Повеќе вести како оваа (25)

Одекна првата бомба во македонското фудбалско првенство. Поранешниот македонски репрезентативец, Агим Ибрами и официјално се врати во Шкендија после цели 12 години. Ибраим и со Шкендија потпиша договор на две години, а истиот има можност да биде продолжен на уште една. Во Шкендија Ибраими доаѓа како слободен играч, откако не го продолжи договорот со Домжале. Ибраими во Словенија настапуваше уште и за Марибор со кој освои шест трофеи, четири во првенството и два во купот. Покрај овие два клуба го носеше дресотн а Каљари, Салцбург, Астана, Нафта Лендава, Олимија Љубљана и Ескишехиспор. За репрезентацијата на Македонија настапи на 39 натпревари и постигна седум голови. Последниот репрезентативен настап го забележа во 2016 година. Одекна бомбата во македонскиот фудбал: Агим Ибраими се врати „дома“!
сите 25 | | | веќе видена

По 13 години талкање низ Европа: Салцбург, Марибор, Каљари, Астана, Домжале, Агим Ибраими реши да го прифати повикот на Шкендија и да се врати дома. Македонскиот шампион го направи најзвучниот трансфер за оваа сезона во македонскиот фудбал. Ибраими со Шкендија потпиша тригодишен договор односно се обврза да ги брани боите на шампионот до 2022 година. Ќе го носи дресот со број 10.
| | веќе видена | слични

Поранешниот македонски репрезентативец Агим Ибраими се врати во Шкендија по повеќе од 12 години. Тој се обврза на двегодишна соработка со македонскиот шампион, со можност за продолжување на договорот. Ибраими во тетовските „црвнео-црни“ доаѓа како слободен играч, откако одби да го продолжи договорот со словенечки Домжале. Во Словенија настапуваше и за Марибор, тим со кој освои шест трофеи, четири шампионски во лигата и два во купот. Има играно и за Каљари, Ред Бул Салцбург, Астана, Нафта Лендава, Олимипја Љубљана, Ескишехирспор. За Македонија Ибраими одигра 39 натпревари, последниот во 2016 година и постигна седум голови. Фото: EPA/GEORGI LICOVSK
| | веќе видена | слични

Поранешниот македонски репрезентативец Агим Ибраими се врати во Шкендија по повеќе од 12 години. Тој се обврза на двегодишна соработка со македонскиот шампион, со можност за продолжување на договорот. Ибраими во тетовските „црвнео-црни“ доаѓа како слободен играч, откако одби да го продолжи договорот со словенечки Домжале. Во Словенија настапуваше и за Марибор, тим со кој освои шест трофеи, четири шампионски во лигата и два во купот. Има играно и за Каљари, Ред Бул Салцбург, Астана, Нафта Лендава, Олимипја Љубљана, Ескишехирспор. За Македонија Ибраими одигра 39 натпревари, последниот во 2016 година и постигна седум голови.
| | веќе видена | слични

Поранешниот македонски репрезентативец Агим Ибраими се врати во Шкендија по повеќе од 12 години. Тој се обврза на двегодишна соработка со македонскиот шампион, со можност за продолжување на договорот. Ибраими во тетовските „црвнео-црни" доаѓа како слободен играч, откако одби да го продолжи договорот со словенечки Домжале. Во Словенија настапуваше и за Марибор, тим со кој освои шест трофеи, четири шампионски во лигата и два во купот. Има играно и за Каљари, Ред Бул Салцбург, Астана, Нафта Лендава, Олимипја Љубљана, Ескишехирспор. За Македонија Ибраими одигра 39 натпревари, последниот во 2016 година и постигна седум голови.
| | веќе видена | слични

Поранешниот македонски репрезентативец Агим Ибраими се врати во Шкендија по повеќе од 12 години. Тој се обврза на двегодишна соработка со македонскиот шампион, со можност за продолжување на договорот. Ибраими во тетовските „црвнео-црни“ доаѓа како слободен играч, откако одби да го продолжи договорот со словенечки Домжале. Во Словенија настапуваше и за Марибор, тим со кој освои шест трофеи, четири шампионски во лигата и два во купот. Има играно и за Каљари, Ред Бул Салцбург, Астана, Нафта Лендава, Олимипја Љубљана, Ескишехирспор. За Македонија Ибраими одигра 39 натпревари, последниот во 2016 година и постигна седум голови.
| | веќе видена | слични

