НДМ

Продолжуваат критиките за раководството на СДСМ и тоа од поддржувачите на опозицијата. По новинарите Орданоски, Ефтов, Ивановски и колумнистот Ивор Мицковски близок до социјалдемократите вели со поддршката за двоецот Заев - Шекеринска на Конгресот во Уште еден жесток удар на поддржувачите на опозицијата врз раководството на СДСМ.Колумнистот Ивор Мицковски близок до социјалдемократите во колумна за порталот Окно го критикува начинот на кој Заев и Шекеринска ја водат партијата. Според Мицковски на Конгресот во Неделата делегатите со гласовите за водечката двојка ги легитимирале двете најголеми зла и двајцата најголеми губитници во СДСМ. Мицковски не штеди на негативни лвалификации за Заев за кого смета дека е дел од милионерски клан од Муртино, а Шекеринска ја нарекува сноб кој пере пари преку кирии. Според Мицковски претседателот на СДСМ и неговата заменичка ги интересира само власт. Заев како што вели колумнистот близок до СДСМ не знае да води национална политика. Тој и ...
сите 138 | | | веќе видена

Партискиот Конгрес на СДСМ и иднината со истото раководство –предизвик за колумнистите , кои не ги штедат острите критики во своите текстови за да ја оправдаат анализата на како што велат, погребувањето на најголемата партија во опозиција. Дежурниот критичар на власта и поддржувач на проопозициските политики, Ивор Мицковски за Окно напиша : СДСМ денес е само уште еден жлеб, уште едно шрафче во машината на моќта. Партија која ги уништува своите луѓе, се откажува од нив како од шаховски пиони, политички ги убива оние кои ѝ пречат, лаже за своите намери и цели, го погазува дадениот збор и оди дотаму, да се обиде да го убие и својот историски лидер, пишувa Мицковски . Анализирајќи го профилот на актуелниот лидер Заев , Мицковски вели дека е голем лажго кој еден ден ќе се соочи со донесените одлуки. Зарем, Заев кој е само политички лост на милионерскиот струмички клан од Муртино, кој живее и опстојува благодарение на непотизам и тендери, кој нема три чисти со национална политика, ќе ја спаси ...
сите 138 | | | веќе видена

Колумнистот и отворен поддржувач на политиките на опозицијата, Ивор Мицковски пишува делка во неделата делегатите ги легитимираа двајцата најголеми лузери и двете најголеми зла во историјата на СДСМ. Според Мицковски, Заев е политички лост на милионерскиот струмички клан од Муртино, додека Шекеринска е „снобот кој пере пари преку кирии“. Аргументирајќи го своето мислење, Мицковски пишува дека СДСМ и порано имаше проблем со идеологијата, но денес оваа партија нема ништо со левицата и со социјалдемократијата. -Зарем, Заев кој е само политички лост на милионерскиот струмички клан од Муртино, кој живее и опстојува благодарение на непотизам и тендери, кој нема три чисти со национална политика, ќе ја спаси Македонија од Груевски?! Или Шекеринска, снобот кој пере пари преку кирии, метеората која од политичар со европска димензија, се потврди како најголем уништувач и сплеткар на СДСМ, денес, само е рурална марионетка на Заев?! И толку е од СДСМ. Мислите дека некој друг во таа партија има право на збор и став?! Се ...
сите 145 | | | веќе видена

Изминатиот период кои важат за блиски до најголемата опозициска партија отворено го нападнаа раководството на СДСМ по дебаклот на предвремените парламентарни избори. Меѓу нив и Ивор Мицковски, кој денеска пишува за „ Погребот на СДСМ “. П0крај него, распалија и Васко Ефтов, Александар Чомовски… -Во оној момент кога Заев не се стави на листите, тој прати политичка порака за тоа што очекува од овие избори. По малку некоректно, вие својата функција во Струмица , да ја правите цела партија заложник на таа функција. Бидејќи Заев два пати ја пушта низ вода својата партија. Лани кога ја уценува партијата да се оди на избори и да се прекине бојкотот и сега, смета новинарот Васко Ефтов. Меѓу оние кои испратија жестоки критики кон раководството на СДСМ беше и Александар Чомовски, кој праша за каква храброст зборуваат во СДСМ ако не можат да се соочат со граѓаните и да влезат во избирачкото тело, да го мотивираат. -Оваа дефиниција на системска кражба на гласови е континуитет на СДСМ и додека не излезат од таа матрица ...
сите 9 | | | веќе видена

Младите основци и средношколци од Куманово го сакаат спортот и голем дел од нив се вклучени во неколкуте спортски клубови во кои се тренира ракомет, кошарка, фудбал, футсал, одбојка, велосипедизам и други. На регионалните или државните натпревари не ретко се враќаат со признанија за нивните успеси, меѓутоа општ впечаток е дека младите сè повеќе пасивни и најголемиот дел од слободното време го минуваат пред компјутер. Куманово изобилува со потенцијал, особено во ракометот. Александар Јовановиќ, професор по фискултура и тренер. Александар Јовановиќ, Младен Давидовиќ и Зоран Ивановски се професори по фискултура. x Александар Јовановиќ, Младен Давидовиќ и Зоран Ивановски се професори по фискултура. Стручњаците оддамна забележале дека во здравото тело е и здравиот дух, а професорите по фискултурно и здравствено воспитување во училиштата и тренери во клубовите настојуваат што повеќе млади да го сфатат тоа сериозно. Но, не може да се пренебрегне дека во времето на сиромаштијата и невработеноста, младите не можат ...
| | веќе видена

