Повеќе вести како оваа (25)

Во нашите вина има најмалку шпекулација и хемија, рече сопственикот на винарската визба „Стоби”, Минчо Јорданов, при денешното симболично закројување на винови лози во дворот на винарницата и одбележувањето на нејзиното десетгодишно постоење. -Ако европските стандарди дозволуваат да има резидуални елементи од прскање против болести и слично, ние во Тиквешкиот регион и особено Стоби имаме најсончева и најсува клима, па прскаме околу четири пет пати помалку од западните земји. По резидуалните елементи, нашето вино е близу до еколошкото. Ние имаме половина од стандардот на Европа за резидуални елементи. Но и храната на овие простори исто како и виното ги одушевува странците, рече тој, нагласувајќи дека уште поинтензивно ќе работат на што посилна инфраструктура, за да се поддржи винскиот туризам со повеќе хотели, патеки и слично. Тој го спомна неповторливото искуство кога човек се наоѓа среде морето од лозја и се надева на поддршка од државата и од европски фондови. -Традицијата на закројувањето е еден од ...
сите 13 | | | веќе видена

Извозниците на вино од нашата земја десетина години работат под пресија во странство да не го признаваат терминот “македонско вино”. Сметаат дека сега, со Преспанскиот договор и со надминувањето на речиси тридеценискиот спор со Грција околу името на нашата држава, може да се најде решение, а тоа е на целиот простор на географска Македонија на етикетите на вината да стои придавката “македонско вино”. – Десетина години работиме под таква пресија да не ни го признаваат терминот “македонско вино”. Би било добро да се најде едно фер решение во рамки на меѓународните закони, а тоа е за целиот простор на географска Македонија да се користи придавката „македонски“. Досега не сме биле контактирани за ова, но верувам дека нашата асоцијација го има во предвид тој проблем и ќе ја каже нашата позиција во рамките на меѓународните прописи. Да нема победници и губитници – смета сопственикот на винаријата “Стоби”, Минчо Јорданов. Сепак и да не се најде такво решение какво што тој го предлага, не очекува дека тоа ќе се одрази ...
| | веќе видена | слични

Репортажа од традиционалното закројување на лозјата и јубилејот на винарницата Изминатите години винарницата „Стоби“ учествуваше на сите реномирани саеми и освои награди и признанија на светски натпревари. Само лани „Стоби“ ги освои највисоките признанија на престижните интернационални натпревари „Мундус вини“ во Германија и „Вино Љубљана“ во Словенија. Вината на „Стоби“ добија високи препораки од реномирани светски вински критичари во рецензиите објавени во „Вашингтон пост“ и во винскиот магазин „Вајн адвокат“ Традиционално, десетта година едноподруго, со света литургија, беа закроени виновите лози во винарницата „Стоби“. Закројувањето го започна сопственикот Минчо Јорданов, во присуство на многубројни пријатели од бизнис-заедницата, од политичкиот, дипломатскиот и јавниот живот. Наедно беше осветена и вода со која се полеваат стеблата за бериќетна година, а сопствениците заедно со гостите наздравија од срце за уште една успешна година во низата од десет години, колку што оваа година одбележа винарницата ...
| | веќе видена | слични

[ See image gallery at novamakedonija.com.mk ] Винарница „Стоби“ го одбележа големиот македонски празник Свети Трифун и својот јубилеј – 10 години од постоењето, во присуство на пријателите од бизнис-заедницата, политичкиот, дипломатскиот и од јавниот живот. Сите заедно го закроија лозјето и наздравија од срце. – Овој празник и овој ден, е еден од убавите настани што го следат производството на грозје и на вино, затоа што, виното, како што го викаат напиток на боговите, народот многу убаво го прифатил. А го прифатил и кај нас, каде што расте производството на вино, повеќе отколку што расте производството на други производи од грозје. Нашето вино се пие во убаво друштво и токму затоа, на овој ден, доаѓа многу народ. Тоа е многу убава традиција, каде што луѓето се дружат и зближуваат, што е една од главните цели на животот – истакна Минчо Јорданов, сопственикот на винарницата „Стоби“. Тој се осврна на постигнувањата на „Стоби“ во периодот од 10 години. – Нашиот бренд „Стоби“, во периодот од 10 години, стана ...
| | веќе видена | слични

