезена-Киево , Палермо-Удинезе , Сампдорија-Интер . Во понеденилник е дербито Милан-Наполи .
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Торино со резултатски пресврт во второто полувреме синоќа ги освоија трите бода на гостувањето кај Верона. Во дуелот со кој беше комплетирано 24.коло во Серија А, Верона поведе во 36.минута преку Лука Тони од пенал. За Торино погодија Чиро Имобиле (49.минута), Алесио Черчи (53) и Ел Кадури кој во 61.минута ги постави конечните 3:1. По оваа победа Торино се изедначи со бодовите со Верона. Двата тима се на седмото и осмото место со по 36 бодови, колку што има и шесто пласираната Парма. Резултати на другите натпревари од оваа рунда: Милан – Болоња 1:0, Фиорентина – Интер 1:2, Катанија – Лацио 3:1, Јувентус – Киево 3:1, Каљари – Ливорно 1:2, Сасуоло – Наполи 0:2, Аталанта – Парма 0:4, Рома – Сампдорија 3:0 и Џенова – Удинезе 3:3. Табела: Јувентус 63 бодови, Рома 54 (натпревар помалку), Наполи 50, Фиорентина 44, Интер 39,.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Торино со резултатски пресврт во второто полувреме синоќа ги освоија трите бода на гостувањето кај Верона. Во дуелот со кој беше комплетирано 24.коло во Серија А, Верона поведе во 36.минута преку Лука Тони од пенал. За Торино погодија Чиро Имобиле (49.минута), Алесио Черчи (53) и Ел Кадури кој во 61.минута ги постави конечните 3:1. По оваа победа Торино се изедначи со бодовите со Верона. Двата тима се на седмото и осмото место со по 36 бодови, колку што има и шесто пласираната Парма. Резултати на другите натпревари од оваа рунда: Милан - Болоња 1:0, Фиорентина - Интер 1:2, Катанија - Лацио 3:1, Јувентус - Киево 3:1, Каљари - Ливорно 1:2, Сасуоло - Наполи 0:2, Аталанта - Парма 0:4, Рома - Сампдорија 3:0 и Џенова - Удинезе 3:3. Табела: Јувентус 63 бодови, Рома 54 (натпревар помалку), Наполи 50, Фиорентина 44, Интер 39. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Торино со резултатски пресврт во второто полувреме синоќа ги освоија трите бода на гостувањето кај Верона.Во дуелот со кој беше комплетирано 24.коло во Серија А, Верона поведе во 36.минута преку Лука Тони од пенал. За Торино погодија Чиро Имобиле (49.минута), Алесио Черчи (53) и Ел Кадури кој во 61.минута ги постави конечните 3:1.По оваа победа Торино се изедначи со бодовите со Верона. Двата тима се на седмото и осмото место со по 36 бодови, колку што има и шесто пласираната Парма.Резултати на другите натпревари од оваа рунда: Милан – Болоња 1:0, Фиорентина – Интер 1:2, Катанија – Лацио 3:1, Јувентус – Киево 3:1, Каљари – Ливорно 1:2, Сасуоло – Наполи 0:2, Аталанта – Парма 0:4, Рома – Сампдорија 3:0 и Џенова – Удинезе 3:3.Табела: Јувентус 63 бодови, Рома 54 (натпревар помалку), Наполи 50, Фиорентина 44, Интер 39,…
| | веќе видена | слични

Во Италијанското фудбалско првенство викендов на програмата се натпреварите од 4.коло, а на трите досега завршени бодовите ги освоија фаворитите. Синоќа Наполи и Лацио беа поуспешни од своите ривали, а претходно тоа му успеа и на Милан. Постигнати резултати: Сампдорија – Милан 0:1, Лацио – Пескара 3:0 и Наполи – Болоња 3:1. Денеска играат: Удинезе – Киево, Каљари – Аталанта, Кротоне – Палермо, Сасуоло – Џенова, Торино – Емполи, Интер – Јувентус и Фиорентина – Рома. Табела: Наполи 10 бода, Јувентус 9 бода, Рома 7, Лацио 7, Џенова 6, Сампдорија 6, Милан 6, Удинезе 6, Болоња 6,…/MIA
| | веќе видена | слични

