Повеќе вести како оваа (25)

Меган Маркл во мај официјално ќе стане новиот член на британското кралско семејство. Но, мноу пред да стане вереница на принцот Хари, актерката носела тиара. На интернет се појавија фотографии од нејзината матура, на која таа била избрана за кралица. На фотографијата среќната Меган ја носи својата прва тиара.Па ако се земе во предвид кралскиот протокол сега засега тоа и е единственото носење, бидејќи Меган не смее да стави тијара.Традицијата во Велика Британија забранува немажените жени да носат тијари и тоа е главната причина. Кејт Мидлтон веднаш по стапувањето во брак со принцот Вилијам го доби правото да носи тијара, а Меган ќе може да го прави тоа од мај годинава, кога ќе се омажи со принцот Хари.
сите 21 | | | веќе видена

 Блескавиот моден додаток на главата се носи на официјални прослави, но зошто Меган Маркл не сме ја виделе со тијара ниту еднаш? Кралската свадба на принцот Хари и Меган Маркл ќе се случи за само неколку месеци, а американската актерка е дел од многу формални настани заедно со другите членови на кралското семејство. На ваквите настани Кејт Мидлтон од време навреме ја гледаме со блескава тијара на главата, но Меган не сме ја виделе во вакво издание ниту еднаш. Ако се прашувате зошто, причината е конкретна – брак. Традицијата во Велика Британија забранува немажените жени да носат тијари. Тијарата е многу повеќе од само моден додаток која посочува на кралска припадност, вели експертот за бонтон Грант Харолд, кој додава дека тијарата има историско значење и означува дека таа жена повеќе не е слободна на „пазарот“, односно не е во потрага по сопруг. Па, така Кејт веднаш по стапувањето во брак со принцот Вилијам го доби правото да носи тијара, а Меган ќе може да го прави тоа од мај годинава, кога ќе се омажи со ...
| | веќе видена | слични

Меган Маркл се уште не се одлучила дали ќе носи тијара на венчавката со принцот Хари, а ако се одлучи за тијара, може да избере од една од најзначајните колекции во светот. Кралицата Елизабета Втора, баба на принцот Хари, има повеќе од стотина тијари и според кралската традиција ќе и дозволи на Маркл да позајми една од нив. Во кралската колекција има тијари со рубини, сафири и смарагди. Одлуката на Меган најверојатно нема да биде позната до самата венчавка на 19. мај. Маркл, 36-годишна американска актерка позната по својот изглед може да ги изненади сите и сепак да се одлучи да не носи тијара на венчавката. Инаку, овој детаљ го носеа и Лејди Ди и Кејт Мидлтон.
| | веќе видена | слични

Откако принцот Хари ги прекршил правилата на британското кралско семејство за да ја посети својата девојка Меган Маркл во Канада, сѐ повеќе се шушка дека на повидок е нова кралска венчавка. Многумина веруваат дека свршувачката на принцот Хари и актерката Меган Маркл ќе биде објавена кон крајот на годинава, а медиумите дури и пишуваат дека е можно кралицата оваа бомба да ја објави на годишното телевизиско обраќање помеѓу информациите за посета на институции и градини. Се наведува и дека двајцата носеле идентични алки, а Меган Маркл носела и ланче со буквите М и Х, кое, според тврдењата на медиумите, чини 240 долари. Исто така, за време на престојот во Лондон, Меган Маркл престојувала во палатата Кесингтон. Некои извори тврдат дека и самата кралица дала благослов за венчавката. Доколку дојде до венчавката, извесно е дека Велика Британија ќе успее да профитира од неа. Имено, се проценува дека Лондон од венчавката на Кејт Мидлтон и принцот Вилијам заработил 620 милиони евра – се продавале копии од прстените, ...
| | веќе видена | слични

