Повеќе вести како оваа (25)


По заминувањето на Арпад Штербик и раскинот на договорот со Страхиња Милиќ, стана јасно дека Вардар ќе има комплетно нов изглед на голманската позиција во ...
| | веќе видена | слични

По заминувањето на Арпад Штербик на крајот на минатата сезона од тимот на Вардар, македонскиот шампион летово остана и без Србинот Страхиња Милиќ, па остана ...
| | веќе видена | слични

Калифа Гедбан е нов играч на скопски Вардар. Алжирецот, кој има само 21. година, во минатото бранеше за јуниорската репрезентација, заедно со некогашниот играч ...
| | веќе видена | слични

Тоа што беше најавено Вардар и официјално го потврди, па така од денеска нов нивен член е алжирскиот интернационалец Калифа Гедбан. Станува збор за голман кој ...
| | веќе видена | слични

„Црвено-црните" се првопласирани во групата А со три максимални победи, додека учинокот на ривалите е две победи, на домашен терен, против Барселона (35:34) и ...
| | веќе видена | слични

Вардар следната сезона останува без најдобриот голман на светот, Арпад Штербик, кој потпиша двегодишен договор со Везпрем. Откако Штербик реши да го напушти Вардар голем број голмани се споменуваа како негова замена, дел од нив и големи ракометни ѕвезди како Ландин, Шариќ, Алиловиќ… но изборот на Вардар падна изгледа на далеку понепозната опција. Според добро упатениот „Балкан-Хендбол“, замена за Штербик во дресот на европскиот првак ќе биде талентираниот 22-годишен српски голман Дејан Милосављев. Тој е голман на Партизан и дел од поширокиот список на националниот тим на Србија. Па така практично следната година во Вардар голманската позиција ќе биде комплетно српска. Во тимот како прв голман ќе остане Страхиња Милиќ, а негова резерва ќе биде Милосавлјев, додека со голманите како тренер ќе работи прославениот Дејан Периќ.
| | веќе видена | слични

Вардар следната сезона останува без најдобриот голман на светот, Арпад Штербик, кој потпиша двегодишен договор со Везпрем. Откако Штербик реши да го напушти Вардар голем број голмани се споменуваа како негова замена, дел од нив и големи ракометни ѕвезди како Ландин, Шариќ, Алиловиќ... но изборот на Вардар падна изгледа на далеку понепозната опција. Според добро упатениот „Балкан-Хендбол“, замена за Штербик во дресот на европскиот првак ќе биде талентираниот 22-годишен српски голман Дејан Милосављев. Тој е голман на Партизан и дел од поширокиот список на националниот тим на Србија. Па така практично следната година во Вардар голманската позиција ќе биде комплетно српска. Во тимот како прв голман ќе остане Страхиња Милиќ, а негова резерва ќе биде Милосавлјев, додека со голманите како тренер ќе работи прославениот Дејан Периќ.
| | веќе видена | слични

Веќе од поодамна е јасно дека ракометниот клуб Вардар од следната сезона ќе има сериозно изменет состав. Од сегашниот ростер ќе останат само неколкумина ракометари, а останатите веќе си најдоа нов ангажман за следната сезона. Според денешните шпекулации во македонските и српските медиуми, голманот на Партизан, Дејан Милосављев ќе направи трансфер во редовите на Вардар. Тој има 22 години и е еден од најголемите таленти кај нашиот северен сосед, а веќе е дел и од сениорската репрезентација на оваа земја. Милосављев би требало да да биде замената за Арпад Штербик, кој летово се враќа во редовите на Веспрем и заедно со Страхиња Милиќ и Даниел Ѓорѓески да го комплетира голманското трио кај „црвено-црните“. Официјална потврда од Вардар за ангажманот на српскиот голман се’ уште нема.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар синоќа во „Јане Сандански“ брилјираа во второто полувреме, со што заслужено се стигна до петтиот триумф во Лигата на шампионите. Новиот ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар синоќа во „Јане Сандански“ брилјираа во второто полувреме, со што заслужено се стигна до петтиот триумф во Лигата на шампионите. Новиот ...
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите светски голмани Арпад Штербик потпиша четиригодишен договор со македонскиот вицепрвак Вардар. Долго време се пишуваше и шпекулираше за ангажманот на Штербик, а договорот го потврди клубот преку официјално соопштение. - Намерата на Вардар, четвртфиналистот на ЕХФ Лигата на шампионите во сезоната 2013/2014 е создавање на моќен тим што ќе биде понуди квалитет и ќе биде предизвик за сите европски ривали. Арпад Штербик се вклопува во идејата и замислите на Вардар за создавање на конкурентен тим поради што е потпишан договор со четиригодишна клаузула - стои во клупското соопштение. Ангажманот на Штербик треба да биде „мамка“ за останатите ракометари кои се на радарот од „црвено црните“. Шпанскиот стратег на клупата од Вардар, Раул Гонзалес има страотно голманско трио во имињата на Ангелов, Милиќ и новодојдениот Штербик. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...