Повеќе вести како оваа (25)

Свадбата на принцот Хари и актерката Мегал Маркл е закажана за 19 мај наредната година, соопшти Палатата Кенсингтон. Венчавката ќе се одржи во капела во замокот Виндзор, кралската резиденција западно од Лондон, се вели во соопштението, а Хари и Меган ќе ги поминат божиќните празници со кралицата во Сандрингем. Целата церемонија ќе ја плати кралското семејство, што ги вклучува услугата, музиката, цвеќето и приемот. Интересно е што свадбата се совпаѓа со финалето на англискиот фудбалски куп, на којшто братот на Хари, принцот Вилијам, вообичаено присуствува како претседател на Фудбалската федерација. Хари и Меган се свршија на 1 декември.
сите 56 | | | веќе видена

Свадбата на принцот Хари и актерката Мегал Маркл е закажана за 19 мај наредната година, соопшти Палатата Кенсингтон. Венчавката ќе се одржи во капела во замокот Виндзор, кралската резиденција западно од Лондон, се вели во соопштението, а Хари и Меган ќе ги поминат божиќните празници со кралицата во Сандрингем. Целата церемонија ќе ја плати кралското семејство, што ги вклучува услугата, музиката, цвеќето и приемот. Интересно е што свадбата се совпаѓа со финалето на англискиот фудбалски куп, на којшто братот на Хари, принцот Вилијам, вообичаено присуствува како претседател на Фудбалската федерација. Хари и Меган се свршија на 1 декември.
| | веќе видена | слични

Свадбата на принцот Хари и актерката Мегал Маркл е закажана за 19 мај наредната година, соопшти Палатата Кенсингтон.Двојката се вери по 18 месечна врска . Хари (33) и Меган (36) се запознале на ’состанок на слепо’,кој им го договорил заеднички пријател. Венчавката ќе се одржи во капела во замокот Виндзор,а целата свадбена церемонија ќе ја плати кралското семејство. Хари и Меган божиќните празници ќе ги поминат со кралското семејство во Сандрингем.
| | веќе видена | слични

Обожавателите на кралското семејство утрово ги преплавија првите возови од Лондон до Виндзор, упатувајќи се кон венчавката на принцот Хари и поранешната американска актерка Меган Маркл. На станицата во Сло, една од најпрометните точки за патниците во Лондон, патниците наидоа на табли со знаци на кои „Качувајте се сите кои одите на свадбата на Хари и Меган“. На станицата има многу од САД, меѓу кои и Кристин Кленси од Вирџинија. Кленси вели дека ги сака британската историја и кралевите. „Само сакав да бидам дел од свадбената прослава“, вели таа. Десетици илјади луѓе се очекува да се приближат на замокот Виндзор во текот на денот (Фото: АП) Илјадници луѓе се на улицте околу замокот Виндзор, откако многу од нив кампуваа преку ноќта за да ги фатат најдобрите места за да го видат Хари и Меган. Полицајците се поставени на терен за да се осигури безбедноста на десетици илјади луѓе кои се очекува да се приближат на Виндзор во текот на денот. Кога Хари денеска ќе се венча со Меган Маркл , таа ќе стане Војвотката од ...
| | веќе видена | слични

Принцот Хари и Меган Маркл ќе се венчаат на 19 мај, следната година – оваа информација е официјално потврдена од Кенсингтонската палата. Славниот пар минатиот месец ја објави нивната свршувачка и најави венчавка за наредната година во капелата Сент Џорџ во дворецот Виндзор. Принцот Хари и американската актерка Меган Маркл љубовната врска ја започнаа во јули, минатата година, кога се запознаа на состанок кој им го „намести“ нивни заеднички пријател. Кралското семејство ќе ја финансира венчавката, вклучително и услугата, музиката, цвеќето и рецепцијата.
| | веќе видена | слични

