ГРОМ

ГРОМ, партијата на Стевчо Јакимовски, најверојатно ќе биде третиот партнер во владата, јави Либертас , повикувајќи се на извори од партијата. Според информациите на порталот, Груевски му ветил на Јакимовски дека вечерва е крајниот рок во кој тој ќе му соопшти дали во Владата ќе има простор за неговата партија. Исто така, пишува Либертас, не е исклучено Министерството за образование да му припадне на ГРОМ, а на негово чело да застане претседателскиот кандидат на партијата, Зоран Поповски. „До овој момент немало комуникација меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот на Карпош, иако се претпоставува дека мандатот на Чедомир Саздовски и желбата да Груевски зад себе да има 62 пратеника ќе надвладее над внатрепартиската битка за ресори и распределбата на министерствата со ДУИ“, пишува Либертас.
сите 11 | | | веќе видена

Критички осврт на Венко Андоновски насловен „Духовното око кај Бранко Цветковски“ и „Погледи во поезијата на Славе Ѓорѓо Димоски“ од Димитар Пандев се дел од содржините во најновиот двоброј на списанието за книжевност и култура „Акт“. Романсиерот, поет, есеист и критичар Андоновски во својот текст се осврнува на насловната песна од книгата „Молитвен веј„ на Цветкоски, кој за таа стихозбирка е добитник на признанието „Браќа Миладиновци“. - „Молитвен веј“ е програмска песна на Бранко Цветковски. Тоа е песна која е свртена кон метафоричниот модел на пеење. Уште повеќе тоа е песна свртена кон големата синестезија, кралицата на метафорите, метафората „без шифра“ кон длабоката психолошка мотивација на оној кој „шифрира“... Песната „Молтивен веј“ е вистински празник затоа што она што се кажува (мистичното битие на поезијата и нејзината дијаболична суштина) стои во идеална хармонија со она како се кажува (прекодирање на осетите, зачуденост од прв степен во текстот). Тоа е песна-молитва која подучува дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Во Македонија лани биле регистрирани 116 инциденти предизвикани од омраза, се наведува во направената анализа за 2013 и 2014 година за инцидентите сторени од омраза, кои вчера Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија ја презентираше на прес-конференција. - Хелсиншкиот комитет е единствената организација којашто ги нотира инцидентите сторени од омраза во соработка со МВР - рече претставничката од Комитетот, Уранија Пировска. Како што информираат од ХК, од минатогодишните 116 инциденти предизвикани од омраза, само три биле пријавени во Хелсиншкиот комитет, додека за сите останати било известено од медиумите. Анализата покажува дека најчести жртви на злосторствата од омраза се малолетниците и припадниците на ЛГБТ-заедницата, а меѓу жртвите од насилство во автобуси подеднакво се застапени и Македонците и Албанците. -Повеќето од автобусите сообраќаат меѓу населени места со Македонци и Албанци, а од сите напади во автобуси дури 66 отсто се случија во автобусите со број 9 и 65, каде што живее етничко ...
сите 9 | | | веќе видена

Засега до Антикорупциската комисија, само ДПА и ГРОМ доставиле финални финансиски извештаи за изборната кампања. Дваесеттина дена по завршувањето на претседателските и предвремените парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се уште ги немаат поднесено финалните извештаи. Ако вие имате една нетранспарентност во финансирањето на политичките партии особено на изборните кампањи, сомнежот е присутен и недозволиво е за оваа прашање да се разговара само вака медиумски. Драган Малиновски, поранешен антикорупционер. Поранешниот антикорупционер Драган Малиновски, вели дека постојат повеќе санкции кој законот ги предвидува за неподнесување на финансиски извештаи и незаконско финансирање на изборната кампања. „Една од санкциите е прекршочна одговорност за организаторот на кампањата и се движи од 4.000 до 5.000 евра. Најсериозна санкција која е регулирана во изборниот законик е затворска казна од најмалку 5 години“, изјави Малиновски. x Неодамна невладината организација Транспаренси Интернешанал Македонија поднесе ...
| | веќе видена

Жестока преписка и обвинувања на релација СДСМ – Стевчо Јакимовски се разви по конгресот на СДСМ, на кој му беше изгласана довербата на Зоран Заев и понатаму да ја води партијата. Лидерот на ГРОМ испровоциран од говорот на Рамила Шекеринска на Конгресот на СДСМ во кој таа рекла дека струмичкиот градоначалник доколку сакал, на минатите избори можел да биде Стевчо, испрати писмена реакција до јавноста. Во неа вели дека токму Заев бил првиот кој му честитал откако се решил сам да се кандидира. Јакимовски вели дека ја чува СМС- пораката и дека може да ја објави доколку Шекеринска инсистира. „На 16 февруари 2013 година, примив две пораки. Едната од Бранко Црвенковски, другата од Зоран Заев. За Шекеринска е многу поинтересна онаа што ми ја напиша Заев и која уште можам да и ја покажам. А таа гласи вака: „Се гордеам што имам таков другар во партија“. Е па сега нека се договорат, ќе се гордеат со мене или ќе се срамат?!“, вели Јакимовски. Според него, Заев во екот на отпорот на СДСМ, постојано му се јавувал на ...
сите 286 | | | веќе видена

