Билјана Јовановска

СДСМ крена раце од приговорите. На синоќешната (29.04) седница на Извршниот одбор (ИО) на СДСМ била донесена одлука партијата да не поднесува приговори за нерегуларностите на гласањето. Причина за тоа е што сите досега поднесени, биле одбиени или занемарени. По ваквата одлука, ДИК нема да има многу работа. До Комисијата синоќа пристигнале 12 приговори за постапката на гласање, а до полноќ партиите можеа да поднесуваат и приговори и за сумирањето на резултатите од гласањето. Како што соопшти портпаролката на ДИК, Билјана Јовановска, до синоќа ДУИ поднесла два приговора, ГРОМ четири, а ДПА шест. Денеска ДИК треба да одлучува за нив, а за одлуките на Комисијата партиите можат да поднесат тужба до Управниот суд, кој за нив треба да се произнесе во рок од 48 часа. СДСМ денеска решава За СДСМ поважна од приговорите до ДИК е одлуката на партискиот Централен одбор (ЦО), кој денеска ќе заседава и треба да ги дефинира идните чекори, откако партијата соопшти дека не го признава изборниот процес. За тоа се ...
сите 21 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Централниот одбор ќе побара поддршка за неприфаќање на 34 пратенички мандати што ги освои СДСМ, но од партијата не откриваат дали и кои други предлози ќе бидат ставени „на маса“. СДСМ крена раце од приговорите. На синоќешната (29.04) седница на Извршниот одбор (ИО) на СДСМ била донесена одлука партијата да не поднесува приговори за нерегуларностите на гласањето. Причина за тоа е што сите досега поднесени, биле одбиени или занемарени. По ваквата одлука, ДИК нема да има многу работа. До Комисијата синоќа пристигнале 12 приговори за постапката на гласање, а до полноќ партиите можеа да поднесуваат и приговори и за сумирањето на резултатите од гласањето. Како што соопшти портпаролката на ДИК, Билјана Јовановска, до синоќа ДУИ поднесла два приговора, ГРОМ четири, а ДПА шест. Денеска ДИК треба да одлучува за нив, а за одлуките на Комисијата партиите можат да поднесат тужба до Управниот суд, кој за нив треба да се произнесе во рок од 48 часа. СДСМ денеска решава За СДСМ ...
сите 109 | | | веќе видена

До Државната изборна комисија (ДИК) пристигнале 12 приговори за постапката на гласање на двојните избори во неделата. Приговори за гласањето до ДИК доставиле ДУИ, ГРОМ и ДПА. ДУИ поднела два приговори, ГРОМ четири, а ДПА шест приговори, соопшти за МИА портпаролот на ДИК Билјана Јовановска. СДСМ нема поднесено ниту една поплака до Државната изборна комисија. Се очекува членовите на ДИК во текот на денот да одлучуваат по овие приговори. За одлуките на ДИК партиите можат да поднесат тужба до Управниот суд, кој за нив треба да се произнесе во рок од 48 часа. извор:Република
сите 39 | | | веќе видена

До Државната изборна комисија (ДИК) пристигнале 12 приговори за постапката на гласање на двојните избори во неделата. Приговори за гласањето до ДИК доставиле ДУИ, ГРОМ и ДПА. ДУИ поднела два приговори, ГРОМ четири, а ДПА шест приговори, соопшти за МИА портпаролот на ДИК Билјана Јовановска. СДСМ нема поднесено ниту една поплака до Државната изборна комисија. Се очекува членовите на ДИК во текот на денот да одлучуваат по овие приговори. За одлуките на ДИК партиите можат да поднесат тужба до Управниот суд, кој за нив треба да се произнесе во рок од 48 часа.
сите 40 | | | веќе видена

Приговори за гласањето до ДИК доставиле ДУИ, ГРОМ и ДПА. ДУИ поднела два приговори, партијата ГРОМ четири, а ДПА шест приговори, соопшти портпаролот на ДИК Билјана Јовановска.  Се очекува членовите на ДИК во текот на утрешниот ден да одлучуваат по овие приговори и по оние што евентуално би пристигнале до полноќ. За одлуките на ДИК партиите можат да поднесат тужба до Управниот суд, кој за нив треба да се произнесе во рок од 48 часа.  Во неделата во Македонија се одржа вториот круг од претседателските избори и предвремени парламентарни избори. /МИА
сите 47 | | | веќе видена