Лоаклната пиварница во Видзор во пресрет на свадбата на кралската двојка принцот Хари и актерката Меган Меркел им посвети пиво во нивна чест. Пиварница во Виндзор доби уникатно пиво во нивна чест наречено Harry & Meghan’s Windsor Knot. Кралската свадба ќе се одржи токму во замокот во Виндзор и ќе ја продолжи препознатливата британска ројална традиција со многу луксуз и раскош. Сопствениците на пиварницата во британскиот град Виндзор, каде во мај ќе се одржи венчавката на принцот Хари и Меган Маркл, веруваат дека успеале да направат совршено „кралско пиво“ составено до британски и американски хмељ.
| | веќе видена | слични

Конечно се објавени и првите официјални фотографии од кралската венчавка на принцот Хари и Меган Маркл, а како што претпоставувате, истите се прекрасни. Војводата и Војвотката од Сасекс, кои се венчаа во саботата, дадоа и официјална изјава во која се заблагодарија на сите гости што беа дел од церемонијата, но и на милионите кои свадбата ја следеа од нивните домови. На првата фотографија може да ги видиме Хари и Меган во одлично расположение, насмеани и позитивни на терасата на замокот Виндзор. На втората фотографија, која важи и за официјален портрет од венчавката, можеме да ја видиме и кралицата Елизабета и мајката на Меган, Дорија, додека пак на последната можеме да ги видиме младите со слатките дечиња кои ги носеа цвеќињата, меѓу кои и принцот Џорџ и принцезата Шарлот. „Војводата и Војвотката се многу задоволни од официјалните фотографии кои ги направи Алекси Лубомирски и се пресреќни што конечно може да ги споделат со сите вас. Тие сакаат и да ви се заблагодарат за сите пораки и целата поддршка што ја ...
| | веќе видена | слични

Кралицата Елизабета официјално му даде дозвола на нејзиниот внук, принцот Хари, да се ожени со Меган Маркл. Во писмото што кралицата го испратила до Државниот совет на Обединетото Кралство го потврдила одобрението свадбата на принцот Хари и Маркл да се одржи во мај оваа година. Агенцијата „Ројтерс“ наведува дека потегот на кралицата е формалност затоа што таа веќе дала согласност. Кралската свадба ќе се одржи на 19 мај во замокот Виндзор.
| | веќе видена | слични

Кралицата Елизабета официјално му даде дозвола на нејзиниот внук, принцот Хари, да се ожени со Меган Маркл. Во писмото кое кралицата го испратила до Државниот совет на Обединетето Кралство го потврдила одобрението свадбата на принцот Хари и Маркл да се одржи во мај оваа година. Агенцијата „Ројтерс“ наведува дека потегот на кралицата е формалност, затоа што таа веќе дала согласност. Кралската свадба ќе се одржи на 19 мај во замокот Виндзор. извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Кралицата Елизабета официјално му даде дозвола на нејзиниот внук, принцот Хари, да се ожени со Меган Маркл. Во писмото што кралицата го испратила до Државниот совет на Обединетото Кралство го потврдила одобрението свадбата на принцот Хари и Маркл да се одржи во мај оваа година. Агенцијата „Ројтерс“ наведува дека потегот на кралицата е формалност затоа што таа веќе дала согласност. Кралската свадба ќе се одржи на 19 мај во замокот Виндзор.
| | веќе видена | слични

Принцот Хари и Меган Маркл ќе го отворат просторот на замокот Виндзор за 2.640 луѓе од сите сфери на животот за нивната свадба на 19 мај, за да учествуваат во прославата на нивниот голем ден, објави палатата Кенсингтон. Гостите, кои ќе пристигнат од целата Велика Британија, ќе имаат можност да го гледаат доаѓањето на младоженецот и невестата и потоа да ја проследат нивната поворка по завршувањето на церемонијата. Во оваа бројка не влегуваат гостите кои ќе бидат поканети да присуствуваат на венчавката во капелата Сент Џорџ, која има околу 800 седишта. „Принцот Хари и Меган Маркл сакаат нивната венчавка да биде обликувана така да може и јавноста да биде дел од церемонијата. Оваа венчавка, како и секоја друга, треба да биде момент на радост и забава, кои ќе ги отсликуваат карактерот и вредностите на младоженците“, соопшти кралското семејство. Околу 1.200 од поканетите ќе бидат од општата јавност, 200 ќе бидат од хуманитарните и други организации поддржани од Хари и Меган, како и локални училишни деца, жители на ...
| | веќе видена | слични

