Повеќе вести како оваа (25)

Поларниот бран кој изразено ја зафати нашата држава во текот на изминатиот викенд услови многу ниски температури на воздухот кој како што и беше очекувано на ...
сите 159 | | | веќе видена

Поларниот бран кој изразено ја зафати нашата држава во текот на изминатиот викенд услови многу ниски температури на воздухот кој како што и беше очекувано на ...
| | веќе видена | слични

Под влијание на студен бран од север попладнево како и во текот на претстојната ноќ ќе дува засилен, повремено и локално силен ветер од северен и од северозападен правец кој локално особено во иточната половина од државава ќе достигнува брзина над 80 км/час, соопшти метеорологот Славчо Попоски. Исто така облачноста ќе се зголеми и ќе има локални послаби врнежи од дожд додека на планините ќе има слаби врнежи од снег. До утре веќе ќе настапи стабилизација на времето кај нас и разведрување. Максималните дневни температури на воздухот денес ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 24 степени додека навечер нагло ќе опаднат и до утре наутро ќе се спуштат во интервалот од -5 до 5 степени додека утре максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот само од 8 до 17 степени. Големо затоплување на времето и натрпосечно високи температури очекуваме од петок.
| | веќе видена | слични

Под влијание на студен бран од север попладнево како и во текот на претстојната ноќ ќе дува засилен, повремено и локално СИЛЕН ветер од северен и од северозападен правец кој локално особено во иточната половина од државава ќе достигнува брзина над 80 км/час, информиа метеорологот Славчо Попоски. Исто така облачноста ќе се зголеми и ќе има локални послаби врнежи од дожд додека на планините ќе има слаби врнежи од снег. До утре веќе ќе настапи стабилизација на времето кај нас и разведрување. Максималните дневни температури на воздухот денес ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 24 степени додека навечер нагло ќе опаднат и до утре наутро ќе се спуштат во интервалот од -5 до 5 степени додека утре максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот само од 8 до 17 степени. Големо затоплување на времето и натрпосечно високи температури очекуваме од петок.
| | веќе видена | слични

До крајот на денов времето во државава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди кој локално ќе бидат и долги, во текот на ноќта кон утрешниот ден локално ...
| | веќе видена | слични

До крајот на денов времето во државава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди кој локално ќе бидат и долги, во текот на ноќта кон утрешниот ден локално ...
| | веќе видена | слични

Поларен Руски бран ќе биде кривецот за драстичната промена на времето овој викенд, односто температурите ќе бележат пад дури за 10 до 15 степени во однос на ...
| | веќе видена | слични

Под влијание на постуден воздух од север до крајот на денов како и во текот на претстојната ноќ температурите на воздухот позначително ќе опаднат а ќе има и повремени локални врнежи од дожд, информира метеорологот Славчо Попоски. Поради заладувањето на високите планини особено на запад ќе има услови и за провејување на снег. Максималните дневни температури на воздухот во текот на денов ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 22 степени, меѓутоа навечер позначително ќе опаѓаат. Од утре (понеделник) максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот само од 12 до 20 степени во најтоплите региони од државава, минималните температури околу средината на неделата на некои места ќе се спуштаат и под нулата.
| | веќе видена | слични

Под влијание на постуден воздух од север до крајот на денов како и во текот на претстојната ноќ температурите на воздухот позначително ќе опаднат а ќе има и повремени локални врнежи од дожд, информира метеорологот Славчо Попоски. Поради заладувањето на високите планини особено на запад ќе има услови и за провејување на снег. Максималните дневни температури на воздухот во текот на денов ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 22 степени, меѓутоа навечер позначително ќе опаѓаат. Од утре (понеделник) максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот само од 12 до 20 степени во најтоплите региони од државава, минималните температури околу средината на неделата на некои места ќе се спуштаат и под нулата.
| | веќе видена | слични

Под влијание на постуден воздух од север до крајот на денов како и во текот на претстојната ноќ температурите на воздухот позначително ќе опаднат а ќе има и повремени локални врнежи од дожд. Поради заладувањето на високите планини особено на запад ќе има услови и за провејување на снег. Максималните дневни температури на воздухот во текот на денов ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 22 степени, меѓутоа навечер позначително ќе опаѓаат. Од утре (понеделник) максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот само од 12 до 20 степени во најтоплите региони од државава, минималните температури околу средината на неделата на некои места ќе се спуштаат и под нулата.
| | веќе видена | слични