Винаријата Стоби го одбележа големиот македонски празник Св. Трифун и својот јубилеј 10 години од постоењето во присуство на своите пријатели од бизнис, политичкиот, дипломатскиот и јавниот живот. Т радиционално, десетта година едноподруго, со света литургија на празникот Св.Трифун беа закроени виновите лози во винарницата „Стоби“. Закројувањето го започна сопственикот Минчо Јорданов. „Нашиот бренд Стоби, во изминатиот период од 10 години, стана вино со препознатлив квалитет коe се пласира на повеќе континенти. Со гордост можеме да кажеме дека сме присутни во Кина, САД, Русија и Европа. Горди сме на нашите награди и пофалници од реномирани вински критичари а тоа нам ни претставува предизвик за натамошни успеси, благодарение на целиот тим“, изјави Минчо Јорданов, сопственик на винарија Стоби. Изминататите години винарија Стоби зема учество на сите реномирани саеми и освои награди и признанија на светски натпревари. Само лани, Стоби освои највисоки признанија на престижните интернационални натпревари Мундус ...
| | веќе видена | слични

Американскиот весник „Волстрит журнал“ го рангираше виното „Жилавка“ на македонската винарија „Стоби“ меѓу топ пет пролетни вина во светот. Минатиот месец и „Вранец“ од бербата од 2012 година беше препорачан од реномираниот „Вашингтон пост“ и ја доби оценката – „одличен“. Македонските сладокусци ќе може да ги дегустираат овие две сортни вина, како и многу други, на штандoт на „Стоби“ на претстојниот „Веро вино-фест“ кој ќе се одржи од 6 до 10 мај на паркингот кај трговскиот центар „Веро Џамбо“ во Скопје. Винскиот критичар на „Волстрит журнал“, Вил Лионс за „Жилавка“ напиша: „Ова вино е направено од помалку позната сорта на грозје и е апсолутно воодушевувачко. Бело, со убава и нежна сламеста боја, а поттекнува од Република Македонија. Има прекрасна миризлива нишка со ноти на дуња, зрели праски и лимон. Уште на првата голтка е сочно и лесно со суптилна лутина. Одлично оди со зачинета храна“. Во март новинарот на „Вашингтон пост“ го препорача „Стоби Вранец“ посочувајќи дека станува збор за едно од најтемните ...
| | веќе видена | слични

Американскиот весник „Волстрит журнал“ го рангираше виното „Жилавка“ на македонската винарија „Стоби“ меѓу топ пет пролетни вина во светот. Минатиот месец и „Вранец“ од бербата од 2012 година беше препорачан од реномираниот „Вашингтон пост“ и ја доби оценката – „одличен“. Македонските сладокусци ќе може да ги дегустираат овие две сортни вина, како и многу други, на штандoт на „Стоби“ на претстојниот „Веро вино-фест“ кој ќе се одржи од 6 до 10 мај на паркингот кај трговскиот центар „Веро Џамбо“ во Скопје. Винскиот критичар на „Волстрит журнал“, Вил Лионс за „Жилавка“ напиша: „ Ова вино е направено од помалку позната сорта на грозје и е апсолутно воодушевувачко. Бело, со убава и нежна сламеста боја, а поттекнува од Република Македонија. Има прекрасна миризлива нишка со ноти на дуња, зрели праски и лимон. Уште на првата голтка е сочно и лесно со суптилна лутина. Одлично оди со зачинета храна“. Во март новинарот на „Вашингтон пост“ го препорача „Стоби Вранец“ посочувајќи дека станува збор за едно од најтемните ...
| | веќе видена | слични

Американскиот весник „Волстрит журнал“ го рангираше виното „Жилавка“ на македонската винарија „Стоби“ меѓу топ пет пролетни вина во светот. Минатиот месец и „Вранец“ од бербата од 2012 година беше препорачан од реномираниот „Вашингтон пост“ и ја доби оценката – „одличен“. Македонските сладокусци ќе може да ги дегустираат овие две сортни вина, како и многу други, на штандoт на „Стоби“ на претстојниот „Веро вино-фест“ кој ќе се одржи од 6 до 10 мај на паркингот кај трговскиот центар „Веро Џамбо“ во Скопје. Винскиот критичар на „Волстрит журнал“, Вил Лионс за „Жилавка“ напиша: „ Ова вино е направено од помалку позната сорта на грозје и е апсолутно воодушевувачко. Бело, со убава и нежна сламеста боја, а поттекнува од Република Македонија. Има прекрасна миризлива нишка со ноти на дуња, зрели праски и лимон. Уште на првата голтка е сочно и лесно со суптилна лутина. Одлично оди со зачинета храна“. Во март новинарот на „Вашингтон пост“ го препорача „Стоби Вранец“ посочувајќи дека станува збор за едно од најтемните ...
| | веќе видена | слични

