Павле Саздов

Плоден мандат имаа и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ од претходниот собраниски состав, кои добија вкупно 13 деца. За разлика од нив, во редовите на СДСМ има далеку помалку принови Крсто Мукоски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, вчера по четврти пат стана татко - неговата сопруга Катерина на свет донесе здраво женско бебе. Мукоски и неговата сопруга се горди родители на 10-годишниот Милан, 8-годишната Голабинка и шестгодишната Илина. Плоден мандат имаа и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ од претходниот собраниски состав, кои добија вкупно 13 деца. Пратеникот Павле Саздов ја доби ќерката Ема, а во моментов го очекува своето второ дете. Влатко Ѓорчев во изминатите три години ги доби синовите Филип и Никола. Цена Матевска на свет ја донесе ќерката Анастасија, а Косана Мазнева ја роди ќерката Милица. Принови имаше и во семејствата на пратениците Стевче Трпковски, Мики Додевски, Ромео Тренев, Драган Цуклев и Александар Спасеновски. Помалку принови има во редовите на СДСМ. Во изминатите три години пратеникот Гордан Георгиев ...
сите 2 | | | веќе видена

Крсто Муковски пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ вчера го доби своето четврто дете. Неговата сопруга Катерина на свет донесе здраво женско детенце. Тие досега се горди родители на 10 годишниот Милан, 8 годишната Голабинка и шест годишната Илина. Плоден мандат имаа и пратениците на ВМРО ДПМНЕ од претходниоДеспина Тодоровска Крсто Муковски пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ вчера го доби своето четврто дете. Неговата сопруга Катерина на свет донесе здраво женско детенце. Тие досега се горди родители на 10 годишниот Милан, 8 годишната Голабинка и шест годишната Илина. Плоден мандат имаа и пратениците на ВМРО ДПМНЕ од претходниот собраниски состав кои добија вкупно 13 деца. Пратеникот Павле Саздов ја доби ќерката Ема, а во моментов го очекува своето второ дете. Влатко Ѓорчев во изминативе три години го доби синовите Филип и Никола. Цена Матевска на свет ја донесе ќерката Анастасија, а Косана Мазнева ја роди ќерката Милица. Принови имаше и во семејствата на пратениците Стевче Трпковски, Мики Додевски, Ромео ...
сите 4 | | | веќе видена

Тројцата пратеници од дијаспората во новиот состав на македонското Собрание го следат трендот на популарните „селфи“ фотографии, па денешната конститутивна седница во Собранието ја „овековечија“ со заедничка фотографија споделена и на социјалните мрежи. За пратеникот од изборната единица која ги опфаќа американските континенти Павле Саздов ова ќе биде втор мандат во Собранието, додека Васко Наумовски е за првпат избран за пратеник од Австралија и Азија, а Ристо Манчев ќе ја претставува дијаспората од Европа и Африка. Сите тројца пратеници се од ВМРО-ДПМНЕ, а речиси сите останати партии кои имаа свои кандидати го оспорија гласањето во дијаспората. Реакции предизвика и малиот број гласови потребни за да се обезбеди пратеничко место во дијаспората заради малиот број пријавени гласачи. Така, според податоците од ДИК, на кандидатите во Австралија и Америка им биле доволни по околу 800 гласа за пратеничко столче, што многупати помалку од потребниот број гласови во изборните единици во Македонија.
сите 2 | | | веќе видена

Британскиот весник „Гардијан“ неодамна објави список од најдобрите вицови на светот, а меѓу нив се најде и еден македонски виц, кој гласи: „Само 20 отсто од Македонците живеат под стрес.Другите 80 отсто живеат во Австралија, Канада, САД, Германија, Шведска...“ За жал, ова не е измислица, ниту црн хумор, туку сурова македонска реалност. Точниот број на македонско население надвор од границите на Македонија не може со сигурност да се утврди. Податоци за одјавување од Македонија нема, а вработувањата во странство се водат како привремени. Објавените податоци од статистичкото биро на САД за бројот на македонски граѓани надвор од Македонија и бројката што ја објави Еуростат за 2012 година се разликуваат за 100.000 лица. - Од досегашните објавени податоци на статистичкото биро на САД, може да се види дека бројот на македонски граѓани во прекуокеанските земји и во други земји е над 470.000 лица. Оваа цифра со цифрите на Еуростат за иселени македонски граѓани се разликува за 100.000. Еуростат за 2012 година има ...
| | веќе видена

Промени на начинот на гласање во дијаспората се потребни, но тие треба да бидат добро осмислени. Сегашниот начин се покажа дека е нефункционален и не овозможува голем број од иселениците да бидат дел од изборниот процес. Вакви се размислувањата на претставници на дијаспората откако ОМД излезе со став дека бара нови методи за гласање на иселениците. Според нив, треба да почне да се размислува и за начинот дијаспората да гласа по електронски пат бидејќи со сегашниот начин има реален проблем со големата оддалеченост од местата за гласање. Главниот збор, сепак, треба да им се остави на домашните политички субјекти, кои треба да направат измени во Изборниот законик. (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) Мето Колоски, претставник на Обединетата македонска дијаспора од САД, смета дека има простор дијаспората да гласа на друг начин од сегашниот. - Ако се има волја да се овозможи електронско гласање, тогаш е возможно и ќе треба МВР да испита други слични системи во светот и да учат како да се обезбеди тоа - нагласува ...
| | веќе видена

