ВМРО-НП

Позитивен настан на неделата е заедничкото македонско-бугарско чествување на Св. Кирил и Методиј на 11 мај во Софија Ворелативна сенка на постизборните настани се одвиваат настани кои се од значењеза добрососедството. Позитивен настан на неделата е заедничкото македонско-бугарскочествување на Св.Кирил и Методиј на 11 мај, во Софија, во организација на соодветнитеакадемии, БАН и МАНУ . Заедничкото чествување на историскиличности е едно од контроверзните подрачја во односитемеѓу Македонија и Бугарија , како и во разговорите за договорот задобрососедство. Овој чекор доаѓа по подолг период, од првиот таков чекор -заедничкото чествување на Св. Кирил и Методиј од Љубчо Георгиевски и ИванКостов, тогашните премиери на Македонија и Бугарија, во 1999 година, годинакога ја потпишаа иДекларацијата за добрососедство. Во меѓупериодот, во 2006 година, тогашниотпремиер Бучковски иницира заедничко чествување на историски настани и личности,но без конкретизација. Покрајтоа што е позитивен настан самиот по себе, ...
| | веќе видена

Ниту едната, ниту другата страна не изнесуваат детали во јавноста за разговорите на работните групи формирани од двете министерства за надворешни работи, поради што не се знае дали и колку има придвижување кај спорните прашања. Од македонското Министерство за надворешни работи за ВЕЧЕР велат дека постигнале напредок преку искрен дијалог со визија за иднината Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев се уште не одговорил на отворениот повик од неговиот македонски колега Ѓорге Иванов за што поскоро потпишување на Декларацијата за добрососедство. Од Кабинетот на македонскиот претседател појаснуваат дека таа изјава е дадена како одговор на изјавата на Плевнелиев. Од Кабинетот на Плевнелиев до затворањето на весникот не одговорија ниту на официјалното барање на ВЕЧЕР кој е одговорот на бугарскиот претседател по повикот на Иванов за неодложно потпишување на документот од пред 15 години. Тоа не е изненадување, бидејќи бугарските власти со години имаат политика на игнорирање на македонските медиуми. - Немаме добиено ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонска банка, во 2004 година беше трета најголема банка во земјава и имаше околу 35 милиони евра лоши пласмани. На оваа позиција, Гошев, го чека и Радо банка, исто така, во сопственост на Газда Нини. Во јавноста пред тоа на големо се тврдеше дека Македонска банка е блиска до ВМРО-ДПМНЕ, нивните партиски фирми беа сопственици во банката. Подоцна таа сопственост ја префрлија на видни членови на партијата како Војо Михајловски и Ламбе Арнаудов. Само 3-4 месеци пред Петар Гошев да дојде на позицијата гувернер на Народна банка, Мнозински сопственик на Македонска банка станува Јовица Стефановиќ- Газда Нини, преку неговата фирма Јака 80 од Радовиш, објавува интернет магазинот Инбокс7 во интервју со Петар Гошев. Гошев: Македонска банка беше во очајна состојба. Имаше крајно проблематичен акционер, кој во почетокот на 2004 година станува доминантен сопственик преку Јака 80 од Радовиш, тоа е инкриминираниот Јовица Стефановиќ, наречен Нини. Тој, од тогашното раководство на банката е пуштен да влезе во банкарскиот ...
сите 6 | | | веќе видена

Од општинската ВМРО- Народна партија велат дека како што и претходно најавиле, власта на ДПМНЕ веднаш по завршувањето на изборите, ги ставила паркинзите на дневен ред на седница во Советот на Општина Охрид. - Сакаме уште еднаш да ги потсетиме дека токму на темата паркинзи тие освоија најголем дел од гласовите на последните локални избори во 2013 година. Пред изборите, заради некоординираност, но и заради стравот од рејтингот Локалната самоуправа ги повлече точките, а оваа нивна идеја ја заокружуваат одма на првата наредна седница на Советот, велат од ВМРО-НП. Оттаму, ја повикуваат локалната самоуправа да не ги дава паркинзите на приватен сопственик, туку таа да раководи со нив. - Доколку нема целосна наплата, одговорност треба да си понесе менаџментот на јавното претпријатие „Билјанини Извори“. Бидејќи е исплатливо, ги повикуваме тој систем за наплата да го внесат со кредитно задолжување на јавното претпријатие, што би се исплатило за само неколку години, додаваат од ВМРО-НП. Потенцираат дека со ваквите ...
сите 4 | | | веќе видена

Заедничкото чествување на Светите Кирил и Методиј по стариот календар, отвора страници во новиот календар на македонско-бугарските односи, велат македонски политичари. Заедничкото чествување на празникот на светите браќа Кирил и Методиј во Софија, на 11 мај, по стариот календар, организирано од бугарската (БАН) и македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), наиде на позитивни реакции во двете земји. Главниот впечаток на јавноста во двете земји, е дека академиците им одржаа лекција на политичарите, кои со години, „намерно или ненамерно“ ги држат подзатворени вратите за отворена и искрена соработка. „Кирил и Методиј ги обединија Бугарија и Македонија“, „Македонија и Бугарија заедно на празникот на светите браќа“ беа дел од насловите во бугарските медиуми, кои известуваа за заедничката прослава. Во рамките на прославата, и поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан, присуствуваше на литургијата што ја одржа бугарскиот патријарх Неофит во „Свети Александар Невски“. Добра вест Сепак, ...
сите 60 | | | веќе видена