Американскиот весник „Волстрит журнал“ го рангираше виното „Жилавка“ на македонската винарија „Стоби“ меѓу топ пет пролетни вина во светот. Минатиот месец и „Вранец“ од бербата од 2012 година беше препорачан од реномираниот „Вашингтон пост“ и ја доби оценката – „одличен“. Македонските сладокусци ќе може да ги дегустираат овие две сортни вина, како и многу други, на штандoт на „Стоби“ на претстојниот „Веро вино-фест“ кој ќе се одржи од 6 до 10 мај на паркингот кај трговскиот центар „Веро Џамбо“ во Скопје. Винскиот критичар на „Волстрит журнал“, Вил Лионс за „Жилавка“ напиша: „ Ова вино е направено од помалку позната сорта на грозје и е апсолутно воодушевувачко. Бело, со убава и нежна сламеста боја, а поттекнува од Република Македонија. Има прекрасна миризлива нишка со ноти на дуња, зрели праски и лимон. Уште на првата голтка е сочно и лесно со суптилна лутина. Одлично оди со зачинета храна“. Во март новинарот на „Вашингтон пост“ го препорача „Стоби Вранец“ посочувајќи дека станува збор за едно од најтемните ...
| | веќе видена | слични

Американскиот весник „Волстрит журнал“ го рангираше виното „Жилавка“ на македонската винарија „Стоби“ меѓу топ пет пролетни вина во светот. Минатиот месец и „Вранец“ од бербата од 2012 година беше препорачан од реномираниот „Вашингтон пост“ и ја доби оценката – „одличен“.   Македонските сладокусци ќе може да ги дегустираат овие две сортни вина, како и многу други, на штандoт на „Стоби“ на претстојниот „Веро вино-фест“ кој ќе се одржи од 6 до 10 мај на паркингот кај трговскиот центар „Веро Џамбо“ во Скопје. Винскиот критичар на „Волстрит журнал“, Вил Лионс за „Жилавка“ напиша: „ Ова вино е направено од помалку позната сорта на грозје и е апсолутно воодушевувачко. Бело, со убава и нежна сламеста боја, а поттекнува од Република Македонија. Има прекрасна миризлива нишка со ноти на дуња, зрели праски и лимон. Уште на првата голтка е сочно и лесно со суптилна лутина. Одлично оди со зачинета храна“. Во март новинарот на „Вашингтон пост“ го препорача „Стоби Вранец“ посочувајќи дека станува збор за едно од ...
| | веќе видена | слични

Македонскитесладокусци ќе може да ги дегустираат сортните вина „жилавка“ и„вранец“, како и многу други, на штандoт на „Стоби“ на претстојниот „Веро вино-фест“, кој ќе се одржи од 6 до 10 мај, на паркингот кај трговскиот центар „Веро џамбо“ во Скопје РЕНОМИРАНИ АМЕРИКАНСКИ МЕДИУМИ ГИ ПРЕПОРАЧАА МАКЕДОНСКИТЕ ВИНА Американскиот весник „Волстрит журнал“ го рангира виното „жилавка“ на македонската винарница „Стоби“ меѓу врвните пет пролетни вина во светот. Минатиот месец и „вранец“ од бербата од 2012 година беше препорачан од реномираниот „Вашингтон пост“ и ја доби оценката „одличен“. Македонските сладокусци ќе може да ги дегустираат овие две сортни вина, како и многу други, на штандoт на „Стоби“ на претстојниот „Веро вино-фест“, кој ќе се одржи од 6 до 10 мај, на паркингот кај трговскиот центар „Веро џамбо“ во Скопје. Винскиот критичар на „Волстрит журнал“, Вил Лионс, за „жилавка“ рече дека ова вино е направено од помалку позната сорта грозје и е апсолутно воодушевувачко. - Бело, со убава и нежна сламеста ...
| | веќе видена | слични