Тетово, 19 јануари 2019 (МИА) – Поранешниот македонски репрезентативец Агим Ибраими се врати во Шкендија по повеќе од 12 години. Тој се обврза на двегодишна соработка со македонскиот шампион, со можност за продолжување на договорот. Ибраими во тетовските „црвнео-црни“ доаѓа како слободен играч, откако одби да го продолжи договорот со словенечки Домжале. Во Словенија настапуваше и за Марибор, тим со кој освои шест трофеи, четири шампионски во лигата и два во купот. Има играно и за Каљари, Ред Бул Салцбург, Астана, Нафта Лендава, Олимипја Љубљана, Ескишехирспор. За Македонија Ибраими одигра 39 натпревари, последниот во 2016 година и постигна седум голови.
| | веќе видена | слични

Поранешниот македонски репрезентативец Агим Ибраими се врати во Шкендија по повеќе од 12 години. Тој се обврза на двегодишна соработка со македонскиот шампион, со можност за продолжување на договорот. Ибраими во тетовските „црвнео-црни“ доаѓа како слободен играч, откако одби да го продолжи договорот со словенечки Домжале. Во Словенија настапуваше и за Марибор, тим со кој освои шест трофеи, четири шампионски во лигата и два во купот. Има играно и за Каљари, Ред Бул Салцбург, Астана, Нафта Лендава, Олимипја Љубљана, Ескишехирспор. За Македонија Ибраими одигра 39 натпревари, последниот во 2016 година и постигна седум голови
| | веќе видена | слични

Поранешниот македонски репрезентативец Агим Ибраими се врати во Шкендија по повеќе од 12 години. Тој се обврза на двегодишна соработка со македонскиот шампион, со можност за продолжување на договорот.Ибраими во тетовските „црвнео-црни“ доаѓа како слободен играч, откако одби да го продолжи договорот со словенечки Домжале.Во Словенија настапуваше и за Марибор, тим со кој освои шест трофеи, четири шампионски во лигата и два во купот.Има играно и за Каљари, Ред Бул Салцбург, Астана, Нафта Лендава, Олимипја Љубљана, Ескишехирспор.За Македонија Ибраими одигра 39 натпревари, последниот во 2016 година и постигна седум голови. Текстот Агим Ибраими се врати во Шкендија е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични

Порталот на албански јазик „Инфоспорт“ најави вистинска „бомба “ во македонскиот фудбал – Агим Ибраими би можел да ја засили Шкендија. Во овој момент Ибраими е член на Домжале, а најдобрите денови од кариерата ги помина во Марибор со кој беше учесник и во Лигата на шампионите. Дресот на Шкендија го носеше во 2005 и 2006 година и во тој период запиша 49 настапи. Како што тври „Инфоспорт“, Ибраими е блиску до потпис со Шкендија, а како причина се наведува тешката повреда на Марјан Радески. Покрај Радески кај Шкендија повредени се уште Бесарт Ибраим и и Стенио Жуниор. Освен Марибор и Домжале, Ибраими во својата кариера настапуваше за Астана, Каљари, Нафта и Олимпија. Дресот на македонската репрезентација го носеше 39 пати и на своето конто има седум погодоци. Шкендија спрема трансфер „бомба“ – Агим Ибраими?!
| | веќе видена | слични

Агим Ибраими за екипата на Домжале имаше вкупно 43 официјални натпревари, шест голови и запиша четири асистенции. Дојде до третото место во шампионатот и со клубот играше во квалификациите на Лига Европа каде што беа елиминираше од руската Уфа во втората рунда. Спортскиот директор на Домажле, Матеј Ораж изјави дека соработката меѓу двете страни била коректна, Агим се покажал како вистински професионалец. Клубот сака да ги продолжи своите стратешки планови, со развој на младите фудбалери и му посакуваат се најдобро на нашиот играч. Пред да се пресели во Домжале беше дел од Астана, Каљари, Марибор, Нафта Лендава, Ескишехирспор, Олимпија Љубљана, Ред Бул Салцбург, а професионалната кариера ја започна во Шкендија. Како што и објавувавме претходно можно е оваа зима тетовскиот клуб кој што моментно е лидер после есенскиот дел оваа сезона во Првата македонска лига да потврди нова трансфер „бомба"... Како што и самиот најави, прво ќе оди на одмор во Саудиска Арабија, па ќе се врати дома во Македонија. Повеќе ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалски интернационалец, Агим Ибраими се врати во екипата на Марибор. Тој е веќе активен на неколку контролни натпревари како подготовка за новата натпреварувачка сезона, но и настапот во квалификациите за пласман во Лигата на шампионите, односно во третото квалификациско коло. Ибраими е среќен што се врати во словенечкиот клуб и со нови мотиви ќе ја започне авантурата во дресот кој многу го сака. “Навистина многу, многу среќен што се вратив. Тука многу подобро се познавам со луѓето и се потпираат меѓу себе. Јас го давам максимумот и со нетрпение го очекувам стартот на сезоната, односно главните мечеви“, рече Ибраими. “Се надевам дека ќе продолжиме со успех. Пред нас е европски предизвик, го победивме Копенхаген, но сега ќе мораме да се фокусираме на Зрињски (15. јули 2014 год.), и се надевам дека на крајот навивачите ќе бидат задоволни“, додаде 25. годишниот фудбалер (крило). Агим Ибраими е член на Марибор од 2011. година, а лани како позајмица настапуваше во Каљари со 25. официјални ...
| | веќе видена | слични

