Повеќе вести како оваа (25)

Папата Франциск е познат како поскромен за разлика од папата Бенедикт чии црвени чевли еднаш беа дури прогласени за моден додаток на годината.Се сеќавате ли на ...
сите 22 | | | веќе видена

 Папата Франциск е познат како поскромен за разлика од папата Бенедикт чии црвени чевли еднаш беа дури прогласени за моден додаток на годината. Се сеќавате ...
| | веќе видена | слични

Белата боја на облеката на Папата го симболизира славењето на воскреснувањето на Исус, додека црвената боја на неговите чевли нема литургиска позадина како останатите парчиња гардероба на поглаварот на Римокатоличката црква. Но, речиси е сосема сигурно дека наследникот на Бенедикт XVI во духот на традицијата ќе носи токму црвени чевли. Во еден римски кварт близу Ватикан се наоѓа работилницата на Антонио Арелан, позната по еден посебен и верен клиент. Станува збор за веќе поранешниот Папа, Бенедикт XVI кој своите црвени чевли со големина 42 ги купувал токму кај овој Перуанец. Традицијата на носење црвени чевли датира уште од Византиското царство кога обувки во оваа боја смееле да носат само три личности:царот, царицата и Папата. Тој обичај се задржал сѐ до Папата Иван Павле II кој чевлите од црвена телешка кожа ги заменил со кафени. Чевлите на Папата биле украсени со златен плетен крст на предниот дел. Со текот на времето должината на крстот се намалувала,а од 1958 година Папата Иван XXIII на чевлите додал и ...
| | веќе видена | слични

Папата Бенедикт Шеснеасетти ќе ја напушти католичката црква како еден од најнеконвенционалните и контроверзни личности во нејзината историја. Дел од неговата посебност, е што папата воведе и врати во мода некои трендови, кои одамна беа заборавени. Бенедикт знаеше да биде и помалку традиционален, па знаеше да облече и очила за сонце. Црвените чевли, ретко кој ги носеше во последните години, но кога папата ги облече во 2007 година, магазинот „Есквајер“ ги прогласи за моден додаток на годината. Минатата година, папата го задолжи италијанскиот дизајнер Силвана Касоли да му направи приватен парфем, кој ќе го носи само тој. Сината боја, во некои црковни средини е строго забранета, но тоа не му пречеше на Бенедикт во 2007 година да облече сина мантија со апстрактни црти. Со тоа стана контроверзна личност во модните кругови. Папата во неколку наврати на главата стави капа која не е стандардна за него. Па така, можевме низ годините да го видиме со сомбреро, или бејзбол капа.
| | веќе видена | слични

Кажете што сакате за папата Бенедикт Шеснаесетти, но човекот си има стил. Било да станува збор за обична капа или гламурозна златна митра, или луксузни папски чевли, Бенедикт секогаш носи одлични „модни додатоци“. Црвена шапка која го штити Бенедикт од сонцето 2. Едноставна бела капа која му го покрива само тилот на папата 3. Човекот едноставно си сака црвени чевли 4. Бела митра со златен вез за свечени прилики 5. Опаааааааа 6. Папата со качкет во опуштена верзија 7. Папата испробува како би му стоела шамија 8. Повторно црвени чевли… Само папата може да ги „искомбинира“ вака добро 9. Стил „Дедо Мраз“ 10. Кафени кондури од чиста италијанска кожа 11. Пират или шпански официр? 12. Повеќето мажи немаат ниту еден пар црвени чевли. Но овој човек… 13. Мојата капа е подобра од твојата капа! 14. Повторно стил на шпански официр… 15. Подготвен за на италијанските Алпи… 16. Дури и неговите чорапи се уникатни 17. Папата како „летечка калуѓерка“ 18. И папата носи штикли 19. Бенедикт сакал ...
| | веќе видена | слични

Новиот папа ја смени модата во Ватикан Прстените од полно злато, одеждите од кадифе и крзното од хермелин не се повеќе во мода во Ватикан. Новиот тренд е понизноста! Новоизбраниот врховен поглавар на Римокатоличката цркав одвиа да и се повини на традицијата на луксузна облека и воведува едноставен стил. Од момент кога излезе пред насобраните верници пред Сикстинската капела за да ги поздрави како нов папа, разликата меѓу Хорхе Марија Берголјо и неговиот претходник Бенедикт XVI беше видливо јасна, пишува афенцијата Франс Прес. Неговата бела одора беше едноставна, без чипки и набори, а наместо традиционалниот златен крст, тој го избра железниот што го има откако беше именуван за помошен бискуп на Буенос Аирес во 1992 година. Папата исто така избра скромен папски прстен од средбро, кој е изработен пред неколку векови, наместо да дозволи да се изработи нов престен специјално за него. Папскиот, односно рибарскиот прстен до сега неизоставно беше од злато со слика на Свети Петар во чун, кој фрла мрежа и со ...
| | веќе видена | слични