Американскиот весник „Волстрит журнал“ го рангираше виното „Жилавка“ на македонската винарија „Стоби“ меѓу топ пет пролетни вина во светот. Американскиот весник „Волстрит журнал“ го рангираше виното „Жилавка“ на македонската винарија „Стоби“ меѓу топ пет пролетни вина во светот. Винскиот критичар на „Волстрит журнал“, Вил Лионс за „Жилавка“ оцени дека виното е направено од помалку позната сорта на грозје и оти е апсолутно воодушевувачко. - Бело, со убава и нежна сламеста боја, а потекнува од Република Македонија. Има прекрасна миризлива нишка со ноти на дуња, зрели праски и лимон. Уште на првата голтка е сочно и лесно со суптилна лутина. Одлично оди со зачинета храна, рече Лионс. Минатиот месец и „Вранец“ од бербата од 2012 година беше препорачан од реномираниот „Вашингтон пост“ и ја доби оценката „одличен“. Тогаш, новинар на „Вашингтон пост“ го препорача „Стоби Вранец“ посочувајќи дека станува збор за едно од најтемните вина кои досега ги видел. - Богато е и силно со слатки и зрели овошни вкусови, беше ...
| | веќе видена | слични

Винскиот критичар на „Волстрит журнал“, Вил Лионс за „Жилавка“ оцени дека виното е направено од помалку позната сорта на грозје и оти е апсолутно воодушевувачко. - Бело, со убава и нежна сламеста боја, а потекнува од Република Македонија. Има прекрасна миризлива нишка со ноти на дуња, зрели праски и лимон. Уште на првата голтка е сочно и лесно со суптилна лутина. Одлично оди со зачинета храна, рече Лионс. Минатиот месец и „Вранец“ од бербата од 2012 година беше препорачан од реномираниот „Вашингтон пост“ и ја доби оценката „одличен“. Тогаш, новинар на „Вашингтон пост“ го препорача „Стоби Вранец“ посочувајќи дека станува збор за едно од најтемните вина кои досега ги видел. - Богато е и силно со слатки и зрели овошни вкусови, беше истакнато во краткиот текст посветен на ова вино. „Жилавка“ засега не е во продажба во Македонија, но љубителите на вино ќе може да го вкусат овој пијалок на „Веро вино-фест“. /МИА
| | веќе видена | слични

Американскиот весник Wall Street Journal го рангираше виното „Жилавка“ на македонската винарија „Стоби“ меѓу топ пет пролетни вина во светот. Минатиот месец и винот „Вранец“ од бербата од 2012 година беше препорачан од реномираниот The Washington Post и ја доби оценката – „одличен“. Винскиот критичар на The Wall Street Journal, Вил Лионс, за „Жилавка“ напиша: „Ова вино е направено од помалку позната сорта грозје и е апсолутно одушевувачко. Бело, со убава и нежна сламеста боја, а поттекнува од Република Македонија. Има прекрасна миризлива нишка со ноти на дуња, зрели праски и лимон. Уште на првата голтка е сочно и лесно со суптилна лутина. Одлично оди со зачинета храна“. Во март новинарот на The Washington Post го препорача „Стоби Вранец“ посочувајќи дека станува збор за едно од најтемните вина кои досега ги видел. „Богато е и силно со слатки и зрели овошни вкусови“, е истакнато во краткиот текст посветен на ова вино. Винаријата „Стоби“ е основана во 2008 година и лоцирана е во општината Градско веднаш до ...
| | веќе видена | слични

КАВАДАРЦИ - Потенцијалите кои ги има Тиквешијата за развој на алтернативен туризам ќе бидат дел од туристичката понуда на Кавадарци. Се интензивираат активностите за развој на винскиот туризам и промоција на градот преку грозјето и виното како главни адути. Во таа насока веќе од поодамна работи и здружение на граѓани „Винотек“, кое е еден од главните иницијатори за развој на винскиот туризам. Кон крајот на минатиот месец беше организирана втората тиквешка винска регата. Ентузијасти пловеа по водите на Вардар или „патот на виното“, по кој се носело некогаш виното, а дружењето го искористија за дегустација и промоција на тиквешкото вино. Изминатиот викенд се одржа регата и на водите на Тиквешкото Езеро. Повторно се дегустираше вино. Од „Винотек“ велат дека и овој настан ќе биде дел од туристичката понуда на регионот, а целта е да се спои виното со рибите, риболовот и манастирско-црковниот туризам. „Овој викенд со глисери, чамци и јахти поминавме околу 30 километри. Регатата започна од пристаништето кај пумпите ...
| | веќе видена | слични