Опозициските партии се наоѓаат пред клучни одлуки за својата иднина, особено СДСМ откако не ги призна изборните резултати, но и ДПА, бидејќи продолжи да слабее ДАЛИ РЕАЛНОСТА moже да ГИ ДЕМАНТИРА БРОЈКИТЕ ОД ИЗБОРИТЕ? Распределбата на мандатите во Собранието по добиените резултати од предвремените парламентарни избори донесе интересни новини на политичката сцена, но не и крупни промени и поместувања, сметаат политичките аналитичари. Според нив, ВМРО-ДПМНЕ останува доминантна партија во целата држава, а кај албанскиот блок таа улога ја има ДУИ, со најдобриот резултат во својата историја. Опозициските партии се наоѓаат пред клучни одлуки за својата иднина, особено СДСМ, откако не ги призна изборните резултати, но и ДПА, бидејќи продолжи да слабее. За разлика од претходните два парламентарни состави, овој пат има нешто поголема застапеност на малите партии. ГРОМ е новиот политички субјект што се избори за пратеничко место и се очекува партијата да се обиде да го искористи мандатот за што повеќе да зајакне. ...
сите 2 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ го победи својот најлут политички ривал секаде низ Македонија, некаде и со убедлива предност од три спрема еден Струмица, Куманово и Ранковце: - СДСМ на завчерашните парламентарни избори изгуби три од четирите свои упоришта заверени на минатогодишните локални избори. Единствено граѓаните на Центар ја продолжија својата лојалност кон опозицијата. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ го победи својот најлут политички ривал во сите останати општини низ Македонија, некаде и со убедлива предност од три спрема еден. „Паднаа“ осум од девет општини (Берово, Богданци, Дебарца, Босилово, Куманово, Карбинци, Ранковце и Струмица, исклучок е Центар), во кои социјалдемократите имаа егал или благо водство на советничките листи во март 2013 година. „Цело Скопје - вмровски град“, скандираа симпатизерите на партијата на Никола Груевски додека пристигнуваа првите резултати од гласањето. „Црвено-црните“ во Аеродром освоија 22.117 гласа наспроти 16.063 на „сините“, во Кисела Вода остварија победа со речиси девет илјади гласа, во ...
сите 5 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ на овие избори освои 61 пратеничко место. Најмногу пратеници од ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат од третата изборна единица – 13. Со оглед дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ја формира новата Влада, сосема е јасно дека ќе има поместување на овие листи, односно во првата изборна единица, каде оваа партија освои осум пратенички места, во Собрание би влегле и оние кандидати кои се на деветта, во случајот Јелена Жугичќ, па и десетта позиција, бидејќи Груевски би бил повторно на премиерската позиција, а можно е од оваа листа некој да добие и министерско место, пишува Република. Еве го распоредот: ИЕ 1 1. М-р Никола Груевски 2. Лилјана Попоска 3. Елизабета Канческа Милеска 4. Аспазија Софијанова 5. Диме Спасов 6. Љупчо Димовски 7. Фатмир Имеровски 8. Даниела Рангелова дополнителни 9. Јелена Жугиќ 10. Андон Чабишев ИЕ2 1. Гордана Јанкулоска 2. Трајко Вељаноски 3. Зоран Ѓоргиевски 4. Иван Стоиљковиќ 5. Амди Бајрам 6. Владанка Авировиќ 7. Весна Дамчевска Илиевска 8. Александар Стојкоски 9. Авдија Пепиќ 10. Олга Најденовска дополнителни ...
сите 6 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ на овие избори освои 61 пратеничко место. Најмногу пратеници од ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат од третата изборна единица – 13. Со оглед дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ја формира новата Влада, сосема е јасно дека ќе има поместување на овие листи, односно во првата изборна единица, каде оваа партија освои 8 пратнички места, во Собрание би влегле и оние кандидати кои се на девета, во случајот Јелена Жугичќ, па и десета позиција, бидејќи Груевски би бил повторно на премиерската позиција, а можно е од оваа листа некој да добие и министерско место, пишува Република. Еве го распоредот: ИЕ 1 1. М-р Никола Груевски 2. Лилјана Попоска 3. Елизабета Канческа Милеска 4. Аспазија Софијанова 5. Диме Спасов 6. Љупчо Димовски 7. Фатмир Имеровски 8. Даниела Рангелова дополнителни 9. Јелена Жугиќ 10. Андон Чабишев ИЕ2 1. Гордана Јанкулоска 2. Трајко Вељаноски 3. Зоран Ѓоргиевски 4. Иван Стоиљковиќ 5. Амди Бајрам 6. Владанка Авировиќ 7. ...
сите 7 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ на овие избори освои 61 пратеничко место. Најмногу пратеници од ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат од третата изборна единица – 13. Со оглед дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ја формира новата Влада, сосема е јасно дека ќе има поместување на овие листи, односно во првата изборна единица, каде оваа партија освои осум пратнички места, во Собрание би влегле и оние кандидати кои се на девета, во случајот Јелена Жугичќ, па и десета позиција, бидејќи Груевски би бил повторно на премиерската позиција, а можно е од оваа листа некој да добие и министерско место, пишува Република. Еве го распоредот: ИЕ 1 1. М-р Никола Груевски 2. Лилјана Попоска 3. Елизабета Канческа Милеска 4. Аспазија Софијанова 5. Диме Спасов 6. Љупчо Димовски 7. Фатмир Имеровски 8. Даниела Рангелова дополнителни 9. Јелена Жугиќ 10. Андон Чабишев ИЕ2 1. Гордана Јанкулоска 2. Трајко Вељаноски 3. Зоран Ѓоргиевски 4. Иван Стоиљковиќ 5. Амди Бајрам 6. Владанка Авировиќ 7. Весна Дамчевска Илиевска 8. Александар Стојкоски 9. Авдија Пепиќ 10. Олга Најденовска дополнителни ...
сите 11 | | | веќе видена