Станување дел од кралското семејство има свои привилегии и маани. Актерката Меган Маркл, која ќе се омажи со принцот Хари во мај оваа година, мора строго да ги почитува правилата кои ги налага кралското семејство. Едно од тие правила гласи дека членовите на кралското семејство не смеат да имаат профили на социјалните мрежи. Па така, Меган Маркл ги деактивираше сите нејзини профили на социјалните мрежи, а оваа информација ја потврдија и од Кесингтонската палата. Ова кралско правило го почитуваат принцот Вилијам, војвотката Кејт Мидлтон и принцот Хари. Тие можат да бидат достапни само на официјалниот профили на кралското семејство, со име Kensington Palace, и да ги објават сите актуелности поврзани со британската монархија.
| | веќе видена | слични

Принцот Хари и натаму ужива во своите ергенски денови и многу често ги менува девојките, па кралицата Елизабета ќе направи притисок тој конечно да се „смири“ и да ги презеде обврските кои доаѓаат како член на кралското семејство. Тој ги прекршил правилата на кралскиот протокол за да ја посети својата девојка Меган Маркл во Канада, па сѐ повеќе се шушка дека на повидок е нова кралска венчавка. Многумина веруваат дека свршувачката на принцот Хари и актерката Меган Маркл ќе биде објавена кон крајот на годинава, а медиумите дури и пишуваат дека е можно кралицата оваа бомба да ја објави на годишното телевизиско обраќање помеѓу информациите за посета на институции и градини. Се наведува и дека двајцата носеле идентични алки, а Меган Маркл носела и ланче со буквите М и Х, кое, според тврдењата на медиумите, чини 240 долари. Исто така, за време на престојот во Лондон, Меган Маркл престојувала во палатата Кесингтон. Некои извори тврдат дека и самата кралица дала благослов за венчавката. Доколку дојде до венчавката, ...
| | веќе видена | слични

Како членка на кралското семејство, Меган Маркл мора да се придржува до голем број правила. Тука се оние веќе познатите кои велат дека не смее да носи лак за нокти или облека со голи рамена (кои неколкупати ги прекрши), но постојат и онакви за кои многу малку се зборува. Се проценува дека нејзината колекција од накит е вредна повеќе од милион евра, но Меган не смее да одлучи самата што и кога ќе носи. Грант Херолд, кралскиот батлер, тврди дека постојат парчиња накит кои смеат да се носат само по 18:00 часот, дури и ако сте принцеза. Се работи за тијари резервирани само за жени во брак, но и тие смеат да ги носат само навечер. Единствениот исклучок е Меган Маркл, која смееше да носи тијара на денот на венчавката со принцот Хари. Пред да бидат венчани со член од кралското семејство, ниту Кејт Мидлтон, ниту Меган Маркл не смееја да носат тијари во јавност. „Тоа е знак на статусот и показател дека повеќе не барате маж. Со тоа им давате знак на мажите дека не смеат да ви се додворуваат“, вели Грант. Спротивно на ...
| | веќе видена | слични

 Меган Маркл и принцот Хари можеби се во врска само околу една година, ама со очекувањето да почнат да живеат заедно, нејзините фанови веќе почнаа да претпоставуваат дека двајцата и ќе стапат во брак. Но, дали тоа ќе ја направи Маркл принцеза? 35-годишната актерка, според кралскиот експерт Имоген Лојд Вебер, ќе биде принцеза исто како што сите Кејт Мидлтон ја нарекуваме принцеза, но официјално не ја носи таа титула. Иако и принцезата Дијана ја нарекувавме „принцеза“ таа всушност никогаш не ја имаше таа титула официјално. Ако принцот Вилијам, еден ден стане крал, пример, војвотката Кејт ќе ја носи титулата „Нејзиното кралско височество принцезата од Велс“, но титулата не ја прави принцеза. Така и Маркл, ако стапи во брак со принцот Хари, ќе ја има титулата „Нејзиното кралско височество принцезата Хенри од Велс“ и плус уште некоја титула зависно од тоа каква титула ќе добие нејзиниот сопруг после стапувањето во брак. Кога принцот Вилијам и Кејт Мидлтон стапија во брак во 2011-та година, тој ја доби титулата ...
| | веќе видена | слични