Во Италијанското фудбалско првенство викендов на програмата се натпреварите од 4.коло, а на трите досега завршени бодовите ги освоија фаворитите. Синоќа Наполи и Лацио беа поуспешни од своите ривали, а претходно тоа му успеа и на Милан. Постигнати резултати: Сампдорија – Милан 0:1, Лацио – Пескара 3:0 и Наполи – Болоња 3:1. Денеска играат: Удинезе – Киево, Каљари – Аталанта, Кротоне – Палермо, Сасуоло – Џенова, Торино – Емполи, Интер – Јувентус и Фиорентина – Рома. Табела: Наполи 10 бода, Јувентус 9 бода, Рома 7, Лацио 7, Џенова 6, Сампдорија 6, Милан 6, Удинезе 6, Болоња 6,…
| | веќе видена | слични

Во Италијанското фудбалско првенство викендов на програмата се натпреварите од 4.коло, а на трите досега завршени бодовите ги освоија фаворитите. Синоќа Наполи и Лацио беа поуспешни од своите ривали, а претходно тоа му успеа и на Милан. Постигнати резултати: Сампдорија – Милан 0:1, Лацио – Пескара 3:0 и Наполи – Болоња 3:1. Денеска играат: Удинезе – Киево, Каљари – Аталанта, Кротоне – Палермо, Сасуоло – Џенова, Торино – Емполи, Интер – Јувентус и Фиорентина – Рома. Табела: Наполи 10 бода, Јувентус 9 бода, Рома 7, Лацио 7, Џенова 6, Сампдорија 6, Милан 6, Удинезе 6, Болоња 6
| | веќе видена | слични

Рим Без вистинско дерби ќе мине седмото коло во италијанската Серија А. Мини дерби на ова коло ќе биде натпреварот во Џенова меѓу Сампдорија и Фиорентина. Лидерот на табелата Лацио во оваа рунда ќе гостува на стадионот „Свети Никола “ во Бари. Интер без повредениот Пандев на Сардинија ќе му гостува на Каљари, Јувентус ќе му биде домаќин на Лече, а Милан на домашен терен ќе го пречека Киево. Оваа рунда во Серија А, поради инцидентите од вторникот на дуелот Италија-Србија, ќе мине под големи мерки на безбедност. Комплетни двојки од 7 коло во Серија А: Сабота, 16. октомври: Милан-Киеви, Рома-Џенова Недела, 17.октомври: Каљари-Интер, Бреша-Удинезе, Катанија-Наполи, Чезена-Парма, Јувентус-Лече, Палермо-Болоња, Сампдорија-Фиорентина, Бари-Лацио.
| | веќе видена | слични

Без вистинско дерби ќе мине седмото коло во италијанската Серија А. Мини дерби на ова коло ќе биде натпреварот во Џенова меѓу Сампдорија и Фиорентина. Лидерот на табелата Лацио во оваа рунда ќе гостува на стадионот „Свети Никола “ во Бари. Интер без повредениот Пандев на Сардинија ќе му гостува на Каљари, Јувентус ќе му биде домаќин на Лече, а Милан на домашен терен ќе го пречека Киево. Оваа рунда во Серија А, поради инцидентите од вторникот на дуелот Италија-Србија, ќе мине под големи мерки на безбедност. Комплетни двојки од 7 коло во Серија А: Сабота, 16. октомври: Милан-Киеви, Рома-Џенова Недела, 17.октомври: Каљари-Интер, Бреша-Удинезе, Катанија-Наполи, Чезена-Парма, Јувентус-Лече, Палермо-Болоња, Сампдорија-Фиорентина, Бари-Лацио.
| | веќе видена | слични

Дуелот на двете водечки екипи ќе го обележи 27-то коло во италијанската Серија А. На „Сан Сиро“ во Милано, лидерот Милан ќе ја пречека второпласираната екипа на Наполи. Пред одигрувањето на натпреварот Милан има три бода предност во однос на Наполи. Актуелниот првак Интер кој има минус од два бода во однос на Наполи и пет во однос на Милан, во Џенова ќе и гостува на Сампдорија. Пред незгодно гостување, на Сардинија, кај Каљари се наоѓа четвртопласираниот Лацио. Интересен меч се очекува во Бари каде ќе гостува Фиорентина. За тренерот на Фиорентина, Синиша Михајловиќ натпреварот може да биде последен на клупата, доколку екипата не забележи победа. Комплетни двојки: Сабота, 26 февруари Јувентус-Болоња Недела, 27 февруари Катанија-Џенова Рома-Парма Бари-Фиорентина Каљари-Лацио Бреша-Лече Чезена-Киево Палермо-Удинезе Сампдорија-Интер Понеделник, 28 февруари Милан-Наполи
| | веќе видена | слични