Како што дознаваме, ново големо познато име се враќа, за кое ќе се водат интензивни преговори во наредниот период. Шкендија која повторно атакува со шампионски амбиции со намера официјално да го договори Агим Ибраими, кој досега ги бранеше боите на словенечкиот клуб Домжале. После 12 години Ибраими кој има 39 настапи за македонската А репрезентација се враќа во редовите на Шкендија која му беше прв клуб во професионалната кариера. Претходно пред да дојде во Домжале, на клупски план ги бранеше уште боите на Ред Бул Салцбург, Олимпија Љубљана, Ескишехирспор, Нафта Лендава, Каљари и Астана.
| | веќе видена | слични

Екс-фудбалскиот репрезентативец на Македонија, Агим Ибраими е ново можно засилување за шампионот во ПМФЛ, тетовска Шкендија, информира, порталот на албански јазик „Инфоспорт“. Ибраими моментно ги брани боите на Домжале, а поголем дел од интернационалната кариера ја помина во Марибор, тим со кој настапуваше во Лигата на шампионите. Фудбалерот во Шкендија настапуваше во 2005 и 2006 година, а во својата кариера има играно и за Астана, Каљари, Нафта и Олимпија.
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалски интернационалец, Агим Ибраими по се изгледа својата фудбалска кариера ќе ја продолжи во Словенија, земја во која веќе настапуваше за неколку екипи Олимпија Љубљана, Нафта Лендава и Марибор. Тој е слободен агент откако го раскина договорот со Астана од Казахстан, па според информациите на словенечките медиуми во најскоро можно време ќе потпише за Домжале. Тоа е екипа која летово играше во квалификациите за Лига Европа, но не успеа да ја мине последната пречка, француски Олимпик Марсеј. Домжале по 7 кола е на 6 место во Словенија, па Агим ќе биде одлично засилување за овој тим во обидот да се остварат зацртаните цели. Интерес за нашиот репрезентативец имаше од Вардар и Шкендија, но на крајот по се изгледа Домжале го направи потребниот чекор и го убеди офанзивецот да се пресели кај нив.
| | веќе видена | слични

Агим Ибраими и понатаму е надвор од фудбалските терени… Според информациите сеуште се смета како член на казахстанската екипа Астана, иако од клубот пред крајот на 2016. година објавија дека со одлука на стручниот штаб и менаџментот прекината е соработката, а една од причините биле повредите. Нашето 28-годишно крило за Астана забележа 11 натпревари и еден гол (доби признание за најдобар гол на сезоната и тоа против Селтик во Лига Европа). Во текот на својата кариера претходно настапуваше за Шкендија, Ред Бул Салцбург, Олимпија Љубљана, Ескишехирспор, Нафта Лендава, Марибор и Каљари. За сениорската репрезентација на Македонија има 39 мечеви и седум погодоци. Оваа сезона во најсилното првенство Астана моментно после седум натпревари е на првото место со 16 бодови, а нашиот интернационалец нема ниту еден официјален настап во новиот шампионат на таа земја. Да потсетиме, лани во јуни Ибраими со Астана потпиша две и пол годишен договор доаѓајќи како слободен агент. Дефинитивно еден од нашите најдобри играчи не ...
| | веќе видена | слични