Американскиот весник Wall Street Journal го рангираше виното "Жилавка" на македонската винарија "Стоби" меѓу топ пет пролетни вина во светот. Минатиот месец и „Вранец“ од бербата од 2012 година беше препорачан од реномираниот Washington Post и ја доби оценката – „одличен“. Винскиот критичар на Wall Street Journal Вил Лионс за „Жилавка“ напиша: „ Ова вино е направено од помалку позната сорта на грозје и е апсолутно воодушевувачко. Бело, со убава и нежна сламеста боја, а поттекнува од Република Македонија. Има прекрасна миризлива нишка со ноти на дуња, зрели праски и лимон. Уште на првата голтка е сочно и лесно со суптилна лутина. Одлично оди со зачинета храна“. Во март новинарот на Washington Post го препорача „Стоби Вранец“ посочувајќи дека станува збор за едно од најтемните вина кои досега ги видел. „Богато е и силно со слатки и зрели овошни вкусови“, е истакнато во краткиот текст посветен на ова вино. Винаријата „Стоби“ е основана во 2008 година и лоцирана е во општината Градско веднаш до локалитетот ...
| | веќе видена | слични

Американскиот весник Wall Street Journal го рангираше виното „Жилавка“ на македонската винарија „Стоби“ меѓу топ пет пролетни вина во светот. Минатиот месец и винот „Вранец“ од бербата од 2012 година беше препорачан од реномираниот The Washington Post и ја доби оценката – „одличен“. Винскиот критичар на The Wall Street Journal, Вил Лионс, за „Жилавка“ напиша: „Ова вино е направено од помалку позната сорта грозје и е апсолутно одушевувачко. Бело, со убава и нежна сламеста боја, а поттекнува од Република Македонија. Има прекрасна миризлива нишка со ноти на дуња, зрели праски и лимон. Уште на првата голтка е сочно и лесно со суптилна лутина. Одлично оди со зачинета храна“. Во март новинарот на The Washington Post го препорача „Стоби Вранец“ посочувајќи дека станува збор за едно од најтемните вина кои досега ги видел. „Богато е и силно со слатки и зрели овошни вкусови“, е истакнато во краткиот текст посветен на ова вино. Винаријата „Стоби“ е основана во 2008 година и лоцирана е во општината Градско веднаш до ...
| | веќе видена | слични

Никој доблесен човек не мрази убаво вино. Виното е земјоделски-прехранбен производ добиен со потполна или делумна алкохолна ферментација на свежо грозје, друго овошје... Така некако оди дефиницијата. Има десертни вина, вина од суво грозје, ледено вино, вино од изгниено грозје. Рекле за виното: - Ако имаш вино денес, напиј се денес, а на утрешните грижи мисли утре. - Виното би требало да се јаде - а тврдат убаво е да се пие. - Виното е најцивилизираното нешто на светот. - Виното е сончева светлина заклучена во вода. - Шише вино содржи повеќе филозофија отколку сите книги на светот. На тема вино Вино и патување Во чаша вино е здравјето
| | веќе видена | слични

На реномираниот натпревар „Мундус вини 2014“ што се одржа во Германија златен медал освоија „вранец веритас 2011“ и „аминта 2011“, а сребрен медал добија „каберне совињон 2011“, „шардоне барик 2013“ и „петит вердо 2011“ МАКЕДОНИЈА ДОБИ ОГРОМНИ ПРИЗНАНИЈА НА „МУНДУС ВИНИ 2014“ Вината на „Стоби“ постигнаа огромен успех на годинешниот натпревар „Мундус вини 2014“ што се одржа во Германија. На натпреварот вината на „Стоби“ освоија пет награди. Златен медал освоија „вранец веритас 2011“ и „аминта 2011“, а сребрен медал - „каберне совињон 2011“, „шардоне барик 2013“ и „петит вердо 2011“. Овој меѓународен натпревар за вино е еден од водечките во светот и се одржува од 2001 година. На него оценуваат висококвалификувани судии за вино, а присуствуваат германски и меѓународни енолози, аналитичари за вино, трговци, сомелиери, ресторани и новинари. Директорот на „Стоби“, Дане Јованов, вели дека успехот на овие вина е еднакво огромен и за винарницата и за Македонија воопшто. - Посебно задоволство се наградите, кои сѐ ...
| | веќе видена | слични

