Повеќе вести како оваа (25)

Папата со својот престој беше и во Католичката црква, каде што, обраќајќи им се на младите, им забележа дека еден од најголемите проблеми на денешницата со ...
сите 23 | | | веќе видена

Со Екуменската и меѓурелигиска средба со младите и со средби со свештениците, нивните семејства и богопосветените во Католичката црква во Скопје, денеска ...
| | веќе видена | слични

Со Екуменската и меѓурелигиска средба и со средби со свештениците, нивните семејства и богопосветените во Католичката црква во Скопје, денеска попладне заврши ...
| | веќе видена | слични

Со Екуменската и меѓурелигиска средба со младите и со средби со свештениците, нивните семејства и богопосветените во Католичката црква во Скопје, денеска ...
| | веќе видена | слични

Со Екуменската и меѓурелигиска средба со младите и со средби со свештениците, нивните семејства и богопосветените во Католичката црква во Скопје, денеска ...
| | веќе видена | слични

Со Екуменската и меѓурелигиска средба со младите и со средби со свештениците, нивните семејства и богопосветените во Католичката црква во Скопје, денеска ...
| | веќе видена | слични

Со Екуменската и меѓурелигиска средба со младите и со средби со свештениците, нивните семејства и богопосветените во Католичката црква во Скопје, денеска ...
| | веќе видена | слични

Со Екуменската и меѓурелигиска средба со младите и со средби со свештениците, нивните семејства и богопосветените во Католичката црква во Скопје, денеска ...
| | веќе видена | слични

„Морате да ги запознаете своите корени за да можете да се развивате и да одите напред. Ако на едно дрво му ги отсчеме корењата тоа умира. Ако на вас ви ги ...
| | веќе видена | слични

„Морате да ги запознаете своите корени за да можете да се развивате и да одите напред. Ако на едно дрво му ги отсчеме корењата тоа умира. Ако на вас ви ги ...
| | веќе видена | слични

Со Екуменската и меѓурелигиска средба со младите и со средби со свештениците, нивните семејства и богопосветените во Католичката црква во Скопје, денеска ...
| | веќе видена | слични

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, предупреди дека Европа е уморна, порачувајќи дека ѝ е потребна помош за да се врати на корените Од изборот во март 2013 година, новиот поглавар на Римокатоличката црква, за разлика од претходникот Бенедикт Шеснаесетти, не зборуваше многу за Европа и за нејзините католички корени. За малиот интерес за Европа сведочи и неговата изјава дадена еден ден по изборите за Европарламентот, кога порача дека „нема време да се информира за резултатите од гласањето“. Затоа, оценува АФП, вниманието на јавноста го привлече фактот дека од 26 мај, папата Франциск најмалку петпати ја спомнал Европа. Според европските медиуми, папата приреди ново изненадување со најавата за посета на Албанија, која е планирана за септември годинава. Неговата одлука е уште повеќе изненадувачка ако се земе предвид фактот дека римокатоличкиот поглавар досега доби повеќе покани од претседатели и премиер, на кои досега не одговори. Папата Франциск неодамна ја оцени Европа како гостопримлива и ...
| | веќе видена | слични

Поглаварот на Римокатоличката црква, Папата Франциск, во рамки на историската посета на нашата држава, Северна Македонија, по Светата Литургија со која ...
| | веќе видена | слични

Поглаварот на Римокатоличката црква, Папата Франциск, во рамки на историската посета на нашата држава, Северна Македонија, по Светата Литургија со која ...
| | веќе видена | слични

Поглаварот на Римокатоличката црква, Папата Франциск, во рамки на историската посета на нашата држава, Северна Македонија, по Светата Литургија со која ...
| | веќе видена | слични

Не е тајна дека папата Франциск е голем обожавател на фудбалот и веќе одамна откри дека негов омилен клуб е аргенстинскиот прволигаш Сан Лоренцо. Тој вчера бил во посета на еден италијански спортски центар каде што открил дека во младоста и покрај желбата да игра фудбал, не се покажал особено во спортот, па од своите врсници бил нарекуван „тешка нога“. Како што пренесува АП, едно младо момче го прашало папата дали порано играл фудбал, на што добило искрен одговор од Франциск, кој освен прекарот, открил и дека најчесто кога играл со врсниците, натпреварите ги завршувал пред голот.
| | веќе видена | слични

Папата Бенедикт 16 ти, порача пред група на постари Римјани дека е „преубаво да се биде стар“ и дека тие можат уште многу да му дадат на општеството, и покрај ограничувањата што ги носат годините.Папата, кој има 85 години, рече дека многу добро ги разбира тешкотиите на старите луѓе, бидејќи и тој почанл се почесто да користи бастун.Сепак, иако папата се движи побавно отколку порано, сепак неговиот распоред е преполн.„Не гледајте со сета на младоста, уживајте во годините. Квлаитетот на општеството, би рекол и на цела цивилизација се гледа во тоа каков е односот кон постарите“, рече папата.
| | веќе видена | слични

Папата Франциск изјави дека Европа е "уморна" и дека треба да се врати на своите корени. - Европа е уморна. Ги изгуби своите корени и мора да и помогнеме да се врати назад кон нив, рече Папата, кој го посети Рим, местото каде што се сместени сиромашните, емигрантите, бездомниците и хендикепираното население. (Крај)
| | веќе видена | слични

Главниот град на Република Северна Македонија – Скопје вчера го посети поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск. Иако можеби нашите впечатоци за ...
| | веќе видена | слични

„Европа е уморна. Ги загуби своите корени и ние треба да и помогнеме за да се врати кон нив", изјавил Папата во неделата по посетата на седиштето на редот Свети Егидио во Рим, каде се сместени сиромашните, имигрантите, бездомниците и хендикепираните лица. „Покажувањето на гостопримство и запознавањето на имигрантите е нешто што нас не подмладува", изјавил тој Од март минатата година, кога беше избран за нов поглавар на Римокатоличката црква, за разлика од својот претходник Бенедикт Шеснаесети, тој многу не говорел за Европа и за нејзините корени, потсетува агенцијата France Presse. За малата заинтересираност за Европа сведочи и изјавата дадена ден по изборите за Европскиот парламент, кога Папата изјавил дека немал време за да се информира околу резултатите од европските избори. Поради ова тој го привлече вниманието на јавноста, бидејќи од 26 мај па досега Папата ја споменал Европа најмалку пет пати, а ново изненадување Папата Франциск предизвика и со најавата дека во септември ќе ја посети Албанија.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...