ПЕП 21

Селата во Гора, дел од општината Драгаш, на крајниот југ на Косово се сѐ попразни. По војната од безбедносни, а сега од економски причини, многумина заминуваат на Запад или во земјите од поранешна Југославија. Гора е планинска област на самата граница со Албанија и со Македонија, според која жителите на овој дел на Косово го добиле името. До Орчупе, едно од 18-те села во овон регион, од Драгаш со автомобил по афалтиран пат се стигнува за околу половина час. Оржуле е село од збиен тип, типично за овие краишта. Во околу 150 куќи живеат четириесетина селани. Останатите ги затворија своите куќи и заминаа да живеат на посторите на поранешна Југославија, но и во земјите од Западна Европа. Пред една куќа, зад селската џамија, средовечен маж од Албанија на оглав држи две магариња и разговара на мобилен телефон. Вели, чека да купи нешто во продавницата која отвора само поради него. Доаѓа жена од Орчуше, во облека карактеристична за овој дел на Косово, ја отвора продавницата, која е прилично добро снабдена. Ѕвоното ...
сите 2 | | | веќе видена

Тренерот Пеп Гвардиола како успешна ја оцени сезоната во која е одбранета титулата Шампионот на Германија, Баерн (М) на шампионски начин ја заврши сезоната во Бундес лигата, совладувајќи го, иако тешко, со 1:0 Штутгарт на "Алијанц Арена". На крајот избраниците на Јосеп Гвардиола беа наградени со Сребрената салатара, што ја освоија уште во мај, а прославата беше спектакуларна со многу пиво што се точеше на теренот. За Баварците ова е рекордна 24. титула, а сезонава имаат шанси да триумфираат и во Купот на Германија, бидејќи во финалето на 17 мај играат против Борусија (Д). - Многу сум горд со тимот и со играчите. Среќен сум од постигнатото оваа сезона. Пивото е студено! Се надевам Швајнштајгер ќе биде подготвен за финалето за Купот на Германија. Тој имаше проблеми со коле,ото, но верувам ќе заздраве, изјави Гвардиола. Борусија (Д) и Шалке обезбедија директен пласман во групната фаза од Лигата на шампиони, а Баер (Л) ќе игра во последното квалификациско коло од најпрестижното клупско натпреварување. ...
сите 3 | | | веќе видена

Откако е во пензија, актерот Благој Чоревски (1947) одигра три премиери во Драмски театар. На последната, „Евангелие на глупоста (Далај Мама во два дела)“, дури имаше и незгода, го повреди коленото, но, за среќа, не беше со фатални последици. И две недели по премиерата, тој уште накривнува, но не се дава. Игра постојано, како вчера да ја почнал кариерата. Со елан, полн со возбуда, како Поткошулов да му е прва улога во животот. Со иста жар игра и во возобновената „Чија си“ на Сашко Насев, но и во „Кавкаски круг со креда“. А, претходно, пред да стане пензионер, неколку години го немаше на репертоарот на Драмски. И не само него, туку и поголемиот дел од колегите од неговата генерација – Мето Јовановски, Снежана Стамеска… Официјалното заминување во пензија, можеби, за многумина значи и крај на професионалниот ангажман, но тој уште во себе носи страст за животот. Тој го слави животот. - Можеби од економска гледна точка немате можност да го славите животот. Иако сум бил еден од врвните актери во Македонија, ...
| | веќе видена

„Утрински весник“ покани новинари и дипломати од новите земји-членки да опишат како го доживуваат лично приемот во Унијата Приклучувањето на ЕУ беше една од нашите најдобри одлуки. Повеќе добивме отколку што загубивме. Многу нешта се сменија, вклучувајќи ги и нашите животи. Ова беше најголем пресврт во нашата историја... Вака, новинари и дипломати од Литванија, Летонија, Словачка, Романија и Бугарија за „Утрински весник“ го опишуваат искуството од приемот на нивните земји во Европската унија. Слават, а не се жалат, иако од еден систем во друг и од еден сојуз во друг, гледано во историски рамки, влегоа со рекордна брзина - речиси преку ноќ. „Никогаш досега Литванија не беше толку интегрирана во Европа, никогаш досега немаше толку гаранции за безбедноста и за развојот како сега, кога сме членки на Унијата“, вели Роберта Трачевичиуте, новинар во литванскиот весник „Литувос Зиниос“. Според неа, членството донело многу позитивни промени во земјата. Но како највредна ја посочува слободата на движење, односно ...
| | веќе видена

Двојниот пораз на изборите во април 2014 година е последниот аларм за СДСМ за радикално престројување. Слични ѕвона предупредуваат дека опстанокот и на македонскиот народ и на државата се пред тежок предизвик. Осум години во опозиција е доволен период за да се сфатат работите. Затворање очи и пикање глава во песок не води никаде. Освен во самоуништување. Ако Заев и Шеќеринска мислат дека заради себе и партијата ќе ја срушат државата, тешко се мамат. Глупоста нема да помине. На партијата и треба одлучност за спроведување на длабоки кадровски промени, што ќе им отвори нови перспективи. Тесноградоста, парцијалноста и себичноста се краткотрајни по ефект и обично, се враќаат како бумеранг. Паметните секогаш размислуваат со студена глава, широко се консултираат и преку факти и аргументи и со визија донесуваат прави решенија. Личната суета, сопствените амбиции и желби, чувството на пораз и особено, очајот ги оставаат настрана за да се избегне нов, потежок и пострашен неуспех. Поединецот не смее да го игнорира ...
сите 46 | | | веќе видена