Дуелот на двете водечки екипи ќе го обележи 27-то коло во италијанската Серија А. На „Сан Сиро“ во Милано, лидерот Милан ќе ја пречека второпласираната екипа на Наполи. Пред одигрувањето на натпреварот Милан има три бода предност во однос на Наполи. Актуелниот првак Интер кој има минус од два бода во однос на Наполи и пет во однос на Милан, во Џенова ќе и гостува на Сампдорија. Пред незгодно гостување, на Сардинија, кај Каљари се наоѓа четвртопласираниот Лацио. Интересен меч се очекува во Бари каде ќе гостува Фиорентина. За тренерот на Фиорентина, Синиша Михајловиќ натпреварот може да биде последен на клупата, доколку екипата не забележи победа. Комплетни двојки: Сабота, 26 февруари Јувентус-Болоња Недела, 27 февруари Катанија-Џенова Рома-Парма Бари-Фиорентина Каљари-Лацио Бреша-Лече Чезена-Киево Палермо-Удинезе Сампдорија-Интер Понеделник, 28 февруари Милан-Наполи крај/макфакс/н.ц.
| | веќе видена | слични

Стрелци на головите за Џенова беа: Никола Нинковиќ во 11.минута, Јурај Кучка (автогол) во 80.минута и Леонардо Паволети во 86.минута. Осум натпревари од ова коло се играат вечерва, а двојките се: Киево – Болоња, Фиорентина – Кротоне, Интер – Торино, Јувентус – Сампдприја, Лацио – Каљари, Наполи – Емполи, Пескара – Аталанта и Сасуоло – Рома. Последниот дуел од оваа рунда се игра во четврток меѓу Палермо и Удинезе. Табела: Јуветус 21 бод, Рома 19, Милан 19, Наполи 17, Торино 15, Лацио 15, Џенова 15,.../МИА
| | веќе видена | слични

Во Италијанското фудбалско првенство викендов на програмата се натпреварите од 4.коло, а на трите досега завршени бодовите ги освоија фаворитите.Синоќа Наполи и Лацио беа поуспешни од своите ривали, а претходно тоа му успеа и на Милан.Постигнати резултати:Сампдорија – Милан 0:1, Лацио – Пескара 3:0 и Наполи – Болоња 3:1.Денеска играат:Удинезе – Киево, Каљари – Аталанта, Кротоне – Палермо, Сасуоло – Џенова, Торино – Емполи, Интер – Јувентус и Фиорентина – Рома.Табела: Наполи 10 бода, Јувентус 9 бода, Рома 7, Лацио 7, Џенова 6, Сампдорија 6, Милан 6, Удинезе 6, Болоња 6
| | веќе видена | слични

Рим Дуелот на двете најдобри екипи од минатата сезона, Интер и Рома, барем на хартија е дерби натпреварот од петтото коло во италијанската Серија А. Во новото првенство Рома се уште нема победа и со скромни два бода се наоѓа на претпоследното место на табелата. Дијаметрално спротивна е позицијата на Интер, „неро-азурите“ по четири кола ја држат челната позиција на табелата. Натпреварот во Рим ќе биде клучен за тренерот на Рома, Клаудио Раниери. Доколку „волчицата “ загуби, Раниери ќе мора да ја напушти тренерската позиција. Во слична положба како и Раниери се наоѓа и неговиот колега од Фиорентина, Синиша Михајловиќ. „Виола“ нема победа во првенството, освои само два бода и доколку против Парма не ги освои бодовите лесно може да се случи Михајловиќ да стане поранешен тренер на Фиорентина. Комплетни двојки од петтото коло во Серија А Сабота, 25 септември: Милан-Џенова Рома-Интер Недела, 26 септември: Чезена-Наполи Бари-Бреша Киево-Лацио Катанија-Болоња Сампдорија-Удинезе Палермо-Лече Фиорентина-Парма ...
| | веќе видена | слични

Евентуално за дерби од седмото коло од годинешното исталијано италијанско фудбалско првенство може да се смета средбата во Џенова меѓу Сампдорија и Фиорентина Лидерот на табелата Лацио во оваа рунда ќе гостува на стадионот „Свети Никола “ во Бари. Интер без повредениот Пандев на Сардинија ќе му гостува на Каљари, Јувентус ќе му биде домаќин на Лече, а Милан на домашен терен ќе го пречека Киево. Оваа рунда во Серија А, поради инцидентите од вторникот на дуелот Италија-Србија, ќе мине под големи мерки на безбедност. Седмото коло од СЕрија А ќе се игра во сабота 16-ти октомври, кога ќе се одиграт мечевите Милан-Киеви и Рома-Џенова. Во недела, 17.октомври, ќе се ретнат Каљари-Интер, Бреша-Удинезе, Катанија-Наполи, Чезена-Парма, Јувентус-Лече, Палермо-Болоња, Сампдорија-Фиорентина, Бари-Лацио.
| | веќе видена | слични