Оваа сезона посебен тренд кај машките чевли се силните и пастелни бои. Иако треба голема храброст за ваков моден додаток, верувајте дека вреди да ризикувате. Ако сакате да го урбанизирате својот изглед и најчесто носите темни или неутрални бои, чевлите во боја се идеален избор за вас. Со тегет панталони носете темно црвени или мастило сини мокасинки, а со летните панталони во крем нијанса облечете жолти или темно зелени чевли. Темните фармерки одлично изгледаат со сите впечатливи бои, додека на светлиот тексас најмногу му одговараат чевли во пастелни нијанси. Ова се неколку модели кои ќе ве охрабрат и претворат во летна модна икона!
| | веќе видена | слични

Оваа сезона посебен тренд кај машките чевли се силните и пастелни бои. Иако треба голема храброст за ваков моден додаток, верувајте дека вреди да ризикувате. Ако сакате да го урбанизирате својот изглед и најчесто носите темни или неутрални бои, чевлите во боја се идеален избор за вас. Со тегет панталони носете темно црвени или мастило сини мокасинки, а со летните панталони во крем нијанса облечете жолти или темно зелени чевли. Темните фармерки одлично изгледаат со сите впечатливи бои, додека на светлиот тексас најмногу му одговараат чевли во пастелни нијанси. Ова се неколку модели кои ќе ве охрабрат и претворат во летна модна икона!
| | веќе видена | слични

Најавено е дека папата Франциск денеска ќе се сретне со неговиот претходник Бенедикт 16 во Кастел Гендолфо, каде живее почесниот папа Бенедикт, откако се повлече минатиот месец. Папата Франциск до вилата ќе биде префрлен со хеликоптер. Ватикан соопшти дека содржината на разговорите меѓу 76-годишниот Аргентинец, папата Франциск, и 85-годишниот Германец, поранешниот папа Бенедикт 16, е приватна.
| | веќе видена | слични

Зoшто папата носи црвени чевли? Белата боја на облеката на папата го симболизира славењето на воскреснувањето на Исус, додека црвената боја нема литургиска позадина, како останатите парчиња облека што ги носи поглаварот на Католичката црква. Но, скоро дефинитивно е дека наследникот на папата Бенедикт 16. во духот на традицијата ќе носи црвени чевли. Папата своите црвени чевли ги набавува од еден Перуанец кој има мала работилница во римски кварт близу Ватикан. Традицијата на носење на црвени чевли датира уште од Византиското царство кога облеката во таа боја смееле да ја носат само три лица: царот, царицата и папата. Тој обичај се одржувал се’ до папата Иван Павле 2, кој црвената боја на чевли ја заменил за кафена. Останува да видиме дали и новиот папа ќе се одлучи за црвена боја на неговите чевли.
| | веќе видена | слични

Црвени чевли – лесен начин да додатете малку зачин на вашиот свечен изглед. Овој моден додаток изгледа еднакво прикладно и со строго одело, и лукзузен плишан фустан. Освен тоа дизајнерите за оваа сезона понудија црвени чевли за сечиј вкус – од класични кожни до модели кои имаат додатоци како кристали, светки или чевли со текстура. Црвена чанта, не само што ќе ви биде од корист во новогодипната ноќ, туку во текот на целата година. Стилистите често препорачуваат модните додатоци да бидат со силни бои затоа што одлично одговараат со деловните комбинации. Погледнете ги овие прекрасни 30 аксесоари во црвена боја! Фустани со гол грб – овие модели ќе ве воодушеват(галерија)
| | веќе видена | слични

Папата повика на помирување меѓу верите Признавајќи дека има поделби меѓу различните верски традиции, Бенедикт рече дека „идеолошката манипулација на религијата е вистински катализатор на напнатоста Папата Бенедикт Шеснаесетти во Светата земја повика на помирување меѓу христијаните и Евреите, а при посета на џамија во Аман ја осуди идеолошката манипулација на религијата за политички цели.При посетата на ридот Небо во Јордан, местото на кое според Библијата Господ му ја покажал на Мојсеј ветената земја, папата изјави дека „древната традиција на поклонување по светите места не' потсетува за нераскинливата врска меѓу црквата и еврејскиот народ“. - Нека нашата денешна средба не' исполни со ново почитување на текстовите на Стариот завет и не' вдахнови со желба да ги надминеме сите пречки пред помирувањето меѓу христијаните и Евреите за да му служиме на мирот, кон кој не' упатува Божјото слово - рече светиот отец. Говорејќи пред муслиманските верски старешини во џамијата Ал-Хусеин бен Талал во Аман, ...
| | веќе видена | слични

Признавајќи дека има поделби меѓу различните верски традиции, Бенедикт рече дека „идеолошката манипулација на религијата е вистински катализатор на напнатоста

Папата Бенедикт Шеснаесетти во Светата земја повика на помирување меѓу христијаните и Евреите, а при посета на џамија во Аман ја осуди идеолошката манипулација на религијата за политички цели.При посетата на ридот Небо во Јордан, местото на кое според Библијата Господ му ја покажал на Мојсеј ветената земја, папата изјави дека „древната традиција на поклонување по светите места не потсетува за нераскинливата врска меѓу црквата и еврејскиот народ“.