Баер (Л) со победата над Ајнтрахт во Франкфурт (2:0) е во предност над конкурентите за освојување на 4. место на табелата Последното коло во германската Бундес лига ќе даде одговор на прашањето кој тим ќе ја освои четвртата позиција и ќе обезбеди пласман во последното квалификациско коло од Лигата на шампиони, кои два тима ќе се преселат во Втората лига, а кој ќе игра дополнителни бараж-натпревари. Моментално најблиску до 4. место е Баер од Леверкузен, кој во 33. коло заслужено со 2:0 славеше над Ајнтрахт во Франкфурт. - Добро е што ние сме господари на нашата судбина, се е во нашите раце. Само една победа не дели од ЛШ, уште 90 минути, но знам дека тие ќе бидат најтешки во сезоната. Веќе сега чувствувам голем притисок, а знам дека истиот ќе расте како што ќе се доближува тој последен меч - изјави тренерот на "фармацевтите", Саша Левандовски. Фудбалерите на Баерн (М) експресно ја заборавија срамната елиминација во 1/2-финалето на ЛШ со убедливата победа од 4:1 на гостувањето во Хамбург. За среќа, другите ...
сите 2 | | | веќе видена

СДСМ крена раце од приговорите. На синоќешната (29.04) седница на Извршниот одбор (ИО) на СДСМ била донесена одлука партијата да не поднесува приговори за нерегуларностите на гласањето. Причина за тоа е што сите досега поднесени, биле одбиени или занемарени. По ваквата одлука, ДИК нема да има многу работа. До Комисијата синоќа пристигнале 12 приговори за постапката на гласање, а до полноќ партиите можеа да поднесуваат и приговори и за сумирањето на резултатите од гласањето. Како што соопшти портпаролката на ДИК, Билјана Јовановска, до синоќа ДУИ поднесла два приговора, ГРОМ четири, а ДПА шест. Денеска ДИК треба да одлучува за нив, а за одлуките на Комисијата партиите можат да поднесат тужба до Управниот суд, кој за нив треба да се произнесе во рок од 48 часа. СДСМ денеска решава За СДСМ поважна од приговорите до ДИК е одлуката на партискиот Централен одбор (ЦО), кој денеска ќе заседава и треба да ги дефинира идните чекори, откако партијата соопшти дека не го признава изборниот процес. За тоа се ...
сите 21 | | | веќе видена

Односите меѓу Германија и Русија долги години се сметаа за посебно цврсти, но по почетокот на кризата во Украина се навестува конфликт. На Германија ѝ се закнаува да ја загуби својата специјална улога. Срдечна прегратка за добредојде. На приемот на Северен тек АГ, во рускиот Санкт Петербург, се сретнаа двајца добри пријатели: рускиот претседател Владимир Путин и поранешниот германски канцелар Герхард Шредер, во чија чест беше организирана свеченоста. Шредер е претседател на одборот на акционери на претпријатието, во кое мнозински удел има рускиот концерн „Газпром“ и раководи со гасоводот преку Балтичкото Море, од Русија до германскиот брег.Срдечна прегратка на Шредер и Путин Ако се суди по оваа слика на длабоко пријателство, тогаш германско-руските односи би требало да бидат во најдобар ред. Иако Герхард Шредер се повлече од активната политика, Социјалдемократската партија е составен дел од владата. Еден од поранешните најблиски соработници на Шредер, Франк-Валтер Штајнмајер денес е одговорен за ...
сите 2 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Централниот одбор ќе побара поддршка за неприфаќање на 34 пратенички мандати што ги освои СДСМ, но од партијата не откриваат дали и кои други предлози ќе бидат ставени „на маса“. СДСМ крена раце од приговорите. На синоќешната (29.04) седница на Извршниот одбор (ИО) на СДСМ била донесена одлука партијата да не поднесува приговори за нерегуларностите на гласањето. Причина за тоа е што сите досега поднесени, биле одбиени или занемарени. По ваквата одлука, ДИК нема да има многу работа. До Комисијата синоќа пристигнале 12 приговори за постапката на гласање, а до полноќ партиите можеа да поднесуваат и приговори и за сумирањето на резултатите од гласањето. Како што соопшти портпаролката на ДИК, Билјана Јовановска, до синоќа ДУИ поднесла два приговора, ГРОМ четири, а ДПА шест. Денеска ДИК треба да одлучува за нив, а за одлуките на Комисијата партиите можат да поднесат тужба до Управниот суд, кој за нив треба да се произнесе во рок од 48 часа. СДСМ денеска решава За СДСМ ...
сите 109 | | | веќе видена

До Државната изборна комисија (ДИК) пристигнале 12 приговори за постапката на гласање на двојните избори во неделата. Приговори за гласањето до ДИК доставиле ДУИ, ГРОМ и ДПА. ДУИ поднела два приговори, ГРОМ четири, а ДПА шест приговори, соопшти за МИА портпаролот на ДИК Билјана Јовановска. СДСМ нема поднесено ниту една поплака до Државната изборна комисија. Се очекува членовите на ДИК во текот на денот да одлучуваат по овие приговори. За одлуките на ДИК партиите можат да поднесат тужба до Управниот суд, кој за нив треба да се произнесе во рок од 48 часа. извор:Република
сите 39 | | | веќе видена