Македонското вино е еден од потенцијално најдобрите производи кои оваа земја може да го пласира на светскиот пазар со уникатен бренд и препознатливост. Македонското поднебје е идеално за развој на лозарството и производството на вино, па затоа го земаме примерот на винаријата Стоби која постигна одличен пробив на кинескиот пазар. Успехот на една компанија треба да се земе и како водилка за примена на квалитетна бизнис стратегија и инспирација. Затоа разговаравме со бизнисменот Минчо Јорданов, основачот на винаријата Стоби кој ни откри повеќе детали за успехот на кинескиот пазар и што се е потребно за етаблирање на мекедонското вино и поголем развој на винската култура во Македонија. Може ли македонското вино да го заземе своето место на пиедесталот во светски рамки и што е потребно за таков поголем исчекор? Разговараше: Христијан Станоевиќ Фактор : Македонците се горди на своето вино и надалеку прочуениот квалитет. Некогашните врвни рангирања на француското, шпанското и италијанското вино се повеќе се ...
| | веќе видена | слични

Извозниците на вино од нашата земја десетина години работат под пресија во странство да не го признаваат терминот “македонско вино”. Сметаат дека сега, со Преспанскиот договор и со надминувањето на речиси тридеценискиот спор со Грција околу името на нашата држава, може да се најде решение, а тоа е на целиот простор на географска Македонија на етикетите на вината да стои придавката “македонско вино”. – Десетина години работиме под таква пресија да не ни го признаваат терминот “македонско вино”. Би било добро да се најде едно фер решение во рамки на меѓународните закони, а тоа е за целиот простор на географска Македонија да се користи придавката „македонски“. Досега не сме биле контактирани за ова, но верувам дека нашата асоцијација го има во предвид тој проблем и ќе ја каже нашата позиција во рамките на меѓународните прописи. Да нема победници и губитници – смета сопственикот на винаријата “Стоби”, Минчо Јорданов. Сепак и да не се најде такво решение какво што тој го предлага, не очекува дека тоа ќе се одрази ...
| | веќе видена | слични

Американскиот весник „Волстрит журнал“ го рангираше виното „Жилавка“ на македонската винарија „Стоби“ меѓу топ пет пролетни вина во светот. Винскиот критичар на „Волстрит журнал“, Вил Лионс за „Жилавка“ оцени дека виното е направено од помалку позната сорта на грозје и оти е апсолутно воодушевувачко, пренесува МИА. – Бело, со убава и нежна сламеста боја, а потекнува од Република Македонија. Има прекрасна миризлива нишка со ноти на дуња, зрели праски и лимон. Уште на првата голтка е сочно и лесно со суптилна лутина. Одлично оди со зачинета храна, рече Лионс. Минатиот месец и „Вранец“ од бербата од 2012 година беше препорачан од реномираниот „Вашингтон пост“ и ја доби оценката „одличен“. Тогаш, новинар на „Вашингтон пост“ го препорача „Стоби Вранец“ посочувајќи дека станува збор за едно од најтемните вина кои досега ги видел. – Богато е и силно со слатки и зрели овошни вкусови, беше истакнато во краткиот текст посветен на ова вино. „Жилавка“ засега не е во продажба во Македонија, но љубителите на вино ќе може ...
| | веќе видена | слични

