Повеќе вести како оваа (25)


Во Вечниот град, осамна графит на кој Папата Франциск е нацртан како во стилот на стрипуваниот суперхерој со една рака насочена напред а во другата ја држи својата торба на којашто е испишан шпанскиот збор „valores”, односно вредности. Службата за односи со јавноста на Светата столица напиша дека сликата се наоѓа на фасадата на една куќа во Рим, во близина на Ватикан.
| | веќе видена | слични

Петок, 24 мај 2013 година, Ватикан Македонска црковно државна делегација предводена од претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Трајко Вељаноски имаше аудиенција кај новиот папа Франциск. Вељаноски му го честита изборот за 266-ти поглавар на Католичката црква со искрени желби за понатамошното промовирање на мирот, соработката и пријателството во светот. Поглаварот на римокатоличката црква изрази поддршка кон македонскиот народ и нагласи дека Македонија има дадено многу за христијанството. Претседателот на Собранието го покани папата да ја посети Македонија и регионот потенцирајќи дека неговата посета ќе даде еден дополнителен стимул за сите случувања во регионот. Вељаноски истакна дека длабоко e убеден дека под раководство на папата Франциск, Светата Столица ќе продолжи да дава свој незаменлив и суштински придонес во зацврстувањето на верувањето во Господ и во пренесувањето на неговиот свет збор за меѓусебна љубов и помош и во традиционално добрите односи меѓу Светата Столица и Република ...
| | веќе видена | слични

Папата Франциск денеска нареди основање на одделение за надзор на економските и административни работи на Светата столица и како шеф на новата институција го постави кардиналот Џорџ Пел, соопшти Ватикан. Новиот орган во Ватикан се формира по скандалот околу Ватиканската банка. Шеф на одделот за надзор на Светата столица е кардиналот Џорџ Пел, кој ќе биде задолжен за подготовка на годишен буџет на Светата столица, како и за изработка на финансиски план и подобрување на внатрешната контрола. Скандалот за наводната корупција нанесе штета на Ватикан последните неколку години пред папата Франциск да биде избран во март минатата година.
| | веќе видена | слични

Папата Франциск денеска нареди основање на одделение за надзор на економските и административни работи на Светата столица и како шеф на новата институција го постави кардиналот Џорџ Пел, соопшти Ватикан. Новиот орган во Ватикан се формира по скандалот околу Ватиканската банка. Шеф на одделот за надзор на Светата столица е кардиналот Џорџ Пел, кој ќе биде задолжен за подготовка на годишен буџет на Светата столица, како и за изработка на финансиски план и подобрување на внатрешната контрола. Скандалот за наводната корупција нанесе штета на Ватикан последните неколку години пред папата Франциск да биде избран во март минатата година. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

Папата Франциск денеска нареди основање на одделение за надзор на економските и административни работи на Светата столица и како шеф на новата институција го постави кардиналот Џорџ Пел, соопшти Ватикан.Новиот орган во Ватикан се формира по скандалот околу Ватиканската банка. Шеф на одделот за надзор на Светата столица е кардиналот Џорџ Пел, кој ќе биде задолжен за подготовка на годишен буџет на Светата столица, како и за изработка на финансиски план и подобрување на внатрешната контрола.Скандалот за наводната корупција нанесе штета на Ватикан последните неколку години пред папата Франциск да биде избран во март минатата година.
| | веќе видена | слични

Папата Франциск денеска нареди основање на одделение за надзор на економските и административни работи на Светата столица и како шеф на новата институција го постави кардиналот Џорџ Пел, соопшти Ватикан. Папата Франциск денеска нареди основање на одделение за надзор на економските и административни работи на Светата столица и како шеф на новата институција го постави кардиналот Џорџ Пел, соопшти Ватикан. Новиот орган во Ватикан се формира по скандалот околу Ватиканската банка. Шеф на одделот за надзор на Светата столица е кардиналот Џорџ Пел, кој ќе биде задолжен за подготовка на годишен буџет на Светата столица, како и за изработка на финансиски план и подобрување на внатрешната контрола. Скандалот за наводната корупција нанесе штета на Ватикан последните неколку години пред папата Франциск да биде избран во март минатата година.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на сопругата Зорица Заева и на владината делегација во состав Оливер Спасовски, Заменик претседател во Владата на Република Македонија и министер за внатрешни работи, Роберт Алаѓозовски, министер за култура на Република Македонија, Виктор Димовски, државен секретар во Министерството за надворешни работи на Република Македонија, Дане Талески, советник за надворешна политика на ПВРМ и Даријан Сотировски, директор на Комисија за односи со верски заедници, денеска оствари средба со Папата Франциск и со државниот секретар Пјетро Паролин, во Светата Столица во Рим, се наведува во соопштението од Владата. . За време на посета, која се остварува традиционално во рамките на програмските активности на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, Премиерот Заев имаше тет-а-тет средба со Папата Франциск, а потоа делегацијата беше примена на аудиенција кај Светиот Отец на Римокатоличката Црква во Ватикан. За време на аудиенцијата во ...
| | веќе видена | слични