28-годишниот македонски фудбалер Агим Ибраими не е повеќе дел од екипата на Астана. Играчот за врска во нападот имаше само шест одиграни натпревари во лигата на Казахстан, без нитуеден погодок воглавно поради повредите. Имаше еден гол против Селтик, најубав измината сезона во Астана. Оваа екипа ја освои титулата во 2016. година во националното првенство. Во својата кариера нашиот репрезентативец има настапувано за Марибор, Каљари, Нафта Лендава, Ескишехирспор, Олимпија Љубљана, Ред Бул Салцбург и Шкендија. „ Со одлука на стручниот штаб и менаџментот се дојде до разделба помеѓу Астана и Ибраими “, изјави генералниот менаџер на клубот, Сајан Хамитжанов.
| | веќе видена | слични

Според информациите македонскиот фудбалски интернационалец најверојатно ова лето ќе ги напушти редовите Каљари, односно ќе го заврши периодот како позајмица во италијанскиот клуб и ќе се врати во словенечкиот Марибор. Челниците не ја искористија опцијата за 1.2 милион евра да го откупат неговиот доворор. Ланската сезона 2013/2014 во дресот на Каљари имаше вкупно 25. натпревари и двапати се запиша во листата на стрелците. Претходно во својата кариера настапувал уште за Шкендија, Ред Бул Салцбург Јуниорс, Олимпија, Ескишехиспор, Нафта Лендава, додека за македонската сениорска репрезентација досега има 26. настапи и шест погодоци.
| | веќе видена | слични

Како што пренесува словенечкиот веб портал „ekipa24", следната дестинација на Агим Ибраими би била многу неочекувана, ако навистина се дојде до договор. За Домжале имаше 43 настапи во сите натпреварувања со шест голови, се шпекулира дека би можел да ја продолжи кариерата во Саудиска Арабија, односно дека за неговите услуги е заинтересиран Ал-Итихад кој осум пати бил национален шампион, повеќе титули има само Ал-Хилал (15). Но, од друга страна пак официјалниот клупски сајт ја објави следната негова изјава: „Голем дел од одморот ќе го поминам во Саудиска Арабија, па се враќам дома во Македонија. Паузата ќе биде комбинација на одмор, дружење со семејството и секако тренинзи". Како што и претходно објавивме, можно е наскоро Ибраими повторно да го облече дресот на Шкендија и дека ќе се водат интензивни преговори во наредниот период. Тоа би било враќање во неговиот прв професионален клуб во кариерата после 12 години. Има 39 настапи за македонската А репрезентација, а пред да дојде во Домжале, на клупски план ги ...
| | веќе видена | слични

Ибраими се враќа во матичниот клуб по десет години поминати во странство. Македонскиот репрезентативец го напушти Домжале откако му истече договорот, а сега и официјално е нов играч на македонскиот шампион. По неколку неделни преговори двете страни, конечно, се договорија и утре фантастичниот фудбалер ќе биде претставен како нов играч на Шкендија. „Црвено-црните“ победија силна конкуренција за потписот на македонскиот репрезентативец. Освен во Домжале, Агим играше за Олимпија, Марибор, Ескишехир, Каљари и Астана. Photo Design by Burim Islami
| | веќе видена | слични

28-годишниот македонски репрезентаивец ја започнал професионалната кариера токму во тетовскиот фудбалски клуб (49 натпревари, три голови) во периодот од 2005-2006 год. Моментно Агим Ибраими се опоравува од повредата, ги пропушти првите квалификациски натпревари на националната селекција, како и стартните дуели на неговиот клуб Астана од Казахстан во групната фаза на Лига Европа. Не е познато, кога официјално би се вратил на фудбалските терени. Во меѓувреме еден од нашите најдобри репрезентативци, беше дел од емисијата „Спортманија“ која што се емитува на ТВ Шења. Запрашан дали би можел да се врати во ФК Шкендија, тој одговори: „ Се знае дека клубот на моето срце е Шкендија, тоа не се дискутира. Нормално дека јас сум секогаш подготвен да му помогнам на клубот Шкендија. Само што сега сум поврзан со договор надвор од земјата. Меѓутоа, не се дискутира тоа дали сакам да се вратам во Шкендија, јас отсекогаш сум бил подготвен за Шкендија, но сметам дека се уште имам простор за да играм во силни лиги, како што е ...
| | веќе видена | слични

