Повеќе вести како оваа (25)

Тие кои прележале Ковид-19, може да се вакцинираат и по препораките на СЗО, вакцинацијата не треба да биде во првите 3 месеци откако сте ја прележале болеста, ...
сите 46 | | | веќе видена

„Тие кои прележале Ковид-19, може да се вакцинираат и по препораките на СЗО, вакцинацијата не треба да биде во првите 3 месеци откако сте ја прележале ...
| | веќе видена | слични

Вирусот е повеќе проширен кај младите под 30 години а секој трет скопјанец стекнал имунитет на Ковид-19. Од Институтот направија теренски скрининг за да ...
| | веќе видена | слични

Раководителот на Институтот за имунологија и хумана генетика, Александар Петличковски, во гостувањето во Студио 10 истакна дека луѓето кои го прележале корона ...
| | веќе видена | слични

Ковид-19 е болест од којашто умираат околу два отсто од заразените. Вакцинирањето нуди драматично подобрување на овие статистики и елиминирање на шансата за ...
| | веќе видена | слични

Директорот на Центарот за имунобиологија и хумана генетика, д-р Александар Петличковски во гостувањето на Сител рече дека оние пациенти кои ќе се вакцинираат ...
| | веќе видена | слични

Најмалку осум месеци. Ова е последниот одговор на науката на прашањето - колку трае имунитетот на оној кој прележал корона. Реинфекциите засега се исклучително ...
| | веќе видена | слични

Директорот на Клиниката за пулмологија, професор доктор Дејан Докиќ за Слободен печат тврди дека луѓето кои прележале ковид-19, имаат имунитет 10 месеци после ...
| | веќе видена | слични

Седум пациенти од Клиниката за инфективни болести примиле плазма, а пет од нив се излекувани, јави Канал 5 . Плазма може да даруваат луѓе кои го прележале ...
| | веќе видена | слични

„На почетокот на вакцинална карта Фајзер и Модерна беа на петто место, но големи бројки беа обезбедени и таа е потврдено дека е ефикасна. И другите вакцини се ...
| | веќе видена | слични

Ајде да расчистиме со дилемите! Не постои причина лице кое прележало ковид да не се вакцинира, независно дали развило или не антитела! Во ниту една земја во ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил им се заблагодарува на сите оздравени пациенти од Ковид-19, кои донираа плазма за лекување на ...
| | веќе видена | слични

Откако започна вакцинацијата главното прашање што се поставува е дали оние што го прележале вирусот ковид 19, треба да „побрзаат“ при примањето на вакцината? ...
| | веќе видена | слични

Најмалку шест од 10 лица кои прележале коронавирус се ранливи на бразилската мутација П1, покажа истражувањето на градот Манаус, во државата Сао Паоло. ...
| | веќе видена | слични

Српскиот вирусолог Ана Глигиќ, истакнува дека луѓето коишто примиле вакцина против корона вирусот не можат да бидат асимптоматски носители, ниту можат да го ...
| | веќе видена | слични

Светската здравствена организација предупреди дека Ковид-19 се шири со алармантно висока брзина во делови на северната хемисфера, неколку месеци пред зимската ...
| | веќе видена | слични

Вирусот е повеќе проширен кај младите под 30 години а секој трет скопјанец стекнал имунитет на Ковид-19. Од Институтот направија теренски скрининг за да ...
| | веќе видена | слични

Резултатите во сите земји каде е правен овој масовен скрининг, покажуваат дека помалку од 5 отсто од населението е имунизирано, што значи дека сме далеку од ...
| | веќе видена | слични

Хрватска воведе голема промена во вакцинирањето против ковид-19, па оние кои веќе ја прележале болеста ќе примат само една доза од вакцината. „Сега веќе има ...
| | веќе видена | слични

Антителата служат за да ни покажат колку од населението ја има прележано болеста, вели доктор Теодора Брњарчевска од Институт за имунобиологија и хумана ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...