Принцот Хари ги прекршил правилата на британското кралско семејство и ја посети својата девојка Меган Маркл во Канада, се повеќе се шушка дека на повидок е нова кралска венчавка.Многумина веруваат дека свршувачката на принцот Хари и актерката Меган Маркл ќе биде објавена кон крајот на годината. Медиумите пишуваат дека и двајцата носеле идентични алки, а Меган Маркл носела и ланче со буквите М и Х, кое чини 240 долари.Исто така, за време на престојот во Лондон, Меган Маркл престојувала во палатата Кесингтон. Некои извори тврдат дека и самата кралица дала благослов за венчавката.
| | веќе видена | слични

Меган Маркл стана првата вереница во историјата на Британија, која присуствуваше на Божиќната миса со кралското семејство. Таа за прв пат се појави во јавност со кралското семејство и стоеше рамо до рамо со принцот Вилијам и Кејт Мидлтон. Во придружба на својот избраник, принцот Хари, Меган носела кремав капут и инересна шапка и како што јавуваат британските медиуми, го привлекла целото внимание на себе.
| | веќе видена | слични

Меган Маркл стана првата вереница во историјата на Британија, која присуствуваше на Божиќната миса со кралското семејство. Таа за прв пат се појави во јавност со кралското семејство и стоеше рамо до рамо со принцот Вилијам и Кејт Мидлтон. Во придружба на својот избраник, принцот Хари, Меган носела кремав капут и инересна шапка и како што јавуваат британските медиуми, го привлекла целото внимание на себе.
| | веќе видена | слични

Кралската венчавка меѓу принцот Хари и Меган Маркл е закажана за во мај, а до тогаш американската актерка нема да смее да носи никаква круна или тиара на својата глава. Ова е едноставно правило во кралското семејство, кое на Меган и забранува да носи вакви додатоци се додека не го изговори судбоносното „ДА“. Круната е знак дека жената е во брак и не бара маж и е јасна порака дека не сака мажите да и се додворуваат.
| | веќе видена | слични

33-годишниот претставник на британското кралско семејство, принцот Хари и 36-годишната актерката Меган Маркл ќе стапат во брак следната пролет. Среќната вест беше објавена преку официјално соопштение од Кенсингтонската палата на Twitter. Откако Кенсингтонската палата објави за свршувачката на принцот Хари и Меган Маркл, двајцата се појавија во јавноста.
| | веќе видена | слични

Скопје 27 ноември - 33-годишниот претставник на британското кралско семејство, принцот Хари и 36-годишната актерката Меган Маркл ќе стапат во брак следната пролет. Среќната вест беше објавена преку официјално соопштение од Кенсингтонската палата на Twitter.
| | веќе видена | слични

За разлика од Меган Маркл која на својата прва кралска турнеја со сопругот Хари реди модни успеси, Кејт Мидлтон овој пат сосема разочара. На свечената вечера која ја организираше кралицата Елизабета, во чест на холандското кралско семејство, присуствуваа и Кејт Мидлтон и принцот Хари. И додека кралиците Елизабета и Максима блескаа во раскошни тоалети и имаа сјајни круни на главите, Кејт успеа вниманието да го сврти кон себе, ама во негативен контекст. Носеше не многу сензационален фустан, кој го зачини со накит, со кој им оддаде почит на принцезата Дајана, и на кралицата Елизабета. За свечената вечера војвотката од Кембриџ избра раскошна тијара Cambridge Lover's Knot, украсена со дијаманти и бисери која има долга традиција во кралското семејство, а претходно и припаѓала на принцезата Дајана. Кејт модниот изглед го надополнила со бисерни обетки кои исто така и припаѓале на мајка му на Вилијам.
| | веќе видена | слични

Девојката на принцот Хари, сексипилната Меган Маркл пред неколку месеци била на одмор во Италија, во Поситано, заедно со една своја пријателка. А со оглед на фактот дека папараците се постојано “зад нивниот грб”, овие кадри со сигурност некогаш и ќе биле “уловени” а потоа и очекувано, би испливале и во јавност. Факт е доколку таа му стане сопруга на Хари, таа ќе ѝ стане најголема конкуренција на војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон. А ако таа не го промени својот стил, којшто за кралскиот двор е помалку неодмерен и недозволиво сексапилен, таа ќе стане најпровокативна членка на британското кралско семејство. Интересно би било во иднина да се следат и реакциите на британската кралица Елизабета Втора, којашто на Кејт Мидлтон тешко ѝ ги простува лошите модни изданија и притоа, помеѓу таквите неодмерени изданија е опфатено и здолништето со должина над колената. Што ли ќе каже ако Меган се појави со принцот Хари, во јавност, во мини кратко здолниште?
| | веќе видена | слични