Над 2.600 гости се поканети на свадбата на принцот Хари и Меган Маркл, која ќе се одржи на 19 мај во палатата Виндзор. Британското кралско семејство информираше дека досега се испратени покани до 2.640 гости, кои ќе присуствуваат на свадбата и на свечената процесија од замокот. Меѓу поканетите се претставници на хуманитарни организации, како и деца од околните училишта. Принцот и идната принцеза рекоа дека нивна желба е свадбата да биде што е можно повеќе отворена за јавноста.
| | веќе видена | слични

Над 2.600 гости се поканети на свадбата на принцот Хари и Меган Маркл, која ќе се одржи на 19 мај во палатата Виндзор. Британското кралско семејство информираше дека досега се испратени покани до 2.640 гости, кои ќе присуствуваат на свадбата и на свечената процесија од замокот. Меѓу поканетите се претставници на хуманитарни организации, како и деца од околните училишта. Принцот и идната принцеза рекоа дека нивна желба е свадбата да биде што е можно повеќе отворена за јавноста.
| | веќе видена | слични

Над 2.600 гости се поканети на свадбата на принцот Хари и Меган Маркл, која ќе се одржи на 19 мај во палатата Виндзор. Британското кралско семејство информираше дека досега се испратени покани до 2.640 гости, кои ќе присуствуваат на свадбата и на свечената процесија од замокот. Меѓу поканетите се претставници на хуманитарни организации, како и деца од околните училишта. Принцот и идната принцеза рекоа дека нивна желба е свадбата да биде што е можно повеќе отворена за јавноста.
| | веќе видена | слични

Од Кенсингтонската палата потврдија дека свршеничката на принцот Хари, Меган Маркл, ги исклучила сите профили на социјалните мрежи, согласно со кралската традиција. Лани Меган го исклучи и својот блог за животен стил. Американската актерка ги исклучила профилите на Фејсбук, Твитер и на Инстаграм. Од палатата изјавиле дека Маркл е „благодарна на сите што ја следеле на социјалните медиуми со години“, додавајќи дека таа извесно време веќе не ги користела своите профили. Палатата Кенсингтон има свои профили. Инаку, Меган ги изгасна своите профили откако таа и Хари ја посетија општинската радиостаница во Брикстон, која обучува млади луѓе на медиумски вештини. Во ноември 2017 година Меган Маркл изјави дека е помирена со напуштање на актерската кариера. Таа посочи дека на тоа не гледа како на откажување од нешто, туку како на промена. - Ова е ново поглавје - изјавила идната сопруга на принцот Хари, додавајќи дека е задоволна од нејзиниот ангажман на серијата во која глумеше. Меган Маркл и принцот Хари ќе се венчаат ...
| | веќе видена | слични

Вереницата на британскиот принц Хари, Меган Маркл првпат се појави во јавноста до кралицата Елизабета, на одбележувањето на Денот на Комонвелтот, во лондонската Вестминстерска катедрала. Вереницата на британскиот принц Хари, Меган Маркл првпат се појави во јавноста до кралицата Елизабета, на одбележувањето на Денот на Комонвелтот, во лондонската Вестминстерска катедрала. Според западните медиуми, тоа претставува значаен чекор во вклучувањето на американската актерка во британското кралско семејство. Тој момент беше бурно поздравен од насобраната толпа пред катедралата. Ним им се придружија и принцот Вилијам со својата сопруга Кејт, принцот Чарлс и останатите членови на кралското семејство. Свадбата на принцот Хари и Маркл ќе се случи на 19 мај во замокот Виндзор.
| | веќе видена | слични