Екипата на Милан е нов лидер во Серија А. Во 11. коло Милан на домашен терен го победи Палермо со 3:1, и благодарение на поразот на Лацио во Чезена од 1:0 се искачи на врвот на табелата Милан со головите на Пато , Ибрахимовиќ од пенал и Робињо ги освои бодовите против Палермо . Лацио кај Чезена падна од белата точка во 85 минута, Марко Пароло го постигна голот. Милан на врвот има 23 бода, Лацио бод помалку, на третото место со 21 бод сега е Наполи . Наполитанците на Сардинија го победија Каљари со 1:0, единствениот гол го постигна Лавеци во 90-та минута од натпреварот. Интер со Горан Пандев во екипата одигра само 1:1 во Лече . Актуелниот првак на Италија поведе во 76-та минута преку погодокот на Милито , три минути подоцна резултатот го израмни Оливера . Во дербито Рома со 3:2 ја победи Фиорентина , со оваа победа римјаните се искачија на шестото место на табелата со 18 бодови, бод повеќе на петтото место има Јувентус . „Старата дама“ одигра реми 1:1 во Бреша , Кваљарела погоди за Јуве , бод на Бреша и ...
| | веќе видена | слични

Торино Викендов на програмата ќе бидат натпреварите од второто коло во италијанската Серија А. Дерби на оваа рунда може да се нарече натпреварот помеѓу Јувентус и Сампдорија. Актуелниот првак Интер за противник го има Удинезе, Милан гостува во Чезена, а Рома ќе патува на Сардинија, на дуелот со Каљари. Компетни двојки во Серија А: Сабота, 11 септември: Интер-Удинезе Каљари-Рома Чезена-Милан Недела, 12 септември Бреша-Палермо Катанија-Парма Џенова-Киево Јувентус-Сампдорија Лацио-Болоња Лече-Фиорентина Наполи-Бари.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Џенова остварија победа од 3:0 над Милан во првиот натпревар од 10.коло од Серија А одигран синоќа. Стрелци на головите за Џенова беа: Никола Нинковиќ во 11.минута, Јурај Кучка (автогол) во 80.минута и Леонардо Паволети во 86.минута. Осум натпревари од ова коло се играат вечерва, а двојките се: Киево – Болоња, Фиорентина – Кротоне, Интер – Торино, Јувентус – Сампдприја, Лацио – Каљари, Наполи – Емполи, Пескара – Аталанта и Сасуоло – Рома. Последниот дуел од оваа рунда се игра во четврток меѓу Палермо и Удинезе. Табела: Јуветус 21 бод, Рома 19, Милан 19, Наполи 17, Торино 15, Лацио 15, Џенова 15,...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Џенова остварија победа од 3:0 над Милан во првиот натпревар од 10.коло од Серија А одигран синоќа. Стрелци на головите за Џенова беа: Никола Нинковиќ во 11.минута, Јурај Кучка (автогол) во 80.минута и Леонардо Паволети во 86.минута. Осум натпревари од ова коло се играат вечерва, а двојките се: Киево – Болоња, Фиорентина – Кротоне, Интер – Торино, Јувентус – Сампдприја, Лацио – Каљари, Наполи – Емполи, Пескара – Аталанта и Сасуоло – Рома. Последниот дуел од оваа рунда се игра во четврток меѓу Палермо и Удинезе. Табела: Јуветус 21 бод, Рома 19, Милан 19, Наполи 17, Торино 15, Лацио 15, Џенова 15,..
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Џенова остварија победа од 3:0 над Милан во првиот натпревар од 10.коло од Серија А одигран синоќа. Стрелци на головите за Џенова беа: Никола Нинковиќ во 11.минута, Јурај Кучка (автогол) во 80.минута и Леонардо Паволети во 86.минута. Осум натпревари од ова коло се играат вечерва, а двојките се: Киево – Болоња, Фиорентина – Кротоне, Интер – Торино, Јувентус – Сампдприја, Лацио – Каљари, Наполи – Емполи, Пескара – Аталанта и Сасуоло – Рома. Последниот дуел од оваа рунда се игра во четврток меѓу Палермо и Удинезе. Табела: Јуветус 21 бод, Рома 19, Милан 19, Наполи 17, Торино 15, Лацио 15, Џенова 15,…
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...