Експертите за говор на телото наведуваат дека британскиот принц Хари неодамна го прекршил неофицијалниот кралски протокол и во јавноста ги покажал своите чувства кон својата девојка Меган Маркл. Зачетник на тој тренд е кралицата Елизабета Втора, која никогаш во јавност или во присуство на медиумите не го држи за рака својот сопруг. Принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон исто така го почитуваат правилото. Принцот Хари (33) и Маркл (36) кон крајот на септември првпат заедно се појавија на „Инвиктус“ игрите во Торонто. Додека седеа заедно на трибините тие постојано се смешкаа и си шепотеа. Експертите се прашуваат дали со тоа принцот Хари се оддалечува од монархијата и се обидува да води живот на обичен човек. Хари во јуни годинава во интервју за „Њузвик“ изјави дека никој во британското кралско семејство нема желба да го наследи престолот. - Британската монархија во моментот поминува низ процес на модернизација. Никој од нас тоа не го прави поради себе, туку поради општо добро на британскиот ...
| | веќе видена | слични

Експертите за говор на телото наведуваат дека британскиот принц Хари неодамна го прекршил неофицијалниот кралски протокол и во јавноста ги покажал своите чувства кон својата девојка Меган Маркл. Зачетник на тој тренд е кралицата Елизабета Втора, која никогаш во јавност или во присуство на медиумите не го држи за рака својот сопруг. Принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон исто така го почитуваат правилото. Принцот Хари (33) и Маркл (36) кон крајот на септември првпат заедно се појавија на „Инвиктус“ игрите во Торонто. Додека седеа заедно на трибините тие постојано се смешкаа и си шепотеа. Експертите се прашуваат дали со тоа принцот Хари се оддалечува од монархијата и се обидува да води живот на обичен човек. Хари во јуни годинава во интервју за „Њузвик“ изјави дека никој во британското кралско семејство нема желба да го наследи престолот. – Британската монархија во моментот поминува низ процес на модернизација. Никој од нас тоа не го прави поради себе, туку поради општо добро на британскиот ...
| | веќе видена | слични

Експертите за говор на телото наведуваат дека британскиот принц Хари неодамна го прекршил неофицијалниот кралски протокол и во јавноста ги покажал своите чувства кон својата девојка Меган Маркл. Зачетник на тој тренд е кралицата Елизабета Втора, која никогаш во јавност или во присуство на медиумите не го држи за рака својот сопруг. Принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон исто така го почитуваат правилото. Принцот Хари (33) и Маркл (36) кон крајот на септември првпат заедно се појавија на „Инвиктус“ игрите во Торонто. Додека седеа заедно на трибините тие постојано се смешкаа и си шепотеа. Експертите се прашуваат дали со тоа принцот Хари се оддалечува од монархијата и се обидува да води живот на обичен човек. Хари во јуни годинава во интервју за „Њузвик“ изјави дека никој во британското кралско семејство нема желба да го наследи престолот. – Британската монархија во моментот поминува низ процес на модернизација. Никој од нас тоа не го прави поради себе, туку поради општо добро на британскиот ...
| | веќе видена | слични