- Нека нашата денешна средба не исполни со ново почитување на текстовите на Стариот завет и не вдахнови со желба да ги надминеме сите пречки пред помирувањето меѓу христијаните и Евреите за да му служиме на мирот, кон кој не упатува Божјото слово - рече светиот отец.

Говорејќи пред муслиманските верски старешини во џамијата Ал-Хусеин бен Талал во Аман, папата се изјасни против ...
| | веќе видена | слични

Римокатоличката црква ги прогласи за светци Папата Јован 23-ти и Јован Павле Втори, на мисата која ја одржа папата Франциско, на која присуствуваше и неговиот претходник папата Бенедикт 16-ти. Над стотици илјади верници од целиот свет го присуствуваа на плоштадот Свети Петар во Ватикан на канонизацијата на двајцата поранешни поглавари кои католиците. На церемонијата присуствуваа речиси 100 странски делегации, меѓу кои и претседатели на држави и влади, како и претставници на кралските семејства. Папата Франциск, го прочита текстот за канонизација на латински, велејќи дека по размислувањето и консултациите, одлучено е двајцата да бидат прогласени за светци. Ова е прв пат, двајца поглавари на Римокатоличката црква да бидат прогласени за светци.
| | веќе видена | слични

Белата боја на облеката на папата го симболизира славењето на воскреснувањето на Исус, додека црвената боја нема литургиска позадина, како останатите парчиња облека што ги носи поглаварот на Католичката црква. Но, скоро дефинитивно е дека наследникот на папата Бенедикт 16. во духот на традицијата ќе носи црвени чевли. Папата своите црвени чевли ги набавува од еден Перуанец кој има мала работилница во римски кварт близу Ватикан. Традицијата на носење на црвени чевли датира уште од Византиското царство кога облеката во таа боја смееле да ја носат само три лица: царот, царицата и папата. Тој обичај се одржувал се’ до папата Иван Павле 2, кој црвената боја на чевли ја заменил за кафена. Останува да видиме дали и новиот папа ќе се одлучи за црвена боја на неговите чевли.
| | веќе видена | слични

Папата секој ден има нови 60.000 следбеници на Твитер Папата Франциск, новиот католички лидер кој проповеда скромност и љубов кон црквата е популарен на мрежата Твитер и има над шест милиони следбеници. Тој го наследи профилот од неговиот предходник, папата Бенедикт XVI, и за скоро 50 дена откако е на светиот трон, папата Франциск има 2,7 милиони следбеници, а тоа се околу 60.000 нови секој ден. Папата Франциск својот прв твит го испрати на 17 март и оттогаш има напишано 27 твитови. Содржината е често многу религиозни и најчесто бара да се изрази сочувство на жртвите од катастрофите. Но, следбениците на папата често го користат Твитер да ја навредат цркавата, посебно околу скандалите кои често тресат религиозниот свет.
| | веќе видена | слични

Папата Франциск има чувство дека неговата служба ќе биде кратка и оти е подготвен да поднесе оставка како и неговиот претходник. – Имам чувство дека мојот понтификат ќе биде краток – четири или пет години, можеби дури две или три. Чудно е тоа чувство – рекол 78-годишниот папа за мексиканскиот канал „Телевиза“. Поглаварот на Римокатоличката црква смета дека „господ го поставил на кратко“ и оти „не му пречело што е папа“, но би сакал да отиде во Рим на пица и никој да не го препознае. Папата Франциск рекол дека ја дели истата идеја со својот претходник, Бенедикт Шеснаесетти, кој е прв поглавар на Римокатоличката црква што во последните 600 години поднел оставка. – Генерално, мислам дека тоа што Бенедикт го направи е храбро и имаше цел да отвори врата за пензионирање на папите. Бенедикт не би требало да се смета за исклучок, туку за институција – рече папата Франциск, додавајќи дека му недостигаат деновите кога можел слободно да се шета низ град. Мета < Пред Следно >
| | веќе видена | слични

