Повеќе вести како оваа (25)


Времето денеска преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Попладне ќе започне да дува слаб јужен ветер поизразен на ...
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб, а долж Повардарието умерен ветер од северен правец.Утринската температура ќе се движи од четири до 11, а дневната од 18 до 24 Целзиусови степени.Во Скопје дневната температура ќе се искачи до 21 степен.Утре и задутре ќе преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност. Утринската температура во сабота ќе биде релативно ниска за овој период од годината, а дневната ќе бележи тенденција на пораст и ќе се движи од 22 до 28 степени. Во недела дневната температура ќе достигне и до 30 степени.Од понеделник во попладневните часови ќе има услови за локален краткотраен дожд.
| | веќе видена | слични

Сончево со мала до умерена облачност. Вдолж Повардарието ќе дува умерен повремено засилен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 15 до ...
| | веќе видена | слични

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер. Попладне во северните делови ќе има умерено наоблачување, а долж Повардарјето поизразен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус три до пет, а дневната од 15 до 22 степени.Во Скопје слично време, претпладне сончево, а попладне со мала до умерена облачност, преку денот со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до еден, а дневната ќе искачи до 18 степени.Продолжува период на стабилно, суво и претежно сончево време. Преодно наоблачување поизразено во северните делови од земјата ќе има во текот на денешнот ден. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец поизразен денска и во вторник. Ова ќе биде причина за благ пораст и одржување на повисоки утрински температури.Од уте, понеделник, под влијание на потопла воздушна маса во пораст ќе бидат и дневните температури.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и со умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер. Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и со умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер.Утринската температура ќе се движи од 8 до 16, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 23 до 30 степени.Во Скопје ќе биде сончево и потопло со мала облачност и со умерен до засилен северен ветер.Температурата ќе се движи од 13 до 27 степени.Во сабота времето ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност и со умерен северен ветер. Во недела ќе има зголемување на облачноста со повремени локални врнежи од дожд, поинтензивни на југозапад каде ќе бидат проследени со грмежи. Ќе дува засилен северен ветер кој ќе предизвика пад на дневната температура за околу 5 степени. Од понеделник ќе преовладува сончево и топло време со позначителен пораст на дневната температура.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер, а претпладне на југозапад со умерен западен ветер. УВ индексот ќе има вредност 6.Утринската температура ќе се движи од девет до 17, а дневната температура од 25 до 32 степени.Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од 15 до 30 степени.Следува период на сончево време со свежи утра, а преку денот ќе биде се потопло. За време на викендот дневните температури насекаде ќе бидат над просекот, а тогаш се очекува и умерен до засилен ветер од југозапад.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и слаб ветер, претежно од јужен правец. Во западните делови е можна краткотрајна појава на врнежи од дожд. УВ-индексот ќе изнесува 7.Темепратурата ќе се движи од 22 до 35 степени.Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и слаб ветер, претежно од јужен правец. Во западните делови е можна краткотрајна појава на врнежи од дожд.Температурата ќе достигне до 33 степени.В четврток попладне и во петок ќе бидеме под влијание на влажна и студена воздушна маса од север која ќе предизвика пороен дожд, грмежи, силни електрични празнења и силен ветер. Локално процесите ќе бидат изразени во форма на невреме.Во петок преку денот ќе дува засилен до силен северен ветер, кој на места ќе достигнува брзина и над 90 км/час и ќе предизвика значителен пад на температурата на воздухот.За време на викендот ќе преовладува стабилно и посвежо време.
| | веќе видена | слични

Времето денес во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и слаб ветер, претежно од јужен правец. Во западните делови е можна краткотрајна појава на врнежи од дожд. УВ-индексот ќе изнесува 7.Температурата ќе се движи од 22 до 35 степени.Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и слаб ветер, претежно од јужен правец. Во западните делови е можна краткотрајна појава на врнежи од дожд.Температурата ќе достигне до 33 степени.Утре попладне и во петок ќе бидеме под влијание на влажна и студена воздушна маса од север која ќе предизвика пороен дожд, грмежи, силни електрични празнења и силен ветер. Локално процесите ќе бидат изразени во форма на невреме.Во петок преку денот ќе дува засилен до силен северен ветер, кој на места ќе достигнува брзина и над 90 км/час и ќе предизвика значителен пад на температурата на воздухот.За време на викендот ќе преовладува стабилно и посвежо време.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и со умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер.Дневните температури ќе се движат во интервал од 23 до 30 Целзиусови степени.Во Скопје ќе биде сончево и потопло со мала облачност и со умерен до засилен северен ветер, а дневната температура ќе достигне до 27 степени.Утре ќе има зголемување на облачноста со повремени локални врнежи од дожд, поинтензивни на југозапад каде ќе бидат проследени со грмежи. Ќе дува засилен северен ветер кој ќе предизвика пад на дневната температура за околу 5 степени.Од понеделник ќе преовладува сончево и топло време со позначителен пораст на дневната температура.
| | веќе видена | слични

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.Утринската температура ќе се движи од минус еден до седум, а дневната од 15 до 22 степени.Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен веттер од северен правец. Температурата ќе се движи од три до 19 степени.Следува период на стабилно и суво време со студени утра, а преку денот ќе биде сончево и потопло. Утринските температури утре изутрина во некои од повисоките места ќе се спуштат под нула, додека дневните ќе бидат во пораст.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.Утринската температура ќе се движи од минус еден до седум, а дневната од 15 до 22 степени.Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен веттер од северен правец. Температурата ќе се движи од три до 19 степени.Следува период на стабилно и суво време со студени утра, а преку денот ќе биде сончево и потопло. Утринските температури утре изутрина во некои од повисоките места ќе се спуштат под нула, додека дневните ќе бидат во пораст.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...