Повеќе вести како оваа (25)


оранешната хрватска премиерка Јадранка Косор денеска на Плоштад Македонија во Скопје ја следеше светата литургија на папата Фрањо. Косор ја следеше мисата на ...
| | веќе видена | слични

Поранешната хрватска премиерка Јадранка Косор денеска на Плоштад Македонија во Скопје ја следеше светата литургија на папата Фрањо. Косор ја следеше мисата на ...
| | веќе видена | слични

Поранешната хрватска премиерка Јадранка Косор денеска на Плоштад Македонија во Скопје ја следеше светата литургија на папата Фрањо. Косор ја следеше мисата на ...
| | веќе видена | слични

Папата Франциско стана почесен граѓанин на албанскиот главен град Тирана, јави дописникот на МИА. Едногласна одлука за тоа донесе Советот на Општина Тирана, кој исто така даде зелено светло и за реконструкција на тиранскиот плоштад „Мајка Тереза“ во Тирана, каде папата ќе биде пречекан на 21 септември. По повод посетата на папата Франциско плоштадот „Мајка Тереза“ ќе биде целосно рекоструиран и уреден, вклучувајќи и хортикултурно, за што од државниот буџет се издвоени 600 милиони леки. Досега многу често се зборуваше за отстранување на фонатаната и негово уредување, но се чини работите ги интензивира посетата на папата. Фонтаната ќе биде отстранета а местото наполнето со земја, со што се создава отворен плоштад за мисата која ќе ја одржи папата. Папата ќе ја посети Тирана на покана на албанскиот премиер Еди Рама и на претставниците на Католичката црква во Албанија. Папата Франциско е втор понтиф кој ја посетува Албанија. Прв на албанска земја стапна Папата Јован Павле Втори на 25 април 1993 година. Извор: ...
| | веќе видена | слични

Папата Франциск стана почесен граѓанин на албанскиот главен град Тирана, јави дописникот на МИА. Едногласна одлука за тоа донесе советот на Општина Тирана, кој исто така даде зелено светло и за реконструкција на тиранскиот плоштад „Мајка Тереза“ во Тирана, каде папата ќе биде пречекан на 21 септември. По повод посетата на папата Франциско плоштадот „Мајка Тереза“ ќе биде целосно рекоструиран и уреден, вклучувајќи и хортикултурно, за што од државниот буџет се издвоени 600 милиони леки. Досега многу често се зборуваше за отстранување на фонтаната и негово уредување, но се чини работите ги интензивира посетата на папата. Фонтаната ќе биде отстранета а местото наполнето со земја, со што се создава отворен плоштад за мисата која ќе ја одржи папата. Папата ќе ја посети Тирана на покана на албанскиот премиер Еди Рама и на претставниците на Католичката црква во Албанија. Папата Франциск е втор папа кој ја посетува Албанија. Прв на албанска земја стапна Папата Јован Павле Втори на 25 април 1993 година
| | веќе видена | слични

Папата Францис стана почесен граѓанин на албанскиот главен град Тирана, јави дописникот на МИА. Едногласна одлука за тоа донесе Советот на Општина Тирана, кој исто така даде зелено светло и за реконструкција на тиранскиот плоштад „Мајка Тереза“ во Тирана, каде папата ќе биде пречекан на 21 септември. По повод посетата на папата Францис плоштадот „Мајка Тереза“ ќе биде целосно рекоструиран и уреден, вклучувајќи и хортикултурно, за што од државниот буџет се издвоени 600 милиони леки. Досега многу често се зборуваше за отстранување на фонатаната и негово уредување, но се чини работите ги интензивира посетата на папата. Фонтаната ќе биде отстранета а местото наполнето со земја, со што се создава отворен плоштад за мисата која ќе ја одржи папата. Папата ќе ја посети Тирана на покана на албанскиот премиер Еди Рама и на претставниците на Католичката црква во Албанија. Папата Францис е втор понтиф кој ја посетува Албанија. Прв на албанска земја стапна Папата Јован Павле Втори на 25 април 1993 година.
| | веќе видена | слични

Папата Франциско стана почесен граѓанин на албанскиот главен град Тирана. Едногласна одлука за тоа донесе Советот на Општина Тирана, кој исто така даде зелено светло и за реконструкција на тиранскиот плоштад „Мајка Тереза“ во Тирана, каде папата ќе биде пречекан на 21 септември. По повод посетата на папата Франциско плоштадот „Мајка Тереза“ ќе биде целосно рекоструиран и уреден, вклучувајќи и хортикултурно, за што од државниот буџет се издвоени 600 милиони леки. Досега многу често се зборуваше за отстранување на фонатаната и негово уредување, но се чини работите ги интензивира посетата на папата. Фонтаната ќе биде отстранета а местото наполнето со земја, со што се создава отворен плоштад за мисата која ќе ја одржи папата. Папата ќе ја посети Тирана на покана на албанскиот премиер Еди Рама и на претставниците на Католичката црква во Албанија. Папата Франциско е втор понтиф кој ја посетува Албанија. Прв на албанска земја стапна Папата Јован Павле Втори на 25 април 1993 година.
| | веќе видена | слични

