Повеќе вести како оваа (25)


Палестинците во Појасот Газа синоќа во знак на протест против Евросонг, пееја традиционални народни песни на урнатините на станбена зграда која минатата ...
| | веќе видена | слични

 По вчерашните крвави судири  на границата на појасот Газа и Израел во кој загинаа десетици Палестинци, почнаа трите дена жалост. Палестинските власти побараа итна седница на Советот за безбедност на ОН. Свеченото отворање на американската амбасада во Ерусалим, односно нејзиното префрлање од Тел Авив, се случи на денот на одбележувањето на 70-годишнината од основањето на Израел. Сите палестински политички  фракции за денеска напладне повикаа на нови протести кај израелските армиски контролни пунктови во западниот брег. Се стравува од нови конфронтации со израелските војници. Во вчерашните крвави судири во појасот Газа загинаа 59 Палестинци а над 2.000 беа повредени. Протестите  беа насочени против  преместувањето на американската амбасада во Ерусалим, како и против десетгодишната блокада на појасот Газа од страна на Израел и Египет. Израел го обвинува Хамас, кој владее во појасот Газа, дека цинично злоупотребува цивили како штит во конфликтот. Многу земји ги осудија постапките на Израел.
| | веќе видена | слични

Израел ги суспендира дозволите за влез за десетици илјади Палестинци за време на светиот муслимански месец Рамазан, по смртоносните напади во Тел Авив. Замрзнати се околу 83 илјади дозволи за Палестинци од Западниот Брег да ги посетуваат своите роднини во Израел за време на Рамазан. Дозволите се суспендирани и за Палестинците од Појасот Газа. Двајца вооружени Палестинци вчера отворија оган во полн пазар во Тел Авив, убивајќи 4 луѓе во еден од најкрвавите напади во 8-месечниот бран на насилство. Полицијата соопшти дека приведените напаѓачи биле од селото Јата од Западниот Брег. Исламистичката група Хамас го поздрави нападот, но не ја презеде одговорноста за него.
| | веќе видена | слични

Израел ги суспендира дозволите за влез за десетици илјади Палестинци за време на светиот муслимански месец Рамазан, по смртоносните напади во Тел Авив. Замрзнати се околу 83 илјади дозволи за Палестинци од Западниот Брег да ги посетуваат своите роднини во Израел за време на Рамазан. Дозволите се суспендирани и за Палестинците од Појасот Газа. Двајца вооружени Палестинци вчера отворија оган во полн пазар во Тел Авив, убивајќи 4 луѓе во еден од најкрвавите напади во 8-месечниот бран на насилство. Полицијата соопшти дека приведените напаѓачи биле од селото Јата од Западниот Брег. Исламистичката група Хамас го поздрави нападот, но не ја презеде одговорноста за него.
| | веќе видена | слични

Со протестно писмо ,над 50 британски ѕвезди како што се Вивијан Вествуд, Питер Габриел и Волф Алис , бараат годинешниот Евросонг да не се одржи во Израел. Повикувајќи се на кршење на човековите права , во отвореното писмо до ББЦ бараат од јавниот сервис од организаторите да побара натпреварот за песна на Евровизија да се одржи во друга држава. ,, Евросонг иако се смета дека е лесна забава , тоа не значи дека не треба да се води сметска за човековите права” , се наведува во писмото. ББЦ им одговори на уметниците дека не треба учеството на јавниот сервис да се користи во политички цели. Годинешниот натпревар треба да се осдржи во мај во Тел Авив , откако лани победи израелската пејачка Нете. Писмото во кое се обвинува Израел за окупацијата на Голанд и убиствата над Палестинците , е испратено на некокку недели пред почетокот на националниот натпревар за претставник на Британија на Евросонг
| | веќе видена | слични

Можни се терористички напади во Израел за време на Евровизија. Американската амбасада во Израел објави безбедносно предупредување до сите американски граѓани ...
| | веќе видена | слични

Организаторите на Евровизија вчера соопштија дека следниот натпревар ќе се одржи во Тел Авив, а не во Ерусалим. Како овогодишен победник на Евросонг, на Израел му припаѓа правото да биде домаќин за идната година. Владата на Израел првично сакаше свеченоста да се одржи во Ерусалим, но по контроверзното признавање на тој град како престолнина на Израел од страна на САД, властите се повлекоа од тие намери, пренесува Танјуг. Организаторите сметаат дека Тел Авив е избран оти претставува „креативен и задоволувачки предлог".
| | веќе видена | слични