Британската премеирка Тереза Меј не е повикана на венчавката на принцот Хари и американската актерка Меган Маркл на 19-ти мај, изјавиле во вторникот извори од британската влада, кои потврдиле дека не е поканет ниту американскиот претседател Доналд Трамп. Гости на венчавката ќе бидат луѓе кои директно се поврзани со едниот или другиот. „Одлучено е дека службената листа на политичките челници, британските и меѓународните, не е потребна за венчавката на принцот Хари и Меган Маркле. Владата на Нејзиното Височество беше консултирана во врска со таа одлука, којашто ја донесе кралското семејство", изјавил за Reuters портпаролот на принцот Хари. Владин извор рекол дека капелата на свети Џорџ во дворецот Виндзор е многу помала од Вестминстерската опатија каде што во 2011 година се венчаа принцот Вилијам и Кејт Мидлтон во присуство на многубројни шефови на влада и држави. Кабинетот на премиерката Тереза Меј ниту очекувал дека таа ќе биде поканета, додал. На прашање на AFP, портпаролот на Кинсингтонската палата, ...
| | веќе видена | слични

Британската премеирка Тереза Меј не е повикана на венчавката на принцот Хари и американската актерка Меган Маркл на 19-ти мај, изјавиле во вторникот извори од британската влада, кои потврдиле дека не е поканет ниту американскиот претседател Доналд Трамп. Гости на венчавката ќе бидат луѓе кои директно се поврзани со едниот или другиот. „Одлучено е дека службената листа на политичките челници, британските и меѓународните, не е потребна за венчавката на принцот Хари и Меган Маркле. Владата на Нејзиното Височество беше консултирана во врска со таа одлука, којашто ја донесе кралското семејство“, изјавил за Reuters портпаролот на принцот Хари. Владин извор рекол дека капелата на свети Џорџ во дворецот Виндзор е многу помала од Вестминстерската опатија каде што во 2011 година се венчаа принцот Вилијам и Кејт Мидлтон во присуство на многубројни шефови на влада и држави. Кабинетот на премиерката Тереза Меј ниту очекувал дека таа ќе биде поканета, додал. На прашање на AFP, портпаролот на Кинсингтонската палата, ...
| | веќе видена | слични

Лондонската полиција денеска соопшти дека до принцот Хари и неговата вереница Меган Маркл бил испратен сомнителен пакет. Во полициското соопштение се наведува дека пакетот, што содржел „непозната супстанца“, бил адресиран до палатата Сент Џејмс, каде се наоѓа канцеларијата на принцот Хари. По проверката на супстанцата било утврдено дека таа не е опасна, се вели во соопштението, при што се додава дека полицијата истражува и „дали имало злонамерна комуникација“. Според весникот „Ивнинг Стандар“, во пакетот, освен сомнителната супстанца, се наоѓала и порака со расистичка содржина. Принцот Хари и Маркл ја закажаа својата венчавка за 19 мај во замокот Виндзор.
| | веќе видена | слични

Полицијата во Лондон соопшти дека испитува сомнителен пакет, кој бил испратен до принцот Хари и неговата свршеница, Меган Маркл. Полициските сили велат дека „пакетот со супстанци“ на 12 февруари бил испорачан во палатата „Сент Џејмс“, каде принцот Хари има канцеларија, но супстанцата била тестирана и потврдено било дека не е штетна. Според наводите од полицијата, детективите испитуваат дали имало злонамерна комуникација. Имено, некои од британските медиуми пренесоа дека во пакетот, наводно, имало и расистичка порака. Принцот Хари и Маркл закажаа свадба на 19-ти мај годинава во замокот Виндзор. извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Лондонската полиција денеска соопшти дека до принцот Хари и неговата вереница Меган Маркл бил испратен сомнителен пакет. Во полициското соопштение се наведува дека пакетот, што содржел непозната супстанца бил адресиран до палатата Сент Џејмс, каде се наоѓа канцеларијата на принцот Хари. По проверката на супстанцата било утврдено дека таа не е опасна, се вели во соопштението, при што се додава дека полицијата истражува и дали имало злонамерна комуникација. Според весникот „Ивнинг Стандард“, во пакетот, освен сомнителната супстанца, се наоѓала и порака со расистичка содржина. Принцот Хари и Маркл ја закажаа својата венчавка за 19 мај во замокот Виндзор.
| | веќе видена | слични