До Државната изборна комисија (ДИК) досега се пристигнати 12 приговори за постапката на гласање на двојните избори во неделата за што рокот заврши во 19 часот. До полноќ партиите можат до ДИК да поднесуваат приговори, но за сумирањето на резултатите од гласањето. Приговори за гласањето до ДИК доставиле ДУИ, ГРОМ и ДПА. ДУИ поднела два приговори, партијата ГРОМ четири, а ДПА шест приговори, соопшти за МИА портпаролот на ДИК Билјана Јовановска. Се очекува членовите на ДИК во текот на утрешниот ден да одлучуваат по овие приговори и по оние што евентуално би пристигнале до полноќ. За одлуките на ДИК партиите можат да поднесат тужба до Управниот суд, кој за нив треба да се произнесе во рок од 48 часа. Во неделата во Македонија се одржа вториот круг од претседателските избори и предвремени парламентарни избори.
сите 48 | | | веќе видена

Денес вторник (29 април) во 20:00 часот Турскиот театар од Скопје гостува во Театар Комедија со претставата „Војникот фалбаџија“ од Плаут, во режија на Лука Кортина.Претставата се изведува со македонски титл. НУ Турски Театар ВОЈНИКОТ ФАЛБАЏИЈА Автор: Тит Мак ПЛАУТ Режисер: Лука КОРТИНА Драматург: Викторија РАНГЕЛОВА Сценограф и костимограф: Наташа АНДОНОВА Композитор на музика: ФОЛТИН Превод: Метин БАЛАЈ Лица: ПИРГОПОЛИНИК: Осман АЛИ АРТОТРОГ: Јеткин СЕЗАИР ПАЛЕСТРИОН: Селпин КЕРИМ ПЕРИПЛЕКТОМЕН: Салаетин БИЛАЛ СКЕЛЕДРО: Јеткин СЕЗАИР ПЛЕВСИКЛЕ: Аксел МЕХМЕТ ФИЛОКОМАСИЈА: Билјана ЈОВАНОВСКА АКРОТЕЛЕФТИЈА: Јеткин СЕЗАИР МИЛФИДИПА: Слаѓана ВУЈОШЕВИЌ КАРИЈ: Тамер ИБРАХИМ
| | веќе видена

Излезноста на гласањето до 10 часот од нешто повеќе од 93 избирачки места како што информираше Државната изборна комисија изнесувала 9,58 отсто, за парламентарните и 8,93 за претседателските избори. Во Новаци излезноста е процентулано најголема и изнесува 20,9 проценти Билјана Јовановска, ДИК. „Ова се податоци од 93, 23 отсто од избирачките места. Во Новаци излезноста е процентулано најголема и изнесува 20,9 проценти“, изјави портпаролката на ДИК, Билјана Јовановска. x ДИК до сега не забележала нерегуларности на изборите. Истакнување на пропаганден материјал, неколку случаи на семејно гласање и нарушена тајност на гласањето забележале набљудувачите на МОСТ во досегашниот тек од гласањето. Истакнување на пропаганден материјал, неколку случаи на семејно гласање и нарушена тајност на гласањето забележале набљудувачите на МОСТ во досегашниот тек од гласањето. МОСТ. Невладината Цивил забележала и прекршување на изборниот молк во неколку скопски општини каде што е вршена агитација во раните утрински ...
сите 19 | | | веќе видена

До 10 часот на гласање на предвремените парламентарни избори гласале 166.310 граѓани или 9,52 отсто од вкупно запишани 1.780.128 избирачи, соопшти на првата прес конференција портпаролот на ДИК Билјана Јовановска. Одѕизвот на вториот круг од претседателските избори е 8,81 процент, односно на гласање излегле 155.136 од вкупно 1.779.572 избирачи. Најголем одѕив има во Новаци, на парламентарните избори одѕивот е 20,49 проценти, а на претседатлските 20,68 проценти.
сите 242 | | | веќе видена

До 10,47 часот 9,58 отсто од граѓаните со право на глас излегле да гласаат за предвремените парламентарни избори и 8,93 отсто за претседателските избори, соопшти Државната изборна комисија (ДИК). - Овие податоци се за 93,23 изборачките места во кои се гласа за предвремените парламентарни избори и за 93,28 отсто од избирачките места на кои се гласа за претседателските избори - изјави портпаролот на ДИК, Билјана Јовановска. Излезноста по општини е поголема за парламентарните избори отколку за претседателските. Така во општина Новаци излегле да гласаат 20,9 отсто од граѓаните кои имаат право на глас, во Свети Николе 15,62 отсто, Прилеп 14,54 отсто. Најнизок процент на излезност за парламентарните избори има во Тетово каде што само 4,84 отсто од граѓаните до 10,47 часот го оствариле своето гласачко право. За претседателските избори најголема излезност има во Кратово каде што 17,17 отсто од гласачите го оствариле своето гласачко право. Во Прилеп, Кочани и во Штип гласале над 14 проценти од гласачите. Најмала ...
сите 255 | | | веќе видена