Повеќе вести како оваа (25)

Православните христијани денеска го одбележуваат денот на Св. Василиј Велики, во народот познат и како Василица. Централното одбележување на празникот се одржа ...
сите 13 | | | веќе видена

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар вечерва ќе ја пречекаат Православната или Стара нова година, која почнува утре на Василица. ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...