Фашизмот се враќа во Европа, изјави угледната француска аналитичарка и политиколог Сузан Жорж, за загрепски Глобус, во јануари годинава. Во декември, минатата година, едно од најславните мислечки имиња на Европа денес, Умберто Еко, објави 10 точки за препознавање на Фашизмот како зло кое е пред нашиот двор. Премногу внимание на оваа тема во последно време, за да биде случајно. Овие денови се обележуваше 9 Мај, денот кога во 1945 година официјално е победен фашизмот, пред се во Европа. Обележуваше, тешко дека може да се каже дека се прославуваше. Бидејќи, победниците Русија, САД, Британија и Франција се во кавга и годинава не ја славеа победата заедно... а Германија, како воен губитник, денес е мудриот во украинската криза, и држава со најголема перспектива во секој поглед. Скарани се победниците заради кризата во Украина. Криза во која, без никаква задршка и двоумење, е активен фашизмот. Десниот сектор, како себе се нарекуваат денешните украински фашисти, запали 46 граѓани, невооружени цивили, во Домот на ...
сите 3 | | | веќе видена

Во организација на членовите на Ректорската управа и Универзитетскиот сенат, студентите и другите членови на академската заедница на УКИМ денеска се одржа форум на тема „Придонесот на Македонија во антифашистичката и народноослободителната борба“. На форумот на кои беа изнесени излагања за учеството на Македонија во антифашистичката борба присуствуваше и министерот за образование и наука Спиро Ристовски. Ректорот на УКИМ Велимир Стојковски истакна дека Унивезритетот се вклучува во одбележувањето зашто победата над фашизмот е најголем празник на сите народи во светот. - За да дојдеме до ова што денес го имаме, светот претрпе огромни загуби, преку 50 милиони жртви. Македонија и македонскиот народ може да бидат горди затоа што во вистинскиот момент застанаа на вистинската страна – на страната на слободата и борбата против фашизмот и како победници во таа борба ја добивме независната држава, рече Стојковски. Проф. Никола Жежов од Институтот за историја на Филозофскиот факултет рече дека македонскиот народ и ...
сите 4 | | | веќе видена

1. Во Македонија се уште е на сила стадиумот на непризнавање. Тренер не признава неуспех. Дечко не признава корпа од женска. Селектор не признава дека е виновен за лошите резултати. Аналитичари не признаваат дека не знаат да анализираат. Телевизии не признаваат лоша гледаност. Водители на ТВ, исто така. Сите се виновни, освен тој што загубил! Па, логично, никој не призна изборен пораз. Никој не пружи рака на победникот. Ниту арогантниот Пендаровски, ниту прелажаниот Заев, ниту маргиналецот Бачев. 2. Мерсел Биљали не призна дека нема абер од аналитика. Дека промаши за 300.000 гласа. Не признава дека е тапа во таа професија, ама продолжува да бара оставки. 3. И Ерол Ризаов, во пакет, не признава дека комплетно ја промаши прогнозата за претседателските избори на дебатата со Боцевски и Биљали на телевизијата на Роби Телекабел. 4. Стојанче Ангелов не се соочи, односно не го призна фактот дека немало такви што се плашеле да се потпишат на неговата претседателска кандидатура. Не виде дека тие што му го рекле тоа ...
| | веќе видена

Народно движење за Македонија (НДМ) изразува длабоко жалење и разочараност од фактот што Македонската телевизија продолжува со својот поданички и сервилен однос со што ја девалвира нејзината институционална позиција. Во овој контекст, МТВ го допре новинарското дно со нејзиното вчерашно однесување во врска со прес конференцијата на НДМ на која претседателот на партијата, Јанко Бачев, презентираше документи за скандалозниот грабеж на 772.824, денари и 14.700 гласови од НДМ на изборите и притоа како актери во оваа валкана операција ги посочи министерот за правда и ДИК. Имено, неприфатливо е уредникот на вестите на МТВ да го тргне прилогот за НДМ само заради тоа што во него се зборува за кражба на гласови, и просторот во вестите дополнително да го пополни со испраќањето на истата новинарка која присуствуваше на пресот на НДМ, да земе изјава од претседателот на партијата Алијанса за позитивна Македонија кој беседеше дека СДСМ ќе се распадне со тоа што ќе се сведе на десетина пратеници, што пак, очигледно му се ...
| | веќе видена

Народно движење за Македонија тврди дека постои „пеколно подземно сценарио за понижување на НДМ на изборите преку перфектно изведената операција на грабеж на парите и гласовите на партијата“. „Еве ги фактите за грабежот на парите: Во два наврати преку извршител ни беа одземени 120.000 денари за наводен долг од 2011, кој, замислете, решиле да го наплатат токму на стартот на изборната кампања кога НДМ требаше да започне со уплати кај медиумите за наша предизборна промоција. Ова се два банкарски изводи од кои во два наврати на 3 април од нашата сметка се симнати 29.573 денари и 90.427 денари, или севкупно 120.000 денари. Понатаму, министерот за правда Блерим Беџети има донесено решение за исплата на 652.824 денари на НДМ по основ на Законот за финансирање на политичките партии. Иако уште во јануари кога беа распишани изборите во разговор со Беџети, како и лицата Адеми и Касами од кабинетот на Беџети, добивме цврсто уверување дека буџетските средства кои законски ни следуваат најпосле ќе легнат на нашата сметка, ...
сите 2 | | | веќе видена