Реизборот на Заев на конгресот не беше прв внатрепартиски пораз на Црвенковски.И самиот признадека минатата година поради внатрешните несогласувања биланапуштена политиката на отпор и партијата се врати во институциите, а учествуваше и на локалните избори Обидот на Црвенковски за преврат во партијата не успеа, Заев излезе како победник РАСЧИСТУВА ЛИ СДСМ СО ПОРАНЕШНИОТ ЛИДЕР? Од 593 делегати на конгресот на СДСМ, вкупно 180 не му дадоа поддршка на Зоран Заев да остане лидер на партијата. Иако тоа е една четвртина од вкупното делегатско тело и е далеку од знак за цврсто партиско единство, сепак познавачите сметаат дека резултатот е многу подобар отколку што се очекуваше, со оглед на тоа дека поранешниот претседател на партијата Бранко Црвенковски повика да не му се даде доверба на новото раководство. Иако Црвенковски ги напушти партиските позиции и целосно се повлече од јавниот живот од пред една година, многумина веруваа дека тој сепак ги држи конците во партијата и неговиот збор е последен. Но дали е ...
сите 253 | | | веќе видена

Полупразната сала на собраниската седница за инаугурација на претседателот Ѓорге Иванов за неговиот втор мандат, ја оживеа приказната за сите непризнавани македонски претседатели и за континуираното (само)девалвирање на највисоката функција во државата. Неприсуството на ДУИ, поради отфрлањето на нивната идеја за консензуален претседателски кандидат, и на СДСМ и НДП - поради непризнавање на изборниот процес заради „системска кражба на гласови“, на површина изнесе многу прашања. Каде е дефектот - во ниската политичка култура, во непостоењето на институционална зрелост или во основните правила на изборната демократијата кои се прегазени од гласачките машинерии? Според професорот од Правниот факултет, Владо Поповски, сѐ е причински-последично поврзано. „Кај нас се евидентни последиците од неконсолидираната политичка култура, непостоењето на долги демократски традиции и непочитувањето на институции. Не е на завидно ниво државната зрелост кај политичарите, ниту институционалната зрелост на државата. Излезот од ...
| | веќе видена

Во историјата на самостојна Македонија, непризнавани беа шефовите на државата: ВМРО-ДПМНЕ го оспори легитимитетот на Глигоров и на Црвенковски, а СДСМ на Трајковски и на Иванов, со што „резултатот“ е изедначен - 2 : 2. Полупразната сала на собраниската седница за инаугурација на претседателот Ѓорге Иванов за неговиот втор мандат, ја оживеа приказната за сите непризнавани македонски претседатели и за континуираното (само)девалвирање на највисоката функција во државата. Неприсуството на ДУИ, поради отфрлањето на нивната идеја за консензуален претседателски кандидат, и на СДСМ и НДП - поради непризнавање на изборниот процес заради „системска кражба на гласови“, на површина изнесе многу прашања. Каде е дефектот - во ниската политичка култура, во непостоењето на институционална зрелост или во основните правила на изборната демократијата кои се прегазени од гласачките машинерии? Според професорот од Правниот факултет, Владо Поповски, сѐ е причински-последично поврзано. Професор Владо Поповски „Кај нас се ...
сите 5 | | | веќе видена

Со денешната инаугурација Ѓорѓе Иванов го започна својот втор претседателски петгодишен мандат. Актуелните политички констелации во кои Иванов го започнува вториот мандат отвораат повеќе дилеми околу тоа како Иванов ќе ја извршува својата функција во наредните пет години. НОВА побара коментари од аналитичарот Арсим Зеколи и професор Јове Кекеновски. “Судејќи според денешната церемонија, може да се каже дека денешново утро јасно укажува какви ќе бидат претседателските денови на господинот Иванов во неговиот втор мандат. Доколку во првиот мандат повеќе или помалку беше присилен да се однесува како последен помеѓу првите, денешната сцена од Собранието навестува дека во вториот мандат ќе биде прв помеѓу последните, пиров победник за церемонијална фигура без политички гравитас кој е сосема префрлен од претседателската палата во тесниот кабинет на Премиерот. Што се однесува на домашната сцена, мислам дека после дебаклот на ДУИ во преговорите и лицемерното затскривање зад формулата “легален но не легитимен”, во ...
сите 14 | | | веќе видена

Досие странски инвеститори:помеѓу ветените и остварените инвестиции...Колку и дали странските инвестиции помогнаа во бришењето на лица од графите „невработени“? ...Како инвеститорот го третира македонскиот работник?...Има ли незадоволство помеѓу домашните бизнисмени? Трет дел од серијалот на НОВА посветен на странските инвестиции низ државата Охриѓани и стружани со години чекаат на првиот индустриски капацитет после периодот на уништување и затворање на некогашните индустриски гиганти. Како предуслов за тоа е отварање на индустриската зона во Струга односно на потегот помеѓу Охрид и Струга. Од индустриската развојна зона во Струга која Владата ја најави уште пред одржувањето на локалните избори минатата година за сега нема ништо. Тогаш беше речено дека во Струга ќе никнат две фабрики од автомобилската индустрија и дека во регионот ќе бидат отворени неколку илјади вработувања. Индустриската зона во Струга за сега е само обична ливада. „Летово ќе почне изградбата и веќе во октомври годинава зоната во Струга ќе ...
сите 4 | | | веќе видена