Американскиот весник „Волстрит журнал“ го рангираше виното „жилавка“ на македонската винарија „Стоби“ меѓу топ пет пролетни вина во светот. Винскиот критичар на „Волстрит журнал“, Вил Лионс за „жилавка“ оцени дека виното е направено од помалку позната сорта на грозје и дека е апсолутно одушевувачко. – Бело, со убава и нежна сламеста боја, а потекнува од Република Македонија. Има прекрасна миризлива нишка со ноти на дуња, зрели праски и лимон. Уште на првата голтка е сочно и лесно со суптилна лутина. Одлично оди со зачинета храна – рече Лионс. Минатиот месец и „вранец“ од бербата од 2012 година беше препорачан од реномираниот „Вашингтон пост“ и ја доби оценката „одличен“. Тогаш, новинар на „Вашингтон пост“ го препорача „стоби вранец“ посочувајќи дека станува збор за едно од најтемните вина што ги видел досега . – Богато е и силно со слатки и зрели овошни вкусови – беше истакнато во краткиот текст посветен на ова вино. „Жилавка“ засега не е во продажба во Македонија, но љубителите на вино ќе може да го вкусат ...
| | веќе видена | слични

Американскиот весник „Волстрит журнал“ го рангираше виното „Жилавка“ на македонската винарија „Стоби“ меѓу топ пет пролетни вина во светот. Винскиот критичар на „Волстрит журнал“, Вил Лионс за „Жилавка“ оцени дека виното е направено од помалку позната сорта на грозје и оти е апсолутно воодушевувачко. - Бело, со убава и нежна сламеста боја, а потекнува од Република Македонија. Има прекрасна миризлива нишка со ноти на дуња, зрели праски и лимон. Уште на првата голтка е сочно и лесно со суптилна лутина. Одлично оди со зачинета храна, рече Лионс. Минатиот месец и „Вранец“ од бербата од 2012 година беше препорачан од реномираниот „Вашингтон пост“ и ја доби оценката „одличен“. Тогаш, новинар на „Вашингтон пост“ го препорача „Стоби Вранец“ посочувајќи дека станува збор за едно од најтемните вина кои досега ги видел. - Богато е и силно со слатки и зрели овошни вкусови, беше истакнато во краткиот текст посветен на ова вино. „Жилавка“ засега не е во продажба во Македонија, но љубителите на вино ќе може да го вкусат ...
| | веќе видена | слични

Американскиот весник „Волстрит журнал“ го рангираше виното „Жилавка“ на македонската винарија „Стоби“ меѓу топ пет пролетни вина во светот. Винскиот критичар на „Волстрит журнал“, Вил Лионс за „Жилавка“ оцени дека виното е направено од помалку позната сорта на грозје и оти е апсолутно воодушевувачко. – Бело, со убава и нежна сламеста боја, а потекнува од Република Македонија. Има прекрасна миризлива нишка со ноти на дуња, зрели праски и лимон. Уште на првата голтка е сочно и лесно со суптилна лутина. Одлично оди со зачинета храна, рече Лионс. Минатиот месец и „Вранец“ од бербата од 2012 година беше препорачан од реномираниот „Вашингтон пост“ и ја доби оценката „одличен“. Тогаш, новинар на „Вашингтон пост“ го препорача „Стоби Вранец“ посочувајќи дека станува збор за едно од најтемните вина кои досега ги видел. – Богато е и силно со слатки и зрели овошни вкусови, беше истакнато во краткиот текст посветен на ова вино. „Жилавка“ засега не е во продажба во Македонија, но љубителите на вино ќе може да го вкусат ...
| | веќе видена | слични

Американскиот весник „Волстрит журнал“ го рангираше виното „Жилавка“ на македонската винарија „Стоби“ меѓу топ пет пролетни вина во светот. Винскиот критичар на „Волстрит журнал“, Вил Лионс за „Жилавка“ оцени дека виното е направено од помалку позната сорта на грозје и оти е апсолутно воодушевувачко. - Бело, со убава и нежна сламеста боја, а потекнува од Република Македонија. Има прекрасна миризлива нишка со ноти на дуња, зрели праски и лимон. Уште на првата голтка е сочно и лесно со суптилна лутина. Одлично оди со зачинета храна, рече Лионс. Минатиот месец и „Вранец“ од бербата од 2012 година беше препорачан од реномираниот „Вашингтон пост“ и ја доби оценката „одличен“. Тогаш, новинар на „Вашингтон пост“ го препорача „Стоби Вранец“ посочувајќи дека станува збор за едно од најтемните вина кои досега ги видел. - Богато е и силно со слатки и зрели овошни вкусови, беше истакнато во краткиот текст посветен на ова вино. „Жилавка“ засега не е во продажба во Македонија, но љубителите на вино ќе може да го вкусат ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...