По студениот воздушен бран од североистокот на Европа кој услови провејување на снег и минусни температури насекаде во државава, во текот на следната недела под влијание на јужно воздушно струење се очекува позначителен пораст на максималните температури на воздухот кој ќе бидат малку над просекот за овој дел од годината. Времето ќе биде сонцево, повремено со умерена а денеска и значителна облачност но врнежи нема да донесе оваа облачност. Услови за слаб локален дожд и снег само на високите планини ќе имаме во вторник и во среда. Температурите ќе бележат тенденција на постепен но значителен пораст и следната недела ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 14 степени.
| | веќе видена | слични

По студениот воздушен бран од североистокот на Европа кој услови провејување на снег и минусни температури насекаде во државава, во текот на следната недела под влијание на јужно воздушно струење се очекува позначителен пораст на максималните температури на воздухот кој ќе бидат малку над просекот за овој дел од годината, анализира Славчо Поповски. Времето ќе биде сонцево, повремено со умерена а денеска и значителна облачност но врнежи нема да донесе оваа облачност. Услови за слаб локален дожд и снег само на високите планини ќе имаме во вторник и во среда. Температурите ќе бележат тенденција на постепен но значителен пораст и следната недела ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 14 степени.
| | веќе видена | слични

Фронтален систем од север ќе биде кривецот за наглата промена на времето кај нас која треба да се случи во текот на ноќта понеделник кон вторник како и во ...
| | веќе видена | слични

За време на овој викенд ќе започне продор на постуден воздух од север со што ќе започне да дува умерен ветер од северен правец кој повремено ќе засилува на интензитет, информира метеорологот Славчо Попоски. Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, локално и подолги и тоа особено во сабота, покрај ова ќе има и локални послаби врнежи од дожд а има услови и за локална помала нестабилност со ретки грмежи. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 26 утре (сабота) додека во недела ќе бидат пониски и ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 25 степени. Веќе од недела попладне и навечер поради продор на значително постуден воздух од север температурите на воздухот значително ќе опаѓаат, дури за околу 10тина степени а ќе има и повремени локални врнежи од дожд кој локално ќе бидат нешто поинтензивни односно со умерен интензитет, врнежите ќе продолжат и во понеделник. Поради позначителното заладување на повисоките планини ќе има и провејување на снег. Максималните ...
| | веќе видена | слични

До крајот на денов и во текот на ноќта ќе се задржи претежно облачно и свежо време со слаби локални врнежи од дожд кој во теког на ноќта локално ќе бидат со умерен интензитет и тоа претежно во западните и во северните предели од државава. На високите планини ќе има услови за провејување на снег, информира метеорологот Славчо Попоски. Потоа во текот на утрешниот ден (вторник) претежно претпладнето ќе има услови за сосема слаби и локални врнежи од дожд а времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, ќе дува и слаб до умерен ветер претежно од северен и од североисточен правец. Поради продор на уште постуден воздух во четврток и во петок на повеќе места ќе дува засилен, повремено СИЛЕН ветер од северен правец кој локално ќе достигнува брзина до околу 80 км/час па затоа поради ваквата ситуација на граѓаните ги предупредуваме каде и како се движат и да внимаваат каде ги ставаат своите возила, односно истите да не бидат во близина на дрвја во случај на силен ветер. Исто така во текот на ноќта среда кон ...
| | веќе видена | слични

До крајот на денов и во текот на ноќта ќе се задржи претежно облачно и свежо време со слаби локални врнежи од дожд кој во теког на ноќта локално ќе бидат со умерен интензитет и тоа претежно во западните и во северните предели од државава. На високите планини ќе има услови за провејување на снег, информира метеорологот Славчо Попоски. Потоа во текот на утрешниот ден (вторник) претежно претпладнето ќе има услови за сосема слаби и локални врнежи од дожд а времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, ќе дува и слаб до умерен ветер претежно од северен и од североисточен правец. Поради продор на уште постуден воздух во четврток и во петок на повеќе места ќе дува засилен, повремено СИЛЕН ветер од северен правец кој локално ќе достигнува брзина до околу 80 км/час па затоа поради ваквата ситуација на граѓаните ги предупредуваме каде и како се движат и да внимаваат каде ги ставаат своите возила, односно истите да не бидат во близина на дрвја во случај на силен ветер. Исто така во текот на ноќта среда кон ...
| | веќе видена | слични

Се до четврток територијата на нашата држава ќе се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој ќе условува стабилно, сончево и невообичаено топло ...
| | веќе видена | слични

Невообичаено ниски температури на воздухот кој ќе бидат пониски од нормалните дури за десет степени ќе услови студениот бран кој се движи кон балканот и ...
| | веќе видена | слични

Силен антициклон кој овој викенд ќе се стационира над западна, северозападна и северна Европа ќе услови слободно од Русија кон нашите краишта да дојде до ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...