Организаторите на Евровизија вчера соопштија дека следниот натпревар ќе се одржи во Тел Авив, а не во Ерусалим. Како овогодишен победник на Евросонг, на Израел му припаѓа правото да биде домаќин за идната година. Владата на Израел првично сакаше свеченоста да се одржи во Ерусалим, но по контроверзното признавање на тој град како престолнина на Израел од страна на САД, властите се повлекоа од тие намери, пренесува Танјуг. Организаторите сметаат дека Тел Авив е избран оти претставува „креативен и задоволувачки предлог”.
| | веќе видена | слични

Организаторите на Евровизија вчера соопштија дека следниот натпревар ќе се одржи во Тел Авив, а не во Ерусалим.Како овогодишен победник на Евросонг, на Израел му припаѓа правото да биде домаќин за идната година. Владата на Израел првично сакаше свеченоста да се одржи во Ерусалим, но по контроверзното признавање на тој град како престолнина на Израел од страна на САД, властите се повлекоа од тие намери, пренесува Танјуг.Организаторите сметаат дека Тел Авив е избран оти претставува „креативен и задоволувачки предлог”. Текстот Евровизија наместо во Ерусалим – во Тел Авив е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични

Турската влада ги повлече своите амбасадори од Вашингтон и Тел Авив ’на консултации’ и прогласи тридневна жалост поради загинатите над 50 Палестинци на границата меѓу Израел и Газа. Анкара го осуди „масакрот“ врз Палестинците што го изведоа израелските безбедносни сили и наведе дека „регионалниот и глобалниот мир и стабилност нема да постојат сė додека не се постигне трајно правично решение на палестинското прашање“, пренесува Спутник. Најмалку 52-ца Палестинци се убиени, а околу две илјади се повредени вчера кај граничната линија меѓу Израел и Појасот Газа, соопштија локални извори. Илјадници Палестинци вчера се собраа по границата на палестинските територии со Израел, за да протестираат против преместувањето на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Протестите се претворија во судири, во кои израелските војници употребија огнено оружје.
| | веќе видена | слични

Еден од членовите на легендарните „Пинк Флојд“, славниот Роџер Вотерс, јавно апелираше и ги повика сите земји кои се на листата на учеснички од овогодинешниот ...
| | веќе видена | слични

Свечено отварање од Амбасадата на САД во Ерусалим на кое присуствуваат неколку американски сенатори и ќерката на претседателот на САД, Иванка Трамп. За тоа време израелските сили убија најмалку 28, а повредија 500 Палестинци кај граничната ограда на Израел со појасот Газа, каде денеска, воочи отворањето на американската амбасада во Ерусалим, Палестинците се собираа на голем протест. Израелската војска соопшти дека поставила неколку безбедносни линии на границата во појасот Газа, во случај Палестинците да успеат некако да ја пробијат оградата. Доналд Трамп да ја пресели амбасадата од Тел Авив во Ерусалим откако го призна Ерусалим за главен град на Израел. https://t.co/wG28SdXWqG — USEmbassyJerusalem (@usembassyjlm) May 14, 2018 видео од протестите на Палестинците.
| | веќе видена | слични

Парламентот на Египет гласа за протерување на израелскиот амбасадор од Каиро и разрешување на египетскиот амбасадор од Тел Авив. Освен тоа парламентот ја одобри и одлуката за прекин на испораката на природен гас за Израел. Причина за ваквите потези е ситуацијата во Појасот Газа, која египетските пратеници ја нарекоа агресија врз Палестинците. (Крај)
| | веќе видена | слични

Израелските сили убија најмалку 41 Палестинци за време на масовните протести во Појасот Газа против отворањето на американската амбасада во Ерусалим. Тоа е најкрвавиот ден на насилство од 2014 година. Бесни против преселбата на американската амбасада во Ерусалим, илјадници Палестинци фрлаа огнени бомби и камења врз израелските трупи од другата страна на границата. Израелската армија тврди дека врз нејзините трупи било пукано, и ги обвини демонстрантите дека се обиделе да ја пробијат граничната ограда. До попладнево загинаа најмалку 41 Палестинци, меѓу нив и едно 14-годишно момче, а над 700 се повредени, од кои 27 се во критична состојба. Погледнете повеќе во видеото: Гледај видео 01:31 Сподели Крвави протести во Појасот Газа Испрати Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Digg linkedin Newsvine Пермалинк http://p.dw.com/p/2xh4X Крвави протести во Појасот Газа На протестите во Појасот Газа повика радикалното движење Хамас. Палестинците го сметаат источен Ерусалим за главен град на нивната држава. Израел го ...
| | веќе видена | слични

Тел Авив, 5 мај 2019 (МИА) – Палестинското движење Исламски џихад од Појасот Газа денеска се закани дека ќе го спречи одржувањето на изборот за Песна на ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...