Стариот и новиот папа денеска треба да се сретнат во летната папската резиденција Кастел Гендолфо, на 25 километри од Рим, средба за која се верува дека се случува првпат во историјата на Римокатоличката црква. Најавено е дека папата Франциск денеска ќе се сретне со неговиот претходник Бенедикт 16 во Кастел Гендолфо, каде живее почесниот папа Бенедикт, откако се повлече минатиот месец. Папата Франциск до вилата ќе биде префрлен со хеликоптер. Ватикан соопшти дека содржината на разговорите меѓу 76-годишниот Аргентинец, папата Франциск, и 85-годишниот Германец, поранешниот папа Бенедикт 16, е приватна. Бенедикт 16. е прв папа по 600 години што се повлекува, иако папите се бираат доживотно.
| | веќе видена | слични

Стариот и новиот папа денеска треба да се сретнат во летната папската резиденција Кастел Гендолфо, на 25 километри од Рим, средба за која се верува дека се случува првпат во историјата на Римокатоличката црква. Најавено е дека папата Франциск денеска ќе се сретне со неговиот претходник Бенедикт 16 во Кастел Гендолфо, каде живее почесниот папа Бенедикт, откако се повлече минатиот месец. Папата Франциск до вилата ќе биде префрлен со хеликоптер. Ватикан соопшти дека содржината на разговорите меѓу 76-годишниот Аргентинец, папата Франциск, и 85-годишниот Германец, поранешниот папа Бенедикт 16, е приватна. Бенедикт 16. е прв папа по 600 години што се повлекува, иако папите се бираат доживотно.
| | веќе видена | слични

Стариот и новиот папа денеска треба да се сретнат во летната папската резиденција Кастел Гендолфо, на 25 километри од Рим, средба за која се верува дека се случува првпат во историјата на Римокатоличката црква. Најавено е дека папата Франциск денеска ќе се сретне со неговиот претходник Бенедикт 16 во Кастел Гендолфо, каде живее почесниот папа Бенедикт, откако се повлече минатиот месец. Папата Франциск до вилата ќе биде префрлен со хеликоптер. Ватикан соопшти дека содржината на разговорите меѓу 76-годишниот Аргентинец, папата Франциск, и 85-годишниот Германец, поранешниот папа Бенедикт 16, е приватна. Бенедикт 16. е прв папа по 600 години што се повлекува, иако папите се бираат доживотно.
| | веќе видена | слични

Стариот и новиот папа денеска треба да се сретнат во летната папската резиденција Кастел Гендолфо, на 25 километри од Рим, средба за која се верува дека се случува првпат во историјата на Римокатоличката црква. Најавено е дека папата Франциск денеска ќе се сретне со неговиот претходник Бенедикт 16 во Кастел Гендолфо, каде живее почесниот папа Бенедикт, откако се повлече минатиот месец. Папата Франциск до вилата ќе биде префрлен со хеликоптер. Ватикан соопшти дека содржината на разговорите меѓу 76-годишниот Аргентинец, папата Франциск, и 85-годишниот Германец, поранешниот папа Бенедикт 16, е приватна. Бенедикт 16. е прв папа по 600 години што се повлекува, иако папите се бираат доживотно.
| | веќе видена | слични

Папата Франциск официјално ќе биде интронизиран како нов лидер на Римокатоличката црква на 19. март, соопшти портпаролот на Ватикан Федерико Ломбарди, цитиран од британските медиуми. На прес конференција во Ватикан, Ломбарди, исто така, изјави дека папата Франциск му телефонирал на својот претходник, папата Бенедикт Шеснаесетти, непосредно откако беше избран и му вети дека наскоро ќе го посети.
| | веќе видена | слични

Папата Франциск на 19-ти март официјално ќе биде интронизиран како нов лидер на Римокатоличката црква. Ова го соопшти портпаролот на Ватикан Федерико Ломбарди, цитиран од британските медиуми. На прес конференција во Ватикан, Ломбарди, исто така, изјави дека папата Франциск му телефонирал на својот претходник, папата Бенедикт Шеснаесетти, непосредно откако беше избран и му вети дека наскоро ќе го посети.
| | веќе видена | слични

Папата Франциск на 19 март официјално ќе биде интронизиран како нов лидер на Римокатоличката црква, соопшти портпаролот на Ватикан Федерико Ломбарди, цитиран од британските медиуми. На прес конференција во Ватикан, Ломбарди, исто така, изјави дека папата Франциск му телефонирал на својот претходник, папата Бенедикт Шеснаесетти, непосредно откако беше избран и му вети дека наскоро ќе го посети.
| | веќе видена | слични

Папата Франциск на 19 март официјално ќе биде интронизиран како нов лидер на Римокатоличката црква, соопшти портпаролот на Ватикан Федерико Ломбарди, цитиран од британските медиуми. На прес конференција во Ватикан, Ломбарди, исто така, изјави дека папата Франциск му телефонирал на својот претходник, папата Бенедикт Шеснаесетти, непосредно откако беше избран и му вети дека наскоро ќе го посети.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...