Ексфудбалскиот репрезентативец на Македонија, Агим Ибраими, е ново можно засилување за шампионот во ПМФЛ, тетовска Шкендија, информира порталот на албански јазик „Инфоспорт“. Ибраими моментно ги брани боите на Домжале, а поголем дел од интернационалната кариера ја помина во Марибор, тим со кој настапуваше во Лигата на шампионите. Фудбалерот во Шкендија настапуваше во 2005 и 2006 година, а во својата кариера има играно и за Астана, Калјари, Нафта и Олимпија. Текстот Ексрепрезентативецот Агим Ибраими ново засилување за Шкендија? е превземен од МАКФАКС .
| | веќе видена | слични

Шкендија во своите редови доби екстра засилување за пролетниот дел од сезоната. Еден од најдобрите интернациналци во последните 10 години, и поранешен репрезентативец Агим Ибраими, се врати во редовите на тетовските „црвено-црни“. Ибраими денеска потпиша договор на три години, со тоа Шкендија доби екстра квалитетно засилување во битката за вториот по ред шампионски трофеј. Својата професионална кариера Ибраими ја почна токму во Шкендија, а потоа беше дел од неколку европски тимови како Салцбург, Олимпија, Ескишехирспор, Марибор, Астана, Домжале. Со Марибор играше во групната фаза од Лигата на шампионите, каде што успеа да даде гол против Челзи во ремито 1:1.
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалер Агим Ибраим имаше договор со словенечки Домжале до крајот на минатата година, а откако истиот не беше продолжен Ибраими стана слободен играч. Денес Домжале објави официјално соопштение во кое соопштува дека Ибраими повеќе не е нивни играч. „ Ибраими ни помагна теренот, а ние да се врати во ритам. Беше еден од нашите најдобри фудбалери и голем професионалец. Сепак неговиот договор не можевме да го продолжиме поради финансиски причини. Му се заблагодаруваме и му посакуваме успех во иднина“, стои во соопштението од Домжале. Ибраими претходно се поврзуваше со враќање во Македонија во редовите на Шкендија, а наводно има и пондуи и од Ал Хилал во Саудиска Арабија. Več https://t.co/Mwpk3kVxRq #skupajdovrha #plts pic.twitter.com/BzHoDJGksJ — NK Domžale (@NKDomzale) January 2, 2019 Официјално: Агим Ибраими остана без клуб
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалски репрезентативец со големо меѓународно искуство, Агим Ибраими, од денес е без клуб, откако спогодбено го раскина договорот со шампионот на Казахстан, Астана. – Не ги спориме квалитетите на Ибраими, тој е високо квалификуван фудбалер, добро се вклопуваше во нашиот стил на игра и ако немаше проблеми со повредите сигурно дека ќе дадеше голем придонес за нашиот клуб. Но, тој повеќе беше надвор од терените и со одлука на стручниот штаб клубот одлучи да ја раскине соработката со него. Тој е голем професионалец, ние немавме никакви замерки за него, и му посакуваме се најдобро во понатамошниот тек од кариерата – изјави генералниот директор на клубот, Сајан Камицанов. 28-годишниот крилен напаѓач на почетокот на оваа сезона премина во редовите на Астана, од словенечки Марибор каде настапуваше од 2011 година. Во нашето првенство Ибраими го има носено само дресот на Шкендија, а беше член и на Олимпија Љубљана, Ред Бул Салзбург и Нафта Лендава, додека за Македонија одигра 39 меча, постигнувајќи 7 ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалски репрезентативец со големо меѓународно искуство, Агим Ибраими, од денес е без клуб, откако спогодбено го раскина договорот со шампионот на Казахстан, Астана. – Не ги спориме квалитетите на Ибраими, тој е високо квалификуван фудбалер, добро се вклопуваше во нашиот стил на игра и ако немаше проблеми со повредите сигурно дека ќе дадеше голем придонес за нашиот клуб. Но, тој повеќе беше надвор од терените и со одлука на стручниот штаб клубот одлучи да ја раскине соработката со него. Тој е голем професионалец, ние немавме никакви замерки за него, и му посакуваме се најдобро во понатамошниот тек од кариерата – изјави генералниот директор на клубот, Сајан Камицанов. 28-годишниот крилен напаѓач на почетокот на оваа сезона премина во редовите на Астана, од словенечки Марибор каде настапуваше од 2011 година. Во нашето првенство Ибраими го има носено само дресот на Шкендија, а беше член и на Олимпија Љубљана, Ред Бул Салзбург и Нафта Лендава, додека за Македонија одигра 39 меча, постигнувајќи 7 ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...