Поглаварот на католичката црква, папата Франциско, кој од синоќа престојува во Куба, денеска одржа масовна миса на „Плоштадот на револуцијата“ во Хавана. Тој повика кубанската црква да биде ослободена и почитувана , а го поздрави и воспоставувањето на односите меѓу САД и Куба. Фото: YAMIL LAGE По пристигнувањето, добредојде на папата му приреди претседателот Раул Кастро , а илјадници учествуваа на мисата. Папата Франциско по четиридневниот престој на Куба, заминува во Соединетите Американски Држави. Големиот плоштад во Хавана е познат по тоа што на него се одржани сите настани поврзани со кубанската револуција и манифестациите во чест на комунизмот, на кои најчесто зборувал поранешниот кубански лидер Фидел Кастро.
| | веќе видена | слични

По тридневната посета на Мексико, папата Бенедикт Шеснаесетти патува за Куба. Тамошната дисидентска организација „Дами во бело“ од властите бара средба со поглаварот на Католичката црква. Портпаролот на организацијата, Берта Солер, изјави дека и тие, како луѓе кои се маргинализирани и угнетени, имаат право на средба со папата. „Дамите во бело“, кои веќе подолго време водат кампања за ослободување на политичките затвореници од кубанските затвори, очекуваат Владата да не дозволи масовни собири по повод посетата на поглаварот на Католичката црква.
| | веќе видена | слични

Папата Франциско стана почесен граѓанин на албанскиот главен град Тирана, јави дописникот на МИА.Едногласна одлука за тоа донесе Советот на Општина Тирана, кој исто така даде зелено светло и за реконструкција на тиранскиот плоштад „Мајка Тереза“ во Тирана, каде папата ќе биде пречекан на 21 септември.По повод посетата на папата Франциско плоштадот „Мајка Тереза“ ќе биде целосно рекоструиран и уреден, вклучувајќи и хортикултурно, за што од државниот буџет се издвоени 600 милиони леки.Досега многу често се зборуваше за отстранување на фонатаната и негово уредување, но се чини работите ги интензивира посетата на папата. Фонтаната ќе биде отстранета а местото наполнето со земја, со што се создава отворен плоштад за мисата која ќе ја одржи папата.Папата ќе ја посети Тирана на покана на албанскиот премиер Еди Рама и на претставниците на Католичката црква во Албанија.Папата Франциско е втор понтиф кој ја посетува Албанија. Прв на албанска земја стапна Папата Јован Павле Втори на 25 април 1993 година.
| | веќе видена | слични

Шкотската пејачка Сузан Бојл ќе пее на мисата под отворено, за време на посетата на папата Бенедикт Шеснаесетти на Глазгов, јави дописникот на МИА од Лондон Бојл (49), која преку ноќ стана позната во целиот свет со својот сензационален настап на телевизиското натпреварување „Британија има таленти“, ќе пее трипати пред папата. Таа ќе испее неколку црковно-религиозни химни, како и својот најголем и непознат успех, песната „Сонував еден сон“. На мисата, која ќе се одржи во паркот „Белахјустон“ во Глазгов, шкотската пејачка, која не победи на ТВ-натпреварот, но ги освои сите симпатии на британската јавност и забележа многу поголем успех од оној на победниците, при настапот на црковната миса ќе биде придружувана од хор од 800 лица. Поглаварот на Католичката црква на средината на септември ќе престојува во четиридневна официјална посета на Велика Британија. По Глазгов, папата Бенедикт ќе допатува во Лондон, каде што ќе се одржи главниот дел од неговата посета.
| | веќе видена | слични

Поглаварот на Католичката црква, папата Франциско денеска во присуство на неколку илјади лица одржа миса на градскиот стадион во Тбилиси, која беше бојкотирана од свештенството на Грузиската православна црква. На мисата на стадионот „Михаил Месхи“, кој има капацитет од над 27.000 седишта, присуствуваа околу 3.000 лица, па поголемиот дел од објектот остана празен. Како што кави ДПА, Грузија е доминантно православна земја и според официјалните податоци во неа живеат само околу 20.000 католици. Меѓутоа, Католичката црква тврди дека во Грузија има околу 112.000 католици, што би било 2,5 отсто од населението. Ватикан, кој престојот на папата во Грузија, а потоа и во Азербејџан, го најави како „мисија на мирот“ во кавкасвиот регион, очекуваше на мисата да присуствува и делегација на Грузиската православна црква. но таа соопшти дела „нејзиното свештенство не може да учествува на католичка верска служба поради догматски разлики, кои датираат уште од Средниот век“. Грузиските медиуми посветија мало внимание на ...
| | веќе видена | слични

На плоштад „Македонија“во Скопје од час во час се повеќе се полни народ за Светата миса со поглаварот на Католичката црква папата Франциск. Верници од земјва ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...