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, и лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, денеска повторно излегоа со меѓусебни обвинувања за тоа дали неговиот потег да излезе од СДСМ и самостојно да оди на локалните избори бил исправен или не. Јакимовски, предизвикан од говорот на Радмила Шекеринска на вчерашниот конгрес дека и Заев можел да го следи неговиот пример за учество на локалните избори, нагласи дека токму лидерот на СДСМ бил тој што му се јавил да му честита за одлуката што ја донел за учество на изборите. Јакимовски тврди дека Заев во пораката напишал дека се гордее дека има таков другар и оти сè уште ја чува пораката во својот телефон. Лидерот на ГРОМ уште и вели дека токму Заев непосредно пред локалните избори постојано му се јавувал на Груевски и го молел да го продолжи рокот за кандидирање за да може во меѓувреме да го убеди Црвенковски да учествуваат на изборите. СДСМ на ова реагираше со соопштение во кое стои дека Јакимовски изнесува целосни невистини. „Коалиционерот на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ во општина ...
сите 279 | | | веќе видена

Заев останува лидер на социјалдемократите. Поделеноста на конгресот очигледна. Поранешните функционери лобирале Пендаровсјки да дојде на челната позиција во партијата Заев останува лидер на социјалдемократите. Поделеноста на конгресот очигледна. Поранешните функционери лобирале Пендаровсјки да дојде на челната позиција во партијата. Но според информациите кои кружат во јавнсота тој се колебал дали да го прифати предлогот. Додека пендаровски размислувал, Заев пак ги убедувал делегатите да му гласаат доверба, со ветување дека ќе ги следи насоките од екс лидерот Црвенковски. Откако поранешните пратеници Гордан Георгиев и Митре Вељановски, како и екес претседателот на скопската организација Есад Рахиќ побарале негова оставка, тој надвор од салата пред хотелот Александар Палас им ветил дека ќе работи како што ќе диктира Црвенкосвки. По големиот изборен пораз, тој повторно остана на чело на партијата, но и на ставот дека изборите биле нелегитимни.Сепак, контра неговите ...
сите 18 | | | веќе видена

По втор пат ја преземам функцијата претседател на Република Македонија, но со тоа и должноста да бидам еден за сите, да дадам се од себе за државните интереси, за интересите на сите граѓани“, истакна претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, за време на свечената изјава што во понеделникот ја даде во Собранието на Република Македонија, а со тоа го започна својот втор мандат како шеф на државата. „Граѓаните одлучија на кого ќе му дадат доверба да биде претседател, а кој ќе составува Влада. Оние што го бојкотираат Собранието за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на граѓаните, кои гласале и за нив”, истакна Иванов. Во своето обраќање тој нагласи дека со добивање на довербата на граѓаните и мандат во собранието, народните избраници со себе понесуваат и одговорност со која се бара посветена рабора, сериозност и промисленост. „Како претседател, загрижен сум за некои реакции и постапки на дел од политичките партии, бидејќи сум и нивен претседател. Оние што мислат дека ја ...
сите 20 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ја даде свечената изјава во Законодавниот дом за новиот петгодишен мандат како шеф на државата. Седницата во Собранието беше закажана за точно напладне, но половина час се чекаше да пристигне премиерот Никола Груевски. Иванов својот говор го прочита пред пратениците од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, пратениците на ДПА и пратеникот од ГРОМ. Иако голем дел од говорот им посвети на опозицијата, а ги спомна и коалиционите партнери на партијата која го кандидраше, ДУИ, тие го бојкотираа Иванов и не присуствуваа на свечениот чин во Собранието. На инаугурацијата немаше ниту претседатели на други земји - единствени гости во галеријата беа амбасадорите во земјава. Во својот говор, Иванов изрази загриженост за, како што рече, реакциите и постапките на опозицијата. Тој истакна дека мандатот негов и на пратениците, им го дале граѓаните, па оттука според Иванов бојкотот на претседателот на Република Македонија, всушност бил бојкот на граѓаните. - Оние што мислат дека ја бојкотираат ...
сите 37 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска одржа седница на која беше инаугуриран новоизбраниот претседател на државата, Ѓорге Иванов. Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално го почна вториот петгодишен мандат како шеф на државата. - По втор пат ја преземам функцијата претседател на Република Македонија, но должност ми е да бидам еден за сите. Да дадам сè од себе, за државните интереси, за интересите на сите македонски граѓани - истакна Ѓорге Иванов на денешната свечена изјава во Собранието. (Фото: Телеграф.мк/Радован Вујовиќ) Во собраниската сала беа присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и единствениот пратеник на ГРОМ, Чедомир Саздовски. Како што најавија, пратениците на ДУИ денеска ја бојкотираа инаугурацијата на Иванов. Старо-новиот шеф на државата им се обрати и ги повика на соработка. - Дел од раководството на една политичка партија инсистираше на некаков си консензуален избор на претседател, категорија која не постои ниту во Уставот ниту се навестува во Охридскиот ...
сите 89 | | | веќе видена