Папата Франциско денеска нареди основање на одделение за надзор на економските и административни работи на Светата столица и како шеф на новата институција го постави кардиналот Џорџ Пел, соопшти Ватикан. Новиот орган во Ватикан се формира по скандалот околу Ватиканската банка. Шеф на одделот за надзор на Светата столица е кардиналот Џорџ Пел, кој ќе биде задолжен за подготовка на годишен буџет на Светата столица, како и за изработка на финансиски план и подобрување на внатрешната контрола. Скандалот за наводната корупција нанесе штета на Ватикан последните неколку години пред папата Франциск да биде избран во март минатата година.
| | веќе видена | слични

Ова е прва посета на турски претседател на Ватикан по речиси 60 години. последна посета оствари турскиот претседател Џељал Бајар, кој во Ватикан се сретна со папата Јован Дваесет и Трети во април 1960 година, кога Турција воспостави дипломатски односи со Ватикан, а во 1962 година ја отвори и својата амбасада во Светата столица. Tурција оттогаш ја посетија неколку поглавари на римокатоличката црква – во 1967 година во земјата допатува папата Павле Шести, во 1979 година папата Јован Павле Втори, во 2006 година папата Бенедикт Шеснаесетти, а во 2014 година – папата Франциск. За време на посетата на Ердоган, во центарот на Рим има засилени безбедносни мерки, ангажирани се околу 3.500 полицајци, а забрането е одржување протести. Канцеларијата за односи со јавност на турскиот претседател соопшти дека главни теми на средбата на Ердоган со папата ќе бидат билатералните односи меѓу Турција и Ватикан, како и регионалната криза, статусот на Ерусалим и состојбата во Сирија. 
| | веќе видена | слични

Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) по повод првиот Меѓународен ден на пчелата 20 мај ги повикува државите и поединците да сторат повеќе за да ги заштитат пчелите и другите опрашувачи или во спротивно, да ризикуваат пад на разновидноста на храната. Светски ден на пчелата, како што информираат од ФАО, првпат се одбележува денеска во словенечкото село Брезница, под покровителство на словенечкиот претседател Борут Пахор. Брезница е родно место на Антон Јанша, пионер на современото пчеларство, а неговиот роденден, 20 мај, е избран за одбележување како Меѓународен ден на пчелата, секоја година. Генералниот директор на ФАО, Хозе Грацијано да Силва, на официјалната церемонија, нагласил дека земјите треба да се пренасочат кон поодржливи системи и политики за храна кои имаат позитивно влијание врз опрашувачите. – Не можеме да продолжиме да се фокусираме на зголемување на производството и продуктивноста преку масовна употреба на пестициди и хемикалии кои се закануваат на земјоделските култури и ...
| | веќе видена | слични

Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) по повод првиот Меѓународен ден на пчелата 20 мај ги повикува државите и поединците да сторат повеќе за да ги заштитат пчелите и другите опрашувачи или во спротивно, да ризикуваат пад на разновидноста на храната. Светски ден на пчелата, како што информираат од ФАО, првпат се одбележува денеска во словенечкото село Брезница, под покровителство на словенечкиот претседател Борут Пахор. Брезница е родно место на Антон Јанша, пионер на современото пчеларство, а неговиот роденден, 20 мај, е избран за одбележување како Меѓународен ден на пчелата, секоја година. Генералниот директор на ФАО, Хозе Грацијано да Силва, на официјалната церемонија, нагласил дека земјите треба да се пренасочат кон поодржливи системи и политики за храна кои имаат позитивно влијание врз опрашувачите. - Не можеме да продолжиме да се фокусираме на зголемување на производството и продуктивноста преку масовна употреба на пестициди и хемикалии кои се закануваат на земјоделските култури и ...
| | веќе видена | слични

Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) по повод првиот Меѓународен ден на пчелата 20 мај ги повикува државите и поединците да сторат повеќе за да ги заштитат пчелите и другите опрашувачи или во спротивно, да ризикуваат пад на разновидноста на храната. Светски ден на пчелата, како што информираат од ФАО, првпат се одбележува денеска во словенечкото село Брезница, под покровителство на словенечкиот претседател Борут Пахор. Брезница е родно место на Антон Јанша, пионер на современото пчеларство, а неговиот роденден, 20 мај, е избран за одбележување како Меѓународен ден на пчелата, секоја година. Генералниот директор на ФАО, Хозе Грацијано да Силва, на официјалната церемонија, нагласил дека земјите треба да се пренасочат кон поодржливи системи и политики за храна кои имаат позитивно влијание врз опрашувачите. - Не можеме да продолжиме да се фокусираме на зголемување на производството и продуктивноста преку масовна употреба на пестициди и хемикалии кои се закануваат на земјоделските култури и ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски денеска заедно со владината делегација во чиј состав е министерот за надворешни работи Никола Попоски и министерката за култура Елизбета Канческа Милевска, во Ватикан, остварија средба со поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциск. На средбата присуствуваше и црковна делегација составена од поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г.Стефан, владиката епископ Хераклејски, г. Климент и митрополитот на Европската епархија г. Пимен, пренесува МИА. Средбата се одржува по повод чествувањето на Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј и одбележувањето на нивната просветителска, општествена и културна дејност. На средбата премиерот Груевски и папата Франциск ги потврдија одличните билатерални односи меѓу Република Македонија и Светата Столица кои се воспоставени веќе 21 година, исполнети со разбирање, поддршка и споделување на блиски историски, културни и верски вредности кои ја промовираат меѓурелигиската соработка. ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски денеска заедно со владината делегација во чиј состав е министерот за надворешни работи Никола Попоски и министерката за култура Елизбета Канческа Милевска, во Ватикан, остварија средба со поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциск. На средбата присуствуваше и црковна делегација составена од поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г.Стефан, владиката епископ Хераклејски, г. Климент и митрополитот на Европската епархија г. Пимен. Средбата се одржува по повод чествувањето на Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј и одбележувањето на нивната просветителска, општествена и културна дејност. На средбата премиерот Груевски и папата Франциск ги потврдија одличните билатерални односи меѓу Република Македонија и Светата Столица кои се воспоставени веќе 21 година, исполнети со разбирање, поддршка и споделување на блиски историски, културни и верски вредности кои ја промовираат меѓурелигиската соработка. Премиерот Груевски го ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски денеска заедно со владината делегација во чиј состав е министерот за надворешни работи Никола Попоски и министерката за култура Елизбета Канческа Милевска, во Ватикан, остварија средба со поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциск. На средбата присуствуваше и црковна делегација составена од поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г.Стефан, владиката епископ Хераклејски, г. Климент и митрополитот на Европската епархија г. Пимен. Средбата се одржува по повод чествувањето на Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј и одбележувањето на нивната просветителска, општествена и културна дејност. На средбата премиерот Груевски и папата Франциск ги потврдија одличните билатерални односи меѓу Република Македонија и Светата Столица кои се воспоставени веќе 21 година, исполнети со разбирање, поддршка и споделување на блиски историски, културни и верски вредности кои ја промовираат меѓурелигиската соработка. Премиерот Груевски го ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски денеска заедно со владината делегација во чиј состав е министерот за надворешни работи Никола Попоски и министерката за култура Елизбета Канческа Милевска, во Ватикан, остварија средба со поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциск. На средбата присуствуваше и црковна делегација составена од поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г.Стефан, владиката епископ Хераклејски, г. Климент и митрополитот на Европската епархија г. Пимен. Средбата се одржува по повод чествувањето на Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј и одбележувањето на нивната просветителска, општествена и културна дејност. На средбата премиерот Груевски и папата Франциск ги потврдија одличните билатерални односи меѓу Република Македонија и Светата Столица кои се воспоставени веќе 21 година, исполнети со разбирање, поддршка и споделување на блиски историски, културни и верски вредности кои ја промовираат меѓурелигиската соработка. Премиерот Груевски го ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски денеска заедно со владината делегација во чиј состав е министерот за надворешни работи Никола Попоски и министерката за култура Елизбета Канческа Милевска, во Ватикан, остварија средба со поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциск. На средбата присуствуваше и црковна делегација составена од поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г.Стефан, владиката епископ Хераклејски, г. Климент и митрополитот на Европската епархија г. Пимен. Средбата се одржува по повод чествувањето на Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј и одбележувањето на нивната просветителска, општествена и културна дејност. На средбата премиерот Груевски и папата Франциск ги потврдија одличните билатерални односи меѓу Република Македонија и Светата Столица кои се воспоставени веќе 21 година, исполнети со разбирање, поддршка и споделување на блиски историски, културни и верски вредности кои ја промовираат меѓурелигиската соработка. Премиерот Груевски го ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски денеска заедно со владината делегација во чиј состав е министерот за надворешни работи Никола Попоски и министерката за култура Елизбета Канческа Милевска, во Ватикан, остварија средба со поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциск, пренесе МИА. На средбата присуствуваше и црковна делегација составена од поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г.Стефан, владиката епископ Хераклејски, г. Климент и митрополитот на Европската епархија г. Пимен. Средбата се одржува по повод чествувањето на Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј и одбележувањето на нивната просветителска, општествена и културна дејност. На средбата премиерот Груевски и папата Франциск ги потврдија одличните билатерални односи меѓу Република Македонија и Светата Столица кои се воспоставени веќе 21 година, исполнети со разбирање, поддршка и споделување на блиски историски, културни и верски вредности кои ја промовираат меѓурелигиската соработка. ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...