Лондонската полиција денеска соопшти дека до принцот Хари и неговата вереница Меган Маркл бил испратен сомнителен пакет. Во полициското соопштение се наведува дека пакетот, што содржел „непозната супстанца“, бил адресиран до палатата Сент Џејмс, каде се наоѓа канцеларијата на принцот Хари. По проверката на супстанцата било утврдено дека таа не е опасна, се вели во соопштението, при што се додава дека полицијата истражува и „дали имало злонамерна комуникација“. Според весникот „Ивнинг Стандар“, во пакетот, освен сомнителната супстанца, се наоѓала и порака со расистичка содржина. Принцот Хари и Маркл ја закажаа својата венчавка за 19 мај во замокот Виндзор.
| | веќе видена | слични

Членките на поп групата „Спајс грлс“ се поканети на венчавката на британскиот принц Хари и неговата вереница Меган Маркл. Една од членките на групата Мел Би изјави во телевизиско шоу дека „сите девојки“ добиле покани. Венчавката на принцот Хари и Маркл е закажана за 19 мај во замокот Виндзор.
| | веќе видена | слични

Свршеницата на принцот Хари – Меган Маркел ќе биде со британското кралско семејство за време на божиќните празници во палатата Сангрингам во Источна Англија со кралицата Елизабета Втора, објавија светските новински агенции. Тоа е девијација од протоколот, бидејќи обично партнерите на луѓе од кралското семејство не се дозволени на свеченостите пред да стапат во брак. Кралицата ги поканува нејзините најблиски роднини во замокот Сандрингам. Тие разменуваат подароци на Бадник, а на Божиќ кралското семејство оди на служба во црквата на територијата на зградата. Принцот Вилијам и неговата сопруга, Кејт, исто така, ќе бидат во Сандрингем за Божик. Принцот Хари и Меган Марсел ја објавија својата свршувачка кон крајот на ноември. Тие ќе се венчаат во параклисот во замокот Виндзор во мај.
| | веќе видена | слични

Полицијата во Лондон соопшти дека испитува сомнителен пакет што бил испратен до принцот Хари и неговата свршеница, Меган Маркл. Полициските сили велат дека пакетот со супстанции на 12 февруари бил испорачан во палатата „Сент Џејмс“, каде што принцот Хари има канцеларија, но супстанцијата била тестирана и било потврдено дека не е штетна. Според наводите од полицијата, детективите испитуваат дали имало злонамерна комуникација. Имено, некои од британските медиуми пренесоа дека во пакетот, наводно, имало и расистичка порака. Принцот Хари и Меган закажаа свадба на 19 мај годинава во замокот Виндзор.
| | веќе видена | слични

Полицијата во Лондон соопшти дека испитува сомнителен пакет што бил испратен до принцот Хари и неговата свршеница, Меган Маркл. Полициските сили велат дека пакетот со супстанции на 12 февруари бил испорачан во палатата „Сент Џејмс“, каде што принцот Хари има канцеларија, но супстанцијата била тестирана и било потврдено дека не е штетна. Според наводите од полицијата, детективите испитуваат дали имало злонамерна комуникација. Имено, некои од британските медиуми пренесоа дека во пакетот, наводно, имало и расистичка порака. Принцот Хари и Меган закажаа свадба на 19 мај годинава во замокот Виндзор.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...