Експертите за говор на телото наведуваат дека британскиот принц Хари неодамна го прекршил неофицијалниот кралски протокол и во јавноста ги покажал своите чувства кон својата девојка Меган Маркл. Зачетник на тој тренд е кралицата Елизабета Втора, која никогаш во јавност или во присуство на медиумите не го држи за рака својот сопруг. Принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон исто така го почитуваат правилото. Принцот Хари (33) и Маркл (36) кон крајот на септември првпат заедно се појавија на „Инвиктус“ игрите во Торонто. Додека седеа заедно на трибините тие постојано се смешкаа и си шепотеа. Експертите се прашуваат дали со тоа принцот Хари се оддалечува од монархијата и се обидува да води живот на обичен човек. Хари во јуни годинава во интервју за „Њузвик“ изјави дека никој во британското кралско семејство нема желба да го наследи престолот. – Британската монархија во моментот поминува низ процес на модернизација. Никој од нас тоа не го прави поради себе, туку поради општо добро на британскиот ...
| | веќе видена | слични

Медиумите ширум светот не престануваат да пишуваат за идната снаа на британското кралско семејство. Меган Маркл, која на пролет ќе се омажи за принцот Хари, изненадува многумина со нејзините потези. Една од нејзините последни одлуки шокираше многу Британци, но исто така и оние кои се блиски до кралскиот трон. Меган направи што не го направила ниедна претходно. Иако нејзиното семејство живее во Америка, Маркл одлучи да ги помине Божиќните празници во Британија, опкружена од фамилијата на својот иден сопруг. Ова е уште едно прекршување на правилата, бидејќи до сега принципот беше дека ниту една дама не треба да биде присутна за Божиќ со кралското семејство, додека формално не се стане член на семејството. Кејт Мидлтон претходно мораше да го почитува ова правило, но на Меган очигледно и појде од рака да го прекрши. Претходно, Меган и Хари ги прекршија правилата кои наложуваа да бидат верни две години пред свадбата. Во случајот на овој пар, тоа е само прашање на месеци.
| | веќе видена | слични

Медиумите ширум светот не престануваат да пишуваат за идната снаа на британското кралско семејство. Меган Маркл, која на пролет ќе се омажи за принцот Хари, изненадува многумина со нејзините потези.Една од нејзините последни одлуки шокираше многу Британци, но исто така и оние кои се блиски до кралскиот трон. Меган направи што не го направила ниедна претходно. Иако нејзиното семејство живее во Америка, Маркл одлучи да ги помине Божиќните празници во Британија, опкружена од фамилијата на својот иден сопруг. Ова е уште едно прекршување на правилата, бидејќи до сега принципот беше дека ниту една дама не треба да биде присутна за Божиќ со кралското семејство, додека формално не се стане член на семејството.Кејт Мидлтон претходно мораше да го почитува ова правило, но на Меган очигледно и појде од рака да го прекрши.Претходно, Меган и Хари ги прекршија правилата кои наложуваа да бидат верни две години пред свадбата. Во случајот на овој пар, тоа е само прашање на месеци.
| | веќе видена | слични

Британската кралска традиција, започната пред речиси сто години, за употреба на свадбен прстен од велшко злато со печат на змеј, ќе продлжи и на венчавката на принцот Хари и неговата вереница Меган Маркл. Прстенот со печатот од змеј што Хари го подготвува за неговата идна сопруга ќе го изработи лондонската златарница „Вортски“. Традицијата на вакви прстени ја започнаа прадедото и прабабата на Хари, кралот Џорџ Шести и кралицата Елизабета на нивната свадба во 1923 година. Нивниот пример го следеше и актуелната кралица Елизабета Втора при венчавката со принцот Филип во 1947 година, како и постариот брат на Хари, принцот Влијам при свадбата со Кејт Мидлтон во 2011 година.
| | веќе видена | слични

Британската кралска традиција, започната пред речиси сто години, за употреба на свадбен прстен од велшко злато со печат на змеј, ќе продлжи и на венчавката на принцот Хари и неговата вереница Меган Маркл. Прстенот со печатот од змеј што Хари го подготвува за неговата идна сопруга ќе го изработи лондонската златарница „Вортски“. Традицијата на вакви прстени ја започнаа прадедото и прабабата на Хари, кралот Џорџ Шести и кралицата Елизабета на нивната свадба во 1923 година. Нивниот пример го следеше и актуелната кралица Елизабета Втора при венчавката со принцот Филип во 1947 година, како и постариот брат на Хари, принцот Влијам при свадбата со Кејт Мидлтон во 2011 година.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...